vyšetřování

Policisté prošetřují tvrzení muže o pokousání vlkem jako poplašnou zprávu

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy, potvrdila serveru iDNES.cz mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

"Po vyhodnocení dosud získaných informací zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy," řekla serveru Glogovská. V případu podle ní dosud nebyl nikdo obviněn. "Více informací s ohledem na probíhající prověřování v tuto chvíli sdělit nemůžeme," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Policistu kvůli náhodnému výstřelu ze zbraně v mateřské škole čeká kázeňské řízení

Policista, kterému náhodně vystřelila na začátku března služební zbraň po besedě v přerovské mateřské škole, porušil předpisy a čeká ho kázeňské řízení, vyplynulo z vyšetřování odboru vnitřní kontroly. O případném postihu rozhodne šéf přerovské policie, sdělila krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Incident se stal na začátku března v mateřské škole Dvořákova, nikdo se nezranil. Podle policie nešlo o systémové pochybení, ale chybu jednotlivce. Stejně tak to vnímá i vedení školky, uvedla její ředitelka.

"Policisté Odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje po pečlivém šetření události, ke které došlo 2. března 2023 v mateřské škole v Přerově, dospěli k závěru, že policista jednal v rozporu se závaznými pokyny policejního prezidenta, kterými je stanoven postup policistů při manipulaci se zbraní, čímž je podezřelý ze spáchání kázeňského přestupku," uvedla policejní mluvčí.

O případném postihu policisty bude rozhodovat šéf přerovské policie Martin Crha, který zahájí s policistou kázeňské řízení. Kázeňský trest může podle informací ČTK zahrnovat od písemného napomenutí přes snížení základního tarifu mzdy na tři měsíce až po zákaz činnosti, zpravidla se však ukládá trest v podobě snížení základního tarifu o 25 procent.

Zdroj: ČTK

Feri spáchal vyzrazením jména svědkyně přestupek

Vyzrazení jména svědkyně v případu bývalého poslance Dominika Feriho, který čelí obžalobě ze znásilnění, bude řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Policisté to vyhodnotili jako přestupek, oznámil jejich mluvčí Jan Daněk. Feri v únoru na chodbě soudu před novináři opakovaně jmenoval jednu z žen, jejíž případ policie prověřovala a posléze ho odložila.

Daněk nepotvrdil, že policie kvůli této věci prověřovala přímo Feriho, z okolností je to ale zřejmé. "Ke konkrétní osobě se ze zákona vyjádřit nemohu. Nicméně mohu sdělit, že policisté situaci, která se odehrála u obvodního soudu pro Prahu 3 dne 14. února letošního roku, vyhodnotili jako jednání, které má znaky přestupku a věc oznámili Úřadu pro ochranu osobních údajů," sdělil Daněk.

Mluvčí úřadu Milan Řepka ale tvrdí, že policie zatím úřadu nic neoznámila. "Úřad pro ochranu osobních údajů v této věci oslovil s žádostí o součinnost Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 a zatím čekáme na odpověď. Ze strany Policie ČR, v tomto případu, dosud žádné podání neevidujeme," uvedl Řepka. Než úřad dostane potřebné informace, nemůže se k případu konkrétně vyjadřovat. "Mohu ovšem potvrdit, že Úřad pro ochranu osobních údajů se věcí aktivně zabývá a zabývat bude," dodal Řepka.

Zdroj: ČTK

Kongresový výbor k vyšetření útoku na Kapitol navrhl jednomyslně obžalovat Trumpa

Zvláštní výbor amerického Kongresu vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu z 6. ledna 2021 v pondělí jednohlasně doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

Výbor v pondělí uzavřel vyšetřování Trumpova jednání jakožto prezidenta v době, kdy jeho podporovatelé vtrhli do budovy Kapitolu, kde se zákonodárci chystali stvrdit Trumpovu volební porážku ve volbách z listopadu 2020. V nich zvítězil současný prezident Joe Biden. Trump výsledek voleb dodnes zcela neuznal. "Uvědomujeme si závažnost doporučení, které dnes vynášíme. Šli jsme nicméně tam, kam nás vedly fakta a zákon. Dovedly nás sem," řekl člen výboru Jamie Raskin poté, co návrh na Trumpovu obžalobu oznámil.

Zdroj: ČTK

Výbor vyšetřující útok na Kapitol, chce obvinit Trumpa ze tří trestných činů, píší americká média

Americký kongresový výbor vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu 6. ledna 2021 bude v pondělí hlasovat, zda doporučí ministerstvu spravedlnosti obvinit bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa z nejméně tří trestných činů. Píše to server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s vyšetřováním.

Mezi obviněními, která by výbor mohl ministerstvu navrhnout, je vzpoura, maření úředního řízení a spiknutí proti vládě Spojených států, uvádí Politico s dodatkem, že není jasné, zda návrhů na obvinění bude víc než tyto tři.

 

Zdroj: ČTK

Šlo jen o negativní reklamu. Policie přestala vyšetřovat falešné letáky v Bílině

Policie ukončila vyšetřování falešných předvolebních letáků, které se objevily v září v Bílině na Teplicku. Nabádaly místní, aby v komunálních volbách nevolili Tomáše Vandase a jeho uskupení Čistá a bezpečná Bílina. Mluvčí policie Ilona Gazdošová řekla, že nešlo o porušení zákona. Letáky byly podle policie negativní reklamou.

"Mohu k tomu pouze sdělit, že jsme věc založili, protože nešlo o porušení zákona," sdělila Gazdošová. Policisté se případem začali zabývat na základně informací na sociálních sítích.

Letáky urážející Romy se objevily ve schránkách některých obyvatel společně s hlasovacími lístky do komunálních voleb, které se konaly na konci září. Server Romea tehdy uvedl, že letáky nabádaly místní, aby nevolili Vandase, protože bude chtít vyhnat z města Romy a vzít jim sociální dávky.

Vandas, který předsedá krajně pravicové Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) se v komunálních volbách stal bílinským zastupitelem. Jeho uskupení získalo dva mandáty v devětadvacetičlenném zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK

Kvůli kauze Dozimetr policie zasahovala i v šumperském družstvu Raudo

V souvislosti s korupční kauzou Dozimetr zasahovala policie v polovině června také v šumperském výrobním družstvu Raudo. Vyšetřovatelé mají podezření, že skupina kolem zlínského lobbisty Michala Redla chtěla po družstvu úplatky za navýšení zakázek u pražského dopravního podniku, informoval v pátek web Deník N. Detektivové si vyžádali účetní záznamy družstva i další dokumenty a hovořili s jeho předsedou Zbyňkem Ščuglíkem. V kauze Dozimetr stíhá policie 13 lidí kvůli podezření z manipulace se zakázkami.

Zásah policie v družstvu, které vyrábí mimo jiné vysokotlaké a nízkotlaké hadice, potvrdil Deníku N vedoucí ekonomického úseku podniku Tomáš Osladil. "Chtěli vidět naše firemní obálky, kontrakty s dopravním podnikem a účetní záznamy," uvedl. Policisté podle něj také hovořili s předsedou družstva Ščuglíkem.

Podle kriminalistů byl Ščuglík v častém kontaktu s podnikatelem Redlem, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. "Redl za účelem získání finančního obohacení od družstva telefonicky požádal vedoucího právního odboru Dopravního podniku hlavního města Prahy Dalibora Kučeru o navýšení objemu zakázek pro družstvo Raudo, které měly být realizovány v působnosti odboru technické správy objektů," cituje Deník N policejní dokument.

Zdroj: ČTK

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK

Obviněný Dovhomilja se přiznal k účasti na kauze kolem Hlubučka

Obviněný podnikatel Pavel Dovhomilja se podle serveru Seznam Zprávy přiznal k účasti na zločinech v kauze Dozimetr kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). Dovhomilja řekl serveru, že byl členem zločinecké organizace, a popsal dělení peněz získaných od podnikatelů mezi členy skupiny. Podle serveru Dovhomilja své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům a spoléhá na to, že by přiznání mohlo vést k nižšímu trestu.

Dovhomilja byl v Chorvatsku během policejní razie na pražském magistrátu a v dopravním podniku. Předtím, než se po návratu do Česka přihlásil na policii, poskytl rozhovor Seznam Zprávám. "Ano, byl jsem členem zločinecké organizace, jak to píší v tom sdělení obvinění," řekl Dovhomilja serveru.

"Každý tam měl nějakou oblast a v ní se snažil vytvořit byznys," uvedl stíhaný podnikatel k činnosti skupiny v kauze. "Mě přivedl Petr Hlubuček. Jako politik zastupoval nějakou část v dopravním podniku a ve městě. A tak byla jeho role prosadit, co bylo třeba," doplnil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat