Foto: Nenuťte nás do ústavů, chceme žít doma. Víc to nestojí, žádají vládu postižení

Foto: Nenuťte nás do ústavů, chceme žít doma. Víc to nestojí, žádají vládu postižení
Několik desítek lidí s postižením a jejich podporovatelů se v úterý sešlo na demonstraci na pražském Klárově na Malé Straně.
Důvodem akce byla připravovaná novela zákona o sociálních službách, která míří k projednávání vládou.
Navzdory slibům zásadních systémových změn novela neřeší situaci lidí s nejtěžším postižením a seniorů, kteří potřebují pomoc ve větším rozsahu.
Nejvyšší příspěvek na péči stačí na zajištění maximálně šesti hodin pomoci denně. Komu se nepodaří sehnat peníze na více hodin, nedobrovolně skončí v některém z pobytových zařízení sociálních služeb.
Foto: Štěpán Lohr
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 2. 2021 20:30
Situace lidí s těžkým handicapem je svízelná. Nejvyšší, čtvrtý stupeň příspěvku od státu vystačí jen na šest hodin denně. Z 19 200 korun často žije i opatrující rodič, který nemá jiný příjem. Kdo žije sám, musí obvolávat nadace a sponzory. Stát nabízí jako řešení život ve velkých sociálních ústavech. Postižení žádají o pátý stupeň podpory, jenž by umožňoval zaplatit asistenta na celý den.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy