vojáci

Platy vojáků by měly v lednu vzrůst o deset procent. Obrana na ně vyčlenila 1,4 miliardy

Platy vojáků z povolání na tarifech by měly od ledna vzrůst o deset procent. Počítá s tím nařízení, které poslalo do připomínkového řízení ministerstvo obrany. Už dříve oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že vzrostou o deset procent také platy hasičů a policistů na tarifech.

Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je vojín, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda. Ta by podle říjnového vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla od ledna odpovídat 41 procentům průměrné mzdy v Česku. Podle dosavadních údajů a propočtu by přidání mohlo činit kolem 350 korun. Minimální mzda je teď 16 200 korun.

Svobodník by měl nově měsíčně 30 310, rotný 38 810, kapitán 57 280 a major 64 490 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, dostane v tarifu 143 850 korun. Generálmajorové by měli mít 129 430 korun měsíčně, brigádní generálové 100 580 korun.

Ministerstvo obrany počítá v souvislosti se zvýšením platů s s rozpočtovým dopadem pro příští rok ve výši 1,4 miliardy korun, se souvisejícím příslušenstvím pak 1,9 miliardy. Prostředky budou vynaloženy z kapitoly resortu.

Zdroj: ČTK

Války nevyhrává technika nebo zbraně, ale lidé, řekl Řehka. Armádě chybí 3500 vojáků pozemních sil

Pozemnímu vojsku, které tvoří pilíř české armády, podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky aktuálně chybí bezmála 3500 příslušníků. Doplnění personálu proto bude společně s modernizací vojenské techniky patřit mezi hlavní priority nového velitele pozemního vojska Romana Náhončíka, který ve funkci na přelomu letošního a příštího roku vystřídá Ladislava Junga. Velitelský post byl předán dnes v Olomouci při slavnostním nástupu příslušníků velitelství pozemních sil, které mají přibližně 13 tisíc vojenských profesionálů.

"Mezi hlavní výzvy (nového velitele) patří doplnění personálu, protože u pozemních sil stále chybí téměř 3500 vojáků," upozornil Řehka, podle kterého lidé jsou nejdůležitější součástí každé armády. "Války nevyhrává technika nebo zbraně, ale lidé, kteří techniku obsluhují," podotkl Řehka.

Odcházející Jung i jeho nástupce Náhončík podle Řehky patří mezi velmi kvalitní velitele se zkušenostmi z působení v aliančních strukturách i na zahraničních misích. Velitelské funkce se Náhončík ujme v době, kdy pozemní vojsko postupně dostane nová bojová vozidla pěchoty, tanky, houfnice či bezpilotními prostředky. "Jedna věc je zbraně nakoupit, druhá je zavést a naučit se s nimi bojovat a posílit jimi bojeschopnost pozemních sil. To je velký úkol, který nového velitele čeká," řekl Řehka.

Zdroj: ČTK

Vojáci pomocí dronů v Českém Švýcarsku odhalili 97 ohnisek

Vojenští specialisté během více než týdenního nasazení v Českém Švýcarsku odhalili pomocí dronů 97 ohnisek se zvýšenou teplotou. Celkem se svými bezpilotními prostředky vzlétly 187krát a ve vzduchu s nimi nalétali 4220 minut. Sdělila to mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Vojenský tým specialistů z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova je od soboty 13. srpna nasazen v okolí Pravčické brány a Mezní louky. Za úkol má pomocí bezpilotních kvadrokoptér lokalizovat potenciální ohniska požáru.

"Již v prvních hodinách nasazení se potvrdilo, že i když jsou naše prostředky primárně uzpůsobeny k jinému využití, jsme schopni lokalizovat malá a skrytá ohniska. Nasazení dronů se tedy ukázalo jako efektivní a přínosné," uvedl plukovník Roman Hyťha, náčelník zpravodajského odboru Velitelství pro operace.

Vojáci pilotovali své stroje v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, protože během dne v oblasti létaly vrtulníky. "Vyhledáváme ohniska, která mají teplotu nad 75 stupňů," uvedl velitel týmu, rotmistr Šimon Dvořák. Jeho jednotka je podle něj při podobných událostech nasazena poprvé.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila novelu ústavy, která upravuje podmínky vysílání vojáků do zahraničí

Podmínky pro vysílání vojáků do zahraničí a přejezdy cizích vojáků přes české území by se mohly upravit. Vláda na dnešním zasedání schválila ústavní novelu, sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Podle ústavy nyní přísluší parlamentu vyslovovat souhlas s vysláním ozbrojených sil mimo území Česka, pokud není takové rozhodnutí vyhrazeno vládě. Kabinet může vyslat vojáky do zahraničí na maximálně 60 dnů v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích. O takovém rozhodnutí vláda informuje neprodleně obě komory parlamentu, každá ho může nadpoloviční většinou členů sama zrušit.

V aktuální novele podmínky i lhůta zůstaly, přidává se však další případ, kdy může vláda o vyslání rozhodnout, a to ochrana života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti Česka.

Změna má pomoci třeba při zvládání migrační vlny, které čelilo například loni Polsko. Operativnější rozhodování by mohlo podle obrany pomoci i v případě epidemie po zkušenostech s koronavirovou pandemií, u které ozbrojené síly sehrávaly významnou úlohu ve zdravotnictví. Jako další argumenty pro změnu úpravy zmiňuje novela evakuaci českých občanů a místních spolupracovníků českých misí z Afghánistánu loni v srpnu či letošní ruskou invazi na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat