MHD

Část pražského metra A pět hodin stála, kontrolní vlak narazil do uvolněné trubky

Kvůli nehodě kontrolní soupravy byl v čtvrtek ráno téměř pět hodin přerušený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Ve stanici Flora, kde se nyní opravuje traťový vodovod, narazila souprava do uvolněné trubky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, příčiny se vyšetřují.

Vlak byl bez cestujících. Šlo o kontrolní soupravu, která projíždí trasu před zahájením provozu a zjišťuje, zda je po nočních pracích vše v pořádku. Provoz byl přerušen zhruba od 4:40 do 9:25. Cestující museli ve vyloučeném úseku použít tramvaje nebo autobusy, ve zbylých dvou částech linky A jezdilo metro normálně. 

Zdroj: ČTK

Náklady MHD na energie letos vzrostou, hrozí zdražování jízdného

Rostoucí ceny energií a paliv prodražují dopravu v Česku. Náklady městských dopravních podniků v Česku kvůli tomu letos oproti loňsku vzrostou o zhruba 1,5 miliardy korun. Zvyšující se výdaje podniků budou zřejmě muset kompenzovat města, hrozí i zdražování jízdného, případně omezování provozu. Informovalo o tom Sdružení dopravních podniků ČR.

"Náklady na provoz městské hromadné dopravy neustále rostou a dopravci za poslední roky vyčerpali úsporná opatření. Ztráty tak musí kompenzovat zřizovatelé, tedy města, nebo je ve hře zvýšení ceny jízdného," uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán. Podle statistik má největší podíl na zvýšení nákladů rostoucí cena elektřiny.

Zdroj: ČTK

V hromadné dopravě chybí přes 500 řidičů, problém je i vysoký věk pracovníků

Městskou hromadnou dopravu v Česku dlouhodobě trápí nedostatek řidičů, podle dopravců jich v zemi chybí přes 500. V současné době, kdy se dopravní podniky vrací po skončení covidových omezení k původním jízdním řádům, to podle nich vede k problémům při zajišťování dopravy. Ve čtvrtek o tom informovalo Sdružení dopravních podniků ČR. Profesionální řidiči chybí také u nákladních dopravců, ti jich postrádají tisíce. V tuzemských podnicích MHD pracuje zhruba 10 tisíc šoférů.

S nedostatkem řidičů se dopravní podniky potýkají dlouhodobě. "Jednou z hlavních příčin nedostatku řidičů je jejich vysoký průměrný věk, který se pohybuje mezi 47 a 50 lety. Poměrně hodně řidičů nám tedy odchází do starobního důchodu nebo odejdou předčasně z důvodu zdravotní nezpůsobilosti," uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán.

V současné době se po ukončení protikoronavirových opatření, která částečně omezila i dopravu, podle něj problémy ještě prohlubují. "V době, kdy platila různá omezení, se naše dopravní výkony snížily a někteří šoféři odešli do jiných odvětví. V regionech, kde je například průmyslová výroba, se dopravci doslova přetahují o zaměstnance s velkými výrobními závody," řekl Pelikán.

Některé dopravní podniky tak hlásí ve svých řadách podstav řidičů. Část z nich se podle sdružení navíc potýká s vysokou nemocností řidičů, kteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Zdroj: ČTK

Na Smetanově nábřeží v Praze zruší zastávku Národní divadlo, přesune se

Cestující v pražských tramvajích nebudou moci od pondělí 6. června vystoupit či nastoupit v zastávce Národní divadlo na Smetanově nábřeží. Přesunuta bude totiž nově k Žofínu. Zároveň ale budou lidé moci využít novou zastávku Karlovy lázně ve směru na Staroměstskou, která zde dosud chyběla. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách dopravního podniku (DPP).

"Po úterním kontrolním dni mohu říct, že vše běží podle harmonogramu a v pondělí otevřeme v termínu dvě nové zastávky," uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Zdroj: ČTK

Pražské tramvaje za minulý rok srazily nejméně chodců za posledních 16 let

Pražský dopravní podnik za loňský rok eviduje 40 případů srážek tramvají s chodci, což je o sedm méně než rok předtím a nejméně za posledních 16 let. Druhý rok po sobě žádná srážka nevedla k úmrtí, těžkých zranění bylo pět. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.

Z celkových 40 nehod loni 11 skončilo bez zranění, 24 s lehkými a pět s těžkým zraněním. Chodci zapojení do nehod byli ve 21 případech muži, v 16 případech ženy a ve třech děti. Nejvíce nehod se stalo na přechodech, celkem 19, v 17 případech pak mimo přechod a ve čtyřech na zastávce. Čtvrtinu účastníků nehod tvořili cizinci.

Srážky s chodci loni podle podniku tvořily asi čtyři procenta z celkového počtu nehod tramvají v metropoli. Počet srážek s automobily loni naopak meziročně vzrostl asi o čtyři procenta na 985. Ve srovnáním s rokem 2019 to nicméně znamenalo pokles o 23 procent. Pražský dopravní podnik chce letos pokračovat v testování různých typů antikolizních systémů, v červnu například ve spolupráci s firmou Bosch.

Zdroj: ČTK

Noční kontrola v ostravském MHD. Jízdenku neměl až každý šestý cestující

Během noční kontroly v ostravské MHD musel být kvůli porušení přepravních podmínek vyloučen zhruba každý šestý cestující. Ve 29 spojích bylo při kontrole prověřeno 721 cestujících, z toho 121 nedodrželo platné předpisy. Nejčastěji lidé neměli jízdenku. Informovala o tom mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO) Tereza Šnoblová.

V noci z pátku na sobotu cestující kontrolovali asistenti přepravy ve spolupráci s městskými policisty. Kontrolní akce se zúčastnilo 12 asistentů rozdělených do tří skupin a 15 strážníků.Zaměřili se na kontrolu tramvajových linek v centu města v okolí Stodolní ulice, a to od pátečních 22:00 do dnešních 02:00.

"Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platné jízdenky. V jednom případě šlo o vyloučení cestujícího pod vlivem alkoholu. Dále byl tentokrát vyloučen pouze jeden cestující, který cestoval MHD bez zakrytí dýchacích cest, a to po upozornění a také odmítnutí darovaného respirátoru asistenty přepravy. Asistenti přepravy rozdali osm respirátorů," uvedla Šnoblová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat