Černý kůň voleb si splnil sen. Sledovali jsme to živě

Martina Machová Martina Machová
29. 5. 2010 21:55
Z volebního štábu Věcí veřejných referovala online redaktorka Martina Machová
Zleva: Kristýna Kočí, Kateřina Klasnová, Josef Zieleniec, Radek John. Přípitek a šampaňské po prvních volebních odhadech.
Zleva: Kristýna Kočí, Kateřina Klasnová, Josef Zieleniec, Radek John. Přípitek a šampaňské po prvních volebních odhadech. | Foto: Petr Protivánek

Online reportáž - Věci veřejné ještě před nedávnem znali jen obyvatelé Prahy 1. Nyní je ovšem strana hlavním aktérem revoluce v českém parlamentu.

Jejich předseda, bývalý novinář Radek John, otevřeně hovořil o dvouciferném zisku. A jeho odhad byl správný - partaj získala necelých 11 procent a její poslanci se tak stanou jedním z hlavních hybatelů politického dění na následující čtyři roky.

Potíž je, že téměř nelze předpovídat, co od strany, která se chystá vyhnat "politické dinosaury" ze sněmovny, vlastně čekat.

Ačkoliv veřejně deklarují transparentnost a posílení přímé demokracie, zavázali si své případné poslance pokutou sedmi milionů korun, pokud budou hlasovat proti názoru strany.

Dění na štábu Věcí veřejných jsme sledovali v online reportáži:

20:40 - Věci veřejné slaví separé. Jejich lídr Radek John dává rozhovory, v obležení novinářů jsou i ženy Věcí veřejných. Vše se točí kolem vlády a dinosaurů. Radek John již po několikáté opakuje, že jeho straně nejde o ministerská křesla ale o prosazení programu  

18:30 - Lídři Věcí veřejných slaví odděleně od novinářů. Přichystali si slavnostní dort

17:30 - Předseda VV Radek John se vyjadřuje k možné koalici ODS, TOP 09 a VV. "Určitě si to umím představit mnohem snáz, než jakoukoli jinou variantu," řekl Aktuálně.cz. Ze štábu ODS je prozatím prý nikdo nekontaktoval.

Přiznává, že byl v posledních dnech s Petrem Nečasem v kontaktu. "Vnímáme, že jsme schopni se nějak domluvit na konkrétních bodech. Rozhodně nechceme, aby se říkalo, že kvůli Věcem veřejným nevznikla stabilní vláda, která v této chvíli musí řešit krizi České republiky," tvrdí John.

Krajští lídři VV u obrazovky.
Krajští lídři VV u obrazovky. | Foto: Petr Protivánek

"My se nehrneme do žádné vlády a nejde nám o obsazování křesel ministrů. Chceme, aby se splnili body našeho programu, tedy zastavit zadlužování, zastavit korupci a odstartovat důchodovou a školskou reformu a zdravotní reformu. A samozřejmě je nám jasné, že to splní více pravicová koalice," nastínil další vyjednávací prostor.

Přiznává, že byl v posledních dnech s Petrem Nečasem v kontaktu. "Vnímáme, že jsme schopni se nějak domluvit na konkrétních bodech. Rozhodně nechceme, aby se říkalo, že kvůli Věcem veřejným nevznikla stabilní vláda, která v této chvíli musí řešit krizi České republiky," tvrdí John.

"Teď jsem někde četl, že možná varianta je vláda socdem s VV a tichou podporou komunistů. Tak to zcela vylučuji," dodal.

16:50 - Věci veřejné komentují, že podle průzkumů sbírají hlasy nejen občanských demokratů, ale socialistů. "Je to dáno tím, že jsme skutečně středová strana a opravdu odmítáme dělení na pravici a levici. Mnozí kritizují naši stranu i náš program, že jsme nečitelní a podobně, a my opravdu se spíš snažíme dělit politiku jako dobrou a špatnou," míní lídr královéhradecké kandidátky Jan Hrdina.

"Evidentně to oslovilo i voliče levice, kteří neviděli jinou alternativu. A myslím, že je hodně odrazovala postava předsedy Jiřího Paroubka, který rozpoutal neuvěřitelně negativní a špinavou kampaň a myslím si, že sklízí plody z toho, co zasel," dodal.

16:06 - Muži Věcí veřejných jsou ve speciálních košilích. Tyrkys doplňuje bílý límeček a manžety, na kterých je vyšit monogram vlastníka a strany. "Nechali jsme si je speciálně ušít od jednoho krejčího. Někdo je nosí, někteří jich mají i víc. Tohle mám na košili poprvé," ukazuje vlastní monogramy lídr liberecké kandidátky Petr Skokan. "A ty manžetové knoflíčky, ty jsou z jablonecké Preciosy," chlubí se devizou svého regionu.

Čekání na výsledky zatím velké emoce nebudí. Věci veřejné se pochybují na hranici, kterou si předsevzali.

15:45 - Další společné sledování výsledků je u konce a lídři hromadně odchází. "Uvidíme, co udělá Praha, tam by nám to ještě mohlo narůst," obrací se na Radka Johna trojka pražské kandidátky Vít Bárta.

Petr Skokan - lídr VV v Libereckém kraji.
Petr Skokan - lídr VV v Libereckém kraji. | Foto: Petr Protivánek

15:26 - Lídři Věcí veřejných pendlují mezi místností vyhrazenou pouze pro ně a prostoru pro novináře. Do V.I.P místnosti media nesmí. Když se blíží vyhlášení průběžných výsledků v České televizi, přesune se stále rostoucí skupina před monitor v tiskovém centru. Do štábu již dorazil i lídr Ústecké kandidátky Milan Šťovíček a kandidátka na Pražskou primátorku Markéta Reedová.

14:40 - Radek John prozradil, že Véčkaři si již zkoušeli, jak bude fungovat jejich poslanecký klub. "Hovořili jsme tam o možném obsazení postu předsedy a místopředsedy, ale i o rozdělení specializací práce ve výborech," popsala Aktuálně.cz lídryně VV v Moravskoslezském kraji Kristýna Kočí. Pro začátek trénovali v dvaadvaceti lidech. "Vypočítávali jsme to podle posledních preferencí," dodala.

14:19 - Ve štábu Věcí veřejných vládne velice optimistická atmosféra. Již se popíjí šampaňské. "Já nepózuji jen se skleničkou, já dávám i rozhovory," reaguje na výzvy fotoreportérů místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Přesto pózuje, následují reakce na první data. Průzkum agentur Stem a SC&C kouzlí na tvářích lídrů VV úsměvy. Srší sebevědomím.

14:00 - "Naše preference se za poslední dobu zvedly o čtyři sta procent, takže po takovém nárůstu horší než dvojciferný výsledek by byl zklamáním. Také je pravda, že při nižším výsledku než dvouciferném, by to hrozně ztížilo provedení opatření, které slibujeme," dává první interview Radek John. Opakuje ideální velikost případného poslaneckého klubu - 26 poslanců jde prý zvládnout

13:43 - Mezi novináře přišel nejznámější pár Věcí veřejných - podnikatel Vít Bárta s partnerkou a místopředsedkyní partaje Kateřinou Klasnovou. V objetí pózují fotografům. Nechybí tyrkysový drink

13:24 - Radek John je již v budově. Na poslední chvíli administruje. "Ještě vyřídím nějaké emaily a přijdu," odpovídá reportérce Aktualně.cz na starší zmeškaný hovor. Postupně by měli dorazit i krajští lídři.

13:03 - Ve volebním štábu Věcí veřejných, který sídlí v budově jejich Akademie na Smíchově, se chystají novináři a televizní štáby. Příchozí vítají dlouhonohé hostesky. Vše je stylizované to stranických barev, tedy tyrkysové.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 42 minutami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí fungovat.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy