Praha chce nové kamery, které poznají obličej a podezřelé chování. Drahé špiclování, vadí politikům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 9. 2. 2016 13:42
Hlavní město chce vyměnit značnou část stávajících kamer a nakoupit nové. Koncepce, kterou radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), počítá také s nákupem programů na detekci obličejů a podezřelého chování. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. „Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát,“ řekl Dolínek. S plánem nesouhlasí ani pražští Piráti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

PrahaHlavní město chce nakoupit desítky nových kamer a velkou část těch stávajících obměnit. Praha má v úmyslu napojit kamery do jednoho systému a také nakoupit program, který rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování.

Koncepci radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), který je přesvědčený, že program na rozpoznávání obličejů bude potřeba, až se někomu něco stane, a je do koncepce zařazen hlavně kvůli horšící se bezpečnostní situaci v Evropě.

"Bude ale záležet také na zastupitelstvu nebo radě města, jestli to schválí. Ale je to moderní program, který funguje už v několika světových metropolích," vysvětlil Aktuálně.cz Hadrava, který před politickou kariérou pracoval jako detektiv v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na protiteroristickém odboru.

"Zatím je to ve schvalovacím procesu, nic není dané. Je ale potřeba mít nějakou vizi toho, co Praha potřebuje,“ zakončil zastupitel.

Nový návrh kamerového systému, který zajistí provoz na dalších deset let, ale kritizují sami někteří radní a zastupitelé za Piráty.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. "Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát," řekl Dolínek s tím, že ví, jak důležitá je bezpečnost města.

Piráti: Nechceme orwellovský Londýn v Praze

Cena zatím není stanovená, půjde ale nejméně o stovky milionů. Celá koncepce musí podle Dolínka projít ještě veřejnou a odbornou debatou, a proto bude zatím hlasovat proti.

Nad plánem nejásá ani opozice. Zastupitel za Piráty Ondřej Profant odmítá navrhovaný program na detekci obličejů.

"Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality," řekl Profant, podle kterého si na kamery zločinci zvyknou a kriminalita se přesune jinam.

"Naopak ve spojení se sledováním osob, či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný, jak už se v minulosti několikrát ukázalo, obrovský zásah do soukromí občanů," dodal zastupitel za Piráty.

Že by se se schválením nové kamerové koncepce zatím mělo počkat, chtějí kromě Dolínka také radní za Trojkoalici Jan Wolf i Jana Plamínková. Požadují, aby tisk prošel výborem pro bezpečnost.

Tendr za miliardu

"Ten tendr je téměř za miliardu korun na deset let. Je proto potřeba, aby to výborem pro bezpečnost prošlo," řekl Wolf. Podle něj je ale problém i v délce navrhované zakázky.

"Zvlášť nyní, kdy jde elektronika a software tak rychle kupředu. Není tedy podle mě dobře, aby se něco takového soutěžilo na deset let. Někoho tam vysoutěžíte a přitom ty ceny mohou být jiné," tvrdí Wolf s tím, že lepší bude, aby se tendr zkrátil na polovinu.

Kamery podle Wolfa na některých místech Prahy smysl mají hlavně kvůli zabezpečení hlavního města a plynulosti dopravy. Není ale potřeba, aby byly na každém rohu.

"Je nutné mít jistotu, že nezasahujeme do soukromí lidí a že se nebude jednat o "Velkého bratra", který bude sledovat to, co lidé na ulici dělají," vysvětlil Wolf.

Rada hlavního města měla návrh původně schvalovat na úterním zasedání, avšak koncepci zatím odložila.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy