Langer nedosáhl na sněmovnu. Nevadí, pracuju dál, říká

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 14:00
Ivana Langera přeskočili kandidáti, kteří byli hluboko za ním
Ivan Langer...s úsměvem.
Ivan Langer...s úsměvem. | Foto: Jan Langer

Praha - Místopředseda ODS a lídr Olomouckého kraje Ivan Langer se nedostal po 14 letech do Poslanecké sněmovny.

Voliči dali preferenční hlasy jiným kandidátům. Langera například přeskočila kandidátka Eva Pijáčková, která byla až na 21. místě olomoucké kandidátky.

Podle dalšího člena grémia a místopředsedy ODS Petra Bendla je to jasný signál, že by měl Langer odejít z vedení strany. "Je to pro něj signál, že je čas odejít. Tahle porážka je krutá," zhodnotil to Bendl.

Langer zatím o odchodu nepřemýšlí. "Zatím je brzy odpovídat na to, zda budu mít ambici znovu se ucházet o křeslo místopředsedy," řekl novinářům Langer.

Sám Langer, který opouští sněmovnu po 14 letech, se označil za "trochu smutného vítěze". "Měl jsem jinou práci a neměl jsem tolik času být ve svém regionu, což je realita, a pokud voliči rozhodli tak, jak rozhodli, tak to musím vzít jako realitu," řekl.

A.cz: Olomoucká ODS drtivě prohrává s ČSSD. Co na to říkáte?

Rok jsem dělal celostátní kampaň a jsem rád, že vedla k tomu, že máme reálnou šanci poslat Jiřího Paroubka do důchodu a sestrojit vládu rozpočtové odpovědnosti. Možná se na tom výsledku v kraji podepsalo právě to, že člověk rok dělal celostátní kampaň a víc než rok čelil brutální negativní kampani. Nicméně to je realita.

A.cz: Vy poslední dobou nemáte v ODS silnou pozici. Veřejně se mluvilo o tom, že byste měl odejít, hlasovala o tom i výkonná rada. Oslabila Vás tato prohra ještě víc?

V každém závěru projektu přijde druhá a třetí fáze. Ta druhá fáze se jmenuje potrestání nevinných a třetí odměnění nezúčastněných. To musíte brát jako realitu, když jdete do jakéhokoliv projektu včetně předvolební kampaně.

A.cz: Budete rezignovat na post místopředsedy?

Letos máme volební kongres, kdy všichni budou muset obhajovat své pozicie a o tom, jestli někdo bude nebo zvolen a bude obhajovat, si musí udělat svůj vlastní součet a odečet. Je to holt realita. Když pracujete vzadu, tak nejste vidět a odměněni jsou ti, co jsou vepředu.

Voliči na Olomoucku vás vykroužkovali. Zamyslel jste se nad tím, proč se tak stalo?

Vím, že potřebujete mít rituální vraždy nebo rituální sebevraždy... Byl jsem terčem velmi silné negativní kampaně. Myslím, že jsem k tomu řekl vše podstatné.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy