V Česku je málo pěstounů, ministerstvo chce najít další

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 3. 2013 22:14
Byly by potřeba aspoň tři stovky rodin, aby ohrožené děti nekončily v ústavech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku zatím funguje jen několik desítek profesionálních pěstounských rodin, které mají na přechodnou dobu přijímat děti v nouzi.

Na začátku roku, kdy náhradní matky a otcové začali dostávat vyšší odměnu jako plat, jich bylo asi 40. Přibylo k nim 25 rodin v Moravskoslezském kraji, řekl ředitel odboru rodiny ministerstva práce Miroslav Macela.

Podle plánů by přitom takových rodin bylo potřeba aspoň 300, aby ohrožené děti nekončily v ústavech. Macela uvedl, že ministerstvo chystá nábor či spíš vyhledávání.

"Naším zájmem není říct, že do roka musí být 300 pěstounů - a do toho systému pustit kohokoliv. Příprava pěstounů je poměrně náročná. Nechci dávat nějaké budovatelské cíle," uvedl Macela. Podle něj se krajům začínají hlásit zájemci.

Dodal, že v Moravskoslezském kraji příprava začala ještě před přijetím nových pravidel, proto je tam nachystáno 25 rodin. Některé z nich už děti přijaly.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v Česku zavedla od roku 2006. Využívala se ale jen velmi málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od letoška novela o ochraně dětí, která dává přednost náhradní rodině před ústavem.

Profesionální pěstouni dostávají odměnu 20 tisíc korun měsíčně. Mají ji i v době, kdy se o žádné dítě nestarají. O 4 tisíce korun víc jim připadne, pokud pečují o postižené dítě. Změny se podařilo prosadit i přes veto exprezidenta Václava Klause. Své odmítnutí zdůvodnil třeba tím, že se z dětí stane zboží a pěstouni své poslání budou dělat jen pro peníze.

Kontinuální vyhledávání

Podle Macely je potřeba 300 profesionálních rodin, aby chlapci a děvčata v tísni nekončili v ústavech. Právě za vysoký počet dětí v domovech a kojeneckých zařízeních sklízí Česko léta kritiku domácích i zahraničních expertů. V ústavech vyrůstá kolem 11 tisíc dětí, asi 2 tisícům z nich nejsou ani tři roky.

Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměly děti do tří let do ústavů už vůbec posílat. Od roku 2016 by pak do nich neměly chodit ani děti do sedmi let.

Ministerstvo plánuje náborové akce k získání pěstounů. Spíš než jednorázové kampaně chce podle Macely vytvořit s kraji a obcemi "systém kontinuálního vyhledávání".

Předsudky v systému

Díky němu by se lidé setkávali s informacemi o náhradní rodinné péči v běžném prostředí a informace by byly dostupné, popsal Macela. Dodal, že nyní se vypisují zakázky na zpracovatele. Model se má ověřovat v Královéhradeckém a Zlínském kraji.

Ministerstvo letos školí zatím hlavně sociální pracovníky. Někteří totiž zájemcům práci pěstouna spíš rozmlouvají a nedoporučují jim, aby přijali třeba děti z etnických menšin. "I v systému je spousta předsudků. Spousta lidí se nestala náhradním rodičem, protože je ten první kontakt odradil," potvrdil Macela.

Podle zástupců organizací na pomoc dětem a pěstounům stojí roční pobyt v dětském domově asi 281 tisíc a v kojeneckém ústavu zhruba 448 tisíc korun. Profesionální pěstounská péče vyjde asi na 240 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy