Reportáž ze štábu TOP 09: Výsledky překonaly očekávání

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
29. 5. 2010 22:25
Z volebního štábu politického nováčka referoval reportér Aktuálně.cz Jan Němec
Ústřední dvojice TOP 09
Ústřední dvojice TOP 09 | Foto: Aktuálně.cz

Online reportáž - TOP 09 jako nová strana míří do Poslanecké sněmovny.

Ekonomicko-morální program lídrů strany nabízel voličům celou dobu "vládu práva" ústy předsedy Karla Schwarzenberga a cestu k vyrovnaným rozpočtům ústy prvního místopředsedy Miroslava Kalouska. Svým program si vysloužili nálepku "pravicových populistů" od lídra ODS a asociálů od ČSSD.

"Za úspěch v těchto volbách nepovažují jen prostý vstup do sněmovny, ale ´cokoliv nad 10 % hlasů´," nechal se slyšet Schwarzenberg. Soukromým snem jeho místopředsedy Kalouska bylo získat víc křesel, než budou mít v nové sněmovně komunisté.

Obojí se splnilo. Strana, která vznikla před necelým rokem, získala přes 16 % hlasů a komunisty porazila pětiprocentním rozdílem.

Dění na štábu TOP 09 jsme sledovali online v reportáži:

22:15 - Karel Schwarzenberg opouští volební štáb. Připouští, že už proběhla schůzka s Petrem Nečasem a říká, že mu už volal Bohuslav Sobotka. Oficiální jednání ale začnou až v pondělí.

20:48 - Lídři zmizeli, oslavy se rozjíždějí. Z hloučku se ozývá: "Příště bude Topka druhá. Odéeska, to jsou dinosauři, ať se vzpamatujou." Možná i přes slovo "dinosauři" najdou TOP 09 a VV stejnou řeč...

20:25 - Vystoupení lídrů TOP 09 před celým volebním štábem. "Teď máme šanci s touto zemí něco udělat," říká optimisticky předseda Schwarzenberg. A členové štábu začínají křičet "Karel na Hrad!".

20:00 - Dorazil i Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí. Z jeho vyjádření se zdá, že spolupráci s VV nestojí v cestě moc překážek. "Určitě se domluvíme," říká jako člen vyjednávacího týmu TOP 09.

19:40 - Do štábu TOP 09 dorážejí postupně kandidáti z krajů, kteří se dostali do sněmovny. Vzájemně se objímají, ozývají se výkřiky "Deset mandátů v Praze!".

18:40 - První místopředseda TOP 09 komentoval údajnou rezignaci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka: "Co mu zbývalo." A přidal i biblický citát: "Už král Šalomoun napsal ve své osmé písni: Nestaví-li dům Hospodin, marně se namáhají stavitelé." Rezignaci předsedy ČSSD pak Lidový dům dementoval.

18:20 - Ve volebním štábu TOP 09 se objevili např. Vladimír Mlynář, poradce premiéra Fischera, nebo Jan Urban.

18:00 - Pravděpodobná koalice s ODS a VV se optikou TOP 09 jeví stále víc jako možná. "Jinak to nepůjde. Voliči tak rozdali karty. Uvidíme, jak se budou chovat," řekl Aktuálně.cz člen výkonného výboru strany a karlovarský lídr Josef Malý. V sídle TOP 09 se chystá oslava.

17:20 - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se vyjádřil k možné koalici s Věcmi veřejnými. Pro Aktuálně.cz už před volbami prohlásil, že z takové koalice má "noční můry". Teď na naši otázku, s pohledem na průběžné výsledky, zda si ji představit umí, jen řekl: "Já dnes večer už nebudu radši jíst maso. Asi se ze mě stane vegetarián."

17:10 - S postupujícím odpolednem a dalším potvrzováním volebního výsledku TOP 09 se ve štábu strany projevuje lehká únava. Jen prezentace výsledků vyvolává potlesk - vítězství TOP 09 v Praze, úspěch přímo předsedy Karla Schwarzenberga. Jinak všichni opakují, že si počkají na úplně konečné výsledky. Někteří pijí jen kávu a "šetří" se na oslavu, jak řekli.

16:55 - Místopředseda senátorského klubu TOP 09 a Starostové Jaromír Štětina si zatím společné vládnutí s Věcmi veřejnými moc představit neumí. "Těžko. Vůbec nevím, co jsou vlastně zač," řekl Aktuálně.cz. "Mám s nimi jen jistou zkušenost ze senátních voleb 2004. Vůbec nevím, jestli to opravdu řídí Radek John."

16:45 - S pokračujícím sčítáním roste radost lídrů strany. Miroslav Kalousek je "nesmírně šťastný".

16:18 - "Mám radost, že nás volilo tolik mladých lidí," pochvaloval si předseda Schwarzenberg výsledky průzkumu pro ČT. "Hlavně, že nepodlehli různým extremistům."

16:05 - Průběžné výsledky ukazují možnou koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Budeme jednat, myslím, velmi rychle," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany Jaromír Drábek. "S ODS průniky najdeme snadno. Otázkou by byly Věci veřejné. Pokud je zhruba polovina jejich voličů vnímá jako pravicovou a druhá jako levicovou stranu, tak to nebude lehké. Ale asi se shodneme třeba na nutnosti větší transparentnosti veřejných zakázek apod."

15:22 - Předseda Karel Schwarzenberg dostal od asistentky strany TOP 09 kalendář Věcí veřejných. Nad polonahými političkami VV vyjádřil uspokojení a pak na otázku, zda se třeba ještě dnes sejde s předsedy některých jiných stran, odpověděl: "Tak, snad se uvidíme v příštích měsících. Já nikomu volat nebudu."

15:10 - Do štábu konečně dorazil i předseda strany Karel Schwarzenberg. "Jsem rád. Ale zatím nevíme, jestli bude pravicová většina," komentoval odhady i první dílčí výsledky.

15:00 - Podle prvních skutečných výsledků (po sečtení 6 % hlasů) předběhli komunisté TOP 09. Ve štábu této nové strany to nervozitu nevyvolalo.

14:50 - V kuloárech se s nadsázkou mluví o sestavování koalic. "Bez Věcí veřejných by to nešlo," řekl s nádechem hrůzy v hlase jeden z lídrů TOP 09.

14:35 - Už došlo na první přípitky.

14:02 - Miroslav Kalousek je zdrženlivý: "Jsou to jenom první odhady. Ale byl by to fenomenální úspěch pro stranu, která je na světě jen jeden rok."

14:07 - Do štábu dorazil Miroslav Kalousek. Poděkoval sympatizantům a počkal na vstup do ČT.

13:55 - Ve volebním štábu zatím není ani předseda, ani první místopředseda. Karel Schwarzenberg má ostatně dorazit až kolem čtvrté odpoledne.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy