požár

Při požáru nemocnice v Severní Makedonii zemřelo nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidských životů si vyžádal požár, který v noci na čtvrtek vypukl v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v převážně albánském městě Tetovo v Severní Makedonii.

"Dosud je potvrzeno 14 obětí, jsou ale i neoficiální informace, že tento počet může ještě vzrůst na více než 30 mrtvých vzhledem k tomu, že se terén ještě prohledává," napsal server Vesnik. Mezi oběťmi jsou podle něj pacienti, jejich příbuzní i zdravotnický personál. Obdobně informuje o neštěstí televize Sitel.

Předchozí bilance neštěstí podle ministra zdravotnictví činila deset obětí, ale ministr Venko Filipče dodal, že tento počet ještě může stoupnout. Podle předběžných odhadů bylo v době propuknutí požáru v budově přes 100 lidí.

Neštěstí předcházel výbuch, první plameny se objevily ve 21 hodin. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu přibližně za hodinu. Během hašení z budovy vynášeli pacienty, které zdravotníci převáželi do nemocnic v 50 kilometrů vzdáleném Skopje.

Zdroj: ČTK

Požár u Saint-Tropez se přestal šířit, hasiči nabádají k obezřetnosti kvůli silnému větru

Francouzští hasiči zamezili dalšímu šíření požáru u Saint-Tropez na Azurovém pobřeží do vnitrozemí. V sobotu kvůli větru vyzvali k obezřetnosti během víkendu, informovala agentura AFP. Oheň totiž stále není zcela pod kontrolou.

Letos nejzávažnější požár ve Francii způsobil smrt dvou lidí a spálil tisíce hektarů lesa. "Není pod kontrolou, budeme nadále hasit na okrajích," řekl AFP šéf hasičů z departementu Var Florent Dossetti. "Na stabilizaci budeme potřebovat den," dodal.

Hasiči podle něj položí na okrajích požárů bariéru z látek, které zpomalují postup ohně. Hrozí, že požár rozfouká západní vítr, který zesílí odpoledne, a zejména v neděli. Počet osob nasazených na boj s ohněm byl nicméně snížen na 800 z dřívějších 1200.

"Veřejnosti bychom chtěli vzkázat, že pokud se požár znovu rozhoří, můžeme čelit ohni o stejné intenzitě jako v předchozích dnech," rozvedl Dossetti. "Pomalu se vrátíme k normálu, ale ještě budeme potřebovat několik dní práce," uzavřel.

Požár se začal šířit z dosud nezjištěné příčiny z dálničního odpočívadla. Shořelo 7100 hektarů lesa, vinic a nízkého dřevinného porostu. Zničena byla polovina přírodní rezervace Maures.

Zdroj: ČTK

V jižní Francii přes 750 hasičů bojuje s lesními požáry, okolí Saint Tropez museli evakuovat

Oheň zasáhl více než 3500 hektarů lesního porostu na jihu Francie, úřady musely evakuovat tisíce lidí v okolí přímořského letoviska Saint Tropez. Rozsah škod zatím není zřejmý, hašení požáru výrazně ztěžuje silný vítr a vysoké teploty. První plameny se objevily v pondělí večer, bojují s nimi stovky hasičů, napsala agentura AFP. Na místo se dnes chystá ministr vnitra Gérald Darmanin.

"Tisíce lidí byly z preventivních důvodů evakuovány, nejsou žádné oběti. S ohněm, který je stále velmi prudký, bojuje okolo 750 hasičů," oznámila mluvčí záchranných složek. Evakuováni byli místní obyvatelé i turisté ve venkovských oblastech u Saint Tropez a města Cavalaire, zejména z okolí vesnic Grimaud a La Mole. Záchranné složky pomohly vyklidit i několik tábořišť.

Požár propukl v pondělí večer u silnice A57, zhruba 100 kilometrů severovýchodně od Toulonu. K dnešnímu ránu zasáhl oblast v rozsahu 3500 hektarů.

Zdroj: ČTK

Počet obětí požárů v Alžírsku vzrostl. Zemřelo i 28 vojáků, kteří se snažili pomoci vesničanům

Počet obětí lesních požárů, které zasáhly sever Alžírska, vystoupil na 65. Mezi zemřelými je 28 vojáků. S odvoláním na státní televizi to uvedla agentura AFP.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúní v úterý na Twitteru napsal, že zahynulo 25 vojáků, kteří se snažili ochránit vesničany v hornatém regionu Kabylsko. Počet armádních příslušníků, kteří nepřežili řádění živlu, do středy vzrostl o tři na nynějších 28. Dalších 12 vojáků je hospitalizovaných, všichni jsou v kritickém stavu.

V hornatém regionu Kabylsko, hustě obydlené zalesněné oblasti zhruba 100 kilometrů východně od Alžíru, vzniklo od pondělní noci několik desítek ohnisek požárů, které zachvátily lesy, keře a olivové háje. Úřady některé z nich přičítají žhářům.

Zdroj: ČTK
Pokračovat