Změny v práci i bydlení. Co vás zajímá o novinkách 2011

Petr Kučera Petr Kučera
10. 1. 2011 14:55
Poradna: Podpora v nezaměstnanosti, zákoník práce, deregulace nájmů, výměna řidičáků

PORADNA - Dostanou nižší podporu v nezaměstnanosti i lidé, kterým skončil pracovní poměr ještě v roce 2010? Jak se rozšíří výpovědní důvody a sníží odstupné? Co hrozí, pokud někdo jede se starým řidičákem? To jsou jen některé z mnoha otázek, které do redakce přišly ohledně novoročních změn v oblasti osobních financí.

Odpovědi na řadu častých otázek našli čtenáři v podrobném přehledu změn, jehož součástí jsou i odkazy na články týkající se jednotlivých novinek.

V následujícím textu se zaměříme jen na dva typy otázek. Prvním jsou ty, které doplňují nebo upřesňují předchozí, byť podrobné přehledy. Druhým typem pak jsou otázky, které do redakce přicházejí velice často, ačkoliv odpovědi na ně lze nalézt v už zveřejněných článcích.

Podpora v nezaměstnanosti

Foto: Aktuálně.cz

Dotknou se mne přísnější pravidla pro podporu v nezaměstnanosti, když mi pracovní poměr skončil ještě v prosinci 2010?

Rozhodující není datum skončení pracovního poměru, ale datum podání žádosti o podporu.

Na všechny, kdo to stihli ještě do konce roku 2010, se vztahují ještě dřívější pravidla.

Naopak nová, přísnější pravidla se týkají všech, kdo podali žádost až po 1. lednu 2011 - bez ohledu na to, že jim pracovní poměr skončil ještě během prosince 2010.

Sníží se mi od ledna podpora, když můj pracovní poměr skončil už 30. listopadu 2010, ale z tříměsíčního odstupné "žiji" až do konce února 2011?

Ne, přísnější pravidla se týkají jen lidí, kteří požádali o podporu po 1. lednu 2011.

Dostanu od ledna nižší podporu, když jsem v předchozí práci podal sám výpověď k 30. listopadu a nečekaně se mi dosud nepodařilo najít novou?

Pokud jste si o podporu požádal ještě v roce 2010, tak se vás nová (přísnější) pravidla netýkají.

Která z omezení týkající se výpovědí a podpory v nezaměstnanosti vlastně od ledna platí a která nakonec neprošla?

Podrobný přehled novoročních změn v podpoře v nezaměstnanosti najdete v tomto článku. Stručně jde o odložení podpory při odstupném, nižší podporu při "dobrovolném odchodu", úplný zákaz přivýdělku a naopak nový příspěvek pro začínající podnikatele. Neprošla naopak většina změn zákoníku práce (viz níže).

Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane od ledna nižší podporu. Ve standardní výši mu zůstane jen tehdy, jestliže šlo o "vážné důvody". Jsou ale někde definovány? Kdo o nich rozhoduje?

Vážné důvody jsou definovány v zákoně, ale poměrně široce - podrobněji o nich píšeme v tomto článku.

V praxi mají rozhodovat jednotlivé úřady práce, vyloučena není ani jejich koordinace na úrovni ministerstva práce a sociálních věcí (například formou metodických pokynů).

Pracovní poměr skončil k 31. prosinci 2010, na úřad práce jsem se registroval 3. ledna. Dostal jsem tříměsíční odstupné, takže za leden až březen nemám nárok na podporu. Slyšel jsem, že se mi ale jenom odloží a nepřijdu o ni. Začnu ji tedy dostávat v dubnu. Ale co když od dubna najdu novou práci?

Pokud uchazeč nenajde během doby, kterou mu "pokrývá" odstupné, nové zaměstnání (nebo nezačne podnikat), začne po skončení této doby pobírat podporu v normální výši a délce. Podpora se mu tedy nezruší, ale jen na odpovídající počet měsíců odloží.

Jakmile ale uchazeč nastoupí do nové práce (nebo začne podnikat), končí mu nárok na podporu - nezávisle na tom, zda ji už "dočerpal" nebo zda mu ještě zbývají některé "nevyčerpané" měsíce.

Ve vámi popisovaném případě tedy skutečně nedostanete na podpoře ani korunu, protože ztrátu výdělku vám v lednu až březnu bude kompenzovat (vyšší) odstupné a od dubna si pak opět budete normálně vydělávat.

Lidé si už nebudou moci k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat polovinu minimální mzdy jako dosud, tedy 4000 korun. Považuje se za přivýdělek také to, že mám na střeše vlastního rodinného domu fotovoltaické panely s cílem ušetřit za energii, které mi vydělají v průměru 3000 korun měsíčně?

Rozhodující je, na koho jsou ty "panely" psány. Pokud například na manželku, tak samozřejmě podporu dostávat můžete (nemáte-li jiný přivýdělek ani nejste-li aktivní jako OSVČ).

Pokud jsou psány na vás, máte bohužel smůlu. Provozování fotovoltaické elektrárny (i když jde o střechu vlastního domu s cílem ušetřit za energii) je stávajícími zákony považováno za podnikání. A podnikatelé (OSVČ) nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok nezávisle na tom, zda jsou v zisku nebo ve ztrátě.

Toto pravidlo (žádná podpora pro podnikatele) platilo už dříve, leden 2011 na něm nic nezměnil. Podrobněji jsme o praktických dopadech psali v tomto článku.

O podporu nicméně mohou žádat bývalí podnikatelé, tedy pokud už samostatnou výdělečnou činnost neprovozují. Otázkou je, zda náklady související s případným "přepsáním" vaší elektrárny na jinou osobu nebudou vyšší než nárok na podporu.

Úřad práce. Ilustrační foto
Úřad práce. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Klesne skoro všem
Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry
Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání

Zákoník práce, odstupné

Foto: Aktuálně.cz

Dostanu nižší odstupné, když jsem ve firmě pracoval necelý rok? Kdy začne platit "výpověď bez udání důvodu"?

Zatím nebylo schváleno "odstupňování odstupného" podle délky zaměstnání, pro všechny tedy ze zákona zůstává přinejmenším tříměsíční (ve stanovených případech i vyšší). Nic se nemění ani na zkušební době, ani na výpovědních důvodech.

Neprošly ani změny týkající se limitů u takzvaných dohod (o provedení práce nebo o pracovní činnosti) nebo poměrů na dobu určitou. S jedinou výjimkou: Od ledna musí mít obě tyto dohody písemnou formu (u DPP dosud stačila ústní).

Řidičské průkazy

Foto: Aktuálně.cz

Co mi hrozí, když mne policie chytne se starým řidičákem? Budu muset znovu dělat autoškolu nebo nějaké zkoušky?

Za jízdu bez platného dokladu hrozí především pokuta od policie. Na místě může dosáhnout až 2 000 korun, ve správním řízení až 2 500 korun.

Na úřadě navíc zaplatíte přinejmenším 50 korun za samotnou výměnu (v běžném termínu do dvaceti dnů), zatímco v "řádném termínu" byla výměna bezplatná. A při výměně do pěti pracovních dnů zaplatíte 500 korun.

Úředník vám teoreticky může udělit i pokutu až 30 tisíc korun jen za to, že vlastníte neplatný doklad. Pochopitelně v praxi bývají mnohem tolerantnější.

S argumentem, že prošlý řidičák nepoužíváte, neuspějete. Podle zákona jste totiž prošlý průkaz povinni neprodleně vrátit poté, co skončí jeho platnost. Mimochodem, musíte vrátit také řidičák po zemřelé osobě, jestliže jste se stal(a) jejím dědicem - v tomto případě jej stačí poslat poštou.

Naopak není pravda, že uplynutím termínu trvale ztrácíte samotné řidičské oprávnění. Ani při pozdní výměně vám tedy nehrozí nová autoškola.

Mění se ještě nějak povinná výbava kromě nové autolékárničky?

Pro všechna auta bude nově povinná reflexní vesta. Dosud ji musí vozit jen profesionální řidiči (a také zaměstnanci na služební cestě).

Deregulace nájemného

Foto: Aktuálně.cz

Zatím jsem se nedohodla s majitelem bytu na nové výši nájmu, přitom regulované nájemné už v našem městě skončilo k 31. prosinci 2010. Majitel chce podle mne příliš mnoho. Do kdy musím na jeho návrh přistoupit nebo se obrátit na soud? A na kolik mne případný soud přijde?

Jestliže se s majitelem neshodnete, platí nadále dosavadní výše nájmu. Je tedy v jeho zájmu, aby se s vámi dohodl nebo obrátil na soud.

Soud pak zřejmě rozhodne podle obvyklého nájemného ve srovnatelných bytech v daném místě.

Náklady soudního sporu - řádově jde o tisíce či spíše desetitisíce korun - obecně platí poražená strana. Pro nájemníka má proto smysl soudit se jen v případě, že majitelem navržená výše nájmu je výrazně vyšší než obvyklé ceny.

Až do pravomocného rozhodnutí soudu může nájemník platit dosavadní výši nájmu. Pokud ale soud rozhodne o zdražení, může rozhodnout také o doplacení nájmu počínaje dnem podání návrhu k soudu, tedy i zpětně.

Stadion "Viktorky" se nachází téměř v centru Prahy, v sousedních domech byla také hrstka diváků.
Stadion "Viktorky" se nachází téměř v centru Prahy, v sousedních domech byla také hrstka diváků. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Tisíce nájemníků přijdou o výhody, zaplatí jako ostatní
Výpověď nájmu bez udání důvodu? Majitelé musí počkat
Jak zdraží nájmy? Třináct častých otázek k deregulaci

Kontrola komínů

Foto: Aktuálně.cz

Jaká mi hrozí pokuta, když nebudu mít na našem rodinném domku zkontrolovaný komín podle nového zákona?

Majitelé si musí nechat jednou ročně potvrdit kontrolu (čistění) kominíkem, jinak jim pojišťovna nemusí proplatit případnou škodu.

Kromě toho jim hrozí pokuta až 25 tisíc od hasičů za pouhou absenci potvrzení, ale jen pokud vznikne škoda (požár).

A jen detail: Nejde o zákon, ale o nařízení vlády (č. 91/2010 Sb.)

Další změny

Foto: Aktuálně.cz

Odpovědi na další čtenářské otázky - týkají se například daňových změn, stavebního spoření, porodného či rodičovské - najdete v první části článku.

Foto: Tomáš Adamec
Čtěte podrobněji:
Co všechno se mění od Nového roku: Podrobný přehled

 

Právě se děje

Další zprávy