Regiony

16. 1. 2020 8:31

Za loupeže seniorů a vraždu na Blanensku a Brněnsku potvrdil Ústavní soud 18 let vězení

Simon Baier a Jozef Minár si s konečnou platností odpykají 18 let vězení za loupeže u seniorů na Blanensku a Brněnsku. Ústavní soud odmítl jejich stížnosti. 

Podle pravomocného verdiktu se Baier a Minár podíleli na dvou násilných útocích, jeden skončil vraždou. Nejpřísněji potrestaný Michal Cvan, který si má odpykat 23 let, se na Ústavní soud neobrátil. Oba útoky se odehrály na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Muže okradli o cenné věci a nechali ho svázaného.

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli a okradli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu. Když volal o pomoc, svázali ho a bili, nakonec udusili. 

Zdroj: ČTK
16. 1. 2020 6:53

Hlavní tah z Prahy na Karlovy Vary zablokoval převrácený kamion. Policisté odklánění dopravu

U Lubence na Lounsku se ve čtvrtek brzo ráno převrátil kamion, který zablokoval hlavní silniční tah mezi Karlovými Vary a Prahou. Řidiči místem nehody v obou směrech neprojedou, policisté odklánějí dopravu ze silnice 6 na objízdné trasy. Na vyprošťování nákladního auta se podílejí i další složky integrovaného záchranného systému, vyplývá z informací na webu dopravniinfo.cz. Podle předběžných odhadů silničářů má omezení trvat do 11:00.

Z takzvané Jesenické křižovatky vede objížďka přes obce Očihov, Podbořany, Vroutek, Drahonice, Lubenec a dále na Karlovy Vary. Ve směru na Prahu je silnice uzavřena v Lubenci, odkud řidiči jezdí po stejné trase opačným směrem.

Zdroj: ČTK
14. 1. 2020 23:07

V Ejpovickém tunelu hořel vlak, hasiči evakuovali 35 cestujících

V železničním Ejpovickém tunelu poblíž Plzně hořel v úterý večer vlak. Událost se stala zhruba v polovině tubusu ve směru od Plzně na Prahu a obešla se bez vážnějších zranění. Hasiči evakuovali pěšky ven z tunelu druhým, nezasaženým tubusem 35 cestujících. 

Zdroj: ČTK
14. 1. 2020 15:13

ČSSD v Zubří je proti vyloučení svého předsedy, který pomohl Čunkovi ke schválení stavby nemocnice

Místní organizace ČSSD v Zubří na Vsetínsku v pondělí jednohlasně nedoporučila vyloučení svého předsedy Lubomíra Vaculína ze strany. Vaculín je také krajským zastupitelem a starostou Zubří.

Vaculín svým hlasem v krajském zastupitelstvu loni pomohl ke schválení stavby nové krajské nemocnice ve Zlíně, kterou prosazoval hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Opoziční sociální demokraté to dlouho kritizovali, chtěli nejdříve posoudit možnost rekonstruovat a dostavět nynější areál zlínské nemocnice. Krajské předsednictvo ČSSD Zlínského kraje po zasedání zastupitelstva vyzvalo Vaculína, aby odstoupil ze všech stranických funkcí a vzdal se mandátu krajského zastupitele. Navrhlo také zrušení jeho členství v ČSSD.

Zdroj: ČTK
14. 1. 2020 8:13

Za výhrůžku zopakováni střelby v ostravské nemocnici hrozí muži pokuta 20 tisíc

Za výhružkuu zopakování prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava by měl šestatřicetiletý muž dostat pokutu 20 tisíc korun. Informoval o tom server iRozhlas.cz s odkazem na ostravské státní zastupitelství. Původně mu hrozily až tři roky vězení, případem se bude zabývat Okresní soud v Ostravě.

"V tomto případě zdejší státní zastupitelství navrhlo peněžitý trest ve výši 20 tisíc korun. Vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu, osobě a poměrům pachatele není podle našeho názoru uložení jiného trestu třeba," řekla pro iRozhlas.cz ostravská státní zástupkyně Monika Oborilová.

Muž poslal výhrůžku na mailovou adresu recepce nemocnice několik dní po prosincové tragédii, při které rukou střelce zemřelo sedm lidí. Podle policie je duševně nemocný. 

Zdroj: Domácí
13. 1. 2020 15:26

Kraj dá benešovské nemocnici 30 milionů na ztrátu kvůli kyberútoku

Středočeský kraj poskytne benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztráty způsobené počítačovým kryptovirem. O přidělení neinvestiční dotace v pondělí rozhodli krajští radní, schválit to ještě musejí koncem ledna zastupitelé, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kryptovirus ochromil provoz benešovské nemocnice 11. prosince, k útoku se nikdo nepřihlásil. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, do plného provozu se ho podařilo vrátit 30. prosince. Benešovská nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2020 8:48

Na Pražském okruhu se směrem k letišti jezdí kvůli nehodě kamionu jen odstavným pruhem

Na 16. kilometru Pražského okruhu poblíž Slivence havaroval po 07:00 kamion. Směrem k letišti je průjezdný pouze odstavný pruh, uvedla. Dopravu v místě nehody řídí policie.

Z kamionu vypadl za jízdy kontejner. "Návěs kamionu je na boku a blokuje dva jízdní pruhy," uvedli pražští hasiči na svém twitteru. Při nehodě se podle Siřišťové zranila řidička osobního vozu. "Dechové zkoušky byly negativní," dodala policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Kvůli tvořícím se kolonám na Pražském okruhu byl zastaven provoz v tunelech Cholupice a Lochkov. Policisté se také chystají omezit provoz na 16. kilometru okruhu ve směru k dálnic D1, aby bylo možné přečerpat naftu z nádrží havarovaného kamionu.

Zdroj: ČTK