Chládek chce po útoku v Králíkách větší ochranu učitelů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2014 16:36
Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Pak napadl i vychovatelku.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Marcel Chládek plánuje v reakci na napadení vychovatelů v Králíkách předložit legislativní návrh, který by zvýšil právní ochranu učitelů a vychovatelů.

Mladíci z výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku zaútočili, když už všichni spali, kolem půl třetí ráno. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelka se běžela podívat, co se děje. Chlapec ji povalil a kopal do ní. Jeho o rok starší kamarád se k útoku na ženu přidal.

Podle právníka a preventisty ústavu Jana Rytíře mladíci útočili, protože chtěli utéct.

Ministr chce právní úpravu zpracovat a předložit vládě ještě během jara a také svolá mimořádnou poradu ředitelů ústavů.

Podle právníka králického ústavu mohou vychovatelé útočníkům za trest například jen zakázat vycházky či snížit kapesné. "Nelze to řešit tak, že podle současné legislativy zakážete dotyčným hochům večerníček a myslíte si, že se něco změní. Tak to dál nejde," řekl ministr.

"První krok, co chceme udělat, je připravit legislativní změnu, která výrazně zpřísní postihy za napadení učitelů a vychovatelů, ať už to bude ze strany rodičů, nebo ze strany dětí," oznámil.

Dvanáctý případ

Chládek připomněl, že jde už o dvanáctý případ brutálního útoku na učitele v Česku.

"Není možné, aby byl učitel napaden a tomu, kdo ho napadl, se nic nestalo," řekl ministr a připomněl, že podobný návrh už v minulosti zákonodárci shodili ze stolu. I někteří z nynějších koaličních partnerů argumentovali tím, že situace u nás není tak dramatická.

"Ale situace je dramatická. Tady je další případ. Je jen náhoda, že neskončil úmrtím. A já se ptám kolegů v Poslanecké sněmovně, na co chceme ještě čekat," apeloval Chládek.

Legislativní úpravu chce připravit ještě na jaře a předložit ji k projednání vládě.

Ministr také svolává mimořádné jednání všech ředitelů výchovných zařízení. "Požádám je o součinnost při přípravě nové legislativy," doplnil Chládek.

Chtěli utéct a byla tam překážka

Mladíci z Králík budou v pátek převezeni do jiných zařízení s vyšší individuální péčí. Nyní jsou odděleni od ostatních dětí a nepřetržitě s nimi někdo je.

"Můj osobní názor je, že si byli plně vědomi jakékoli nepostižitelnosti. Chtěli utéct a prostě tam byla překážka, kterou byl vychovatel. Chlapci utíkali už předtím, ten starší byl naposledy na útěku půl roku," řekl Rytíř.

Vychovatel je podle Rytíře v domácím léčení, stejně tak vychovatelka, která se zhroutila a potřebuje péči psychologa. Má viditelné pohmožděniny a podlitiny. Ústav se stará o děti školou povinné ve věku od první do deváté třídy. I s nimi mluvili psychologové. "Děti spontánně odsuzují tento útok," dodal Rytíř.

Mladší z útočníků pocházel z normálně fungující rodiny, starší žil ve strašlivém prostředí, řekl Rytíř. O trestu pro ně ještě nebylo rozhodnuto. Pečovatelé mohou udělovat pouze tresty, které jsou v zákoně o ústavní výchově.

"Mezi ně patří zákaz atraktivní činnosti, snížení kapesného, zákaz volné vycházky, nic jiného nám zákon neumožňuje. Ten starší podléhá jurisdikci, protože je mladistvý," dodal Rytíř.

Záhy po útoku mladíky chytla policie, protože vychovatelce se podařilo zavolat pomoc. Policie a zdravotníci byli podle Rytíře velmi rychle na místě.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
Další zprávy