test

USA ve středu provedou test mezikontinentální balistické rakety

Americká armáda ve středu zkušebně odpálí mezikontinentální balistickou raketu, oznámil v úterý Pentagon a dodal, že o tom předem informoval Rusko. Mluvčí amerického ministerstva obrany test podle agentury Reuters označil za rutinní s tím, že má ukázat připravenost americké armády v oblasti mezikontinentálních balistických střel.

Americká armáda v polovině srpna provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Zkouška se měla původně uskutečnit v dubnu, byla ale odložena, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později byl test odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 tisíc kilometrů za hodinu. Výrobcem je společnost Boeing a raketa je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu.

Zdroj: ČTK

Test na drogy, který podstoupila finská premiérka po večírku, byl negativní

Finská premiérka Sanna Marinová měla negativní test na drogy. Podstoupila jej v reakci na zveřejnění videozáznamu z minulého týdne, který ji zachycoval při bujarém tanci a oslavách na soukromém večírku. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedla kancelář předsedkyně vlády.

Video 36leté Marinové z večírku s finskými celebritami začalo minulý týden kolovat po sociálních sítích a následně ho zveřejnila finská média. Kritici vyjadřovali pochybnosti o schopnostech Marinové plnit povinnosti ministerské předsedkyně, jiní naopak vyjadřovali premiérce podporu.

Marinová, která se v prosinci 2019 stala nejmladší úřadující šéfkou vlády na světě, v pátek souhlasila, že se podrobí testu na drogy. Uvedla také, že nikdy drogy nebrala a že na uvedeném večírku nikoho brát drogy neviděla.

Sociálnědemokratická politička se rovněž hájila tím, že její schopnost plnit oficiální povinnosti nebyla oné sobotní noci narušena a že by večírek opustila, kdyby byla povolána do práce.

Zdroj: ČTK
Pokračovat