požár

Vláda uvolnila přes 225 milionů na odměny a náklady za hašení v Českém Švýcarsku

Více než 225 milionů korun uvolnila vláda hasičům, policistům a dalším subjektům na odměny a další náklady spojené s nedávným zásahem proti rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko. Po zasedání kabinetu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. U dosud největšího lesního požáru v Česku zasahovalo nepřetržitě po dobu tří týdnů přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, uvedlo vnitro. Požár likvidovaly složky integrovaného záchranného systému na ploše 1100 hektarů a využily k tomu přes čtyři sta kusů techniky včetně letecké.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se na hašení podílely. "Požár ve Hřensku u nás rozsahem, použitou technikou i nasazením hasičů a policistů neměl obdoby," uvedl Rakušan. Mimořádné náklady i nasazení chce kabinet všem zasahujícím složkám kompenzovat.

Zdroj: ČTK

Premiér Fiala ocenil hasiče a další, kteří zasahovali v Českém Švýcarsku

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se podílely na hašení nedávného rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka. Ocenění obdrželi nejen hasiči, ale i vojáci nebo policisté a také zástupci samospráv, například starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Z rukou premiéra a za účasti mimo jiné ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nebo ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dostali pamětní list a pamětní špendlík ve tvaru českého lva.

"Není bohužel v našich silách, abychom osobně vyjádřili poděkování stovkám lidí, kteří ke zdolání požáru přispěli, proto oceňujeme alespoň vybrané zástupce zasahujících složek," řekl premiér. "Byla to těžká zkouška. Zkouška, kterou v tomto rozsahu naši hasiči a další složky ještě nezažili," zdůraznil. Připomněl i význam zahraniční pomoci a zapůjčené techniky. "Myslím, že naše kvalita našeho Integrovaného záchranného systému a schopnosti vás, schopnosti těch, kteří pomáhají lidem v těch nejzávažnějších situacích, je jeden z důležitých ukazatelů vyspělosti naší země," poznamenal. 

Zdroj: ČTK

Při požáru na pražském Zahradním Městě našli hasiči mrtvou ženu

Při požáru bytu na pražském sídlišti Zahradní Město nalezli ve čtvrtek hasiči mrtvou šestapadesátiletou ženu. Zda zemřela v důsledku požáru, není zatím jasné, uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Požár vypukl dopoledne v Jabloňové ulici. Kolem 11:00 hasiči na twitteru uvedli, že se jim podařilo oheň uhasit. "V bytě byla nalezena jedna osoba bez známek života," uvedli. Dodali, že na místo přijel hasičský vyšetřovatel.

Podle Poštové šlo o ženu ve věku 56 let. Zda zemřela v důsledku požáru, není podle ní jasné. "To prokáže až pitva," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK

Hasiči mají požár hal u Prahy pod kontrolou, počet zasahujících hasičů se snížil

Rozsáhlý požár dvou skladovacích hal a odpadu v obci Záryby nedaleko Prahy mají hasiči pod kontrolou, je lokalizován a část jednotek se může vrátit na základny. Po půlnoci to řekl mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář.

Hořet začalo v pondělí kolem 18:15, na místo se postupně sjelo přes 20 jednotek a hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Nedaleké stáje, kde jsou koně, se podařilo před ohněm uchránit. Nádrže s naftou, které na místě rovněž byly, hasiči přesunuli na bezpečné místo. Nikdo se nezranil ani nemusel být evakuován, odborníci ve vzduchu nezjistili zvýšené koncentrace škodlivin.

"Jde o požár dvou skladovacích hal a odpadu na volném prostranství," uvedl Bakalář. Na místě byla i chemická jednotka, v Zárybách odborníci žádné škodliviny nenaměřili. Na místě požáru zaznamenali podlimitní hodnoty oxidu dusíku a čpavku.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý neboli zvláštní, vyhlašovaný při mimořádných situacích.

Zdroj: ČTK

Portugalsko i Španělsko vyhlásí v oblastech zasažených požáry kalamitní stav

Portugalská vláda vyhlásí v nejbližší době kvůli lesním požárům v části země kalamitní stav. Portugalsko čelí nové vlně veder a také dalším lesním požárů, proti kterým v pondělí odpoledne zasahovalo na 2000 hasičů, uvedla agentura AFP. Španělská vláda oznámila, že nechá vyhlásit zóny zasažené katastrofou v oblastech, kde byly silné požáry. Oba legislativní stavy mají například ulehčit čerpání peněz na obnovu.

Po setkání se starosty portugalská ministryně Mariana Vieira da Silva oznámila, že vláda vyhlásí kalamitní stav v pohoří Serra da Estrela, kde lesní požáry tento měsíc poničily na 25 tisíc hektarů území, včetně části stejnojmenného národního parku. Vyhlášení kalamitního stavu má především usnadnit obnovu oblasti a čerpání pomoci ze strany místních obcí.

Portugalsko však tento týden čelí nové vlně veder a meteorologové předpokládají, že by teploty ve vnitrozemí mohly vystoupat až ke 40 stupňům. Velký požár se rozhořel u města Vila Real na severu země, kde lehlo popelem už 4500 hektarů. V letošním roce požáry poničily už asi 94 tisíc hektarů pozemků, což je nejvíce od katastrofálních požárů z roku 2017, kdy zemřelo zhruba 100 lidí.

Zóny zasažené katastrofou se v oblastech po rozsáhlých lesních požárech teď chystá vyhlásit i sousední Španělsko. Podle agentury EFE to premiér Pedro Sánchez řekl na návštěvě regionu Valencie, který zaznamenal velké škody. Také v tomto případě má opatření usnadnit čerpání peněz na pomoc a obnovu zasaženého území. Sánchez dnes řekl, že požáry zničily ve Španělsku na 223 tisíc hektarů území, což je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku. Kvůli požárům bylo nutné evakuovat na 270 tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

Vojáci pomocí dronů v Českém Švýcarsku odhalili 97 ohnisek

Vojenští specialisté během více než týdenního nasazení v Českém Švýcarsku odhalili pomocí dronů 97 ohnisek se zvýšenou teplotou. Celkem se svými bezpilotními prostředky vzlétly 187krát a ve vzduchu s nimi nalétali 4220 minut. Sdělila to mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Vojenský tým specialistů z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova je od soboty 13. srpna nasazen v okolí Pravčické brány a Mezní louky. Za úkol má pomocí bezpilotních kvadrokoptér lokalizovat potenciální ohniska požáru.

"Již v prvních hodinách nasazení se potvrdilo, že i když jsou naše prostředky primárně uzpůsobeny k jinému využití, jsme schopni lokalizovat malá a skrytá ohniska. Nasazení dronů se tedy ukázalo jako efektivní a přínosné," uvedl plukovník Roman Hyťha, náčelník zpravodajského odboru Velitelství pro operace.

Vojáci pilotovali své stroje v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, protože během dne v oblasti létaly vrtulníky. "Vyhledáváme ohniska, která mají teplotu nad 75 stupňů," uvedl velitel týmu, rotmistr Šimon Dvořák. Jeho jednotka je podle něj při podobných událostech nasazena poprvé.

Zdroj: ČTK

Déšť zchladil požářiště v Českém Švýcarsku, drony našly pouze jedno rizikové místo

Déšť zchladil požářiště v Českém Švýcarsku. V neděli drony poprvé při dopoledním průzkumu nezaznamenaly žádné rizikové místo, jedno objevily později. Dané místo našli hasiči při pochůzce teď už blátivým terénem. Přes den provedly drony 41 vzletů. Na místě bylo k 21:00 celkem 83 dobrovolných hasičů a 45 profesionálních. Nad Hřenskem o víkendu s přestávkami pršelo. Řekl to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

V terénu se hasičům a strážcům národního parku lépe dýchá, ochlazuje se zem, mokro je do hloubky zhruba dvou centimetrů, voda se vrací i do tůněk. "Déšť všichni uvítali. Na druhou stranu se cesty stávají bahnitými. Skalní masivy jsou velmi kluzké. Kmeny, po nichž hasiči procházeli, teď lze překonat jen s velkou opatrností. Z popela je mazlavé blátíčko, čistit boty je tak nutné každou chvíli," uvedl Rudolf. Mokré mají hasiči i oblečení. Dobrovolné jednotky přitom bivakují přímo na místech, poblíž kterých zasahují. Věci a boty suší v autech.

Drony v neděli vzlétly kvůli počasí až v 10:00. Nedostaly se ale všude kvůli hustému oparu. Vzlétly ještě odpoledne. V součtu byly ve vzduchu 865 letových minut a označily jedno rizikové místo v Dlouhodolských stěnách, které následně pozemní jednotky ochladily. Na Gabrielině stezce hasiči už dopoledne objevili jedno horké místo, které prolili vodou. Pochůzky mají hasiči se strážci parku rozděleny na celý den. Podle Rudolfa teď musí dbát ve zvýšené míře na bezpečnost, těžko sjízdné jsou i cesty. Nikdo z hasičů se dnes nezranil.

Zdroj: ČTK

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK

V Jablonci nad Nisou shořel areál Slunečních lázní z roku 1927

V Jablonci nad Nisou shořela ve středu ráno větší část areálu Slunečních lázní u přehrady Mšeno, stát zůstala zhruba třetina. Příčiny a škody zatím hasiči neznají, řekl mluvčí libereckých hasičů David Kořínek. Objekty z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda historické stavby zrekonstruovat nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.

Na operační středisko byl požár na břehu přehrady ohlášen kolem 4:45. "První jednotka tam byla deset minut před pátou, to už byl požár v plném rozsahu, okolo 5:30 byla lokalizace. Teď ještě na místě vyhledávají skrytá ohniska a dohašují je, už se ani nerozebírají konstrukce, to už je udělané," popsal zásah Kořínek. Vodu brali hasiči z nedaleké přehrady, z objektu také vynesli propanbutanové lahve. "Zachránit se podařilo dvě dračí lodě," dodal mluvčí.

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízely sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dalo jen přes převlékací kabiny. Areál patří městu, jeho stav byl ale žalostný. Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralý areál Slunečních lázní nahradit. Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy, vyvolala ale odpor části veřejnosti.

Zdroj: ČTK

Na dohašování požárů ve Francii míří posily i ze zámořských území

S dohašováním požáru u francouzského Bordeaux dál pomáhá 360 hasičů ze zahraničí, do oblasti míří také posila z Francouzské Polynésie a z Réunionu a Mayotte, francouzských území v Indickém oceánu, píše AFP. Od začátku léta v souvislosti s požáry francouzské úřady zadržely 26 lidí pro podezření ze žhářství, uvedla stanice BMF TV.

V departementu Gironde u Bordeaux 650 hasičů vyhledává a likviduje stále se objevující malá ohniska. Od července tu shořelo 7400 hektarů zeleně. I teď hoří pod zemí, v rašelinové půdě, uvedl Laurent Pham z hasičského sboru v Gironde. Oheň se podle něj sice už nešíří, ale stále ještě není zcela pod kontrolou. Obavy panují kvůli předpovědi vysokých teplot na příští týden.

Pham ocenil pomoc zahraničních kolegů. Do Francie přijelo 146 hasičů z Polska s 21 kusy techniky, 141 z Německa a Rakouska a také 77 z Rumunska. Z Polynésie má v úterý večer dorazit 21 hasičů.

V oblasti už hořelo v polovině července, plameny zde opět vzplály 9. srpna. Zatímco u prvního požáru vyšetřovatelé mají podezření na úmyslné zapálení, u druhého požáru "nic nenasvědčuje kriminálnímu původu", uvedla prokuratura v Bordeaux.

Zdroj: ČTK
Pokračovat