ústav

Senát schválil odchod Česka ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů u Moskvy

Česko zřejmě ukončí svoje členství ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Vládní návrh na výpověď příslušné dohody ve středu schválil Senát, přede dvěma týdny i Sněmovna. Návrh musí podepsat ještě prezident. Výpověď dohody navrhlo ministerstvo školství a zdůvodnilo tento krok ruskou agresí vůči Ukrajině a uvalením sankcí vůči Rusku ze strany mezinárodního společenství.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) senátory informoval, že ve smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta. Proto je podle něj třeba rozhodnout do září, aby Česko nemuselo posílat ústavu další finance. Česko ročně platilo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun.

Ústav je mezivládní organizací a přibližně 82 procent jejího rozpočtu hradí Ruská federace, jejíž vliv v organizaci silně dominuje, uvádí vláda. Současná mezinárodně-politická situace je podle ní důvodem, proč je navrhováno členství Česka v ústavu co nejdříve ukončit. Ústav vznikl v roce 1956 na základě dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů s cílem rozvíjet teoretický a experimentální výzkum fyziky částic, jaderné fyziky, fyziky kondenzovaných látek a radiobiologie

Zdroj: ČTK
Pokračovat