Chládek chce po útoku v Králíkách větší ochranu učitelů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2014 16:36
Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Pak napadl i vychovatelku.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Marcel Chládek plánuje v reakci na napadení vychovatelů v Králíkách předložit legislativní návrh, který by zvýšil právní ochranu učitelů a vychovatelů.

Mladíci z výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku zaútočili, když už všichni spali, kolem půl třetí ráno. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelka se běžela podívat, co se děje. Chlapec ji povalil a kopal do ní. Jeho o rok starší kamarád se k útoku na ženu přidal.

Podle právníka a preventisty ústavu Jana Rytíře mladíci útočili, protože chtěli utéct.

Ministr chce právní úpravu zpracovat a předložit vládě ještě během jara a také svolá mimořádnou poradu ředitelů ústavů.

Podle právníka králického ústavu mohou vychovatelé útočníkům za trest například jen zakázat vycházky či snížit kapesné. "Nelze to řešit tak, že podle současné legislativy zakážete dotyčným hochům večerníček a myslíte si, že se něco změní. Tak to dál nejde," řekl ministr.

"První krok, co chceme udělat, je připravit legislativní změnu, která výrazně zpřísní postihy za napadení učitelů a vychovatelů, ať už to bude ze strany rodičů, nebo ze strany dětí," oznámil.

Dvanáctý případ

Chládek připomněl, že jde už o dvanáctý případ brutálního útoku na učitele v Česku.

"Není možné, aby byl učitel napaden a tomu, kdo ho napadl, se nic nestalo," řekl ministr a připomněl, že podobný návrh už v minulosti zákonodárci shodili ze stolu. I někteří z nynějších koaličních partnerů argumentovali tím, že situace u nás není tak dramatická.

"Ale situace je dramatická. Tady je další případ. Je jen náhoda, že neskončil úmrtím. A já se ptám kolegů v Poslanecké sněmovně, na co chceme ještě čekat," apeloval Chládek.

Legislativní úpravu chce připravit ještě na jaře a předložit ji k projednání vládě.

Ministr také svolává mimořádné jednání všech ředitelů výchovných zařízení. "Požádám je o součinnost při přípravě nové legislativy," doplnil Chládek.

Chtěli utéct a byla tam překážka

Mladíci z Králík budou v pátek převezeni do jiných zařízení s vyšší individuální péčí. Nyní jsou odděleni od ostatních dětí a nepřetržitě s nimi někdo je.

"Můj osobní názor je, že si byli plně vědomi jakékoli nepostižitelnosti. Chtěli utéct a prostě tam byla překážka, kterou byl vychovatel. Chlapci utíkali už předtím, ten starší byl naposledy na útěku půl roku," řekl Rytíř.

Vychovatel je podle Rytíře v domácím léčení, stejně tak vychovatelka, která se zhroutila a potřebuje péči psychologa. Má viditelné pohmožděniny a podlitiny. Ústav se stará o děti školou povinné ve věku od první do deváté třídy. I s nimi mluvili psychologové. "Děti spontánně odsuzují tento útok," dodal Rytíř.

Mladší z útočníků pocházel z normálně fungující rodiny, starší žil ve strašlivém prostředí, řekl Rytíř. O trestu pro ně ještě nebylo rozhodnuto. Pečovatelé mohou udělovat pouze tresty, které jsou v zákoně o ústavní výchově.

"Mezi ně patří zákaz atraktivní činnosti, snížení kapesného, zákaz volné vycházky, nic jiného nám zákon neumožňuje. Ten starší podléhá jurisdikci, protože je mladistvý," dodal Rytíř.

Záhy po útoku mladíky chytla policie, protože vychovatelce se podařilo zavolat pomoc. Policie a zdravotníci byli podle Rytíře velmi rychle na místě.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy