nájem

Praha sleví nájemníkům svých bytů, kteří ubytují ukrajinské uprchlíky

Pražský magistrát poskytne nájemníkům ve svých bytech, kteří u sebe doma ubytují ukrajinské uprchlíky, slevu na nájemném. Za každou ubytovanou osobu bude sleva činit tisíc korun měsíčně, nejvýše však čtyři tisíce korun. V úterý o tom rozhodli městští radní. Vláda schválila lidem, kteří běžence ubytují, příspěvek tři tisíce korun na osobu za měsíc s limitem 12 tisíc korun na domácnost.

"Poskytování slevy je navrhováno po dobu účinnosti nařízení vlády," uvedl magistrát. Pro získání slevy budou muset nájemníci doložit, že pobírají vládní příspěvek, a oznámit navýšení počtu osob žijících v bytě podle zákona. Úleva se vztahuje pouze na fyzické osoby s platnou smlouvou, které nedluží na nájemném ani nevedou s městem soudní spor.

Radní města Adam Zábranský (Piráti) uvedl, že slevu město schválilo proto, aby navýšilo vládní příspěvek na celkových čtyři tisíce tisíce korun, která je podle něj ideální. Město podle něj vládu k zavedení příspěvku v této výši neúspěšně požádalo. "Vláda to neudělala, tak my ho de facto navyšujeme alespoň u nájemníků městských bytů," řekl radní.

Zdroj: ČTK

Havlíček: Podnikatelé mohou žádat o plnou náhradu nájmu za říjen, listopad a prosinec

Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to ve středu řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nyní mohli podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními žádat o příspěvek 50 procent na nájem. Zároveň by měl být program upraven tak, aby z něho už nebyly vyloučeny spřízněné osoby, uvedl Havlíček.

Podnikatelé mohou do 21. ledna podávat žádosti o dotaci na nájem za třetí čtvrtletí, kabinet minulé pondělí schválil tři miliardy korun na pokračování programu zahrnující poslední tři měsíce roku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat