Praha - Po třech měsících vyšetřování pobodání muslima Issaka T. pražská policie odložila případ s překvapivým závěrem: muž si napadení vymyslel. Policie při vyšetřování narazila na řadu nesrovnalostí, které jim prý nedokázal vysvětlit.
Vyšetřovatelé se podle usnesení o zastavení řízení, které má Aktuálně.cz k dispozici, postupně dopracovali ke třem verzím. Podle první muže skutečně někdo cizí úmyslně bodl, podle druhé k tomu došlo neúmyslně a podle třetí si zranění způsobil sám. Cizí úmysl nakonec policie vyloučila.
Napadený trval na své původní výpovědi a nijak nevysvětlil nesrovnalosti, se kterými ho policisté konfrontovali. "V případě úmyslného způsobení jinou osobou lze důvodně předpokládat, že by poškozený tyto skutečné okolnosti policii uvedl, a ne je před ní tajil tak, jak je tomu v tomto případě," napsala policie v usnesení.
Podle ní mohlo být důvodem k údajnému zatajování i to, že ve skutečnosti muže omylem zranil někdo blízký a on to na něj nechtěl říct.
Co pomáhá verzi Issaka T.?
Muže, kteří odpovídají popisu útočníků, policie opravdu zaznamenala na pouličních kamerových záznamech a navíc je v sobotu ráno zpozoroval i správce parku, který to potvrdil. Jenže – napadený v nich útočníky nepoznal.
Policisté se v usnesení opřeli i o to, že údajné útočníky neviděla ani hlídka strážníků ani rodina, která v době , kdy mělo dojít k útoku, poblíž nakládala věci do auta. Navíc kamery umístěné na obou koncích ulice, kde mělo k napadení dojít, žádného z mužů po útoku nezaznamenaly.
"Pokud by ke spáchání trestného činu skutečně došlo, tak jak poškozený uvádí, potom útěk útočníka (…) by musel být zachycen na kamerovém záznamu uvedených kamer, které jsou na domě v ulici Kodaňská," píší vyšetřovatelé v usnesení.
Rána, kterou měl Issak T. na břiše, byla hluboká jen zhruba tři centimetry a krvácela málo. Muž údajně začal útočníky pronásledovat, ale téměř okamžitě to vzdal a podle svých slov na ránu přiložil prst a šel domů. Tam se chtěl rozhodnout, jestli má smysl volat záchranku.
Kamerové záznamy odporují výpovědi
Kamerové záznamy ale pár minut před desátou ukazují podle policie něco jiného. Muž nevychází z ulice pro pěší, kde se měl útok odehrát, ale z brány parku. Navíc jde sice krokem, ale vzpřímeně, a není ani vidět, že by si jakkoliv držel postižené místo.
Issak T. Aktuálně.cz ale řekl, že policie tvrzení staví na jiném dni, kdy se útok nestal. "Na těch kamerách mi ukázali jiný den," tvrdí a vysvětluje tak, proč se na kamerových záběrech nedrží na břiše. "Když mě bodli, bolelo to jak čert. Nic jsem si nevymyslel. Nemám pro to žádný důvod. Nejsem idiot, abych se bodl do břicha. Žádný normální člověk to neudělá," uzavřel.
Muž při výpovědích také řekl, že kdyby nebylo zranění a jeho rána tak hluboká, nic by ani nenahlásil. Takový útok je pro něj ostuda, protože patří mezi válečný národ.
Mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová řekla, že dokud usnesení nenabude právní moci, tedy 15 dní od doručení, policie se blíže k případu vyjadřovat nebude.
Odvolávat se nebude
Proti odložení případu může podat stížnost. Jeho přítelkyně Eva Zahradníčková ale Aktuálně.cz řekla, že toho zřejmě nevyužije. "Už jsme zralí na cvokaře, a právník nám navíc radí, ať to necháme být," řekla Aktuálně.cz Zahradníčková.
Dvojice je přesvědčená, že útok souvisel i s jejich pomocí uprchlíkům. "V pomoci uprchlíkům jsme ‚známé persóny‘ a chodí výhrůžky nám oběma. A muslimové tady se bojí jakékoliv veřejné pozornosti, bojí se, že naštvou většinu,“ řekla Zahradníčková v únoru.
Partnerka tvrdí, že už dlouho před útokem byli oba dva terčem verbálních výhrůžek. Podle výpovědi Isaaka T. mu začaly vzkazy chodit poté, co 17. listopadu vystoupil se smírným projevem na obranu islámu na Václavském náměstí.
Zhruba týden před napadením jim pak někdo na auto stojící před domem nastříkal hákový kříž. I nad tím se ale policie v usnesení pozastavuje - vyšetřovatelé nerozumí tomu, proč na útoky nikdy neupozornil nebo si je nevyfotil na telefon.