V kolínské elektrárně vyšetřují příčinu požáru. Škoda se odhaduje na desítky milionů

ČTK ČTK
29. 12. 2020 9:52
V kolínské teplárně a elektrárně pokračuje toto úterý vyšetřování příčiny pondělního požáru. Na místě bude dopoledne pracovat vyšetřovatel. "Požár je oficiálně zcela zlikvidovaný," řekla v úterý mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Škoda je předběžně odhadnutá na desítky milionů korun, vyšetřovatel ji zřejmě ještě upřesní.
Požár v kolínské elektrárně
Požár v kolínské elektrárně | Foto: Hospodářské noviny

Podle mluvčí skupiny Veolia, do které zařízení patří, Marcely Dvořákové jsou už zcela obnovené dodávky tepla pro kolínské domácnosti, po pondělním výbuchu v elektrárně byly částečně regulované. "Během dne budou obnoveny dodávky tepelné energie i ostatním průmyslovým zákazníkům," sdělila v úterý ráno Dvořáková.

V pondělí před 11:00 vybuchl v elektrárně a teplárně uhelný prach na takzvané zauhlovací cestě. Exploze poškodila budovu, následný požár se rozšířil i na střechu a do uhelné šachty a výtahu. Nikdo se nezranil. Oficiální likvidaci požáru hasiči vyhlásili před 20:00. Následovala ještě kontrola přívodů plynu a dalších technologií.

Plynový kotel kolínské elektrárny už je nyní zprovozněný, od pondělí byl dočasně nahrazen záložním zdrojem. Dodávky tepelné energie do průmyslových podniků byly v pondělí v Kolíně zastaveny, bez omezení fungovaly pro nemocnici, domy seniorů a dětské centrum.

 

Právě se děje

před 44 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy