Praha - Zhoršující se bezpečnost i lepší důkazy pro vyšetřování trestných činů, to jsou hlavní důvody, které přiměly radní schválit projekt na vylepšení kamerového systému v hlavním městě. Krátkodobá investice do roku 2019 vyjde na 87 milionů korun. Celkem se ale investice muže dostat až na miliardu.
Návrh, o kterém již dříve psalo Aktuálně.cz, schválila na úterním jednání rada Prahy. Ta chce napojit kamery do jednoho systému a také nakoupit program, který rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování.
Každý rok město do systému vloží 25 milionů, pouze letos to bude 12 milionů. V následujících deseti letech by se pak investice mohla vyšplhat až na miliardu. Plán musí ještě schválit pražští zastupitelé. Nyní je v ulicích města téměř tisícovka městských kamer, v celém systému bezpečnostních kamer jich je pak až 2000.
Město musí investovat do obnovy samotných kamer, kdy by analogové měly být nahrazeny digitálními, další peníze půjdou do operačního systému a vyšší kapacity úložišť dat. Investice si vyžádá také začleňování nových kamer do systému, v Praze mají totiž kamery mezi jinými například také městské části, které je mohou převést městu.
Návrh vadí opozici
Nad plánem nejásá ani opozice. Zastupitel za Piráty Ondřej Profant odmítá navrhovaný program na detekci obličejů.
"Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality," řekl Profant, podle kterého si na kamery zločinci zvyknou a kriminalita se přesune jinam.
"Naopak ve spojení se sledováním osob, či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný, jak už se v minulosti několikrát ukázalo, obrovský zásah do soukromí občanů," dodal zastupitel za Piráty.
Že by se se schválením nové kamerové koncepce zatím mělo počkat, chtějí kromě Dolínka také radní za Trojkoalici Jan Wolf i Jana Plamínková. Požadují, aby tisk prošel výborem pro bezpečnost.
Miliardová investice
V letošním roce do systému město investuje 12 milionů, v dalších letech vždy po 25 milionech. V rámci investic spolkne nejvíce výměna analogových kamer za digitální, celkem pět milionů. Další čtyři miliony ročně budou stát servisní práce a opravy nad rámec servisní smlouvy, zhruba 2,5 milionu instalace nových kamer a dva miliony zapojení soukromých kamer do celopražského systému.
V budoucnu se mají snížit náklady na provoz kamerového systému. Zatímco nyní vyjde ročně na 129 milionů korun, již v příštím roce by měl provoz stát 105 milionů. Se stejnou částkou Praha podle dokumentu počítá rovněž v letech 2018 a 2019.
Kdy přesně město začne peníze do systému investovat, zatím není jasné. Dnešní rozhodnutí rady musí totiž ještě projednat a schválit pražští zastupitelé.
Kamery se začaly v Praze objevovat v roce 1997 a v současné době jich je v systému města zhruba tisícovka. Další zhruba tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací. Nejvíce jich je nainstalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, na Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je pak Praha 6 s 67 kamerami.