Foto: Určíte hořkost, říz, plnost? Pití piva je věda. Výzkumníci vydali titul, jak poznat dobrý mok

Foto: Určíte hořkost, říz, plnost? Pití piva je věda. Výzkumníci vydali titul, jak poznat dobrý mok
Jedna z nejstarších vědeckých institucí ve střední Evropě sídlí v centru Prahy. Dnes je to akciová společnost s minoritní účastí státu. Akcionáři jsou pivovary, sladovny a jiné instituce zabývající se pivem.
Sepětí vědy s praxí je tu dokonalé. Součástí Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského a.s. je i pivnice.
Ve vědecké části právě probíhá malá slavnost.
Křtí tu plod dlouhodobé práce kolektivu autorů z místních laboratoří. Kniha nese lapidární titul: Senzorická analýza piva
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 4. 2017 18:01
Výzkumný ústav pivovarský a sladařský byl založen už v roce 1887. Je to jeden z nejstarších vědeckých ústavů ve střední Evropě. Jeho pracovníci nyní předložili veřejnosti výsledek své dlouhodobé práce. Pokřtili knihu Senzorická analýza piva. Výzkumníci uznávají, že přes stále přesnější analytické metody zůstávají lidské smysly při posuzování kvality nenahraditelné.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy