tramvaj

Při srážce s tramvají v Praze se zranily dvě dívky, devítiletá holčička přišla o nohu

Při srážce s tramvají v centru Prahy se v pátek odpoledne zranily dvě dívky. Jedna přišla o nohu. Na Twitteru to oznámila pražská zdravotnická záchranná služba. Při záchraně vážně zraněné dívky pomohl podle záchranářů i lékař, který šel náhodou kolem. Nohu zaškrtil páskem. Kvůli nehodě byl přibližně na půl hodiny přerušen provoz několika linek tramvají.

Nehoda se stala podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy krátce před 17:00 u zastávky tramvaje Jindřišská. Při střetu s tramvají byla vážně zraněna devítiletá dívka, která podle záchranářů přišla o nohu. Zdravotníci ji uvedli do umělého spánku. "Další mladá dívka má úraz kolene, dospělá žena pak akutní stresovou reakci. Všechny transportujeme do FNM (Fakultní nemocnice v Motole)," oznámili záchranáři.

Zraněné devítileté dívce pomáhal ještě před příjezdem sanitky lékař, který šel v tu dobu náhodou kolem místa nehody. "Okamžitě sundal svůj pásek a vytvořil z něj improvizované zaškrcovadlo. A i po našem příjezdu nám pomáhal s péčí o vážně zraněnou holčičku. Neznámý pane doktore, moc vám děkujeme," sdělila záchranná služba.

Zdroj: ČTK

Pražské metro a tramvaje pojedou od pondělí v kratších intervalech

Pražské metro a tramvaje pojedou od pondělí 13. února v kratších intervalech. Od začátku roku jezdí kvůli nižšímu počtu cestujících podle tzv. poloprázdninových řádů. Podle nich budou jezdit až do pondělí 27. února již pouze autobusy MHD, uvedl Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu. Výluka tramvají na cestující pak kvůli stavbě Dvoreckého mostu čeká od dubna do poloviny května na Podolském nábřeží. Využít budou muset náhradní autobusy.

"Metro bude od pondělí jezdit opět v těch nejkratších intervalech ve špičkách, tedy každých 150 sekund na lince A, 140 sekund na lince B a 117 sekund na lince C. Tramvaje budou jezdit ve špičkách také častěji. U páteřních linek 9, 17 a 22 se zkracuje interval z pěti na čtyři minuty a u všech ostatních tramvajových linek z poloprázdninových deseti minut na osm minut," uvedl Drápal.

Zdroj: ČTK

V pražských tramvajích cestující nově provází hlas herce Vondráčka

Od pondělí bude názvy zastávek a další informace pro cestující hlásit ve všech tramvajových linkách v Praze herec Jan Vondráček. Jeho hlas lidé vybrali loni v anketě. Vystřídá Dagmar Hazdrovou, která byla hlasem autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy (PID) téměř 30 let. Během letošního jara by se Vondráčkův hlas měl objevit také v autobusových linkách. Informoval o tom pražský dopravní podnik.

Vondráček, který je členem souboru pražského Divadla v Dlouhé, musel či ještě bude muset namluvit všechna dopravní a provozní hlášení a názvy autobusových, trolejbusových a tramvajových zastávek využívaných na městských i příměstských linkách v PID. Jedná se o 10 567 hlášení.

"Zažil jsem již mnoho různých premiér. Od těch divadelních, filmových, televizních, rozhlasových, hudebních až po vylisované CD nějaké audioknihy. A tohle je vlastně taky taková premiéra. Tentokrát tramvajová. Taková audiokniha, která se mi nejspíš sama vylisuje do hlavy, protože tramvají jezdím téměř denně a tenhle přehrávač asi jen tak vypnout nepůjde," uvedl herec a dabér Vondráček.

Zdroj: ČTK

Pražské tramvaje za minulý rok srazily nejméně chodců za posledních 16 let

Pražský dopravní podnik za loňský rok eviduje 40 případů srážek tramvají s chodci, což je o sedm méně než rok předtím a nejméně za posledních 16 let. Druhý rok po sobě žádná srážka nevedla k úmrtí, těžkých zranění bylo pět. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.

Z celkových 40 nehod loni 11 skončilo bez zranění, 24 s lehkými a pět s těžkým zraněním. Chodci zapojení do nehod byli ve 21 případech muži, v 16 případech ženy a ve třech děti. Nejvíce nehod se stalo na přechodech, celkem 19, v 17 případech pak mimo přechod a ve čtyřech na zastávce. Čtvrtinu účastníků nehod tvořili cizinci.

Srážky s chodci loni podle podniku tvořily asi čtyři procenta z celkového počtu nehod tramvají v metropoli. Počet srážek s automobily loni naopak meziročně vzrostl asi o čtyři procenta na 985. Ve srovnáním s rokem 2019 to nicméně znamenalo pokles o 23 procent. Pražský dopravní podnik chce letos pokračovat v testování různých typů antikolizních systémů, v červnu například ve spolupráci s firmou Bosch.

Zdroj: ČTK
Pokračovat