Aktualizováno 22. 11. 2022 19:15

Muž v kladenské nemocnici vyhrožoval použitím zbraně, policii se sám přihlásil

Muž, který v úterý odpoledne vyhrožoval personálu kladenské nemocnice použitím zbraně, se kolem 18:00 sám přihlásil policii v Praze. Policie to uvedla na Twitteru. Po jednačtyřicetiletém muži pátrali desítky policistů.

Muž se podle policie přihlásil sám díky medializaci na policejním oddělení v pražských Vinohradech. "Tam si jej převezmou kladenští kriminalisté, kteří budou provádět potřebné úkony trestního řízení," uvedla policie na twitteru.

Muž přišel na jedno z nemocničních oddělení po 14:00. Personálu vyhrožoval použitím zatím blíže neurčené zbraně. "Výhrůžky měly být slovní, policisté je ale v žádném případě nepodceňují," uvedla při vyhlášení pátrání policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Na začátku listopadu byla kvůli výhrůžnému telefonátu několik hodin uzavřená příbramská nemocnice, dovnitř mohli jen pacienti s akutními potížemi a vchody hlídala policie. Na recepci zavolal rozčilený muž a vyhrožoval nemocnici likvidací. Později se policii sám přihlásil a k telefonátu se přiznal. Policie jej obvinila z šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až tři roky vězení, stíhaný je na svobodě.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2022 14:53

Za pokus o vraždu novorozence dostal muž 15 let vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem v úterý poslal pravomocně na 15 let do vězení dvaatřicetiletého muže, který se letos na jaře pokusil v podnapilém stavu zabít svou ani ne dvouměsíční dceru. Kojence opakovaně surově napadl. Dítě má doživotní následky. Odsouzený musí zároveň absolvovat ambulantní protialkoholní léčení. Uvedl to server iDNES. Muži hrozilo až 20 let vězení.

"Ze srdce toho lituji. Tohle se nemělo stát. Mrzí mě to," řekl muž soudu. Před senátem zároveň prohlásil vinu. Jednání se tak obešlo bez dokazování.

Odsouzený kojence několikrát napadl na přelomu dubna a května. Dítě například podle obžaloby tloukl nebo s ním házel. Kojenec utrpěl velmi vážná zranění. Muži podle spisu vadil pláč. Znalci muže označili za podprůměrně inteligentního člověka se sklony k agresivitě, a to právě především pod vlivem alkoholu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2022 22:50

Hasiči dostali pod kontrolu požár v benešovském obchodě, zásah bude trvat celou noc

Hasiči dnes odpoledne vyjeli k požáru v obchodě v centru Benešova, vyhlásili čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Zásah potrvá celou noc. Před 22:00 ale dostali hasiči požár pod kontrolu. Uvedli to na svém Twitteru. Výše způsobené škody ani příčina požáru zatím nebyly určeny, sdělila mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Záchranáři ošetřili dvě ženy, které se nadýchaly zplodin, a jednoho lehce zraněného hasiče. Jednoho člověka hasiči z budovy evakuovali po žebříku. Na místě zasahují desítky hasičů, přijel též statik. Chemická laboratoř nenaměřila škodlivé zplodiny, i tak by lidé nyní neměli větrat.

Událost byla hlášena před 16:15 v obchodě s oblečením nad prodejnou Billa. "Záchranná služba ošetřila dvě ženy, ponechala je na místě. Lehce zraněn byl i jeden hasič," uvedla Zemanová. Podle mluvčí krajské záchranné služby Moniky Novákové měl povrchové popálení ruky.

Hasiči nejdříve vyhlásili třetí stupeň poplachu, později ho zvýšili na čtvrtý. Požár likvidují pomocí výškové techniky z jedné strany budovy. Uvnitř podle Zemanové zatím nezasahují. Celá budova je podle ní zakouřená, hasiči museli vypnout přívody plynu a elektřiny. Chemická laboratoř z Kamenice na místě nadále měří stav ovzduší. I když přístroje neukázaly výskyt škodlivin, lidé by nyní neměli větrat. Podporu hasičů na místě zajišťují i pracovníci Českého červeného kříže.

Zdroj: ČTK
14. 11. 2022 16:39

Aliance Pirátů a Prahy sobě trvá, jednání v Praze povedou nadále společně

Pražští Piráti a Praha sobě setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně, sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková s odkazem na páteční rozhodnutí pirátského zastupitelského klubu. V úterý dopoledne se mají setkat předsedové klubů Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN kvůli dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, Spolu stále odmítá jednat s Prahou sobě.

Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur po páteční schůzce s kolegy ze Spolu a STAN uvedl, že pirátský zastupitelský klub bude o otázce dalšího postupu hlasovat v nejbližším týdnu. Stalo se tak už ten samý den. "Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce," citovala dnes Vacková usnesení klubu.

Dodala, že Aliance stability nabídla Spolu ústupek v podobě nabídky, podle které by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Spolu ji odmítlo s tím, že nevidí důvod do koalice Spolu, Pirátů a STAN na vládním půdorysu zapojovat Prahu sobě.

Zdroj: ČTK
12. 11. 2022 17:01

Na Českolipsku havarovalo malé letadlo, jeden člověk nehodu nepřežil

Jednaosmdesátiletý pilot zahynul v sobotu odpoledne při havárii malého ultralehkého letadla v Ralsku na Českolipsku. Utrpěl zranění neslučitelná se životem, záchranáři už mu nemohli pomoci, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

"Přibližně v 15:15 jsme od hasičského záchranného sboru přijali oznámení o možném pádu letadla v prostoru obce Ralsko - Hvězdov. Po vypátrání letadla bylo zjištěno, že se jedná o třímístný ultralight zatím nezjištěného typu. V troskách jsme objevili jedno tělo bez známek života, v letadle byl pilot sám. Už jsme zjistili i jeho totožnost," doplnila krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

Na místo nehody vyjely jednotky z prvního stupně požárního poplachu. "Požár zlikvidovaly pomocí vysokotlakého vodního proudu. Co se stalo, zatím nevíme," řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Zdroj: ČTK
10. 11. 2022 14:26

Mladíci dostali za brutální vraždu chlapce 17 a osm a půl roku vězení

Za brutální vraždu třináctiletého chlapce v Děčíně poslal pražský vrchní soud osmnáctiletého mladíka na 17 let do vězení. Jeho o tři roky mladší spolupachatel dostal osmapůlletý trest. Odvolací senát potvrdil verdikt prvoinstančního soudu, napsal ve čtvrtek server iDNES.cz. Oběť podle něj trpěla desítky minut.

Vražda se stala letos 25. února v Děčíně, mladíci ji však plánovali už od začátku měsíce. Dvojice dítě trýznila několik desítek minut, způsobila mu mnohočetná zranění nožem, kleštěmi, vlastní silou a kameny. Své počínání si mladíci natáčeli. Do nezletilého mimo jiné ryli nožem a popsali ho satanistickými znaky a nápisy. Dítě zemřelo kvůli otoku těžce pohmožděného mozku.

Motivací mladíků byla podle soudu nešťastná láska, není ale jasné, zda si oběť byla vědoma, že je součástí milostného trojúhelníku. "Vzhledem k tomu, že poškozený zcela neopětoval lásku k obžalovanému, tak se ho rozhodl zbavit a mladistvý se na tom podílel, protože tak odstranil konkurenta," uvedl v srpnu soudce prvoinstančního soudu Martin Majchrák.

Zdroj: ČTK
10. 11. 2022 14:02

Všichni obvinění podali v Brně stížnost proti vazbě v kauze pískovny a bytů

Stížnosti proti vazbě si v kauze černovické pískovny a privatizace brněnských městských bytů podali všichni obvinění, informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Policie v kauze obvinila sedm lidí a dvě firmy, všech sedm lidí městský soud poslal do vazby. "Stížnosti obviněných proti usnesení o vzetí do vazby byly Krajskému soudu v Brně doručeny dne 8.11.2022 a 9.11.2022. Soud by měl o stížnostech rozhodnout v neveřejném jednání příští týden," uvedla mluvčí.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně 18. října, zadrželi deset lidí. Tři později propustili. Ve věci obvinili sedm lidí, městský soud je všechny poslal do vazby 20. října. Obviněné jsou i dvě firmy, z nich jedna je Ing-Czech. Mezi obviněnými je například bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL).

Kauza má podle některých médií dvě větve, jednou z nich je pokus o ovládnutí pískovny, druhou privatizace městských domů. Horkého policisté podle dřívějších informací některých médií považují za hlavu organizované zločinecké skupiny.

Zdroj: ČTK
10. 11. 2022 13:40

Mezi obviněnými je po razii v Brně i Novotný, v minulosti byl odsouzený za korupci

Mezi sedmi lidmi obviněnými v kauze privatizace brněnských městských bytů po říjnových policejních raziích je i bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný. Jak uvedla v reportáži Česká televize, Novotný podle policie pomáhal dalším obviněným s uzavíráním smluv se společností Pískovna Černovice a domlouval ukládání odpadů prostřednictvím brněnské stavební firmy Ing-Czech, a to na úkor černovické pískovny. S odvoláním na dokumenty z vyšetřování o tom  informoval i deník Právo a server Novinky.cz. Novotný byl v roce 2011 pravomocně odsouzen za korupci, soud mu tehdy uložil čtyři roky vězení.

Novotný byl tenkrát odsouzen spolu s někdejším starostou Brna-Žabovřesk Alešem Kvapilem (oba dříve ODS). Podle rozsudku dvojice žádala nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu Sonocentra. Novotný byl podle obžaloby pověřen domlouváním termínů schůzek. S milionem korun od Štopla, zabaleným v igelitové tašce, ho v roce 2010 zadržela policie. Podle Novotného to byla řádně vyplacená provize, kterou mu Štoplova firma poskytla za poradenství. Kvapil i Novotný vinu zcela popírali.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně 18. října, ve věci obvinili sedm lidí, které soud poslal do vazby. Obviněné jsou i dvě firmy, z nich jedna je Ing-Czech. Mezi obviněnými je kromě Novotného podle dřívějších informací také podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL). Horký se podle Práva přiznal v případu pokusu o ovládnutí pískovny a usiluje o získání statusu spolupracujícího obviněného, podle deníku se přiznali i Novotný a Hasoň.

Zdroj: ČTK
9. 11. 2022 14:36

Stavbaři při opravě školky zazdili rorýse. Firma i město za to dostaly pokutu

Ústí nad Labem dostalo pokutu od České inspekce životního prostředí za zazdění rorýsů při rekonstrukci školky U Plavecké haly. Pokutu dostal také zhotovitel stavebních prací. Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. Pokuta městu je 100 tisíc korun, řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

S ohledem na podaná odvolání bližší informace k případu zatím neposkytne inspekce ani radnice. Již dříve inspekce uvedla, že rozhodnutí o pokutě by se mohlo týkat porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. 

Případ se stal na začátku června 2021. Stavební firma zazdila 19 hnízd, ve kterých byla vajíčka nebo mláďata rorýsů, což je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený. Inspektoři se ihned začali případem zabývat. Majitel budovy, v níž hnízdí chráněné druhy ptáků, má povinnost stavební firmu na takovou věc upozornit. Rekonstrukce mateřské školy byla dokončena v závěru roku 2021.

Zdroj: ČTK
8. 11. 2022 22:40

Lidé v Rokytnici mají opět teplo

Společnost Ekoenergy Moravia dnes večer po 21:00 obnovila dodávku tepla v Rokytnici v Orlických horách. Dohodla se na tom na dnešním jednání s představiteli města. Odběratelé teplé radiátory pocítí během několika hodin. Novinářům to řekl ředitel firmy Luděk Koch. Dohoda platí do 31. prosince letošního roku, dodal. Od soboty bylo bez tepla asi 1000 lidí.