Ze štábu zelených: Nekončíme, za čtyři roky jsme zpátky

Pavel Baroch
29. 5. 2010 20:50
Sledovali jsme online dění ve volebním štábu Strany zelených
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška.
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška. | Foto: Strana zelených

Praha - Po historickém úspěchu v posledních volbách, kdy se Strana zelených poprvé dostala do sněmovny, zůstali letos zelení před jejími branami. A dále, než by si přáli.

Volební preference zelených se dlouhodobě pohybovaly kousek pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu a strana tento trend nedokázala zlomit.

Strana nakonec nezískal ani tři procenta, aby dostávala státní příspěvek na svou činnost.

Předseda Ondřej Liška přitom dlouho doufal, že by zeleným mohli pomoci především mladí voliči a ještě v pátek je vyzval, aby šli do volebních místností. Jak ovšem přibývaly sčítané hlasy, zeleným se sněmovna čím dál víc vzdalovala.

Dění ve štábu Strany zelených jsme sledovali v podrobné online reportáži:

13:00 - Ve volebním štábu Strany zelených kousek od Staroměstského náměstí je klid. Do štábu ještě nedorazil předseda Liška ani nikdo z dalších lídrů. Do prostor pomalu přicházejí novináři, Česká televize řeší technický problém s připojením s Kavčími horami.

13:32 - Ve volebním štábu zelených v klubu NoD v Dlouhé třídě je i dětský koutek. Zatím ho využívají jen dvě malé děti mluvčího strany René Kubáška.

13:50 - Straně zelených od devíti ráno nefungovala dlouhé hodiny jejich internetová stránka. Nefunkční byla i osobní stránka předsedy Ondřeje Lišky. Technici se zatím marně pokoušejí odhalit, zda šlo o softwarovou chybu, nebo hackerský útok. "Zatím jsme to nezjistili, ale stránky už fungují," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany René Kubášek.

14:01 - Podle prvního odhadu SC&C, který zveřejnila Česká televize, získají zelení 3 procenta. Ve štábu všichni čekají na příchod předsedy Lišky.

14:10 - Do volebního štábu zelených dorazil předseda Liška. První odhad zatím nekomentoval. "K tomu se zatím nedá nic moc říct," řekl pouze.

14:25 - První volební odhady, podle nichž zelení dostanou 3 procenta, okomentoval pro Aktuálně.cz první místopředseda zelených František Pelc: "Myslím, že to ještě není úplně zoufalé. Když budeme mít štěstí, můžeme ještě mít okolo pěti procent. Jsem mírný optimista. Získávat bychom měli především ve velkých sídlech."

Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí
Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí | Foto: Pavel Baroch

14:45 - Prvovoliči, kteří tvoří asi 7 procent všech voličů, jsou Straně zelených nakloněni o něco víc. Hlas jim podle prvního odhadu dalo 4 procenta z nich. Ani to by ale pro vstup do parlamentu nestačilo.

15:00 - Předseda zelených Ondřej Lišky se zavřel se svými spolupracovníky v kanceláři a zatím mezi novináře nevyšel.

15:40 - Předseda Ondřej Liška odpověděl na otázky Aktuálně.cz:

Co říkáte na první odhady?

Jsou to jen odhady, ukazují jen trendy, nelze hledět na jednotlivá procenta, ale pouze na to, jakým směrem se ubíralo uvažování voličů. Může to pro nás znamenat šest procent, nebo také jedno. Zaujalo mě, jak ztratily ODS a ČSSD. Trendy zatím ukazují, že stranicko-politické spektrum prodělává největší změnu od vzniku České republiky.

Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz
Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz | Foto: Pavel Baroch

Jaký je váš odhad? Jak zelení dopadnou, překonají pět procent?

To lze říci nejdříve ve chvíli, kdy budou sečteny výsledky velkých měst, kde máme tradičně největší podporu. Ale pokud ne, zelení v každém případě pokračují dál a nejpozději v roce 2014 znova zaútočí na parlament. Za šest měsíců jsou komunální a senátní volby a ty jsou pro nás stejně důležité jako parlamentní.

Co podle vás v letošních volbách rozhodne?

Rozhodnou ti, kdo váhali do poslední chvíle. A mezi nimi je mnoho těch, kdo uvažovali o zelených.

Na co jste sázeli vy? Co by vám mělo pomoci překonat pět procent?

Na mladé lidi a na lidi mladé duchem. Pokud se nám podařilo v posledních dnech kampaně dodat odvahu váhajícím a prolomit onu falešnou pohádku o ztraceném hlasu, pak nemám obavu o výsledek kolem pěti procent.

Jste si vědomi, že byste během kampaně udělali nějakou zásadní chybu?

Nevím o žádné větší chybě. Chyba je v tom, že u nás funguje zcela neprůhledné financování politických stran, které my odmítáme, nezúčastňujeme se ho. Naše kampaň měla rozpočet osm zcela transparentních milionů, na rozdíl od stovek milionů jiných stran, a to hovoříme pouze o těch přiznaných. Dokud se nezpřísní financování politických stran, nebude ani spravedlivá soutěž mezi nimi. A ten, kdo politiku dělá a zároveň dodržuje vyšší etický standard, než je zvykem, to bude mít těžší. Ať už bude výsledek jakýkoliv, přijmeme ho se zcela čistým svědomím.

16:10 - Zelení "doplácejí" na vznik nových stran TOP 09 a Věci veřejné. Právě tyto dvě uskupení jim podle aktuálních dat sebraly nejvíce voličů.

16:22 - Všichni vedoucí představitelé strany ovšem většinu času pobývají zavření v kanceláři, mezi novináře vycházejí jen zřídka, takže se nedají získat jejich komentáře k aktuálním údajům voleb, podle nichž zelení s největší pravděpodobností po čtyřech letech opustí sněmovnu - po sečtení 75 procent okrsků mají jen 2,2 procent.

16:35 - Do volebního štábu dorazila socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v hradeckém kraji. I když strana si zprvu myslela na více než pětiprocentní zisk, teď bude ráda i za tři procenta, což zajišťuje státní příspěvek.

Jiřina Šiklová ve štábu u zelených
Jiřina Šiklová ve štábu u zelených | Foto: Pavel Baroch

"Je mi to líto. Domnívala jsem se, že se zelení dostanou přes tři procenta, ale třeba toho ještě dosáhnou," řekla Aktuálně.cz Šiklová. Za neúspěchem zelených vidí to, že lidé spíše slyší na ideály než na realitu.

"Strana zelených nedělala z voličů pitomečky, nepodbízela se. Lidé jsou ale zvyklí nakupovat v supermarketech, hledají slevy, rozhodují se, co je pro ně výhodné. A zelení neměli takovou reklamu," tvrdí Šiklová.

Dodala, že na Západě se zelení formovali 40 let, věří, že Strana zelených v Česku nezmizí, udrží se. Zeleným přitom v letošních volbách nepomohla ani podpora exprezidenta Václava Havla.

"Je to už dvacet let, voliči se s ním už neumí ztotožnit. Masaryk ale ve své době také nebyl populární," řekla Aktuálně.cz Šiklová.

17:05 - První místopředseda Strany zelených František Pelc pro Aktuálně.cz zhodnotil propad strany: "Je to neúspěch, snad dosáhneme aspoň tří procent. Ale jako strana přežijeme, náš program je nenahraditelný." Za jeden z důvodů neúspěchu označil vznik TOP 09 a Věcí veřejných, které zeleným "přetáhly" voliče.

17:20 - Frontu u baru ve volebním štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí stojí herec Tomáš Hanák. Má na sobě tričko Strany zelených. Ani jeho propagace nepomohla zeleným, aby strana zůstala ve sněmovně.

17:35 - U zelených se začíná řešit, co bude se stranou dál a jestli ji i nadále povede Ondřej Liška. "Musím ho najít a říct mu, aby zůstal. Myslím, že by byla blbost, kdyby odešel," řekla Aktuálně.cz socioložka Jiřina Šiklová, jednička strany v hradeckém kraji.

17:55 - Nejvyšší vedení Strany zelených se podle informací Aktuálně.cz už dohodlo na dalším postupu po propadu ve volbách. Zatím všichni včetně předsedy Ondřeje Lišky zůstanou ve funkci, ovšem na nejbližší celorepublikové konferenci své funkce složí. "Hlavní myšlenkou naší dohody je, že Strana zelených nekončí, že žije dál a že se za čtyři roky vrátíme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů nejvyššího vedení strany.

18:30 - Předseda Ondřej Liška v zápětí potvrdil, že hodlá on i celé vedení na nejbližším sjezdu složit funkce. Zároveň v emotivním projevu ve volebním štábu prohlásil, že ze Strany zelených rozhodně neodchází a že se zelení nejpozději za čtyři roky do sněmovny vrátí.

"My neděláme politiku na čtyři roky dopředu, děláme ji na padesát let dopředu. Tak v tom zůstaňte se mnou," oslovil všechny příznivce Liška. Ve volebním štábu mu desítky lidí nadšeně a dlouho tleskalo.

19:00 - Ve štábu Strany zelených se rozjela volná zábava. Pije se pivo, víno, z místnosti do místnosti pobíhají děti s balónky, vyhrává reprodukovaná hudba.

20:50 - Volební štáb notně prořídl. Většina straníků, příznivců i novinářů už zmizela. Ostatní se baví, jako kdyby se volby vyhrály. Předseda Liška slíbil, že zde zůstane, dokud neodejde poslední host, momentálně je ale "nezvěstný".

21:40 - U zelených se tančí. Kamery a plátna s přímým přenosem z voleb vystřídala hlasitá muzika. A parket je plný.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 34 minutami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao),

20:45 Udine - FC Turín.

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 29 8 9 12 32:39 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 28 4 12 12 41:52 24
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karibský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky, tisíce lidí se již evakuovaly

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy silně vybuchla v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

"První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen," citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. "Špatně se dýchá," řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. "Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů," dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy