Chládek chce Králíkám přidat peníze a zlepšit komunikaci

ČTK ČTK
14. 4. 2014 17:34
Ministr školství si prohlédl ústav, kde dva mladíci brutálně napadli vychovatele.
Ministr Chládek
Ministr Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Králíky - Výchovný ústav v Králíkách na Orlickoústecku by měl dostat víc peněz na provoz, například na vybavení učeben.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) si prohlédl místo, kde dva mladíci v březnu napadli vychovatele a vychovatelku. Podle něj by obecně měla mít výchovná zařízení víc finančních prostředků.

Útoky na zaměstnance těchto zařízení jsou dlouhodobým neřešením problému, dodal ministr. Vloni ministerstvo školství přijalo 68 oznámení o útocích na pedagogy a vychovatele, 53 případů řeší policie. Ve skutečnosti napadení bylo víc, ale ústavy je neoznámily.

"Jsou tam i případy, kdy došlo k chybě na straně zaměstnance, neodhadl situaci a problém eskaloval. Máte jedince s nějakou diagnózou a podle toho se s ním musí jednat," řekl ministr.

Ministr se domnívá, že základem zlepšení situace je lepší komunikace ministerstva školství a příslušných odborů, které by měly poskytovat zařízením lepší metodiku.

Ke zvážení je personální posílení výchovných ústavů, což ale musejí posoudit odborníci. Nutné je se zaměřit i na represi, skončila prý doba, kdy "chovanec zkope vychovatele a jen se mu zakáže večerníček", uvedl Chládek. Vinu přikládá také svým předchůdcům. V Králíkách prý naživo ještě ministra neviděli.

V Králíkách čtrnáctiletý mladík bodl vychovateli šroubovák do krku a minul tepnu o pár centimetrů. S o rok starším kamarádem pak zkopali vychovatelku.

Oba vychovatelé se chtějí vrátit do práce

Muž i žena jsou stále na nemocenské, vychovatelka musela brát uklidňující léky, aby se zotavila ze šoku. "Oba se chtějí do práce vrátit," řekla ředitelka ústavu Drahoslava Horsáková.

Mladíci podle ní už předtím slovně napadali zaměstnance ústavu. Za pár dní po útoku byli převezeni do jiných ústavů a jsou již každý zvlášť.

"Abychom se vyhnuli novinářům a děti, aby přišly na jiné myšlenky, jeli jsme na zážitkový pobyt," řekla ředitelka Horsáková.

Na středu si ministr pozval ředitele výchovných zařízení a chce s nimi dál jednat o legislativní změnách, které by zlepšili ochranu učitelů. Inspiraci chce najít na Slovensku, které již ochranu posílilo.

Ministerstvo školství zřizuje 71 výchovných zařízení, z toho 11 jich je pro děstské klienty se slabozrakostí a s postižením sluchu. Zařízení zaměstnávají 4300 lidí a mají rozpočet 2,12 miliardy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy