Týrání seniorů v Česku. Odhalí se jen 15 procent případů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 6. 2015 10:10
Důvodem je skutečnost, že řada činů se odehrává za zdmi ústavů, do kterých nikdo nevidí. Senioři se odtud často nikam nedovolají, tvrdí pracovníci organizace Život 90.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zacházeli s námi jako s věcmi, vzpomíná na pobyt v ústavní péči Jaroslav Červenka z Prahy.

V jídle prý nebyla skoro žádná zelenina, všude na chodbě páchla moč. Pavilon byl navíc trvale zavřený, takže klienti nemohli na čerstvý vzduch. Sprchovat se směli jen jednou týdně. „Nikdo nám ani nevysvětlil, jaké léky musíme polykat a proč,“ popisuje muž osm otřesných měsíců v lázních Letiny u Plzně.

Příběh, který řešil i veřejný ochránce práv, přitom není zdaleka ojedinělý. Podle odborníků se s týráním potýká až pětina seniorské populace. Nejsložitější situace je právě v ústavech. Odtud se totiž senioři nikam nedovolají.

Senioři se ozývají častěji

„Většina případů se na světlo nedostane. Podle odborných odhadů se provalí sotva patnáct procent z nich. Důvodem je právě skutečnost, že se řada činů odehrává za zdmi ústavů, do kterých nikdo nevidí,“ vysvětluje šéf seniorské organizace Život 90 Jan Lorman.

Přesto se podle něj situace zlepšuje. Svědčí o tom statistika, kterou nyní organizace představila: na krizovou telefonní linku, kterou Život 90 zřizuje, se v první půlce letošního roku dovolalo dokonce 204 seniorů. To je o čtyřicet procent víc než za stejné období loňského roku. Všichni měli problém s týráním.

„Lidé mají odvahu volat stále častěji," potvrzuje sociální pracovnice linky Gabriela Knápková. Téměř v polovině případů se senioři ozvali kvůli psychickému týrání, v jedné pětině případů šlo o kombinaci psychického a fyzického týrání. U dalších lidí vyšlo najevo zanedbávání péče. Organizace Život 90 proto nyní provoz krizové linky posiluje.

V ústavu proti své vůli

Pokud se lidé na linku dovolají, odborníci jim zprostředkují kontakt se sociálním úřadem, právní poradnou nebo psychologem. „V dalších případech můžeme oddělit seniora od agresora, tedy přestěhovat ho,“ doplňuje Jan Lorman.

Pomoci lze přitom i takovým seniorům, kteří se v ústavu ocitli proti své vůli - například na přání rodinných příslušníků. „I na to máme právní mechanismy,“ potvrzuje právnička Ligy lidských práv Barbora Rittichová.

Problematikou už se ale začali zabývat také zákonodárci. Seniorky a senioři, kteří se stali obětí trestných činů - tedy i týrání či zneužívání -, by měli získat v budoucnu větší legislativní ochranu. Měli by nově patřit mezi zvlášť zranitelné osoby - podobně jako děti.

Za násilí na seniorovi vyšší trest

„Pokud se to podaří, ze seniorů se stane specifická kategorie. Soudy potom budou muset přistupovat k pachatelům, kteří spáchali trestný čin vůči seniorům, automaticky přísněji,“ popsal nedávno představu zákonodárců soudce Tomáš Durdík.

Česko by se přitom mohlo inspirovat dvěma různými modely – slovenským a francouzským. Na Slovensku se k vyššímu trestu u deliktů spáchaných na seniorech sahá v každém případě, ve Francii je seniorský věk jenom jedním z hodnocených kritérií. "Přísnější trest soudy udělují jen u vybraných trestných činů, senior musí být navíc ještě nějak handicapován – například tím, že není mobilní," řekl Durdík.

To ale není všechno. Senioři by také měli dostávat informace o svém případu ve srozumitelnější podobě a měli by mít možnost vypovídat v upravených místnostech oddělených od pachatele a jeho advokáta. Měli by mít také státem garantovanou bezplatnou pomoc zmocněnce v trestním řízení.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy