byt

Družstvo Svatopluk musí zaplatit dalších 18 milionů korun za nájemné

Bytové družstvo Svatopluk musí konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi zaplatit dalších zhruba 18 milionů korun za užívání bytových domů v Horoměřicích u Prahy v době od roku 2019. Nepravomocně o tom rozhodl Okresní soud pro Prahu-západ. České televizi to řekl Monsport. Družstvo Svatopluk se chce podle ČT odvolat. Už ve středu středočeský krajský soud pravomocně potvrdil, že družstvo musí Monsportovi zaplatit 18,2 milionu korun s úroky také za nájemné v letech 2016 až 2018.

Předseda družstva Martin Junek označil středeční rozhodnutí soudu za skandální. Nájemné, které musí Svatopluk zaplatit, podle něj skončí u největšího věřitele, kterým je kyperská společnost. "Dokud se náš soudní systém s těmito lidskými záležitostmi nevyrovná a bude soudit jen podle práva a nebude vůbec přihlížet ke spravedlnosti, tak se z tohoto nemůžeme vymotat," uvedl. Proti středečnímu rozsudku podá družstvo dovolání k Nejvyššímu soudu.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritního akcionáře Petra Smetku soudy za vytunelování firmy potrestaly 12 lety vězení.

Zdroj: ČTK

Soud poslal v kauze přidělování bytů v Brně do vazby Bradáče a Červinku

Městský soud v Brně dnes poslal v kauze manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi obviněných, a to místního politika ODS Otakara Bradáče a jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku. Uvedli to státní zástupkyně Petra Lastovecká a Červinkův obhájce Pavel Hála. Bradáčův obhájce Jan Kovařík situaci nekomentoval. Zbylých šest obviněných je na svobodě. Policie udělala 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí.  

Lastovecká novinářům potvrdila vzetí do vazby u obou obviněných, jinak ale situaci nekomentovala. Hála uvedl, že soud rozhodl o vazbě jeho klienta kvůli tomu, aby trestná činnost nepokračovala. Červinka podle Hály čelí obvinění z manipulace s byty v sedmi případech se škodou stovky tisíc korun. "Klient chce tomuto trestnímu řízení čelit, nehodlá nic skrývat. Přistupuje k tomu otevřeně. Usiluje o status spolupracujícího obviněného," řekl Hála. Policie podle něj bude nejspíš muset hledat důkazy na radnici.

Zdroj: ČTK

Loni se v Česku postavilo přes 34 tisíc bytů, téměř stejně jako v roce 2020

V roce 2021 bylo v Česku dokončeno 34 581 nových bytů, což je o půl procenta více než předloni. Na výstavbu nových bytů šlo loni 118 miliard korun. Nejvíce jich stavebníci dokončili v rodinných domech (55 procent). Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Meziročně tak bylo loni dokončeno pouze o 169 bytů více než v předešlém roce. "K mírnému růstu nejvíce přispěly byty vzniklé nástavbou, přístavbou nebo vestavbou k bytovým domům," řekla Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu. Takto vzniklo loni 4338 nových bytů.

Téměř 55 procent bytů bylo v rodinných domech (18 998) a třetina v domech bytových (10 849). "Obě tyto hlavní kategorie však hlásí pokles," upozornila Lukavcová, že meziročně byty v rodinných domech poklesly o 4,1 procenta a v bytových domech o 6,7 procenta.

Zdroj: ČTK

Praha sleví nájemníkům svých bytů, kteří ubytují ukrajinské uprchlíky

Pražský magistrát poskytne nájemníkům ve svých bytech, kteří u sebe doma ubytují ukrajinské uprchlíky, slevu na nájemném. Za každou ubytovanou osobu bude sleva činit tisíc korun měsíčně, nejvýše však čtyři tisíce korun. V úterý o tom rozhodli městští radní. Vláda schválila lidem, kteří běžence ubytují, příspěvek tři tisíce korun na osobu za měsíc s limitem 12 tisíc korun na domácnost.

"Poskytování slevy je navrhováno po dobu účinnosti nařízení vlády," uvedl magistrát. Pro získání slevy budou muset nájemníci doložit, že pobírají vládní příspěvek, a oznámit navýšení počtu osob žijících v bytě podle zákona. Úleva se vztahuje pouze na fyzické osoby s platnou smlouvou, které nedluží na nájemném ani nevedou s městem soudní spor.

Radní města Adam Zábranský (Piráti) uvedl, že slevu město schválilo proto, aby navýšilo vládní příspěvek na celkových čtyři tisíce tisíce korun, která je podle něj ideální. Město podle něj vládu k zavedení příspěvku v této výši neúspěšně požádalo. "Vláda to neudělala, tak my ho de facto navyšujeme alespoň u nájemníků městských bytů," řekl radní.

Zdroj: ČTK

Družstvo Svatopluk má zaplatit přes 18 milionů korun konkurznímu správci H-Systemu, rozhodl soud

Bytové družstvo Svatopluk má zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky za nájemné bytových domů v Horoměřicích u Prahy v letech 2016 až 2018. Dnes o tom rozhodl Okresní soud pro Prahu - západ, rozsudek není pravomocný. Družstvo se proti rozhodnutí soudu odvolá, uvedl po jednání soudu předseda družstva Martin Junek.

"Rozsudek soudu vnímáme jako nespravedlivý a budeme se odvolávat k vyššímu soudu. Monsport nás zažaloval o bezdůvodné obohacení, ale my jsme se neobohatili. Věříme, že vyšší soud bude spravedlivější," řekl Junek.

Monsport družstvo žaloval o zaplacení 22 milionů korun za nájemné za byty a pozemky. Soud už mu loni na podzim nepravomocně přiznal milion korun za pozemky pod řadovými domy. Za nájemné osmi domů, v nichž je zhruba 60 bytů, kterých se dnešní jednání týkalo, požadoval Monsport asi 21 milionů korun.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat