Praha chce nové kamery, které poznají obličej a podezřelé chování. Drahé špiclování, vadí politikům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 9. 2. 2016 13:42
Hlavní město chce vyměnit značnou část stávajících kamer a nakoupit nové. Koncepce, kterou radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), počítá také s nákupem programů na detekci obličejů a podezřelého chování. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. „Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát,“ řekl Dolínek. S plánem nesouhlasí ani pražští Piráti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

PrahaHlavní město chce nakoupit desítky nových kamer a velkou část těch stávajících obměnit. Praha má v úmyslu napojit kamery do jednoho systému a také nakoupit program, který rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování.

Koncepci radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), který je přesvědčený, že program na rozpoznávání obličejů bude potřeba, až se někomu něco stane, a je do koncepce zařazen hlavně kvůli horšící se bezpečnostní situaci v Evropě.

"Bude ale záležet také na zastupitelstvu nebo radě města, jestli to schválí. Ale je to moderní program, který funguje už v několika světových metropolích," vysvětlil Aktuálně.cz Hadrava, který před politickou kariérou pracoval jako detektiv v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na protiteroristickém odboru.

"Zatím je to ve schvalovacím procesu, nic není dané. Je ale potřeba mít nějakou vizi toho, co Praha potřebuje,“ zakončil zastupitel.

Nový návrh kamerového systému, který zajistí provoz na dalších deset let, ale kritizují sami někteří radní a zastupitelé za Piráty.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. "Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát," řekl Dolínek s tím, že ví, jak důležitá je bezpečnost města.

Piráti: Nechceme orwellovský Londýn v Praze

Cena zatím není stanovená, půjde ale nejméně o stovky milionů. Celá koncepce musí podle Dolínka projít ještě veřejnou a odbornou debatou, a proto bude zatím hlasovat proti.

Nad plánem nejásá ani opozice. Zastupitel za Piráty Ondřej Profant odmítá navrhovaný program na detekci obličejů.

"Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality," řekl Profant, podle kterého si na kamery zločinci zvyknou a kriminalita se přesune jinam.

"Naopak ve spojení se sledováním osob, či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný, jak už se v minulosti několikrát ukázalo, obrovský zásah do soukromí občanů," dodal zastupitel za Piráty.

Že by se se schválením nové kamerové koncepce zatím mělo počkat, chtějí kromě Dolínka také radní za Trojkoalici Jan Wolf i Jana Plamínková. Požadují, aby tisk prošel výborem pro bezpečnost.

Tendr za miliardu

"Ten tendr je téměř za miliardu korun na deset let. Je proto potřeba, aby to výborem pro bezpečnost prošlo," řekl Wolf. Podle něj je ale problém i v délce navrhované zakázky.

"Zvlášť nyní, kdy jde elektronika a software tak rychle kupředu. Není tedy podle mě dobře, aby se něco takového soutěžilo na deset let. Někoho tam vysoutěžíte a přitom ty ceny mohou být jiné," tvrdí Wolf s tím, že lepší bude, aby se tendr zkrátil na polovinu.

Kamery podle Wolfa na některých místech Prahy smysl mají hlavně kvůli zabezpečení hlavního města a plynulosti dopravy. Není ale potřeba, aby byly na každém rohu.

"Je nutné mít jistotu, že nezasahujeme do soukromí lidí a že se nebude jednat o "Velkého bratra", který bude sledovat to, co lidé na ulici dělají," vysvětlil Wolf.

Rada hlavního města měla návrh původně schvalovat na úterním zasedání, avšak koncepci zatím odložila.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále porazily 30:29 Španělsko gólem ze sedmimetrového hodu sekundu před koncem.

před 9 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy