MHD

V Praze si od pondělí mohou držitelé kuponů MHD půjčit kolo zdarma

Držitelé časových kuponů na pražskou MHD si mohou od pondělí na patnáct minut zdarma vypůjčit sdílená kola společností Rekola a Nextbike. Informovali o tom zástupci magistrátu, poskytovatelů a organizace Ropid, která se stará o pražskou veřejnou dopravu. Zkušební provoz potrvá do začátku příštího roku, poté ho město vyhodnotí a případně vypíše tendr na trvalého provozovatele.

Kolo si mohou až čtyřikrát denně půjčit držitelé všech časových kuponů, musí však používat mobilní aplikaci Lítačka, s pomocí které se výpůjčka provádí. "Chceme tím zejména vylepšit a zefektivnit dopravu občanů na poslední míli nebo poslední stovky metrů od stanice metra nebo zastávky tramvaje," řekl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Město provozovatelům za každou výpůjčku zaplatí 12 korun, na zkušební projekt podle dřívějšího rozhodnutí radních vyčlenilo 2,4 milionu korun. Po jejich vyčerpání provoz vyhodnotí a připraví trvalé řešení. "Očekávám, že někdy v příštím roce by se soutěžili provozovatelé bikesharingu, kteří by byli do systému MHD trvale zapojeni," uvedl náměstek.

Zdroj: ČTK

V Praze budou sdílená kola pro majitele kuponu MHD na 15 minut zdarma

Pro majitele časových kuponů na MHD bude v Praze možné zapůjčit si sdílené kolo na prvních 15 minut zdarma. Zkušební projekt v pondělí schválili radní města, jeho spuštění magistrát předpokládá na začátku října. Projekt dostal na starosti organizátor pražské MHD Ropid. 

Sdílená kola jsou podle vedení města přínosným doplňkem veřejné dopravy. "Na krátké a střední vzdálenosti se jedná o nejekologičtější individuální dopravní prostředek," píše se ve schváleném materiálu. Cílem projektu je ověřit, jaký je mezi pražskými cestujícími MHD o využívání sdílených kol zájem, a nabídnout majitelům časových kuponů další možnost dopravy v metropoli na kratší vzdálenosti.

Možnost zapůjčit si na první čtvrt hodinu kolo zdarma se bude týkat majitelů kuponů vázaných na jméno v pásmu P zahrnujícím linky pražské MHD, a to od měsíčních kuponů po roční. Na zkušební provoz město vyčlenilo částku 2,4 milionu korun, po jejímž vyčerpání Ropid projekt ukončí a vyhodnotí.

V Praze provozují sdílená kola či elektrokola firmy Rekola, NextBike, Bolt nebo Homeport. 

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK

V Praze jsou po zimě v provozu opět všechny přívozy přes Vltavu

Obyvatelé Prahy mohou ode dneška při cestování MHD využívat po zimní přestávce opět všechny přívozy přes Vltavu. Na svých trasách jich popluje sedm a platí na nich běžný tarif MHD. Loni přívozy přeplavily 694 000 cestujících a 154 000 jízdních kol.

Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, připomněl, že na všech přívozech zapojených do systému Pražské integrované dopravy platí veškeré jízdní doklady platné pro pražskou MHD včetně mobilní aplikace Lítačka a SMS jízdenek.

Celoročně jsou v provozu přívozy P1 ze Sedlce do lokality Zámky a P2 z Podbaby do Podhoří. Ode dneška se lidé svezou opět přívozy P3 od Lihovaru na Veslařský ostrov, P4 z Císařské louky do zastávky Kotevní, P5 z Císařské louky na podskalskou Výtoň, P6 spojující Lahovičky a Modřany a P7 přívoz nazývaný Holka plující od Pražské tržnice přes Štvanici na Rohanský ostrov.

Zdroj: ČTK
Pokračovat