investice

Společnost Genesis obchodující s kryptoaktivy chystá bankrot

Americká společnost Genesis Global Capital, která obchoduje s digitálními aktivy, se chystá tento týden oznámit bankrot. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Firmě, která patří do skupiny Digital Currency Group (DCG), se nedostává peněz a vede důvěrná jednání se skupinami věřitelů.

Genesis už dříve varovala, že pokud se jí nepodaří sehnat hotovost, nevylučuje vyhlášení bankrotu. Mateřská DCG se k věci odmítla vyjádřit. Jednání zatím pokračují a plány se ještě mohou změnit.

Společnost DCG se ocitla pod finančním tlakem po pádu hedgeového fondu Three Arrows Capital loni v červnu. V listopadu po krachu kryptoměnové burzy FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn, Genesis pozastavila výběry. To se odrazilo mimo jiné i na situaci kryptoměnové burzy Gemini Trust, která také pozastavila výběry. Gemini ve spolupráci s Genesis nabízela produkt kryptopůjček s názvem Earn a tvrdí, že jí Genesis v souvislosti s tímto produktem dluží 900 milionů dolarů (bezmála 20 miliard korun).

Zdroj: ČTK

MF prodalo v první letošní aukci státní dluhopisy za 26,7 miliardy korun. Zájemci jich chtěli víc

Ministerstvo financí (MF)dnes v první letošní aukci prodalo státní dluhopisy za 26,7 miliardy korun. Zájem investorů převýšil nabídku, byli ochotni nakoupit dluhopisy za 36,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukci zajišťovala. Ministerstvo letos hodlá nabídnout na trh krátkodobé a střednědobé dluhopisy za 400 až 500 miliard korun.

Největší zájem měli investoři po dluhopisech se splatností v roce 2028, byli připraveni nakoupit je za 19,8 miliardy korun. Ministerstvo je do aukce nabídlo za 14,4 miliardy, průměrný roční výnos u nich činí 4,47 procenta.

Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu. Podle Strategie financování a řízení státního dluhu bude letos stát potřebovat na toto financování 649 miliard korun. Většinu této částky, 400 až 500 miliard korun, plánuje získat prodejem střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů. Mezi emitovanými dluhopisy by měly převažovat ty se splatností do deseti let.

Zdroj: ČTK

Hlavní index ruských akcií klesl nejníže od začátku invaze na Ukrajinu

Ruské akcie po zahájení dnešního obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval až deset procent. Nacházel se tak nejníže od únorového zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. K propadu cen podle analytiků přispívá napětí v mnoha ruských regionech kvůli částečné mobilizaci.

Akciový index MOEX, v němž se ceny vyjadřují v rublech, klesl až na 1841,42 bodu. Poprvé od začátku invaze tak spadl pod hranici 1900 bodů. Krátce po poledni odepisoval 8,1 procenta zhruba na 1920 bodů.

První vojenskou mobilizaci v Rusku od druhé světové války vyhlásil prezident Vladimir Putin minulý týden ve středu. V následujících dnech vyvolalo jeho oznámení protesty v desítkách měst po celé zemi. Hněv veřejnosti je obzvláště silný v chudých regionech obývaných etnickými menšinami, jako je například Dagestán.

Zdroj: ČTK

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK

Cena zlata je na více než ročním minimu a čeká na úrokové sazby v eurozóně

Cena zlata dnes na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby. Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese.

"Zlato zůstává jako kdykoli předtím citlivé na zvyšování sazeb centrálními bankami. Očekávejte, že dnes dostane další úder, pokud ECB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, protože obavy se tak promění v realitu," cituje agentura Reuters analytika Matta Simpsona ze společnosti City Index. 

Stříbro kolem poledne ztrácelo asi dvě procenta na 18,28 dolaru za troyskou unci. Platina odepisovala 0,8 procenta na 851,18 dolaru za unci.

Zdroj: ČTK

Češi v pololetí koupili kryptoměny za 2,2 miliardy

Češi v letošním prvním pololetí nakoupili kryptoměny za 2,2 miliardy korun, tedy o 37 procent méně než ve stejném období loni. V červnu se objem obchodů pohyboval okolo 300 milionů korun, což je však meziročně o téměř polovinu více. Vyplývá to z aktuálních údajů největšího obchodníka Bit.plus. Obchodování podle firmy ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Na objem obchodů však zejména v závěru období měla vliv především klesající cena bitcoinu jako hlavní kryptoměny. Ta se od začátku roku snížila o 57 procent na 19 840 dolarů, tedy asi půl milionu korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat