Soutěže podle lékového ústavu: tendry vyhrávali ti nejdražší

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 4. 2014 6:50
Hloubková kontrola v lékovém ústavu odhalila, že za bývalého vedení vyhrávaly v tendrech firmy, které za své služby nabídly vůbec nejvyšší cenu.
Lékový ústav avizoval, že bude vybírat podle sumy nejnižší.
Lékový ústav avizoval, že bude vybírat podle sumy nejnižší. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Podezřelé. Přesně tak označil některé kroky bývalého šéfa lékového ústavu Pavla Březovského forenzní audit, který si zadalo ministerstvo zdravotnictví.

Redakce Aktuálně.cz má jeho část k dispozici.

Hloubková kontrola například odhalila, že za Březovského v tendrech vyhrávaly firmy, které za své služby nabídly vůbec nejvyšší cenu. V zadávací dokumentaci přitom předtím lékový ústav avizoval, že bude vybírat podle sumy nejnižší.

Zakázku jen tomu nejdražšímu

Konkrétní příklad: analýza toho, co se stane, když se do systému na vydávání elektronického receptu přidají nové funkce. Zakázku malého rozsahu za 200 tisíc korun vyhlásil Státní ústav pro kontrolu léčiv na konci září loňského roku, smlouvu pak podepsal se společností Hewlett-Packard na začátku loňského listopadu. Jenomže nesmyslně.

„Nebyla vybrána nejlevnější nabídka, ač tak stanovují interní pravidla,“ popisuje audit, který pro ministerstvo zdravotnictví vypracovala společnost Grant Thornton Advisory.

Do soutěže se totiž přihlásili tři zájemci – kromě společnosti Hewlett-Packard ještě firma KPMG Advisory a společnost Deloitte Advisory. Druzí dva jmenovaní přitom byli výrazně levnější. Jejich nabídky se lišily nejméně o pět procent.

Střet zájmů vyloučen

Proč analýzu zpracoval nejdražší dodavatel? To nedokázalo vedení ústavu vysvětlit. Střet zájmů kontroloři vyloučili. „V rámci personálního šetření nebyly odhaleny významné případy střetu zájmů z řad vedoucích zaměstnanců ústavu ani významná pochybení v oblasti interních odpovědností,“ píše se v dokumentu, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Světlo do toho nechtějí vnést ani jednotliví kandidáti. „Téma bychom za nás raději nechali bez komentáře,“ odmítl soutěž komentovat například Lukáš Kropík ze společnosti Deloitte.

Firma Hewlett-Packard na zaslané dotazy neodpověděla.

Kšefty šité na míru

To ale není všechno. Ministerstvo zdravotnictví zjistilo i další pochybení: některé zakázky podle něj šil lékový ústav dodavatelům přímo na míru.

Platí to například pro tendr na vybudování záložního datového centra pro elektronické recepty. Jeho cena: 120 milionů korun. Tedy téměř stejná částka, jakou předtím ústav utratil za samotný systém, jemuž má centrum sloužit jako záloha.

To, že se tendr uskuteční, oznámil bývalý šéf ústavu Pavel Březovský na konci loňského července. Jeho mluvčí Lucie Šustková k tomu tehdy podotkla, že cena zakázky není přemrštěná - vychází z podrobné analýzy společnosti MHM computer. Za analýzu, kterou lékový ústav poptával bez soutěže, měl dostat autor více než půl milionu korun.

Jenomže kontrola z ministerstva zjistila, že žádná analýza neexistovala. Podrobný posudek, který by cenu ospravedlnil, si nechal lékový ústav zpracovat až o měsíc později – v srpnu loňského roku. Fakturu na 517 275 korun pak společnosti MHM computer proplatil v říjnu.

Cena se vysvětlovala zpětně

Analýzu navíc firma zpracovávala na několikrát. Existují nejméně tři její různé verze. Firma totiž do ní postupně dodávala další požadavky, které lékový ústav na projekt měl. Všechno se dělo zpětně. Redakce Aktuálně.cz má všechny dokumenty k dispozici.

„Je to nesmysl, ať to vyšetří, kdo chce a jak chce. Já potom budu zřejmě žádat satisfakci,“ reagoval tehdy na zjištění ministerstva bývalý šéf ústavu Březovský. Ničeho se prý nedopustil.

Společnost MHM computer, která analýzu zpracovala, na dotazy neodpověděla.

Vedení muselo pryč

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ovšem chystá trestní oznámení. „Budou následovat patřičné kroky,“ potvrdila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Němeček také vedení lékového ústavu na začátku roku odvolal. Z funkce musel odejít nejen dosavadní ředitel Pavel Březovský, ale také tři jeho náměstci.

 

Právě se děje

Další zprávy