Tisíce nájemníků přijdou o výhody, zaplatí jako ostatní

Petr Kučera Petr Kučera
29. 12. 2010 10:00
Ve většině měst končí cenová regulace nájmů, chystají se i další změny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nájemníci v takzvaných regulovaných bytech přijdou v roce 2011 o část dosavadních privilegií. Díky tomu posílí práva pronajímatelů, tedy majitelů bytů či domů.

Změny se dotknou téměř 700 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Zhruba 400 tisíc jich vlastní města a obce, zbytek pak soukromí vlastníci - často potomci těch, kdo dům postavili.

O tuto nejvýraznější výhodu - výrazně nižší nájemné - přijde řada nájemníků už od Nového roku. Ve většině míst totiž skončí regulované nájemné. Rozhodla o tom už dřívější sněmovna.

Pouze v Praze, krajských městech (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a větších městech Středočeského kraje (s alespoň 10 tisíci obyvateli) potrvá cenová regulace až do konce roku 2012.

Cenu určí dohoda, nebo soud

Po konci cenové regulace bude výše nájmu záležet jen na dohodě mezi majitelem bytu (pronajímatelem) a nájemníkem. Teoreticky nebude omezena a záleží tak jen na nájemníkovi, na co přistoupí.

Pokud se obě strany neshodnou, může rozhodnout soud. Jasná pravidla pro jeho rozhodování má přinést vládní novela občanského zákoníku, která je teprve ve sněmovně. Stanoví, že soud má vycházet z obvyklé výše neregulovaných nájmů v daném místě a čase - tedy nejen podle lokality, ale také podle kvality bytu.

Podle stejných kritérií by zřejmě rozhodovaly soudy i nyní, tedy bez vládního "návodu". Bez jednotné a snadné "šablony" ale hrozí jejich zahlcení. Na možné přetížení soudů a tedy i pomalé rozhodování upozorňuje například advokátka Občanského sdružení majitelů domů Klára Samková.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se nicméně většina majitelů a nájemníků bude chtít dohodnout. Navíc většinu ze zhruba 450 tisíc bytů, kde regulované nájmy končí už od ledna 2011, vlastní v tomto směru většinou "mírnější" obce.

Současná vláda odmítá, že by za zpoždění mohla ona. "Totožný návrh připravil můj předchůdce už v minulém volebním období. Tento materiál již od května 2009 ležel ve sněmovně, nikdy však nebyl zařazen na jednání. A to mimochodem i zásluhou poslance ČSSD Stanislava Křečka, známého zastánce práv nájemníků," říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (Věci veřejné).

Majitelům, nájemníkům i soudům má pomoci také cenová mapa nájemného, kterou ministerstvo připravuje. Hotová však bude zřejmě až v únoru.

Další výhody padnou po polovině roku

Zmíněný konec regulace se ale na přelomu roku dotkne zatím pouze výše nájmů. Ostatní zvýhodnění nájemníků v těchto bytech zatím potrvají dál - nejméně do poloviny roku 2011. I poté sice bude zákon zvýhodňovat nájemníky, ale trochu méně než dosud. "Cílem je upravit dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," říká Nečas.

Změna pravidel se od stejného data (nejdříve od července, spíše však od září či října 2011) dotkne i bytů, kde samotná výše nájemného zůstane regulována až do konce roku 2012.

Pokud koaliční většina ve sněmovně podle očekávání odsouhlasí vládní návrh, bude se pronajímatel moci lépe bránit proti přeplněnosti svého bytu. Nově získá právo požadovat, aby v něm žil jen přiměřený počet osob.

Ve smlouvě si bude moci vyhradit právo na souhlas, pokud by nájemník chtěl do bytu trvale přijmout další osoby (kromě manžela, partnera či dětí).

"Pobyt do dvou měsíců je považován za návštěvu a není nutno jej hlásit," upřesňuje Jankovský.

Na vnuky už výhody automaticky nepřejdou

Výhody regulovaného nájmu mají sice i nadále automaticky přejít na nejbližší příbuzné, kteří žili v den smrti s nájemcem v bytě, nově však už nepůjde o vnuky (ledaže by s tím majitel výslovně souhlasil).

Právě tato skupina je podle vlády nejvíce zneužívanou pro černý obchod s byty a uměle prodlužuje regulaci nájmů.

Na jiné osoby, které žily v den smrti s nájemcem v bytě, přejde (regulovaný) nájem pouze tehdy, jestliže pronajímatel s jejich bydlením v bytě písemně souhlasil.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Výpověď nájmu bez udání důvodu? Majitelé musí počkat
Stát neví, jak stavět pro chudé. Experti se bojí ghett
Na důchodcích nezbohatneme, říkají páni domácí v Děčíně

Vždy musí být splněna podmínka, že osoba, na kterou má přejít (regulovaný) nájem, nemá vlastní byt. Současně má nový zákon omezit dobu takto chráněného nájmu (po smrti nájemníka) na dva roky s výjimkou osob starších 75 let nebo mladších 18 let.

Vstup do bytu v naléhavých případech

Majitel také získá právo na vstup do bytu v naléhavých případech při dlouhodobé nepřítomnosti nájemce. Tu by měl nájemník oznámit a určit kontaktní osobu, která vstup umožní.

Pouze pokud si takovou kontaktní osobu nezvolí, může do bytu vstoupit majitel sám, a to jen v nezbytně nutných situacích jako je například havárie, nutnost odvrácení hrozících škod a podobně.

Výměna (regulovaných) bytů má být nově možná jen se souhlasem obou majitelů, nejen nájemníků.

V platnosti zůstává povinnost pronajímatele zajistit nájemci náhradní byt, pokud je nájem ukončen z důvodů na jeho straně (zákonem stanovených), stejně jako povinnost zaplatit náklady spojené se stěhováním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy