vyšetřování

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK

Soud rozplétá kauzu nehody argentinské ponorky, vyšetřován bude i bývalý prezident

Argentinský federální soud nařídil vyšetřování exprezidenta Mauricia Macriho, exministra obrany Oscara Aguada a bývalého šéfa námořnictva Marcela Srura kvůli nehodě ponorky San Juan, při níž v roce 2017 zahynulo všech 44 námořníků na palubě, včetně jedné ženy. Vyšetřování má zjistit, zda trojice má nějaký díl viny na ztroskotání ponorky, která měla řadu technických nedostatků. Informovala o tom agentura Europa Press.

Kvůli nehodě ponorky, která byla nalezena až po ročním mezinárodním pátrání asi 500 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny a která stále leží na dně Atlantického oceánu, je od loňska stíháno šest námořních důstojníků. Obviněni jsou z nedbalosti a zanedbání povinností, jsou totiž podezřelí, že věděli o technických nedostatcích plavidla.

Vyšetřovací komise argentinského parlamentu loni došla k závěru, že ponorka San Juan byla před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebyla pravidelně udržována. Před povolením k osudnému vyplutí měla podle místního tisku více než 30 různých technických závad.

Zdroj: ČTK

Rakouské úřady měly teroristu z Vídně v hledáčku. Komise posoudí, zda nepochybily

Rakousko ustavilo vyšetřovací komisi, která se bude zabývat teroristickým útokem ve Vídni. Zjistit má především to, zda k němu nepřispělo i selhání rakouských úřadů. Předběžnou zprávu z vyšetřování by měla komise předložit již za čtyři týdny, informovala agentura APA.

Dvacetiletý islamista zavraždil minulý týden v centru Vídně čtyři lidi a přes dvě desítky jich zranil. Pachatelem činu byl Rakušan, jehož rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. Policie jej zastřelila.

Bezprostředně po atentátu čelily rakouské úřady kritice, protože krveprolití nedokázaly zabránit, ačkoli jim byl atentátník znám a byl dokonce už dříve odsouzen za teroristické spolčení. Koncem minulého roku byl předčasně propuštěn ze zařízení pro mladistvé pachatele.

Dodatečně vyšlo najevo, že úřady věděly také o jeho letních setkáních s islamistickými radikály a také o tom, že se v létě pokusil nakoupit munici do útočné pušky v Bratislavě. Přesto ho rakouská kontrarozvědka právě v té době přestala sledovat.

Zdroj: ČTK

Postřelený černoch Blake měl v autě nůž, ukázalo vyšetřování

Černoch Jacob Blake, kterého před několika dny postřelil policista během zásahu, měl na podlaze ve svém autě nůž. Ve středu to uvedli vyšetřovatelé ve Wisconsinu, kde se tento případ stal. Žádné další zbraně Blake neměl.

Wisconsinský ministr spravedlnosti Josh Kaul podle agentury Reuters také uvedl, že sám Blake vyšetřovatelům vypověděl, že během nedělního zásahu nůž měl.

Incident ve městě Kenosha vyvolal protesty proti policejní brutalitě. Strážci zákona zasahovali u domácí hádky. Jeden z nich, Rusten Shesky, Blakea sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit. Svědky policejního zásahu byly tři Blakeovy malé děti. Podle Kaula ze zbraně střílel jediný policista.

Střelba po demonstraci v Kenoshe si v noci z úterka na středu vyžádala dva mrtvé a jednoho zraněného. Vypukla po eskalaci napětí mezi protestujícími a skupinou ozbrojených civilistů. Americký prezident Donald Trump v reakci na to do města poslal tisícovku příslušníků Národních gard a přes dvě stovky členů federálních bezpečnostních složek.

Zdroj: ČTK

Mueller v deníku The Washington Post brání své vyšetřování, Stone je podle něj zločinec

Bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v příspěvku do listu The Washington Post ostře hájil své vyšetřování vztahů mezi Ruskem a prezidentskou kampaní Donalda Trumpa v roce 2016 jako záležitost "prvořadého významu" a Trumpova dlouholetého přítele Rogera Stona označil za "plným právem usvědčeného zločince", přestože se prezident rozhodl mu zmírnit trest. Napsala to dnes agentura AP.

The Washington Post označil Muellerovo vyjádření za první veřejné vyjádření o vyšetřování od jeho vystoupení v Kongresu loni v červenci a současně za nejsilnější obhajobu dvouletého vyšetřování, jehož výsledky byly zpochybňovány a Trumpova vláda je oslabila i zmírněním trestu Stoneovi, který si tak nemusí odpykat 40 měsíců za mřížemi.

Mueller uvedl, že se původně domníval, že jeho zpráva o vyšetřování v rozsahu 448 stran bude hovořit sama za sebe. Ale teď se cítí nucen reagovat "jak na obecná tvrzení, že vyšetřování bylo nezákonné a naše motivy nepatřičné, tak na tvrzení, že se Roger Stone stal obětí našeho úřadu".

Zdroj: ČTK
Pokračovat