Langer nedosáhl na sněmovnu. Nevadí, pracuju dál, říká

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 14:00
Ivana Langera přeskočili kandidáti, kteří byli hluboko za ním
Ivan Langer...s úsměvem.
Ivan Langer...s úsměvem. | Foto: Jan Langer

Praha - Místopředseda ODS a lídr Olomouckého kraje Ivan Langer se nedostal po 14 letech do Poslanecké sněmovny.

Voliči dali preferenční hlasy jiným kandidátům. Langera například přeskočila kandidátka Eva Pijáčková, která byla až na 21. místě olomoucké kandidátky.

Podle dalšího člena grémia a místopředsedy ODS Petra Bendla je to jasný signál, že by měl Langer odejít z vedení strany. "Je to pro něj signál, že je čas odejít. Tahle porážka je krutá," zhodnotil to Bendl.

Langer zatím o odchodu nepřemýšlí. "Zatím je brzy odpovídat na to, zda budu mít ambici znovu se ucházet o křeslo místopředsedy," řekl novinářům Langer.

Sám Langer, který opouští sněmovnu po 14 letech, se označil za "trochu smutného vítěze". "Měl jsem jinou práci a neměl jsem tolik času být ve svém regionu, což je realita, a pokud voliči rozhodli tak, jak rozhodli, tak to musím vzít jako realitu," řekl.

A.cz: Olomoucká ODS drtivě prohrává s ČSSD. Co na to říkáte?

Rok jsem dělal celostátní kampaň a jsem rád, že vedla k tomu, že máme reálnou šanci poslat Jiřího Paroubka do důchodu a sestrojit vládu rozpočtové odpovědnosti. Možná se na tom výsledku v kraji podepsalo právě to, že člověk rok dělal celostátní kampaň a víc než rok čelil brutální negativní kampani. Nicméně to je realita.

A.cz: Vy poslední dobou nemáte v ODS silnou pozici. Veřejně se mluvilo o tom, že byste měl odejít, hlasovala o tom i výkonná rada. Oslabila Vás tato prohra ještě víc?

V každém závěru projektu přijde druhá a třetí fáze. Ta druhá fáze se jmenuje potrestání nevinných a třetí odměnění nezúčastněných. To musíte brát jako realitu, když jdete do jakéhokoliv projektu včetně předvolební kampaně.

A.cz: Budete rezignovat na post místopředsedy?

Letos máme volební kongres, kdy všichni budou muset obhajovat své pozicie a o tom, jestli někdo bude nebo zvolen a bude obhajovat, si musí udělat svůj vlastní součet a odečet. Je to holt realita. Když pracujete vzadu, tak nejste vidět a odměněni jsou ti, co jsou vepředu.

Voliči na Olomoucku vás vykroužkovali. Zamyslel jste se nad tím, proč se tak stalo?

Vím, že potřebujete mít rituální vraždy nebo rituální sebevraždy... Byl jsem terčem velmi silné negativní kampaně. Myslím, že jsem k tomu řekl vše podstatné.

 

Právě se děje

před 11 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy