migranti

Soudce v USA nařídil zrušit opatření, jež umožnilo vrátit statisíce migrantů

Mexičtí lidskoprávní aktivisté upozorňují, že v příštích týdnech by mohla výrazně vzrůst migrační vlna směřující z jihu do Spojených států. Za čtyři týdny by totiž mělo podle rozhodnutí amerického federálního soudce přestat platit nařízení umožňující vracet běžence od americké hranice se zdůvodněním ochrany zdraví. Takzvané nařízení 42 (Title 42) zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli šíření koronaviru v březnu 2020, tedy na začátku pandemie covidu-19. Od té doby bylo použito k vrácení stovek tisíc lidí, podle čtvrtečního rozhodnutí soudce Emmeta Sullivana ale porušuje federální předpisy.

"Zrušení nařízení 42 zvýší migraci směřující k severní mexické hranici," citovala v pondělí agentura EFE mexického aktivistu Luise Garcíu Villagrána, který pomáhá migrantům na jihu Mexika. Villagrán zároveň vyzval mexickou vládu k vytvoření humanitárního koridoru pro běžence, aby mohli bezpečně přejít z jihu země k americkým hranicím.

Podle serveru televize Deutsche Welle verdikt soudce Sullivana z minulého týdne nechává americké vládě jen málo nástrojů, jak zastavit migrační vlnu na americko-mexické hranici. Podle stanice NPR vyvolala zpráva o Sullivanově kroku velmi optimistické reakce mezi migranty v Mexiku.

Zdroj: ČTK

Útok na zařízení pro migranty v Doveru podle policie souvisí s pravicovým extremismem

Motivací pro spáchání útoku na zařízení pro migranty v Doveru z předchozího týdne byla krajně pravicová ideologie, uvedla britská policie. Policisté čin vyšetřují jako terorismus, informovala agentura Reuters.

Na ubytovací zařízení v Doveru 30. října zaútočil 66letý Brit, který použil zápalné bomby. Poté spáchal sebevraždu. V zařízení utrpěli lehká zranění dva jeho zaměstnanci. Policejní protiteroristická jednotka, která případ vyšetřuje, v sobotu sdělila, že informace získané od svědků a další důkazy svědčí o tom, že čin souvisel s pravicovým extremismem.

"Poté, co jsme posoudili všechny dosud shromážděné důkazy, jsem přesvědčený, že k činu vedla podezřelého primárně krajně pravicová ideologie, i když mnohé napovídá, že roli sehrálo také duševní zdraví," citovala zástupce jednotky Tima Jacquese stanice Sky News. "Tím je naplněna definice teroristického činu," dodal policejní komisař.

Zdroj: ČTK

Útok na detenční zařízení pro migranty v Doveru vyšetřuje protiteroristická policie

Útok zápalnými bombami na zařízení pro přistěhovalce v britském přístavním městě Doveru vyšetřuje protiteroristická policie. Útočníka k víkendovému činu vedl hněv, podle prvních zjištění jednal sám, uvedla agentura Reuters s odkazem na vyjádření policie. Ta upřesnila, že přidělení případu protiteroristické jednotce nutně neznamená, že se jednalo o teroristický čin.

V neděli kolem poledne muž vystoupil z vozu a hodil na migrační centrum tři zápalné bomby, z nichž dvě vybuchly. Útočník pak odjel k nedaleké čerpací stanici, kde se zabil. Policie dnes zveřejnila jeho identitu, byl to 66letý Andrew Leak z obce High Wycombe nedaleko Londýna.

"V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by dotyčný postupoval společně s někým dalším, a nepředpokládá se, že by v oblasti High Wycombe nebo v Doveru existovala nějaká větší hrozba pro společnost," uvedla policie.

Zdroj: ČTK

Na jihu Itálie se za 24 hodin vylodilo skoro tisíc migrantů

V jihoitalském přístavu Crotone se za 24 hodin vylodilo téměř 1000 migrantů, 650 z nich přivezlo po záchranné operaci u Libye plavidlo italské pobřežní stráže. Informovala o tom ve čtvrtek agentura APA. Nová vláda premiérky Giorgie Meloniové přitom ohlásila, že se pokusí příjezdům migrantů všemi dostupnými prostředky bránit.

Plavidlo Diciotti provozované pobřežní stráží dnes do Crotone dorazilo s lidmi, které pomohlo zachránit ve středu z potápějícího se člunu. Jde o migranty, kteří pocházejí zejména z Egypta, Afghánistánu a Sýrie. Pobřežní stráž dopravila do Itálie i těla dvou migrantů, kteří během cesty zahynuli.

Už ve středu večer do kalábrijského přístavu doplula plachetnice, která vezla 109 migrantů včetně osmi dětí a vyplula z Turecka. V posledním úseku plavby ji doprovázela rumunská hlídkovací loď z mise unijní agentury Frontex. Další dvě lodě s migranty, které ve středu dorazily do Crotone, vezly 99 a 54 osob. Všichni nově příchozí cizinci zamířili do přijímacího centra ve městě Isola Capo Rizzuto.

Zdroj: ČTK

Vlak na Zlínsku zachytil tři muže v kolejišti. Jeden zemřel, dva jsou v kritickém stavu

Osobní vlak zachytil ve středu večer poblíž železniční stanice Bylnice na Zlínsku tři muže, pravděpodobně běžence, kteří se pohybovali u kolejiště. Jeden z nich zemřel po převozu do nemocnice, další dva jsou v kritickém stavu, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Nehoda se stala krátce po 23. hodině. "Vlak jel ve směru od obce Štítná nad Vláří - Popov na obec Bylnice. Muži leželi v bezprostřední blízkosti kolejiště. Ani přes okamžitou reakci nedokázal strojvedoucí zabránit střetu. Ve vlaku nebyli žádní cestující," řekla ve čtvrtek mluvčí.

Všechny tři muže převezli záchranáři s těžkým zraněním do nemocnice. "Jeden z nich v nemocnici podlehl svému zranění, druzí dva jsou v kritickém stavu," uvedla Kozumplíková. Okolnostmi tragédie se zabývají zlínští kriminalisté, kteří také zjišťují totožnost mužů.

Zdroj: ČTK

USA a Mexiko se dohodly na novém režimu pro migranty z Venezuely

Spojené státy a Mexiko se dohodly na novém režimu pro migranty přicházející z Venezuely, jejichž počet v posledních týdnech výrazně stoupá. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena slíbila přijmout až 24 000 venezuelských migrantů, do země přicestují letecky. Naopak lidé, kteří se pokusí do země dostat nelegální cestou, budou bez výjimky vraceni do Mexika a přijdou o možnost žádat o azyl v USA. O dohodě dnes informovala agentura AP.

Dohoda je reakcí na dramatický nárůst migrace z Venezuely přes Mexiko do USA. Venezuelané jsou od srpna druhou nejpočetnější národnostní skupinou usilující o překročení hranic hned po Mexičanech a předstihli migranty z Guatemaly a Hondurasu.

"Ti, kteří se pokusí nelegálně překročit jižní hranici Spojených států, budou vráceni do Mexika a v budoucnu nebudou mít na tento proces (žádost o azyl) nárok. Ti, kteří se budou řídit zákonným postupem, budou mít možnost bezpečně odcestovat do Spojených států a získat zde nárok na práci," uvedl americký ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas.

Zdroj: ČTK

Migranti kvůli nám umírají, postavil se papež František proti názoru nastupující italské vlády

Papež František v neděli ostře kritizoval zacházení s migranty u evropských břehů. Jeho postoj je v rozporu s přístupem nastupující italské pravicové vlády, napsala agentura Reuters. "Odpírání vstupu migrantům je skandální, skutečně zločinné. Kvůli němu před námi umírají," uvedl papež. "Středozemní moře je nyní největším světovým hřbitovem," dodal. Prohlásil rovněž, že část migrantů poslaných zpátky končí v "koncentračních táborech, kde je vykořisťují a nakládají s nimi jako s otroky".

Italskou premiérkou se pravděpodobně stane Giorgia Meloniová, předsedkyně národně konzervativní strany Bratři Itálie. V zářijových parlamentních volbách získala více než čtvrtinu hlasů. Slíbila zpřísnění azylových pravidel a urychlení repatriace migrantů. Vyzvala k námořní blokádě severní Afriky a k obnoveným restrikcím vůči plavidlům charitativních organizací, která migranty zachraňují.

Papež rovněž vyzval k modlitbám za ty, kdo prchají před válkou na Ukrajině. Varoval také před jadernou hrozbou spojenou s touto válkou a nabádal k řešení konfliktů mírovou cestou.

Zdroj: ČTK

Nejméně 15 migrantů zemřelo při požáru lodi nedaleko Libye

Nejméně 15 lidí zahynulo poté, co na lodi s migranty u západních břehů Libye zřejmě propukl požár. Uvedl to v pátek podle agentury AP mluvčí libyjského Červeného půlměsíce. Místní úřady podle mluvčího skupinu informovaly o nálezu těl, které vyplavilo moře. Byla přepravena do nemocnice, aby se zjistila příčina úmrtí.

Neštěstí se odehrálo u západolibyjského města Sabráta, které je hlavním přístavem, odkud se afričtí běženci snaží přes Středozemní moře dostat do Evropy. Na snímcích, které kolují na sociálních sítích, je vidět ohořelý trup lodi s lidskými pozůstatky na skalách u pobřeží.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK

Při ztroskotání lodi u syrských břehů utonulo 34 migrantů, pátrání pokračuje

Při ztroskotání lodi u syrského města Tartús utonulo 34 migrantů a 20 jich bylo zachráněno, píše agentura AP s odkazem na syrská státní média. Loď podle syrského ředitele přístavů vyplula z města Minja na severu Libanonu před několika dny. Na palubě byli lidé různých národností. Představitel úřadů doplnil, že pátrání po možných přeživších pokračuje, komplikuje ho ale silný vítr a velké vlny.

Syrská státní televize s odkazem na ministerstvo zdravotnictví uvedla, že utonulo nejméně 34 migrantů. Dvacet lidí je nyní v nemocnici v Tartúsu. Většina z nich pochází ze Sýrie a Libanonu, někteří jsou ale bez dokladů. Státní média citovala jednoho přeživšího, podle kterého bylo na lodi přes 150 osob. To by znamenalo, že přes 100 migrantů je stále nezvěstných.

Zdroj: ČTK

Nelegálních migrantů nyní prochází Českem i jižní Moravou více než v roce 2015

Nelegálních migrantů, kteří procházejí nejen celou Českou republikou, ale i jižní Moravou, je letos více než v roce 2015. Jen od začátku roku odhalili policisté na jihu Moravy 5500 nelegálních migrantů, v celé republice to bylo 8000 lidí. Loni za celý rok odhalili v celém Česku 1300 migrantů, na jihu Moravy 480. Novinářům to v pondělí na registračním místě v Břeclavi řekl denní velitel centra Roman Pittner z cizinecké policie.

"Čísla zadržených cizinců razantně vzrostla, proto jsme zřídili dvě registrační místa, jedno zde v Břeclavi a další v Holešově. Obě tato místa mají kapacitu 150 lidí denně," uvedl Pittner. Pouze za uplynulý víkend policisté na jihu Moravy zadrželi 700 nelegálních migrantů, od začátku září to je celkem 1700 lidí. Cizinecké policii vypomáhají policisté z územních odborů i policisté z Vysočiny.

 

Zdroj: ČTK

Policisté při cvičení zadrželi téměř 300 migrantů a sedm převaděčů

Policisté při dvoudenním cvičení ke znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistili 277 migrantů, převážně ze Sýrie. Zajistili také sedm převaděčů z různých zemí, které začali vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Na webu policie to uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

"Přestože cílem cvičení nebylo odhalit co nejvíce nelegálních migrantů, potvrdili jsme si, že počet těchto cizinců, jejichž snahou je ´projet´ přes naše území do jiného členského státu Evropské unie, zejména do Německa, je enormně vysoký," uvedla Rendlová. Policie podle ní zajistila zejména velké skupiny mladých mužů. Akce podle mluvčí také ukázala, že je v případě nutnosti policie na znovuzavedení kontrol připravená.

Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý kolem sedmé hodiny ranní, poté zasedl krizový štáb a aktivovaly se operační plány. Do akce se zapojilo 1300 policistů, 558 vojáků a 33 celníků. Kontrolovali hranici a 23 bývalých hraničních přechodů v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Zdroj: ČTK
Pokračovat