vojáci

Nový Zéland po dvaceti letech stahuje vojáky z Afghánistánu

Nový Zéland stáhne do května své poslední vojáky z Afghánistánu. Podle agentury AFP to oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

"Po dvaceti letech přítomnosti našich sil NZDF v Afghánistánu nyní nastal čas nasazení ukončit," uvedla Ardernová v komuniké. Premiérka také vzdala čest deseti Novozélanďanům, kteří během mise zahynuli, a upřesnila, že o rozhodnutí diskutovala s "klíčovými partnery".

Od roku 2001 v Afghánistánu sloužilo asi 3500 novozélandských vojáků. V posledních letech však Wellington počet armádních příslušníků v asijské zemi snižoval, až se dostal na aktuálních šest osob. Z nich tři působí na afghánské akademii pro důstojníky a tři ve velitelství NATO.

Zdroj: ČTK

Republikáni vyzývají Trumpa, aby nestahoval vojáky z Německa

Skupina republikánských členů americké Sněmovny reprezentantů vyzývá prezidenta Donalda Trumpa, aby přehodnotil svoje rozhodnutí snížit počet amerických vojáků v Německu. Přítomnost ozbrojených sil USA je podle nich oporou ve snaze odstrašit Rusko před možným výpadem vůči Evropě, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Policisté navrhli obžalovat muže, který vylepil letáky chválící smrt českých vojáků

Pražská policie navrhla obžalovat muže kvůli vylepení letáků schvalujících zabití tří českých vojáků na zahraniční misi v Afghánistánu. Informovala o tom Česká televize. Muž čelí obvinění od loňského srpna, za podporu terorismu mu hrozí až deset let vězení. V letácích označoval vojáky za žoldáky a okupanty, k jejich zabití gratuloval "afghánským vlastencům".

Zdroj: Domácí , ČTK
Pokračovat