migranti

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK

V lese u polsko-běloruských hranic patrně zemřelo roční dítě, uvedli zdravotníci

V lesích u polsko-běloruských hranic se v noci na čtvrtek nacházeli tři zranění lidé, uvedla nevládní organizace Medyczny Zespól Ratunkowy PCPM (Zdravotnický záchranný tým PCPM), která se snaží pomáhat zraněným a vyčerpaným migrantům na polské straně hranic. Zdravotnickou pomoc poskytli mimo jiné syrským manželům. Ošetřovaná žena plakala a mluvila o tom, že v lese zemřelo její roční dítě, napsali zdravotníci na svých sociálních sítích.

"Po 2:26 hodině jsme obdrželi hlášení, že nejméně jedna osoba, která se nyní nachází v lese, potřebuje lékařskou pomoc," popsal zdravotnický tým, který podle Radia Zet převzal dobrovolnickou službu v oblasti po organizaci Medycy na granicy (Zdravotníci na hranici). Ti ukončili předčasně svou misi poté, co jim v neděli někdo poničil pět aut.

"Hodinu jsme se ve tmě probíjeli lesem. Na místě se ukázalo, že zraněni jsou tři lidé. Dvacetiletý muž měl silné bolesti v podbřišku a zvýšenou teplotu. Měl hlad a byl dehydrovaný. Kromě něj potřebovali pomoc zranění manželé, syrští lékaři: muž měl tržnou ránu na ruce a žena bodnou ránu na noze. Žena při ošetřování rány plakala a hovořila o ročním dítěti, které zemřelo v lese," uvedla organizace, podle níž tato žena nebyla připravena na situaci, v jaké se její rodina ocitla. Trojice migrantů podle organizace strávila v lese měsíc a půl.

Zdroj: ČTK

Policisté našli v návěsu kamionu na D1 na Brněnsku 15 migrantů

Policisté našli v návěsu kamionu na D1 v Ostrovačicích na Brněnsku 15 migrantů, pravděpodobně z Afghánistánu. Přivolal je řidič rumunského kamionu, který z návěsu slyšel hlasy. Policie to v pátek uvedla na svém Twitteru. Cestování v návěsech kamionů je jedna z cest, jak se migranti z východu dostávají do západních zemí. Jen loni policisté na jihu Moravy našli přes 150 lidí, kteří takto nelegálně překračovali hranice.

Policisté uvedli, že řidič kamionu policisty přivolal z odstavného parkoviště u dálnice D1. Z nákladního prostoru totiž slyšel hlasy. "Po otevření návěsu z něj policisté vyvedli patnáct migrantů," uvedli na Twitteru. Doplnili, že všichni zajištění cizinci jsou mladí muži, pravděpodobně z Afghánistánu.

Pokud migranti požádají o azyl, následuje převoz do přijímacího zařízení, pokud ne, tak na odbor cizinecké policie. Vráceni budou buď do země, ze které přijeli, nebo do země, kde o azyl požádali.

Zdroj: ČTK
Pokračovat