Praha chce nové kamery, které poznají obličej a podezřelé chování. Drahé špiclování, vadí politikům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 9. 2. 2016 13:42
Hlavní město chce vyměnit značnou část stávajících kamer a nakoupit nové. Koncepce, kterou radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), počítá také s nákupem programů na detekci obličejů a podezřelého chování. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. „Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát,“ řekl Dolínek. S plánem nesouhlasí ani pražští Piráti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

PrahaHlavní město chce nakoupit desítky nových kamer a velkou část těch stávajících obměnit. Praha má v úmyslu napojit kamery do jednoho systému a také nakoupit program, který rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování.

Koncepci radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), který je přesvědčený, že program na rozpoznávání obličejů bude potřeba, až se někomu něco stane, a je do koncepce zařazen hlavně kvůli horšící se bezpečnostní situaci v Evropě.

"Bude ale záležet také na zastupitelstvu nebo radě města, jestli to schválí. Ale je to moderní program, který funguje už v několika světových metropolích," vysvětlil Aktuálně.cz Hadrava, který před politickou kariérou pracoval jako detektiv v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na protiteroristickém odboru.

"Zatím je to ve schvalovacím procesu, nic není dané. Je ale potřeba mít nějakou vizi toho, co Praha potřebuje,“ zakončil zastupitel.

Nový návrh kamerového systému, který zajistí provoz na dalších deset let, ale kritizují sami někteří radní a zastupitelé za Piráty.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. "Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát," řekl Dolínek s tím, že ví, jak důležitá je bezpečnost města.

Piráti: Nechceme orwellovský Londýn v Praze

Cena zatím není stanovená, půjde ale nejméně o stovky milionů. Celá koncepce musí podle Dolínka projít ještě veřejnou a odbornou debatou, a proto bude zatím hlasovat proti.

Nad plánem nejásá ani opozice. Zastupitel za Piráty Ondřej Profant odmítá navrhovaný program na detekci obličejů.

"Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality," řekl Profant, podle kterého si na kamery zločinci zvyknou a kriminalita se přesune jinam.

"Naopak ve spojení se sledováním osob, či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný, jak už se v minulosti několikrát ukázalo, obrovský zásah do soukromí občanů," dodal zastupitel za Piráty.

Že by se se schválením nové kamerové koncepce zatím mělo počkat, chtějí kromě Dolínka také radní za Trojkoalici Jan Wolf i Jana Plamínková. Požadují, aby tisk prošel výborem pro bezpečnost.

Tendr za miliardu

"Ten tendr je téměř za miliardu korun na deset let. Je proto potřeba, aby to výborem pro bezpečnost prošlo," řekl Wolf. Podle něj je ale problém i v délce navrhované zakázky.

"Zvlášť nyní, kdy jde elektronika a software tak rychle kupředu. Není tedy podle mě dobře, aby se něco takového soutěžilo na deset let. Někoho tam vysoutěžíte a přitom ty ceny mohou být jiné," tvrdí Wolf s tím, že lepší bude, aby se tendr zkrátil na polovinu.

Kamery podle Wolfa na některých místech Prahy smysl mají hlavně kvůli zabezpečení hlavního města a plynulosti dopravy. Není ale potřeba, aby byly na každém rohu.

"Je nutné mít jistotu, že nezasahujeme do soukromí lidí a že se nebude jednat o "Velkého bratra", který bude sledovat to, co lidé na ulici dělají," vysvětlil Wolf.

Rada hlavního města měla návrh původně schvalovat na úterním zasedání, avšak koncepci zatím odložila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy