Langer nedosáhl na sněmovnu. Nevadí, pracuju dál, říká

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 14:00
Ivana Langera přeskočili kandidáti, kteří byli hluboko za ním
Ivan Langer...s úsměvem.
Ivan Langer...s úsměvem. | Foto: Jan Langer

Praha - Místopředseda ODS a lídr Olomouckého kraje Ivan Langer se nedostal po 14 letech do Poslanecké sněmovny.

Voliči dali preferenční hlasy jiným kandidátům. Langera například přeskočila kandidátka Eva Pijáčková, která byla až na 21. místě olomoucké kandidátky.

Podle dalšího člena grémia a místopředsedy ODS Petra Bendla je to jasný signál, že by měl Langer odejít z vedení strany. "Je to pro něj signál, že je čas odejít. Tahle porážka je krutá," zhodnotil to Bendl.

Langer zatím o odchodu nepřemýšlí. "Zatím je brzy odpovídat na to, zda budu mít ambici znovu se ucházet o křeslo místopředsedy," řekl novinářům Langer.

Sám Langer, který opouští sněmovnu po 14 letech, se označil za "trochu smutného vítěze". "Měl jsem jinou práci a neměl jsem tolik času být ve svém regionu, což je realita, a pokud voliči rozhodli tak, jak rozhodli, tak to musím vzít jako realitu," řekl.

A.cz: Olomoucká ODS drtivě prohrává s ČSSD. Co na to říkáte?

Rok jsem dělal celostátní kampaň a jsem rád, že vedla k tomu, že máme reálnou šanci poslat Jiřího Paroubka do důchodu a sestrojit vládu rozpočtové odpovědnosti. Možná se na tom výsledku v kraji podepsalo právě to, že člověk rok dělal celostátní kampaň a víc než rok čelil brutální negativní kampani. Nicméně to je realita.

A.cz: Vy poslední dobou nemáte v ODS silnou pozici. Veřejně se mluvilo o tom, že byste měl odejít, hlasovala o tom i výkonná rada. Oslabila Vás tato prohra ještě víc?

V každém závěru projektu přijde druhá a třetí fáze. Ta druhá fáze se jmenuje potrestání nevinných a třetí odměnění nezúčastněných. To musíte brát jako realitu, když jdete do jakéhokoliv projektu včetně předvolební kampaně.

A.cz: Budete rezignovat na post místopředsedy?

Letos máme volební kongres, kdy všichni budou muset obhajovat své pozicie a o tom, jestli někdo bude nebo zvolen a bude obhajovat, si musí udělat svůj vlastní součet a odečet. Je to holt realita. Když pracujete vzadu, tak nejste vidět a odměněni jsou ti, co jsou vepředu.

Voliči na Olomoucku vás vykroužkovali. Zamyslel jste se nad tím, proč se tak stalo?

Vím, že potřebujete mít rituální vraždy nebo rituální sebevraždy... Byl jsem terčem velmi silné negativní kampaně. Myslím, že jsem k tomu řekl vše podstatné.

 

Právě se děje

Další zprávy