Ze štábu zelených: Nekončíme, za čtyři roky jsme zpátky

Pavel Baroch
29. 5. 2010 20:50
Sledovali jsme online dění ve volebním štábu Strany zelených
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška.
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška. | Foto: Strana zelených

Praha - Po historickém úspěchu v posledních volbách, kdy se Strana zelených poprvé dostala do sněmovny, zůstali letos zelení před jejími branami. A dále, než by si přáli.

Volební preference zelených se dlouhodobě pohybovaly kousek pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu a strana tento trend nedokázala zlomit.

Strana nakonec nezískal ani tři procenta, aby dostávala státní příspěvek na svou činnost.

Předseda Ondřej Liška přitom dlouho doufal, že by zeleným mohli pomoci především mladí voliči a ještě v pátek je vyzval, aby šli do volebních místností. Jak ovšem přibývaly sčítané hlasy, zeleným se sněmovna čím dál víc vzdalovala.

Dění ve štábu Strany zelených jsme sledovali v podrobné online reportáži:

13:00 - Ve volebním štábu Strany zelených kousek od Staroměstského náměstí je klid. Do štábu ještě nedorazil předseda Liška ani nikdo z dalších lídrů. Do prostor pomalu přicházejí novináři, Česká televize řeší technický problém s připojením s Kavčími horami.

13:32 - Ve volebním štábu zelených v klubu NoD v Dlouhé třídě je i dětský koutek. Zatím ho využívají jen dvě malé děti mluvčího strany René Kubáška.

13:50 - Straně zelených od devíti ráno nefungovala dlouhé hodiny jejich internetová stránka. Nefunkční byla i osobní stránka předsedy Ondřeje Lišky. Technici se zatím marně pokoušejí odhalit, zda šlo o softwarovou chybu, nebo hackerský útok. "Zatím jsme to nezjistili, ale stránky už fungují," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany René Kubášek.

14:01 - Podle prvního odhadu SC&C, který zveřejnila Česká televize, získají zelení 3 procenta. Ve štábu všichni čekají na příchod předsedy Lišky.

14:10 - Do volebního štábu zelených dorazil předseda Liška. První odhad zatím nekomentoval. "K tomu se zatím nedá nic moc říct," řekl pouze.

14:25 - První volební odhady, podle nichž zelení dostanou 3 procenta, okomentoval pro Aktuálně.cz první místopředseda zelených František Pelc: "Myslím, že to ještě není úplně zoufalé. Když budeme mít štěstí, můžeme ještě mít okolo pěti procent. Jsem mírný optimista. Získávat bychom měli především ve velkých sídlech."

Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí
Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí | Foto: Pavel Baroch

14:45 - Prvovoliči, kteří tvoří asi 7 procent všech voličů, jsou Straně zelených nakloněni o něco víc. Hlas jim podle prvního odhadu dalo 4 procenta z nich. Ani to by ale pro vstup do parlamentu nestačilo.

15:00 - Předseda zelených Ondřej Lišky se zavřel se svými spolupracovníky v kanceláři a zatím mezi novináře nevyšel.

15:40 - Předseda Ondřej Liška odpověděl na otázky Aktuálně.cz:

Co říkáte na první odhady?

Jsou to jen odhady, ukazují jen trendy, nelze hledět na jednotlivá procenta, ale pouze na to, jakým směrem se ubíralo uvažování voličů. Může to pro nás znamenat šest procent, nebo také jedno. Zaujalo mě, jak ztratily ODS a ČSSD. Trendy zatím ukazují, že stranicko-politické spektrum prodělává největší změnu od vzniku České republiky.

Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz
Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz | Foto: Pavel Baroch

Jaký je váš odhad? Jak zelení dopadnou, překonají pět procent?

To lze říci nejdříve ve chvíli, kdy budou sečteny výsledky velkých měst, kde máme tradičně největší podporu. Ale pokud ne, zelení v každém případě pokračují dál a nejpozději v roce 2014 znova zaútočí na parlament. Za šest měsíců jsou komunální a senátní volby a ty jsou pro nás stejně důležité jako parlamentní.

Co podle vás v letošních volbách rozhodne?

Rozhodnou ti, kdo váhali do poslední chvíle. A mezi nimi je mnoho těch, kdo uvažovali o zelených.

Na co jste sázeli vy? Co by vám mělo pomoci překonat pět procent?

Na mladé lidi a na lidi mladé duchem. Pokud se nám podařilo v posledních dnech kampaně dodat odvahu váhajícím a prolomit onu falešnou pohádku o ztraceném hlasu, pak nemám obavu o výsledek kolem pěti procent.

Jste si vědomi, že byste během kampaně udělali nějakou zásadní chybu?

Nevím o žádné větší chybě. Chyba je v tom, že u nás funguje zcela neprůhledné financování politických stran, které my odmítáme, nezúčastňujeme se ho. Naše kampaň měla rozpočet osm zcela transparentních milionů, na rozdíl od stovek milionů jiných stran, a to hovoříme pouze o těch přiznaných. Dokud se nezpřísní financování politických stran, nebude ani spravedlivá soutěž mezi nimi. A ten, kdo politiku dělá a zároveň dodržuje vyšší etický standard, než je zvykem, to bude mít těžší. Ať už bude výsledek jakýkoliv, přijmeme ho se zcela čistým svědomím.

16:10 - Zelení "doplácejí" na vznik nových stran TOP 09 a Věci veřejné. Právě tyto dvě uskupení jim podle aktuálních dat sebraly nejvíce voličů.

16:22 - Všichni vedoucí představitelé strany ovšem většinu času pobývají zavření v kanceláři, mezi novináře vycházejí jen zřídka, takže se nedají získat jejich komentáře k aktuálním údajům voleb, podle nichž zelení s největší pravděpodobností po čtyřech letech opustí sněmovnu - po sečtení 75 procent okrsků mají jen 2,2 procent.

16:35 - Do volebního štábu dorazila socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v hradeckém kraji. I když strana si zprvu myslela na více než pětiprocentní zisk, teď bude ráda i za tři procenta, což zajišťuje státní příspěvek.

Jiřina Šiklová ve štábu u zelených
Jiřina Šiklová ve štábu u zelených | Foto: Pavel Baroch

"Je mi to líto. Domnívala jsem se, že se zelení dostanou přes tři procenta, ale třeba toho ještě dosáhnou," řekla Aktuálně.cz Šiklová. Za neúspěchem zelených vidí to, že lidé spíše slyší na ideály než na realitu.

"Strana zelených nedělala z voličů pitomečky, nepodbízela se. Lidé jsou ale zvyklí nakupovat v supermarketech, hledají slevy, rozhodují se, co je pro ně výhodné. A zelení neměli takovou reklamu," tvrdí Šiklová.

Dodala, že na Západě se zelení formovali 40 let, věří, že Strana zelených v Česku nezmizí, udrží se. Zeleným přitom v letošních volbách nepomohla ani podpora exprezidenta Václava Havla.

"Je to už dvacet let, voliči se s ním už neumí ztotožnit. Masaryk ale ve své době také nebyl populární," řekla Aktuálně.cz Šiklová.

17:05 - První místopředseda Strany zelených František Pelc pro Aktuálně.cz zhodnotil propad strany: "Je to neúspěch, snad dosáhneme aspoň tří procent. Ale jako strana přežijeme, náš program je nenahraditelný." Za jeden z důvodů neúspěchu označil vznik TOP 09 a Věcí veřejných, které zeleným "přetáhly" voliče.

17:20 - Frontu u baru ve volebním štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí stojí herec Tomáš Hanák. Má na sobě tričko Strany zelených. Ani jeho propagace nepomohla zeleným, aby strana zůstala ve sněmovně.

17:35 - U zelených se začíná řešit, co bude se stranou dál a jestli ji i nadále povede Ondřej Liška. "Musím ho najít a říct mu, aby zůstal. Myslím, že by byla blbost, kdyby odešel," řekla Aktuálně.cz socioložka Jiřina Šiklová, jednička strany v hradeckém kraji.

17:55 - Nejvyšší vedení Strany zelených se podle informací Aktuálně.cz už dohodlo na dalším postupu po propadu ve volbách. Zatím všichni včetně předsedy Ondřeje Lišky zůstanou ve funkci, ovšem na nejbližší celorepublikové konferenci své funkce složí. "Hlavní myšlenkou naší dohody je, že Strana zelených nekončí, že žije dál a že se za čtyři roky vrátíme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů nejvyššího vedení strany.

18:30 - Předseda Ondřej Liška v zápětí potvrdil, že hodlá on i celé vedení na nejbližším sjezdu složit funkce. Zároveň v emotivním projevu ve volebním štábu prohlásil, že ze Strany zelených rozhodně neodchází a že se zelení nejpozději za čtyři roky do sněmovny vrátí.

"My neděláme politiku na čtyři roky dopředu, děláme ji na padesát let dopředu. Tak v tom zůstaňte se mnou," oslovil všechny příznivce Liška. Ve volebním štábu mu desítky lidí nadšeně a dlouho tleskalo.

19:00 - Ve štábu Strany zelených se rozjela volná zábava. Pije se pivo, víno, z místnosti do místnosti pobíhají děti s balónky, vyhrává reprodukovaná hudba.

20:50 - Volební štáb notně prořídl. Většina straníků, příznivců i novinářů už zmizela. Ostatní se baví, jako kdyby se volby vyhrály. Předseda Liška slíbil, že zde zůstane, dokud neodejde poslední host, momentálně je ale "nezvěstný".

21:40 - U zelených se tančí. Kamery a plátna s přímým přenosem z voleb vystřídala hlasitá muzika. A parket je plný.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy