Občanští demokraté překvapili, neslaví ale jednotně

Kateřina Eliášová
29. 5. 2010 21:40
Z volebního štábu občanských demokratů referovala online redaktorka Kateřina Eliášová
Foto: Jan Langer

Online reportáž - Ještě před pár desítkami hodin to vypadalo s ODS bledě. Průzkumy veřejného mínění předpovídaly trpkou porážku od ČSSD.

Nakonec ale mohou občanští demokraté v Malostranské besedě, kde sídlí jejich volební štáb, slavit. Za sociálními demokraty zaostali jen o dvě procenta a v Česku se schyluje ke středopravé koalici.

"Je to vítězství odpovědnosti nad populismem. Je to vynikající zpráva pro Českou republiku," prohlásil lídr strany Petr Nečas.

Ve sněmovně naopak po dlouhých 14 letech končí místopředseda a volební manažer strany Ivan Langer. Ačkoliv vedl kandidátku v Olomouckém kraji, voliči kontroverzního politika vykroužkovali.

Dění na štábu občanských demokratů jsme sledovali online v reportáži:

21:38 - Pražská ODS se rozdělila na několik skupin. Část jich je ve Žlutých lázních. Podle informací Atuálně.cz se tam objevil radní Milan Richter s šedou eminencí pražské ODS podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Jednají se zástupci VV i TOP 09. Podle neoficiálních informací je totiž ve Žlutých lázních podnikatel Vít Bárta (VV) a Richard Háva, blízký přítel Miroslava Kalouska (TOP 09).

Další část pražské ODS je v Mánesu. V další pražské restauraci Suterén se sešli přívrženci Marka Bendy, který se díky kroužkům od voličů dostal překvapivě do sněmovny.

21:35 - Podle zdrojů Aktuálně.cz již lídr ODS Petr Nečas jednal mezi čtyřma očima se svým protějškem z TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

21:03 - Na štábu ODS je veselo. Spolu se straníky slaví i šéf Českých drah Petr Žaluda.

20:59 - Marek Benda slaví. Díky kroužkům od voličů se z nevolitelného místa přece jen do sněmovny dostane. "Mirek Topolánek s Lucií Talmanovou jsou v zahraničí. Popřáli mi k mému volebnímu úspěchu.

20:42 - Nečas spolu s Alexandrem Vondrou opustili volební štáb občanských demokratů v Malostranské besedě. Odcházejí směrem k Senátu. Odmítají říci, zda jdou už dojednávat vládu.

20:01 - Lídr ODS komentuje, zda by měl první pokus sestavit vládu získat vítěz voleb, tedy ČSSD. Designovaným premiérem by v tom případě byl Bohuslav Sobotka. "Věřím, že pan prezident bude postupovat tak, jak je v nejlepším zájmu České republiky. Měl by posoudit i životaschopnost různých vyjednávání," řekl Nečas.

19:55 - Petr Nečas na mimořádné tiskové konferenci poděkoval Jiřímu Paroubkovi za všechny pozitivní roky, které za šest let ve vrcholné politice učinil. Věří, že by jeho odchod mohl přispět ke změně konfrontačního stylu politiky na české politické scéně. "Ve vztahu ODS k ČSSD se ale nic nezmění. Nebyl to nesouhlas s Jiřím Paroubkem, ale nesouhlas s programem. I nadále považujeme spolupráci se sociální demokracií za nepřijatelnou. Pevně doufáme, že stejný názor mají i další politické strany, které se dostaly do poslanecké sněmovny."

19:01 - Jsem smutným vítězem voleb. Tak komentoval Ivan Langer fakt, že po 14 letech odchází z Poslanecké sněmovny. Byť byl lídrem strany v Olomouckém kraji, voliči ho vykroužkovali. "V životě nemáte nic zadarmo a já toto rozhodnutí beru s pokorou," řekl novinářům.

18:14 - Místopředseda Ivan Langer se poprvé po 14 letech nedostane do Poslanecké sněmovny. Jeho kolega z grémia Petr Bendl se domnívá, že je "čas odejít", jak glosoval jeho překroužkování.

17:50 - ODS v Praze poprvé v historii podle všeho prohraje. Pražští kandidáti to v kuloárech probírají, Pavla Béma to bude zřejmě stát křeslo šéfa pražské ODS.

16:50 - Politici z ODS mezi sebe pustili novináře na tzv. fototermín, jinak do jejich štábu novináři nesmějí. Nálada je dobrá, členové grémia se tváří optimisticky.

15:33 - Reakce předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS: Pokud to bude o 0,1 procento vítězství nad ČSSD, tak budu nesmírně spokojen. Pokud dáme dohromady pravicovou vládu, budu nadšen. U ODS je to velký pokles, jsou to ale orientační čísla.

15:28 - První reakce lídra ODS Petra Nečase. Poděkoval na kamery voličům, že nepodlehli populistickému mámení. "V tuto chvíli nemá smysl zaujímat kategorické závěry, nicméně - pokud by se potvrdily, znamenalo by to velkou šanci pro vytvoření koalice rozpočtové zodpovědnosti. Koalice, kterou tato země potřebuje. Koalice, na kterou jsme připraveni.

14:59 - "Zdá se že, občané volili rozumně," míní místopředseda strany Petr Gandalovič. Oslavovat ale prý není co. "Tento výsledek by byl velká ztráta pro ODS, nad kterou bychom se měli zamyslet," řekl Aktuálně.cz

14:48 - Petr Tluchoř - šéf poslaneckého klubu ODS: Ještě není sečten jeden jediný hlas, jsou to jen odhady. Nicméně pokud by bylo splněno to, co bylo alespoň mým osobním cílem, aby jsme zabránili návratu komunistů a utvoření socialisticko-komunistické vlády, tak to vypadá, že to by mohlo být splněno a s tím bych byl spokojen.

14:45 - Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek se podle informací jeho blízkých do volebního štábu ODS nechystá.

14:40 - Do volebního štábu ODS začínají proudit politici. Jedním z prvních je pražský poslanec Marek Benda. "Jsou to jen odhady. Nicméně, kdyby to mělo dopadnout takhle, tak já bych řekl, že je to velmi dobrý výsledek pro Českou republiku. Pokud by to znamenalo, že ČSSD a KSČM mají zhruba 70 mandátů, pak by to bylo skvělé."

14:18 - Europoslance Jana Zahradila první odhady výsledků potěšily, ale sám upozorňuje, že jde jen o odhady. "Zažili jsme od roku 1989 už mnohé volby a v žádných z nich se první odhady nepotvrdily, někdy to ´lítalo´ až o pět až sedm procent," řekl České televizi. "Pokud by se ale potvrdily, nabízejí široké možnosti vyjednávání," dodal.

14:00 - Volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas dorazí do hlavního štábu kolem třetí hodiny.

13:34 - Ve štábu konzervativců začíná být rušno. Novináři sedí na půdě nově zrekonstruované budovy. Zapojují počítače, kontrolují připojení, televize se připravuje na živé vstupy.

13:00 - V hlavním stanu občanských demokratů je zatím klid, politici počítají s tím, že sem dorazí až na druhou hodinu, kdy se uzavřou volební urny.

12:50 - Hlavní volební štáb občanských demokratů zasedá v Malostranské besedě. ODS podle předvolebních průzkumů zaostává za sociálními demokraty o dvě procenta, přesto má pravice nad levicí navrch. Není tedy zcela vyloučeno, že většinu bude mít po těchto volbách pravice.

Výsledek voleb téměř jistě rozhodne o zastupujícím předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten už ohlásil, že bude chtít kandidovat na předsedu rovněž v závislosti na volebním výsledku. Volby budou znamenat zřejmě pro některé občanské demokraty konec ve vysoké politice. Ivan Langer se pravděpodobně nedostane do Poslanecké sněmovny, Pavel Bém zase může přijít o místo předsedy pražské ODS.

Petr Nečas dorazí do hlavního štábu kolem třetí hodiny.

13:34 - Ve štábu konzervativců začíná být rušno. Novináři sedí na půdě nově zrekonstruované budovy. Zapojují počítače, kontrolují připojení, televize se připravuje na živé vstupy.

13:00 - V hlavním stanu občanských demokratů je zatím klid, politici počítají s tím, že sem dorazí až na druhou hodinu, kdy se uzavřou volební urny.

12:50 - Hlavní volební štáb občanských demokratů zasedá v Malostranské besedě. ODS podle předvolebních průzkumů zaostává za sociálními demokraty o dvě procenta, přesto má pravice nad levicí navrch. Není tedy zcela vyloučeno, že většinu bude mít po těchto volbách pravice.

Výsledek voleb téměř jistě rozhodne o zastupujícím předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten už ohlásil, že bude chtít kandidovat na předsedu rovněž v závislosti na volebním výsledku. Volby budou znamenat zřejmě pro některé občanské demokraty konec ve vysoké politice. Ivan Langer se pravděpodobně nedostane do Poslanecké sněmovny, Pavel Bém zase může přijít o místo předsedy pražské ODS.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?


V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy