Ze štábu zelených: Nekončíme, za čtyři roky jsme zpátky

Pavel Baroch
29. 5. 2010 20:50
Sledovali jsme online dění ve volebním štábu Strany zelených
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška.
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška. | Foto: Strana zelených

Praha - Po historickém úspěchu v posledních volbách, kdy se Strana zelených poprvé dostala do sněmovny, zůstali letos zelení před jejími branami. A dále, než by si přáli.

Volební preference zelených se dlouhodobě pohybovaly kousek pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu a strana tento trend nedokázala zlomit.

Strana nakonec nezískal ani tři procenta, aby dostávala státní příspěvek na svou činnost.

Předseda Ondřej Liška přitom dlouho doufal, že by zeleným mohli pomoci především mladí voliči a ještě v pátek je vyzval, aby šli do volebních místností. Jak ovšem přibývaly sčítané hlasy, zeleným se sněmovna čím dál víc vzdalovala.

Dění ve štábu Strany zelených jsme sledovali v podrobné online reportáži:

13:00 - Ve volebním štábu Strany zelených kousek od Staroměstského náměstí je klid. Do štábu ještě nedorazil předseda Liška ani nikdo z dalších lídrů. Do prostor pomalu přicházejí novináři, Česká televize řeší technický problém s připojením s Kavčími horami.

13:32 - Ve volebním štábu zelených v klubu NoD v Dlouhé třídě je i dětský koutek. Zatím ho využívají jen dvě malé děti mluvčího strany René Kubáška.

13:50 - Straně zelených od devíti ráno nefungovala dlouhé hodiny jejich internetová stránka. Nefunkční byla i osobní stránka předsedy Ondřeje Lišky. Technici se zatím marně pokoušejí odhalit, zda šlo o softwarovou chybu, nebo hackerský útok. "Zatím jsme to nezjistili, ale stránky už fungují," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany René Kubášek.

14:01 - Podle prvního odhadu SC&C, který zveřejnila Česká televize, získají zelení 3 procenta. Ve štábu všichni čekají na příchod předsedy Lišky.

14:10 - Do volebního štábu zelených dorazil předseda Liška. První odhad zatím nekomentoval. "K tomu se zatím nedá nic moc říct," řekl pouze.

14:25 - První volební odhady, podle nichž zelení dostanou 3 procenta, okomentoval pro Aktuálně.cz první místopředseda zelených František Pelc: "Myslím, že to ještě není úplně zoufalé. Když budeme mít štěstí, můžeme ještě mít okolo pěti procent. Jsem mírný optimista. Získávat bychom měli především ve velkých sídlech."

Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí
Vchod do volebního štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí | Foto: Pavel Baroch

14:45 - Prvovoliči, kteří tvoří asi 7 procent všech voličů, jsou Straně zelených nakloněni o něco víc. Hlas jim podle prvního odhadu dalo 4 procenta z nich. Ani to by ale pro vstup do parlamentu nestačilo.

15:00 - Předseda zelených Ondřej Lišky se zavřel se svými spolupracovníky v kanceláři a zatím mezi novináře nevyšel.

15:40 - Předseda Ondřej Liška odpověděl na otázky Aktuálně.cz:

Co říkáte na první odhady?

Jsou to jen odhady, ukazují jen trendy, nelze hledět na jednotlivá procenta, ale pouze na to, jakým směrem se ubíralo uvažování voličů. Může to pro nás znamenat šest procent, nebo také jedno. Zaujalo mě, jak ztratily ODS a ČSSD. Trendy zatím ukazují, že stranicko-politické spektrum prodělává největší změnu od vzniku České republiky.

Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz
Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz | Foto: Pavel Baroch

Jaký je váš odhad? Jak zelení dopadnou, překonají pět procent?

To lze říci nejdříve ve chvíli, kdy budou sečteny výsledky velkých měst, kde máme tradičně největší podporu. Ale pokud ne, zelení v každém případě pokračují dál a nejpozději v roce 2014 znova zaútočí na parlament. Za šest měsíců jsou komunální a senátní volby a ty jsou pro nás stejně důležité jako parlamentní.

Co podle vás v letošních volbách rozhodne?

Rozhodnou ti, kdo váhali do poslední chvíle. A mezi nimi je mnoho těch, kdo uvažovali o zelených.

Na co jste sázeli vy? Co by vám mělo pomoci překonat pět procent?

Na mladé lidi a na lidi mladé duchem. Pokud se nám podařilo v posledních dnech kampaně dodat odvahu váhajícím a prolomit onu falešnou pohádku o ztraceném hlasu, pak nemám obavu o výsledek kolem pěti procent.

Jste si vědomi, že byste během kampaně udělali nějakou zásadní chybu?

Nevím o žádné větší chybě. Chyba je v tom, že u nás funguje zcela neprůhledné financování politických stran, které my odmítáme, nezúčastňujeme se ho. Naše kampaň měla rozpočet osm zcela transparentních milionů, na rozdíl od stovek milionů jiných stran, a to hovoříme pouze o těch přiznaných. Dokud se nezpřísní financování politických stran, nebude ani spravedlivá soutěž mezi nimi. A ten, kdo politiku dělá a zároveň dodržuje vyšší etický standard, než je zvykem, to bude mít těžší. Ať už bude výsledek jakýkoliv, přijmeme ho se zcela čistým svědomím.

16:10 - Zelení "doplácejí" na vznik nových stran TOP 09 a Věci veřejné. Právě tyto dvě uskupení jim podle aktuálních dat sebraly nejvíce voličů.

16:22 - Všichni vedoucí představitelé strany ovšem většinu času pobývají zavření v kanceláři, mezi novináře vycházejí jen zřídka, takže se nedají získat jejich komentáře k aktuálním údajům voleb, podle nichž zelení s největší pravděpodobností po čtyřech letech opustí sněmovnu - po sečtení 75 procent okrsků mají jen 2,2 procent.

16:35 - Do volebního štábu dorazila socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v hradeckém kraji. I když strana si zprvu myslela na více než pětiprocentní zisk, teď bude ráda i za tři procenta, což zajišťuje státní příspěvek.

Jiřina Šiklová ve štábu u zelených
Jiřina Šiklová ve štábu u zelených | Foto: Pavel Baroch

"Je mi to líto. Domnívala jsem se, že se zelení dostanou přes tři procenta, ale třeba toho ještě dosáhnou," řekla Aktuálně.cz Šiklová. Za neúspěchem zelených vidí to, že lidé spíše slyší na ideály než na realitu.

"Strana zelených nedělala z voličů pitomečky, nepodbízela se. Lidé jsou ale zvyklí nakupovat v supermarketech, hledají slevy, rozhodují se, co je pro ně výhodné. A zelení neměli takovou reklamu," tvrdí Šiklová.

Dodala, že na Západě se zelení formovali 40 let, věří, že Strana zelených v Česku nezmizí, udrží se. Zeleným přitom v letošních volbách nepomohla ani podpora exprezidenta Václava Havla.

"Je to už dvacet let, voliči se s ním už neumí ztotožnit. Masaryk ale ve své době také nebyl populární," řekla Aktuálně.cz Šiklová.

17:05 - První místopředseda Strany zelených František Pelc pro Aktuálně.cz zhodnotil propad strany: "Je to neúspěch, snad dosáhneme aspoň tří procent. Ale jako strana přežijeme, náš program je nenahraditelný." Za jeden z důvodů neúspěchu označil vznik TOP 09 a Věcí veřejných, které zeleným "přetáhly" voliče.

17:20 - Frontu u baru ve volebním štábu zelených v Dlouhé třídě u Staroměstského náměstí stojí herec Tomáš Hanák. Má na sobě tričko Strany zelených. Ani jeho propagace nepomohla zeleným, aby strana zůstala ve sněmovně.

17:35 - U zelených se začíná řešit, co bude se stranou dál a jestli ji i nadále povede Ondřej Liška. "Musím ho najít a říct mu, aby zůstal. Myslím, že by byla blbost, kdyby odešel," řekla Aktuálně.cz socioložka Jiřina Šiklová, jednička strany v hradeckém kraji.

17:55 - Nejvyšší vedení Strany zelených se podle informací Aktuálně.cz už dohodlo na dalším postupu po propadu ve volbách. Zatím všichni včetně předsedy Ondřeje Lišky zůstanou ve funkci, ovšem na nejbližší celorepublikové konferenci své funkce složí. "Hlavní myšlenkou naší dohody je, že Strana zelených nekončí, že žije dál a že se za čtyři roky vrátíme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů nejvyššího vedení strany.

18:30 - Předseda Ondřej Liška v zápětí potvrdil, že hodlá on i celé vedení na nejbližším sjezdu složit funkce. Zároveň v emotivním projevu ve volebním štábu prohlásil, že ze Strany zelených rozhodně neodchází a že se zelení nejpozději za čtyři roky do sněmovny vrátí.

"My neděláme politiku na čtyři roky dopředu, děláme ji na padesát let dopředu. Tak v tom zůstaňte se mnou," oslovil všechny příznivce Liška. Ve volebním štábu mu desítky lidí nadšeně a dlouho tleskalo.

19:00 - Ve štábu Strany zelených se rozjela volná zábava. Pije se pivo, víno, z místnosti do místnosti pobíhají děti s balónky, vyhrává reprodukovaná hudba.

20:50 - Volební štáb notně prořídl. Většina straníků, příznivců i novinářů už zmizela. Ostatní se baví, jako kdyby se volby vyhrály. Předseda Liška slíbil, že zde zůstane, dokud neodejde poslední host, momentálně je ale "nezvěstný".

21:40 - U zelených se tančí. Kamery a plátna s přímým přenosem z voleb vystřídala hlasitá muzika. A parket je plný.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravuje jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy