Praha je levnější než Berlín, jízdné je moc nízké, říká nový šéf dopravního podniku

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
20. 6. 2016 18:59
Nový generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar už měsíc po svém zvolení připouští, že stavba metra D se bude muset o pár let posunout. "Z mého pohledu je termín otevření v roce 2023 výrazně ohrožen. Posunutí bude v jednotkách let," řekl Gillar v rozhovoru s Aktuálně.cz. Kromě toho nový ředitel naznačuje, že se město bude muset rozhodnout, zda zvednout cenu jízdného, aby vyvážilo výpadek příjmů z loňského zlevnění ročních kuponů. "Zatím o těch číslech nemůžu mluvit. Můžu ale potvrdit to, co se říkalo, že se stane. Zvedl se počet cestujících, ale snížily se tržby. V porovnání s Brnem, Ostravou, Berlínem, Mnichovem jsme nejlevnější ze všech," řekl.
Nový generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar
Nový generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar | Foto: Dopravní podnik Praha

Jak se semlelo, že jste se do čela největší městské firmy v zemi dostal? Bylo to dost náhlé, ještě před měsícem jste pracoval jako šéf divize rozvoje a strategie České pošty.

Pracoval jsem pro ministerstvo dopravy a ČD - Telematika, kde jsem se seznámil s panem Ferancem (náměstek ministra doprava za ANO) a panem Faltýnkem (předseda poslaneckého klubu ANO). Před jednáním dozorčí rady dopravního podniku 18. května jsem pak dostal nabídku od zastupitelského klubu ANO stát se členem představenstva. Ano, bylo to velmi rychlé.

Jaké vidíte největší problémy v dopravním podniku?

Na té dozorčí radě, kde mě grilovali, co jsem zač a co chci udělat, byl zmiňovaný Rencar (pozn. red.: firma, která má na starosti reklamu v dopravních prostředcích). Ale za mě to není nejpalčivější problém v dopravním podniku, je jen asi nejvíce sledovaný.

A co tedy je nejpalčivější problém? Je to metro D?

Nemyslím si, že metro D je problém. Ale je největším projektem, který tady je k řešení.

Dobře, tak jinak. Jak to vypadá s termíny u metra D?

Tak, jak jsou nyní termíny prezentovány… Musíme objektivizovat harmonogram a součástí toho bude posunutí termínů.

O kolik? Rok 2023 jako datum zprovoznění metra D je ještě reálný?

Dojde k posunutí, ale jsou to data, která zatím nemám. Z mého pohledu je termín otevření v roce 2023 výrazně ohrožen. Posunutí bude v jednotkách let.

Pokud víme, hlavním problémem je výkup pozemků. Ze zhruba miliardy, která je na ně určena, bylo utraceno pouhých 20 milionů. Navíc to vypadá, že někteří vlastníci nechtějí prodat a bude se to muset asi řešit vyvlastňováním...

Je to způsob řešení. Vyvlastňování pozemků může jít až za rámec pěti let, i k deseti. Vyvlastňování je na mě ale hodně radikální způsob.

Neuvažujete například zvednout nabízené ceny za výkup, protože je to veřejně prospěšná stavba? Nebo třeba zapojit více lidí do vykupování?

Je to možné, dokonce zvažujeme vytvořit tým, který nám ty problémy pomůže vyřešit. Kdybyste byl jedním z velkých vlastníků pozemků a posílali by za vámi referenta, který vám každý týden řekne nějakou jinou informaci, tak už za dva tři měsíce řeknete: Já s tím referentem už nechci mluvit. Když tam půjde pan náměstek Dolínek, tak to asi bude mít mnohem větší váhu.

Tedy chcete zapojit náměstka pro dopravu Petra Dolínka, aby začal přemlouvat majitele pozemků, ať je prodají?

Já nemám právo nikoho určovat, ale dokážu si představit něco takového.

Když počítám: Musí být nejdříve stavební povolení a pak soutěž na dokumentaci pro výběr zhotovitele, která bude trvat nejméně půl roku...

I rok.

Pak samotná tvorba té dokumentace a soutěž na zhotovitele stavby. Takže to vypadá, že budeme rádi, když se v roce 2023 začne kopat…

Musíme ty časy zoptimalizovat. Proto říkám, že ten termín je nyní výrazně ohrožen.

Náměstek Dolínek nám řekl, že by se mohl začít razit tunel, aniž by bylo vyřešené to, co bude nad zemí. Je to možné?

Je to jedna z možností. Technicky je to možné, ale z hlediska práva – protože jsem právník a říkám to o sobě - tak na to nechci odpovídat. Máme tam spoustu možností a nechci udělat chybu.

Martin Gillar

Osmatřicetiletý absolvent pražských práv donedávna působil na postu ředitele pro rozvoj a strategii České pošty. Dopravou se zabývá několik let - do loňského září byl například místopředsedou představenstva dceřiné firmy Českých drah ČD telematika. V půli května dostal od hnutí ANO nabídku na post předsedy představenstva a poté i ředitele pražského dopravního podniku.

Tak to byla asi značná chyba, že se pozemky nezačaly vykupovat před několika lety…

Souhlasím s vámi. Bohužel to už nyní nevrátíme.

Pojďme se trochu posunout. Jaké máte vize, co chcete tedy v dopravním podniku udělat?

Do 20. srpna chci vytvořit zevnitř firmy dokument, kde se určí pět až deset strategických aktivit. Chci, aby tam byly všechny projekty, o nichž se mluví, a chci, aby to vzešlo z lidí, kteří tady pracují, kteří na tom dělají, a chci je do toho zapálit. A tenhle dokument chci předložit do dozorčí rady, aby přestaly tanečky o tom, zda máme vizi a plány.

Abychom to zjednodušili: Bavíme se o tom, že budeme mít dokument, který zajistí, že se třeba čtyřikrát během čtyř let nezmění plánování, kudy a v jaké podobě povede metro D?

Přesně tak. Mít jasný, písemný dokument, který hodláme do budoucna promovat, aby Pražan o tom všem věděl. A chci tím i uklidnit odbory a zaměstnance…

To bude chtít značné vyjednávací schopnosti a dost trpělivosti, protože podle toho, jak se to jeví, odbory stojí stále za bývalým ředitelem Ďurišem.

Trpělivost to bude chtít určitě. Oni po mně chtějí prohlášení a záruky. Záruky dávat nebudu. Budu dávat záruku poctivé práce. A dovedu si představit, že když vývoj trhu a situace dovolí, řeknu, jak se bude vyvíjet zaměstnanost a výše osobních nákladů. Ale vím, že si nedokážu představit, že bych pracoval na projektu, který by měl ohrozit celistvost firmy.

Tedy žádné podobné projekty, jako když jeden z vašich předchůdců Martin Dvořák chtěl například vyvést opravu tramvají?

Ano.

Když jste narazil na téma zaměstnanosti: Na trhu práce je značný nedostatek řidičů.

Nevím, jak moc mi pomůže, když to napíšete, ale my ten problém vůbec nevnímáme. Sledujeme to, ale u nás se to neprojevuje.

Čím to je? Ostatní dopravci skuhrají.

Očekáváme, že ten problém může nastat, připravujeme náborovou kampaň, ale jsme opravdu dobrý zaměstnavatel. A osobní doprava zatím není tolik zasažena jako ta kamionová.

Už máte vyhodnocení ohledně jízdného za hromadnou dopravu? Například jak se projevilo loňské zlevnění roční tramvajenky?

Dokončujeme to. Ale zatím o těch číslech nemůžu mluvit. Můžu ale potvrdit to, co se říkalo, že se stane. Zvedl se počet cestujících, ale snížily se tržby.

Mluvili jsme s paní primátorkou, ta má v plánu zavádět časové jízdenky a další novinky. Také říkala, že je dost možné, že se jízdné bude zase zvedat. Jak se na to díváte?

V porovnání s Brnem, Ostravou, Berlínem, Mnichovem jsme nejlevnější ze všech. Něco můžeme navrhnout, ale konkrétní kroky - jaké druhy jízdného zvednout - jsou na politické reprezentaci.

A co tedy navrhnete?

Bude to součástí toho koncepčního materiálu, který předložím 20. srpna.

Mluvili jsme o plánovaném metru D. Co ale nové tramvajové linky?

Je velmi ohrožené čerpání evropských dotací, což má vazbu na metro D. To může mít vliv i na rozvoj tramvajových tratí jako takových. Určitě počítáme s tratí Barandov-Slivenec, kde jsme nejdál. Modřany-Libuš je pro nás v tuhle chvíli dvojka.

Tedy dotace, které nepůjdou vyčerpat na metru, budete chtít dát do tramvají?

To jste řekl vy. Já to nemůžu říct, je to na rozhodnutí města. Ale já ty peníze nepustím. Nemůžeme si dovolit o ty peníze přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy