Pravidla pro soudní znalce se zpřísní. Čekají je tresty

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
25. 6. 2014 5:30
Ať jsou soudní znalci v oblasti zdravotnictví za posudky zodpovědní, navrhuje lékařská komora.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Těhotenství sice prožila bezproblémové, z porodnice si ale odnesla postižené dítě. Miminko se narodilo s poruchami nervové soustavy a nikdy se duševně nevyvinulo. Když se měli k chybám nemocnice vyjádřit soudní znalci, výsledek byl rozpačitý: Sešly se dokonce tři naprosto protichůdné posudky.

Podobných případů, jako je tento severomoravský z roku 2004, by se v Česku daly napočítat desítky. Liga lidských práv sesbírala asi padesát soudních znaleckých posudků z oblasti zdravotnictví, které se u soudů objevily, a nechala je prověřit nezávislými experty. Výsledek: Celá řada chyb. Nikdo se jimi ale nezabýval.

Česká lékařská komora proto nyní přichází s návrhem: Na odbornost znalců chce dohlédnout sama. A nejen to. Za každý špatně vypracovaný posudek by měl být podle ní znalec i odpovědný. A to jak finančně, tak trestně. Dnes se jednotliví znalci často "ukryjí" za znalecký ústav, pod kterým působí, a trestu uniknou.

Posudek často píše sekundář

„Trváme na tom, aby se tady začala dodržovat elementární pravidla, která dnes nikdo nehlídá,“ říká šéf lékařské komory Milan Kubek. Znalci by se podle něj měli vyjadřovat jen k tomu oboru, ve kterém sami léta působí. Měli by se současně celoživotně vzdělávat a měli by mít nejméně takovou kvalifikaci, jaká se požaduje u vedoucích lékařů či primářů.

Jak toho dosáhnout?

"Dodržování pravidel by měly pohlídat licence," plánuje Kubek. Každý lékař, který chce současně působit jako soudní znalec v oboru, by se jí nejprve musel prokázat. Licenci by udělovala právě lékařská komora, a to na deset let. Poté by si doktor musel požádat o prodloužení. "To by ale dostal jen v případě, že by prokázal celoživotní aktivitu a vzdělávání," doplňuje Kubek. Možností je i další přezkoušení.

Dnes totiž soudům posudky dodávají i lékaři, kteří už v oboru patnáct let nepůsobí a ztratili s ním jakýkoliv kontakt. Například důchodci.

"Dalším problémovým místem jsou znalecké ústavy. Teoreticky sice působí jako úctyhodné instituce, ale realita je často taková, že posudek ve skutečnosti vypracovává jen nějaký bezejmenný sekundář bez dostatečné kvalifikace a praxe," popisuje Kubek. Odpovědnost za posudek potom nese ústav. Vymoci trest pro konkrétního autora studie je téměř nemožné. To by se mělo změnit.

Postižitelnost? Dnes téměř nulová

Komora chce mít třeba právo licence odebírat - právě při opakovaných pochybeních znalců. V zákoně pak chce mnohem lépe popsat, jak by vůbec měla práce znalce vypadat - aby se dala lépe vymáhat i odpovědnost finanční a trestní. To, že dnes vymahatelnost vázne, podle Kubka dokazují případy protichůdných posudků.

Ministerstvo spravedlnosti, které má činnost znalců na starosti, s ním souhlasí. Připravilo už dokonce novelu znaleckého zákona. "Věcný záměr nového zákona schválila vláda," potvrdila mluvčí úřadu Kateřina Hrochová.

Současný zákon je totiž podle odborníků opravdu vágní. Problematická je například ta část zákona, podle které spadají do seznamu soudních znalců také znalecké ústavy. Jednotlivec, který posudek vypracoval, se pak může za jméno ústavu "skrýt" a odpovědnosti za chybu uniknout.

Opačně: Ať vystoupí lékaři z komory

Naopak šéf Komory soudních znalců ČR Vladimír Vácha se k návrhu staví opatrně. Novela zákona je sice podle něj potřeba, jakékoliv zasahování profesních organizací do činnosti znalců ale odmítá. "Návrh lékařské komory nesdílíme, neboť znalci jsou zodpovědní a odvolatelní již nyní," oponuje Vácha.

Nelíbí se mu ani udělování "kontrolních" licencí. "Znalce ve všech oborech jmenuje dle platného zákona soud nebo ministerstvo spravedlnosti, a to po splnění celé řady kritérií včetně doporučení zkušební komise poradních sborů složených z erudovaných znalců daného oboru. Zasahování jakékoli stávající profesní organizace do procesu jmenování znalců by omezilo jejich budoucí nestrannost,“ domnívá se Vácha.

Místo toho navrhuje pravý opak: Aby lékaři na dobu, po kterou chtějí pracovat jako soudní znalci, pozastavili své členství v lékařské komoře. "Pravda je totiž taková, že znalec nezřídka svou činností rozhoduje o odpovědnosti svých kolegů z profesní organizace," vysvětluje.

Podle právníka Ondřeje Dostála by pak ale lékaři nemohli vykonávat svou hlavní činnost - péči o pacienta. "Členství v lékařské komoře je jednou z podmínek, za jakých lze v Česku toto povolání vykonávat," vysvětluje.

Znalecké posudky v oblasti zdravotnictví v současnosti v Česku vypracovává 1247 soudních znalců.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy