benzin

Gangy ustoupily. V haitském hlavním městě je po týdnech zase ke koupi benzín

Čerpací stanice v haitském hlavním městě mají po mnoha týdnech znovu pohonné hmoty. Informuje o tom agentura EFE. Úřadům se podařilo obnovit dodávky poté, co kriminální gangy odvolaly blokádu největšího terminálu s palivy v zemi. Přerušení dodávek pohonných hmot mělo hluboký dopad na haitskou ekonomiku a vedlo k zvýšení cen potravin a dalšího základního zboží.

Část čerpacích stanic v haitské metropoli obnovila činnost v sobotu. Na řadě míst se tvořily fronty automobilistů, kteří po více než měsíci mohli načerpat benzín a naftu do nádržích svých vozů a motorek. "Jsem rád, že na čerpacích stanicích jsou znovu pohonné hmoty, jejich ceny by se ale měly vrátit na předchozí úroveň," řekl agentuře EFE jeden z automobilistů. Narážel tím na vládní nařízení ze září, které více než zdvojnásobilo ceny benzínu a nafty.

Obnovu dodávek se podařilo zajistit poté, co aliance kriminálních gangů G9 odvolala blokádu hlavního terminálu a skladu pohonných hmot v Port-au-Prince, ze kterého pochází až 70 procent pohonných hmot prodávaných na Haiti. Za poslední tři dny tak z terminálu Varreux odjely čtyři stovky cisteren s palivy.

Zdroj: ČTK

Kontrola ministerstva financí ukázala výrazný pokles marží u nafty

Srpnové kontroly marží prodejců pohonných hmot ukázaly výrazný pokles u nafty, kde se marže přiblížila loňskému celoročnímu průměru a činí 3,60 koruny za litr. U nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se marže prodejců minulý měsíc také snížily, pokles ale nebyl tak výrazný a nynějších 4,80 koruny za litr je stále vysoko nad loňskými hodnotami. Uvedl to mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Ministerstvo podle něj nyní nepřistoupí k cenové regulaci.

Indikativní marže u nafty se snížila na 3,60 korun na litr z červencových 5,30 korun na litr. Je tak pod úrovní srpna loňského roku, kdy činila 3,90 korun na litr. U benzinu sice indikativní marže poklesla na 4,80 korun na litr z červencových 5,60 korun na litr, loňskému srpnovému průměru tři koruny na litr se ale zatím nepřiblížila. Ministerstvo začalo sledovat také průměrnou reálnou marži, která zohledňuje objem prodaných pohonných hmot na jednotlivých stanicích. U nafty v srpnu činila 1,90 korun na litr, u benzinu 2,60 korun na litr.

Zdroj: ČTK

Ceny pohonných hmot za uplynulý týden mírně klesly

Ceny pohonných hmot v Česku se vrátily k poklesu, i když jen mírnému. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 27 haléřů na průměrných 40,27 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 45,21 koruny za litr, což je o dva haléře méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Na začátku prázdnin se průměrná cena Naturalu blížila 48 korunám za litr, což byla dosud nejvyšší úroveň. Zhruba stejně tehdy stála nafta, dražší byla jen na jaře krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu. O prázdninách ale pohonné hmoty trvale zlevňovaly, pokles cen se zastavil jen v posledním prázdninovém týdnu.

Ceny jsou stále výrazně vyšší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o 6,48 koruny na litru méně, nafta byla levnější dokonce o 13,61 korun.

Nejlevnější paliva nyní natankují motoristé ve Zlínském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 39,66 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 44,63 koruny. Naopak nejdražší jsou čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 41,36 koruny, litr nafty pak 45,96 koruny.

Zdroj: ČTK
Pokračovat