Foto: Nenuťte nás do ústavů, chceme žít doma. Víc to nestojí, žádají vládu postižení

Foto: Nenuťte nás do ústavů, chceme žít doma. Víc to nestojí, žádají vládu postižení
Několik desítek lidí s postižením a jejich podporovatelů se v úterý sešlo na demonstraci na pražském Klárově na Malé Straně.
Důvodem akce byla připravovaná novela zákona o sociálních službách, která míří k projednávání vládou.
Navzdory slibům zásadních systémových změn novela neřeší situaci lidí s nejtěžším postižením a seniorů, kteří potřebují pomoc ve větším rozsahu.
Nejvyšší příspěvek na péči stačí na zajištění maximálně šesti hodin pomoci denně. Komu se nepodaří sehnat peníze na více hodin, nedobrovolně skončí v některém z pobytových zařízení sociálních služeb.
Foto: Štěpán Lohr
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 2. 2021 20:30
Situace lidí s těžkým handicapem je svízelná. Nejvyšší, čtvrtý stupeň příspěvku od státu vystačí jen na šest hodin denně. Z 19 200 korun často žije i opatrující rodič, který nemá jiný příjem. Kdo žije sám, musí obvolávat nadace a sponzory. Stát nabízí jako řešení život ve velkých sociálních ústavech. Postižení žádají o pátý stupeň podpory, jenž by umožňoval zaplatit asistenta na celý den.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy