Tisíce nájemníků přijdou o výhody, zaplatí jako ostatní

Petr Kučera Petr Kučera
29. 12. 2010 10:00
Ve většině měst končí cenová regulace nájmů, chystají se i další změny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nájemníci v takzvaných regulovaných bytech přijdou v roce 2011 o část dosavadních privilegií. Díky tomu posílí práva pronajímatelů, tedy majitelů bytů či domů.

Změny se dotknou téměř 700 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Zhruba 400 tisíc jich vlastní města a obce, zbytek pak soukromí vlastníci - často potomci těch, kdo dům postavili.

O tuto nejvýraznější výhodu - výrazně nižší nájemné - přijde řada nájemníků už od Nového roku. Ve většině míst totiž skončí regulované nájemné. Rozhodla o tom už dřívější sněmovna.

Pouze v Praze, krajských městech (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a větších městech Středočeského kraje (s alespoň 10 tisíci obyvateli) potrvá cenová regulace až do konce roku 2012.

Cenu určí dohoda, nebo soud

Po konci cenové regulace bude výše nájmu záležet jen na dohodě mezi majitelem bytu (pronajímatelem) a nájemníkem. Teoreticky nebude omezena a záleží tak jen na nájemníkovi, na co přistoupí.

Pokud se obě strany neshodnou, může rozhodnout soud. Jasná pravidla pro jeho rozhodování má přinést vládní novela občanského zákoníku, která je teprve ve sněmovně. Stanoví, že soud má vycházet z obvyklé výše neregulovaných nájmů v daném místě a čase - tedy nejen podle lokality, ale také podle kvality bytu.

Podle stejných kritérií by zřejmě rozhodovaly soudy i nyní, tedy bez vládního "návodu". Bez jednotné a snadné "šablony" ale hrozí jejich zahlcení. Na možné přetížení soudů a tedy i pomalé rozhodování upozorňuje například advokátka Občanského sdružení majitelů domů Klára Samková.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se nicméně většina majitelů a nájemníků bude chtít dohodnout. Navíc většinu ze zhruba 450 tisíc bytů, kde regulované nájmy končí už od ledna 2011, vlastní v tomto směru většinou "mírnější" obce.

Současná vláda odmítá, že by za zpoždění mohla ona. "Totožný návrh připravil můj předchůdce už v minulém volebním období. Tento materiál již od května 2009 ležel ve sněmovně, nikdy však nebyl zařazen na jednání. A to mimochodem i zásluhou poslance ČSSD Stanislava Křečka, známého zastánce práv nájemníků," říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (Věci veřejné).

Majitelům, nájemníkům i soudům má pomoci také cenová mapa nájemného, kterou ministerstvo připravuje. Hotová však bude zřejmě až v únoru.

Další výhody padnou po polovině roku

Zmíněný konec regulace se ale na přelomu roku dotkne zatím pouze výše nájmů. Ostatní zvýhodnění nájemníků v těchto bytech zatím potrvají dál - nejméně do poloviny roku 2011. I poté sice bude zákon zvýhodňovat nájemníky, ale trochu méně než dosud. "Cílem je upravit dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," říká Nečas.

Změna pravidel se od stejného data (nejdříve od července, spíše však od září či října 2011) dotkne i bytů, kde samotná výše nájemného zůstane regulována až do konce roku 2012.

Pokud koaliční většina ve sněmovně podle očekávání odsouhlasí vládní návrh, bude se pronajímatel moci lépe bránit proti přeplněnosti svého bytu. Nově získá právo požadovat, aby v něm žil jen přiměřený počet osob.

Ve smlouvě si bude moci vyhradit právo na souhlas, pokud by nájemník chtěl do bytu trvale přijmout další osoby (kromě manžela, partnera či dětí).

"Pobyt do dvou měsíců je považován za návštěvu a není nutno jej hlásit," upřesňuje Jankovský.

Na vnuky už výhody automaticky nepřejdou

Výhody regulovaného nájmu mají sice i nadále automaticky přejít na nejbližší příbuzné, kteří žili v den smrti s nájemcem v bytě, nově však už nepůjde o vnuky (ledaže by s tím majitel výslovně souhlasil).

Právě tato skupina je podle vlády nejvíce zneužívanou pro černý obchod s byty a uměle prodlužuje regulaci nájmů.

Na jiné osoby, které žily v den smrti s nájemcem v bytě, přejde (regulovaný) nájem pouze tehdy, jestliže pronajímatel s jejich bydlením v bytě písemně souhlasil.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Výpověď nájmu bez udání důvodu? Majitelé musí počkat
Stát neví, jak stavět pro chudé. Experti se bojí ghett
Na důchodcích nezbohatneme, říkají páni domácí v Děčíně

Vždy musí být splněna podmínka, že osoba, na kterou má přejít (regulovaný) nájem, nemá vlastní byt. Současně má nový zákon omezit dobu takto chráněného nájmu (po smrti nájemníka) na dva roky s výjimkou osob starších 75 let nebo mladších 18 let.

Vstup do bytu v naléhavých případech

Majitel také získá právo na vstup do bytu v naléhavých případech při dlouhodobé nepřítomnosti nájemce. Tu by měl nájemník oznámit a určit kontaktní osobu, která vstup umožní.

Pouze pokud si takovou kontaktní osobu nezvolí, může do bytu vstoupit majitel sám, a to jen v nezbytně nutných situacích jako je například havárie, nutnost odvrácení hrozících škod a podobně.

Výměna (regulovaných) bytů má být nově možná jen se souhlasem obou majitelů, nejen nájemníků.

V platnosti zůstává povinnost pronajímatele zajistit nájemci náhradní byt, pokud je nájem ukončen z důvodů na jeho straně (zákonem stanovených), stejně jako povinnost zaplatit náklady spojené se stěhováním.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy