Ústav hematologie se nesloučí s nemocnicí, slíbil Heger

ČTK ČTK
4. 4. 2013 16:44
Plánované slučování ústavů se nedotkne ani Masarykova onkologického ústavu v Brně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Plány na slučování některých ústavů a nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví se netýkají brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) ani pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT).

U obou se o tom v minulosti uvažovalo a plány vždy narazily na odpor odborné veřejnosti. Ústavy mají zůstat samostatné, řekl legislativní náměstek ministra Martin Plíšek (TOP 09) k informacím o chystaném spojování některých brněnských nemocnic. Odchod ředitele ÚHKT zase podpořil spekulace, že je to krok ke sloučení s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN).

"Nikdy jsem neslyšel, a také jsem nebyl osloven ministerstvem, že by se náš ústav měl spojit s nějakou jinou nemocnicí. Považuju to za absurdní, je to specializovaný ústav, který je napojen na evropské struktury, má mezinárodní certifikace, včetně americké, má mezinárodní granty. Pokud by se toto někdy stalo, a nevěřím tomu, tak by to byla likvidace ústavu v současné podobě," uvedl jeho ředitel, profesor Jiří Vorlíček.

Profesor Marek Trněný, který ve čtvrtek skončil ve funkci ředitele ÚHKT, v ústavu pracuje jako lékař dál. Spekulace o tom, že soustředění na funkci přednosty ve VFN může souviset s plány na sloučení ústavu s nemocnicí, jsou podle něj neopodstatněné. Ministr Leoš Heger (TOP 09) ho prý ujistil, že ÚHKT nehodlá připojovat. Přeje si ale, aby zastával jen jednu funkci.

"V tom rozhodnutí není potřeba hledat nic dramatického, profesní život jsem vybudoval v oboru, který se věnuje lymfomům, leukémiím, mám pacienty, klinické studie a výzkum, který je etablován na první interní klinice, a nechci tuto vědeckou medicínskou stránku opustit," řekl Trněný.

S funkcí ředitele zvládal i funkci přednosty první interní kliniky VFN, tato pozice mu byla prodloužena počátkem letošního roku. Ministr mu dal na vybranou, kterou funkci chce zastávat. Obě zastávat současně nemůže.

Odchod dohodou

Trněný vždy prosazoval samostatnost ústavu, který pod jeho vedením získal prestižní americkou akreditaci kvality. Jeho předchůdce na postu ředitele profesor Pavel Klener byl odvolán právě kvůli boji proti sloučení s VFN. Trněný odvolán nebyl, funkce se vzdal po dohodě s ministrem sám.

Jednání s Hegerem o odchodu z jedné ze dvou funkcí bylo podle Trněného korektní, nemá důvod ministrovu slovu nevěřit. Heger Trněného pověřil, aby ústav vedl do doby jmenování nového ředitele. Plíšek k tomu uvedl, že ministerstvo vypíše co nejdřív výběrové řízení na nového ředitele, podmínky zveřejní na svém webu.

Ministr se už domluvil s některými ústavy, že samostatné nebudou. Podklady pro sloučení připravují pražské ústavy revmatologický a endokrinologický. Naproti tomu ÚHKT, MOÚ či pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a pražské Psychiatrické centrum jednají s ministerstvem o zařazení pod paragraf výzkumných organizací.

Už loni přišla tato čtyři zařízení s návrhem, že se přemění na národní vědeckovýzkumná centra zřizovaná samostatným zákonem, která poskytují také léčbu. Úprava jejich statutu souvisí s chystanou přeměnou fakultních nemocnic na univerzitní zařízení.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy