bydlení

Ceny bytů v Olomouci patří k nejvyšším v Česku, nejlevněji je v Chomutově, ukázala data

Ceny bytů v Olomouci byly v letech 2017 až 2019 čtvrté nejvyšší v Česku, jeden metr čtvereční stál v průměru 33 893 korun. Nejdražší byty jsou v Praze, kde jeden metr čtvereční přišel zájemce na průměrných 62 459 korun. Za Prahou následuje Brno s průměrnou cenou za metr čtvereční 44 803 korun a poté Hradec Králové s cenou 35 638 korun. Naopak nejlevnější byty jsou v Chomutově. Metr čtvereční tam v letech 2017 až 2019 stál průměrně 7843 korun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Růst cen bytů pokračuje v Olomouci i v době pandemie koronaviru. Například Hanácké realitní kanceláři se loni poprvé za 28 let její existence podařilo při prodeji panelového bytu v Olomouci pokořit hranici čtyř milionů korun. "Kdo čekal spolu s korona-krizí na oslabení trhu, musí si ještě počkat. Zájem o rezidenční nemovitosti je stále velký. Jen pro srovnání - ten stejný byt bych v roce 2012 prodával tak za 1,5 milionu korun," komentoval na svém blogu růst cen bytů ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar. 

Podle něj posledních šest let poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku, což má za následek strmý růst cen bytů.

Zdroj: ČTK

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Pokračovat