migranti

Do záchrany migrantů ve Středomoří se zapojí další organizace, Červený kříž a Červený půlměsíc

Do záchrany migrantů ve Středozemním moři se zapojí další organizace - jedné z lodí nevládních organizací bude od srpna pomáhat Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). Její pracovníci poskytnou lékařskou a další humanitární pomoc na palubě plavidla Ocean Viking, které provozuje francouzská organizace SOS Méditerranée, uvedla agentura AP.

"Jsme hrdí na to, že začínáme tuto novou misi, zároveň ale žádáme EU a její členské státy, aby okamžitě posílily záchranné operace," uvedl šéf IFRC Francesco Rocca.

"Ve Středozemním moři stále zbytečně končí spousta lidských životů, zejména na dlouhé a nebezpečné trase v centrálním Středomoří mezi Libyí a Itálií," uvedly ve společném prohlášení IFRC a SOS Méditerranée. Upozornily, že za prvních šest měsíců letošního roku při plavbě do Evropy zahynulo přinejmenším 792 lidí, což je třikrát více než ve stejném období loni.

Pracovníci IFRC mají na lodi Ocean Viking zajišťovat lékařskou péči, psychologickou pomoc, ale také dodávky oblečení, přikrývek a jídla.

Zdroj: ČTK

Soud v Texasu nařídil zastavit imigrační program DACA, který chrání před deportací mladé přistěhovalce

Federální soud v Texasu v pátek rozhodl, že imigrační program DACA vznikl v rozporu se zákony, a proto ho nařídil zastavit. Program v roce 2012 zavedl prezident Barack Obama a chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. O jeho zrušení usiloval Obamův nástupce Donald Trump a Republikáni. V programu je zařazeno na 650 000 lidí, uvedla agentura AP.

Na program podala stížnost soudu skupina států, které vedou republikánští politici. Před soudem argumentovali, že Obama neměl dostatečné pravomoce, aby program zavedl. Tvrdí také, že program nadměrně využívá jejich prostředky určené pro školství a zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Litva hlásí rekordní počet migrantů na hranici s Běloruskem

Litva zaznamenala rekordní počet migrantů, kteří se do země dostali přes hranici s Běloruskem. Za posledních 24 hodin bylo při nelegálním vstupu zadrženo 150 osob, informoval v pátek podle agentury DPA litevský úřad pro ochranu hranic.

Celkový počet zadržených migrantů v letošním roce tímto vzrostl na 800, přičemž za celý loňský rok to bylo 81 osob. Nejčastěji pocházejí tito běženci ze Sýrie nebo Iráku, většina z nich v Litvě požádala o azyl.

Vilnius obviňuje Minsk, že migrantům cíleně umožňuje přecházet přes 680 kilometrů dlouhou vzájemnou hranici, která je současně vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pří návštěvě Vilniusu přislíbila podporu a řekla, že pomoc poskytne také evropská agentura pro ochranu hranic Frontex. Příslušníci Frontexu v pátek začali provádět společné hlídky s litevskými pohraničníky.

Zdroj: ČTK

Kamion do teplické firmy přivezl vedle zboží i čtyři ukryté migranty z Afghánistánu

V kamionu, který do teplické firmy přivezl objednané zboží z Afghánistánu, se ukrývali čtyři muži a jeden mladistvý cizí státní příslušnosti. Nalezli je zaměstnanci společnosti. Cizinci vypověděli, že za pomoci převaděče nastoupili do návěsu kamionu v Rumunsku. Řidič nevěděl, že veze cizince, uvedla v tiskové zprávě mluvčí regionální policie Šárka Poláčková.

"Když se zaměstnanec s řidičem chystali vyložit náklad a řidič chtěl otevřít nákladový prostor pomocí bezpečnostního lanka, to se utrhlo. Po otevření nákladového prostoru uvnitř uviděli pohyb osob, proto ihned nákladový prostor zavřeli a přivolali Policii ČR," doplnila Poláčková.

Přivolaná cizinecká policie zjistila, že jde o občany Afghánistánu bez jakýchkoliv dokladů. Všichni jsou vedeni jako žadatelé o azyl v Rumunsku. Ze dvou osob, které uvedly, že jsou mladistvé, potvrdilo lékařské vyšetření nízký věk u jedné.

Mladistvý cizinec bude předán orgánu péče o dítě a soud rozhodne o jeho umístění. Ostatní čtyři cizinci byli podle mluvčí převezeni do záchytného zařízení pro cizince v Balkové v Plzni a budou předáni do Rumunska na základě Dublinské úmluvy.

Zdroj: ČTK

U tuniského pobřeží ztroskotala loď, utopilo se nejméně 23 migrantů

Nejméně 23 migrantů utonulo při ztroskotání lodi ve Středozemním moři nedaleko Tuniska. Dalších 70 lidí bylo z plavidla, jež směřovalo z Libye do Itálie, zachráněno, informovala s odkazem na tuniský Červený půlměsíc agentura Reuters.

"(Tuniské) námořnictvo zachránilo 70 migrantů, dalších 23 se z lodi, která z Libye vezla k Evropě 90 migrantů, utopilo," uvedl zástupce Červeného půlměsíce Mongi Slim. Námořnictvo rovněž zachránilo dalších 39 lidí z jiného plavidla, jež se potopilo u tuniského přístavu Sfax.

Zdroj: ČTK

Na Sicílii míří loď se 400 migranty, její provozovatel si stěžuje na šikanu ze strany italských úřadů

Italské úřady poslaly loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která veze více než čtyři stovky zachráněných migrantů, do sicilského přístavu Pozzallo. Provozovatel plavidla si kvůli tomu stěžuje na šikanu, protože loď se aktuálně nachází poblíž Palerma a do Pozzalla to má nejméně dva dny plavby. Informovala o tom dnes agentura DPA.

"Je pro nás naprosto nepochopitelné, že nejbližším bezpečným přístavem pro tyhle lidi má být Pozzallo, když jsme u Palerma," řekl DPA mluvčí Sea-Eye Gorden Isler. "Zachránění, a to včetně 150 dětí a těhotných žen, musejí teď strávit na lodi ještě dvě noci," dodal. Podle něj se snaží italské úřady práci neziskovým organizacím znepříjemnit a co nejvíce zpozdit další záchranné mise.

Italské úřady nasměrovaly loď Sea-Eye 4 do Pozzalla ve středu, kdy kotvila nedaleko Palerma. Tamní starosta přitom nabídl zachráněným migrantům pomoc. Z lodi se na pevninu dostal ale jen jeden mladý muž, který měl problémy se srdcem.

Zdroj: ČTK

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK

Policie odhalila v kamionech na jihu Moravy šestici migrantů z Afghánistánu

Policie v Jihomoravském kraji zajistila dalších deset běženců, všichni pocházejí z Afghánistánu. Dvě skupiny po pěti cestovaly v kamionech. Jednu policisté zajistili poblíž Lažan na Blanensku, druhou na dálnici D2 poblíž hraničního přechodu Lanžhot. Na policejním webu to v pátek uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Zajištěných běženců na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Skupiny policisté zajistili ve čtvrtek, první v odpoledních hodinách. "Při odpočinku poblíž Lažan na silnici I/43 zaslechl devětapadesátiletý šofér kamionu DAF z nákladového prostoru hlasy a následně bušení. Přivolaná policejní hlídka v náklaďáku objevila pětici mužů ve věku od osmnácti do jedenadvaceti let," uvedl mluvčí. Tvrdili, že jsou z Afghánistánu. Do kamionu se mohli podle řidiče dostat při zastávce v Rumunsku.

Další pětici Afghánců v podobném věku objevili policisté při podvečerní kontrole rumunského kamionu na dálnici D2 poblíž hraničního přechodu Lanžhot. "Kamion řídil devětadvacetiletý Rumun. Policisté nyní zjišťují další okolnosti případů," uvedl mluvčí. Mimo jiné zjišťují, jaký podíl mohou mít řidiči na nelegální přepravě cizinců.

Zachycených migrantů v Jihomoravském kraji v poslední době přibylo. Například o uplynulém víkendu policie u Lanžhota zajistila šest běženců, tři z Afghánistánu a tři z Bangladéše. Schovávali se v kamionu, prozradil je přístroj detekující tlukot srdce.

Zdroj: ČTK

Europol rozbil gang, který do Německa vozil migranty i přes Česko

Europol ve spolupráci s německou policií ve středu rozbil organizovanou skupinu, která přes balkánskou cestu pašovala migranty z Turecka do Německa. Europol o tom informoval na svých internetových stránkách.

Gang prý dostal do EU asi 80 lidí původem z Blízkého východu, hlavně z Egypta, Sýrie a Turecka. Jeho členové migranty převáželi v nákladních autech, která do Německa přejížděla přes Česko nebo Polsko. Běženci za cestu, která se často uskutečnila v životu nebezpečných podmínkách, platili mezi 3500 a 12 000 eur (91 500 až 313 500 korun).

V souvislosti s případem byli zatčeni tři lidé a policie provedla šest domovních prohlídek na několika místech v Německu.

Zdroj: ČTK

Policie u Lanžhota zadržela 12 běženců, byli ve skrýši v dodávce

Cizinecká policie v noci na úterý na bývalém hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku zadržela 12 migrantů, zřejmě z Turecka a Iráku. Muži byli schovaní ve skrýši v dodávce. Na policejním webu to uvedl mluvčí David Chaloupka. Zadržených migrantů na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Policisté před 2:00 kontrolovali rumunskou dodávku, na přítomnost lidí v nákladovém prostoru je podle mluvčího upozornil detektor tlukotu srdce. "Mimo převáženého nábytku se ve speciálně vytvořeném prostoru na korbě nacházelo 12 cizinců," uvedl mluvčí.

Žádný z mužů, které policisté objevili ve skrýši, neměl doklady, podle policie ale pravděpodobně pochází z Turecka a Iráku. Policie zadržela i rumunského řidiče dodávky a zjišťuje, jakým způsobem je do případu zapojený.

Zdroj: ČTK

Při plavbě z Afriky na Kanárské ostrovy zemřeli čtyři migranti

Při plavbě z Afriky ke španělským Kanárským ostrovům zemřeli čtyři lidé, dalších 43 pasažérů z lodi s migranty se podařilo zachránit. V úterý o tom podle agentury AP informovala španělská pobřežní stráž. Podle ní další tři lidé skončili v péči zdravotníků na ostrově Tenerife kvůli vážným popáleninám.

Pobřežní stráž zasahovala u člunu, který se na moři ocitl v nouzi. Na palubě objevila tři mrtvé muže, další zemřel na pobřeží kvůli selhání srdce. Podle AP jde o první oběti z řad migrantů, kteří v posledním roce připlouvají nebezpečnou trasou přes Atlantik v nebývale vysokých počtech. Na souostroví se v roce 2020 dostalo více než 23 tisíc migrantů, v roce 2019 jich bylo méně než 3000.

Při pokusu o překonání Atlantského oceánu na povětšinou přeplněných a nedostatečně vybavených lodích za loňský rok zemřely stovky lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Nezisková organizace Caminando Fronteras uvádí, že na moři cestou na Kanárské ostrovy loni zemřelo dokonce 1851 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat