118 křesel pro ODS, TOP09 a VV. Klaus prý čeká na lídry

Petr Holub, Zdeněk John
29. 5. 2010 23:04
Nejvíc hlasů získala ČSSD, ale volby překvapivě vyhrála pravice.
Petr Nečas, lídr ODS
Petr Nečas, lídr ODS | Foto: Jan Langer

* Po dlouhé době bude mít nějaká koalice ve sněmovně velkou většinu * Odstoupili Paroubek i šéfové lidovců a zelených * Klaus zatím jasně neřekl, koho pověří sestavením vlády

Praha - Vládu pohodlně sestaví Petr Nečas (ODS) a předsedové dvou úplně nových stran: Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (Věci veřejné).

Po sečtení všech výsledků voleb jsou ostatní varianty mimo hru.

ČSSD má 56 poslanců, ODS 53, TOP 09 41, komunisté 26 a Věci veřejné 24. Od roku 1996 tak může být poprvé k dispozici jasná parlamentní většina.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné budou mít totiž k dispozici 118 mandátů. Politici těchto stran už Aktuálně.cz potvrdili, že pravostředová koalice je nejpravděpodobnější budoucí kombinací pro vládu. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl prozradil, že Václav Klaus bude respektovat výsledek voleb a dohodu lídrů, ale nebude spěchat s tím, aby někoho pověřil sestavováním kabinetu.

Poražení ve volbách se mezitím přiznávali k politické odpovědnosti: okamžitě rezignoval Jiří Paroubek, padl šéf lidovců Cyril Svoboda (lidovci poprvé po 90 letech nebudou mít poslance), totéž se stalo u zelených (Ondřej Liška). Na Vysočinu se vrací Miloš Zeman. Ve sněmovně končí výrazná postava ODS Ivan Langer, nedostal dost hlasů.

Pokud je možné ukázat na jednotlivce jako vítěze voleb, je jím Karel Schwarzenberg. Dostal téměř 46 tisíc preferenčních hlasů. TOP 09 bodovala i v Praze, porazila tam dokonce ODS.

Klaus: koho pověří?

Jiří Paroubek poté, co oznámil rezignaci, řekl, že první, s kým by měl prezident zahájit povolební konzultace, je první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sobotka ale vzápětí uznal, že možnosti ČSSD při vyjednávání jsou velmi omezené a že netrvá na tom, aby Klaus pověřil někoho z jeho strany. "Prezident by měl pověřit někoho, kdo má šanci sestavit vládu," uvedl Sobotka.

Jak se prezident zachová, zatím není přesně jasné.

"Výsledky ukazují možnost sestavit vládu rozpočtové odpovědnosti," řekl lídr ODS Petr Nečas ještě předtím, než Paroubek odstoupil. Nečas už se sešel s Karlem Schwarzenbergem.

Nečas zatím předpokládá, že prezident Václav Klaus zachová vžitou tradici a pověří vyjednáváním o vládě nejprve předsedu vítězné strany. Tou je ČSSD.

"Mělo by platit zvykové právo, na duhou stranu výsledky ukazují něco jiného. Nechme to na panu prezidentovi, on rozhodne v souladu s ústavou, vždy to tak dělal," uvedl Nečas.

Klausův tajemník Ladiislav Jakl večer v sobotu uvedl, že prezident má své postavení dané ústavou. "Prezident respektuje výsledek voleb a nejdůležitější je nyní schopnost lídrů shodnout se na životaschopné většině. Pokud by se něco takového rýsovalo, není na prezidentu, aby kladl takovému vývoji překážky," řekl Jakl.

Klaus sám v první reakci na výsledky voleb řekl, že zásadním vzkazem jsou ztráty, které utrpěly velké strany, ODS a ČSSD.

Kníže vegetarián

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o spolupráci s Věcmi veřejnými před volbami mluvil jako o noční můře. Na otázku Aktuálně.cz, zda už si ji umí představit, když vidí výsledky, řekl. ""Já dnes večer už nebudu radši jíst maso. Asi se ze mě stane vegetarián."

"Budeme jednat, myslím, velmi rychle," doplnil ho místopředseda strany TOP 09 Jaromír Drábek.

Předseda VV Radek John přiznal, že už v minulých dnech jednal s lídrem ODS Petrem Nečasem. "Určitě si umím představit koalici s ODS a TOP 09 mnohem snáz, než jakoukoli jinou variantu," uvedl pro Aktuálně.cz.

"Teď jsem někde četl, že možná varianta je vláda sociální demokracie s námi s tichou podporou komunistů. Tak to zcela vylučuji," dodal John.

Paroubek: voliči rozhodli jinak

Jiří Paroubek přiznal porážku. "Prohráli obyčejní lidé. Prohráli jsme. Tato země má nakročeno k pravicové koalici. Voliči zvolili jiné pokračování, než jsme předpokládali my," řekl a oznámil, že okamžitě končí ve funkci šéfa ČSSD.

Do Prahy dorazil zhruba v půl šesté. Na tiskové konferenci poté, co oznámil rezignaci, řekl, že nebude poskytovat žádné rozhovory.

Nejvíc hlasů ve volbách nakonec dostala ČSSD, je však zároveň hlavním poraženým.

Sociální demokraté získali 22 procent, druhá levicová strana KSČM klesla k 11 procentům. Dohromady budou mít jen 83 poslaneckých mandátů.

Foto: Aktuálně.cz
On-line komentář Jana Lipolda, postřehy politologů i čtenářů 
Foto: Aktuálně.cz
Chcete diskutovat o volbách bez urážek, nadávek a vulgarismů?
Nabízíme vám prostor ZDE.

Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany, s jedinou výjimkou komunistů. Propad občanských a sociálních demokratů podtrhuje fakt, že pětiprocentní hranici nepřekročili zelení ani KDU-ČSL.

Šéf ODS Petr Nečas uznal, že jeho strana utrpěla za poslední čtyři roky velké ztráty. "ODS dostala jasný vzkaz, že postrácela značnou část své důvěryhodnosti. Výsledek v roce 2006 byl naprosto ojedinělý a nebylo možné myslet, že bychom se k němu přiblížili. U významné části svých voličů prošli občanští demokraté krizí důvěry," prohlásil Petr Nečas.

Účast nad 60 procent

Volební účast dosáhla 62,6 procent, o něco méně, než kolik ukazovaly páteční odhady.Letos tedy k volbám přišlo oproti roku 2006 o 2,5 procent méně voličů. Je to také druhá nejnižší účast od listopadu 1989.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy