vyšetřování

"Jak zabít levičáka". Youtubera Papacita vyšetřuje kvůli videu francouzská prokuratura

Francouzského krajně pravicového youtubera s přezdívkou Papacito vyšetřuje pařížská prokuratura kvůli možnému navádění k vraždě. Papacito, vlastním jménem Ugo Gil Jimenez, zveřejnil video, ve kterém spolu s kolegou ukazuje, jak zabít "levičáka". Záběry na sociální síti vidělo přes 100 000 lidí. Důrazně se proti nim ohradil vůdce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který na Papacita podal také stížnost. Po středečním oznámení prokuratury o případu informovala agentura AFP.

Ve videu, které bylo zveřejněno v neděli a na sociálních sítích již není dostupné, zesměšňuje Papacito voliče Mélenchonovy strany Nepodrobená Francie (LFI). Sám je oblečen do uniformy ve vojenském stylu a baretu, vedle něj je figurína černé pleti v tričku s nápisem "volím komunisty". "Možná budou bezmocní, pokud se v příštích několika letech stane něco nepředvídaného. Co pro tyto lidi můžeme udělat?" ptá se Papacito a vzápětí do figuríny střílí a poté ještě bodá.

Na závěr videa Papacito říká, že rozhodně nikoho nenavádí k násilí, že jde jen o "čistě vědecký pokus, zda je levičáctví neprůstřelné". Soud zahájil vyšetřování činu jako "veřejné provokace, po níž nenásledovaly trestné činy proti životu nebo integritě osob," cituje list Le Monde prohlášení soudu.

Papacito se hájí, že se jednalo o satiru a humoristické video mělo ukázat, co by se stalo voličům levice při teroristickém útoku na Francii. Videem narážel na skutečnost, že strana LFI "podporuje odzbrojení policie", uvedl Papacito v rozhovoru se serverem Valeurs actuelles. O pravomocích policistů se ve Francii v posledních měsících vede intenzivní veřejná i politická debata.

EU prošetří, jak evropské instituce využívají cloudové služby Amazonu a Microsoftu

Úřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS) začal vyšetřovat, jak instituce EU využívají cloudové služby poskytované americkými technologickými společnostmi Amazon a Microsoft. Úřad ve čtvrtek oznámil, že ho znepokojuje přenos osobních údajů z Evropy do Spojených států. Jedno vyšetřování se zaměří na to, jak Evropská komise (EK) využívá službu Microsoft Office 365. Samostatně pak úřad zahájil ještě jedno vyšetřování.

Orgány EU stále více spoléhají na cloudový software a cloudovou infrastrukturu nebo služby od velkých amerických firem, na které se vztahují právní předpisy umožňující nepřiměřenou kontrolní činnost ze strany amerických úřadů, upozornil EDPS.

Zdroj: ČTK

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK

USA ukončily vyšetřování ČR kvůli plánované digitální dani

Spojené státy ukončily vyšetřování České republiky, které zahájily loni v červnu kvůli plánům na zavedení daně z digitálních služeb. Vyšetřování skončilo také v případě Evropské unie, Brazílie a Indonésie. Oznámila to dnes podle agentury Reuters americká obchodní zmocněnkyně Katherine Taiová.

Důvodem ukončení vyšetřování je skutečnost, že tyto jurisdikce zatím k dříve plánovanému zavedení daně nepřikročily. Pokud se situace změní, může úřad obchodní zmocněnkyně zahájit nové vyšetřování.

Taiová dnes rovněž oznámila, že její úřad pokračuje ve vyšetřování Rakouska, Británie, Itálie, Španělska, Turecka a Indie, kterým tak hrozí odvetná cla. Upozornila nicméně, že USA se nadále snaží vyřešit své obavy ohledně digitální daně prostřednictvím mezinárodních rozhovorů.

Zdroj: ČTK

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK

Soud rozplétá kauzu nehody argentinské ponorky, vyšetřován bude i bývalý prezident

Argentinský federální soud nařídil vyšetřování exprezidenta Mauricia Macriho, exministra obrany Oscara Aguada a bývalého šéfa námořnictva Marcela Srura kvůli nehodě ponorky San Juan, při níž v roce 2017 zahynulo všech 44 námořníků na palubě, včetně jedné ženy. Vyšetřování má zjistit, zda trojice má nějaký díl viny na ztroskotání ponorky, která měla řadu technických nedostatků. Informovala o tom agentura Europa Press.

Kvůli nehodě ponorky, která byla nalezena až po ročním mezinárodním pátrání asi 500 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny a která stále leží na dně Atlantického oceánu, je od loňska stíháno šest námořních důstojníků. Obviněni jsou z nedbalosti a zanedbání povinností, jsou totiž podezřelí, že věděli o technických nedostatcích plavidla.

Vyšetřovací komise argentinského parlamentu loni došla k závěru, že ponorka San Juan byla před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebyla pravidelně udržována. Před povolením k osudnému vyplutí měla podle místního tisku více než 30 různých technických závad.

Zdroj: ČTK
Pokračovat