Ze štábu zelených: Nekončíme, za čtyři roky jsme zpátky

Pavel Baroch
29. 5. 2010 20:50
Sledovali jsme online dění ve volebním štábu Strany zelených
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška.
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška. | Foto: Strana zelených

Praha - Po historickém úspěchu v posledních volbách, kdy se Strana zelených poprvé dostala do sněmovny, zůstali letos zelení před jejími branami. A dále, než by si přáli.

Volební preference zelených se dlouhodobě pohybovaly kousek pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu a strana tento trend nedokázala zlomit.

Strana nakonec nezískal ani tři procenta, aby dostávala státní příspěvek na svou činnost.

Předseda Ondřej Liška přitom dlouho doufal, že by zeleným mohli pomoci především mladí voliči a ještě v pátek je vyzval, aby šli do volebních místností. Jak ovšem přibývaly sčítané hlasy, zeleným se sněmovna čím dál víc vzdalovala.

Dění ve štábu Strany zelených jsme sledovali v podrobné online reportáži:

13:00 - Ve volebním štábu Strany zelených kousek od Staroměstského náměstí je klid. Do štábu ještě nedorazil předseda Liška ani nikdo z dalších lídrů. Do prostor pomalu přicházejí novináři, Česká televize řeší technický problém s připojením s Kavčími horami.

13:32 - Ve volebním štábu zelených v klubu NoD v Dlouhé třídě je i dětský koutek. Zatím ho využívají jen dvě malé děti mluvčího strany René Kubáška.

13:50 - Straně zelených od devíti ráno nefungovala dlouhé hodiny jejich internetová stránka. Nefunkční byla i osobní stránka předsedy Ondřeje Lišky. Technici se zatím marně pokoušejí odhalit, zda šlo o softwarovou chybu, nebo hackerský útok. "Zatím jsme to nezjistili, ale stránky už fungují," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany René Kubášek.

14:01 - Podle prvního odhadu SC&C, který zveřejnila Česká televize, získají zelení 3 procenta. Ve štábu všichni čekají na příchod předsedy Lišky.

14:10 - Do volebního štábu zelených dorazil předseda Liška. První odhad zatím nekomentoval. "K tomu se zatím nedá nic moc říct," řekl pouze.

14:25 - První volební odhady, podle nichž zelení dostanou 3 procenta, okomentoval pro Aktuálně.cz první místopředseda zelených František Pelc: "Myslím, že to ještě není úplně zoufalé. Když budeme mít štěstí, můžeme ještě mít okolo pěti procent. Jsem mírný optimista. Získávat bychom měli především ve velkých sídlech."

Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí
Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí | Foto: Pavel Baroch

14:45 - Prvovoliči, kteří tvoří asi 7 procent všech voličů, jsou Straně zelených nakloněni o něco víc. Hlas jim podle prvního odhadu dalo 4 procenta z nich. Ani to by ale pro vstup do parlamentu nestačilo.

15:00 - Předseda zelených Ondřej Lišky se zavřel se svými spolupracovníky v kanceláři a zatím mezi novináře nevyšel.

15:40 - Předseda Ondřej Liška odpověděl na otázky Aktuálně.cz:

Co říkáte na první odhady?

Jsou to jen odhady, ukazují jen trendy, nelze hledět na jednotlivá procenta, ale pouze na to, jakým směrem se ubíralo uvažování voličů. Může to pro nás znamenat šest procent, nebo také jedno. Zaujalo mě, jak ztratily ODS a ČSSD. Trendy zatím ukazují, že stranicko-politické spektrum prodělává největší změnu od vzniku České republiky.

Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz
Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz | Foto: Pavel Baroch

Jaký je váš odhad? Jak zelení dopadnou, překonají pět procent?

To lze říci nejdříve ve chvíli, kdy budou sečteny výsledky velkých měst, kde máme tradičně největší podporu. Ale pokud ne, zelení v každém případě pokračují dál a nejpozději v roce 2014 znova zaútočí na parlament. Za šest měsíců jsou komunální a senátní volby a ty jsou pro nás stejně důležité jako parlamentní.

Co podle vás v letošních volbách rozhodne?

Rozhodnou ti, kdo váhali do poslední chvíle. A mezi nimi je mnoho těch, kdo uvažovali o zelených.

Na co jste sázeli vy? Co by vám mělo pomoci překonat pět procent?

Na mladé lidi a na lidi mladé duchem. Pokud se nám podařilo v posledních dnech kampaně dodat odvahu váhajícím a prolomit onu falešnou pohádku o ztraceném hlasu, pak nemám obavu o výsledek kolem pěti procent.

Jste si vědomi, že byste během kampaně udělali nějakou zásadní chybu?

Nevím o žádné větší chybě. Chyba je v tom, že u nás funguje zcela neprůhledné financování politických stran, které my odmítáme, nezúčastňujeme se ho. Naše kampaň měla rozpočet osm zcela transparentních milionů, na rozdíl od stovek milionů jiných stran, a to hovoříme pouze o těch přiznaných. Dokud se nezpřísní financování politických stran, nebude ani spravedlivá soutěž mezi nimi. A ten, kdo politiku dělá a zároveň dodržuje vyšší etický standard, než je zvykem, to bude mít těžší. Ať už bude výsledek jakýkoliv, přijmeme ho se zcela čistým svědomím.

16:10 - Zelení "doplácejí" na vznik nových stran TOP 09 a Věci veřejné. Právě tyto dvě uskupení jim podle aktuálních dat sebraly nejvíce voličů.

16:22 - Všichni vedoucí představitelé strany ovšem většinu času pobývají zavření v kanceláři, mezi novináře vycházejí jen zřídka, takže se nedají získat jejich komentáře k aktuálním údajům voleb, podle nichž zelení s největší pravděpodobností po čtyřech letech opustí sněmovnu - po sečtení 75 procent okrsků mají jen 2,2 procent.

16:35 - Do volebního štábu dorazila socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v hradeckém kraji. I když strana si zprvu myslela na více než pětiprocentní zisk, teď bude ráda i za tři procenta, což zajišťuje státní příspěvek.

Jiřina Šiklová ve štábu u zelených
Jiřina Šiklová ve štábu u zelených | Foto: Pavel Baroch

"Je mi to líto. Domnívala jsem se, že se zelení dostanou přes tři procenta, ale třeba toho ještě dosáhnou," řekla Aktuálně.cz Šiklová. Za neúspěchem zelených vidí to, že lidé spíše slyší na ideály než na realitu.

"Strana zelených nedělala z voličů pitomečky, nepodbízela se. Lidé jsou ale zvyklí nakupovat v supermarketech, hledají slevy, rozhodují se, co je pro ně výhodné. A zelení neměli takovou reklamu," tvrdí Šiklová.

Dodala, že na Západě se zelení formovali 40 let, věří, že Strana zelených v Česku nezmizí, udrží se. Zeleným přitom v letošních volbách nepomohla ani podpora exprezidenta Václava Havla.

"Je to už dvacet let, voliči se s ním už neumí ztotožnit. Masaryk ale ve své době také nebyl populární," řekla Aktuálně.cz Šiklová.

17:05 - První místopředseda Strany zelených František Pelc pro Aktuálně.cz zhodnotil propad strany: "Je to neúspěch, snad dosáhneme aspoň tří procent. Ale jako strana přežijeme, náš program je nenahraditelný." Za jeden z důvodů neúspěchu označil vznik TOP 09 a Věcí veřejných, které zeleným "přetáhly" voliče.

17:20 - Frontu u baru ve volebním štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí stojí herec Tomáš Hanák. Má na sobě tričko Strany zelených. Ani jeho propagace nepomohla zeleným, aby strana zůstala ve sněmovně.

17:35 - U zelených se začíná řešit, co bude se stranou dál a jestli ji i nadále povede Ondřej Liška. "Musím ho najít a říct mu, aby zůstal. Myslím, že by byla blbost, kdyby odešel," řekla Aktuálně.cz socioložka Jiřina Šiklová, jednička strany v hradeckém kraji.

17:55 - Nejvyšší vedení Strany zelených se podle informací Aktuálně.cz už dohodlo na dalším postupu po propadu ve volbách. Zatím všichni včetně předsedy Ondřeje Lišky zůstanou ve funkci, ovšem na nejbližší celorepublikové konferenci své funkce složí. "Hlavní myšlenkou naší dohody je, že Strana zelených nekončí, že žije dál a že se za čtyři roky vrátíme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů nejvyššího vedení strany.

18:30 - Předseda Ondřej Liška v zápětí potvrdil, že hodlá on i celé vedení na nejbližším sjezdu složit funkce. Zároveň v emotivním projevu ve volebním štábu prohlásil, že ze Strany zelených rozhodně neodchází a že se zelení nejpozději za čtyři roky do sněmovny vrátí.

"My neděláme politiku na čtyři roky dopředu, děláme ji na padesát let dopředu. Tak v tom zůstaňte se mnou," oslovil všechny příznivce Liška. Ve volebním štábu mu desítky lidí nadšeně a dlouho tleskalo.

19:00 - Ve štábu Strany zelených se rozjela volná zábava. Pije se pivo, víno, z místnosti do místnosti pobíhají děti s balónky, vyhrává reprodukovaná hudba.

20:50 - Volební štáb notně prořídl. Většina straníků, příznivců i novinářů už zmizela. Ostatní se baví, jako kdyby se volby vyhrály. Předseda Liška slíbil, že zde zůstane, dokud neodejde poslední host, momentálně je ale "nezvěstný".

21:40 - U zelených se tančí. Kamery a plátna s přímým přenosem z voleb vystřídala hlasitá muzika. A parket je plný.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy