Ekonomika

15. 1. 2020 19:15

První krok k ukončení obchodní války mezi USA a Čínou, Trump a čínský vicepremiér podepsali první fázi obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody. Dohoda je zatím největším krokem k vyřešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.

Zdroj: ČTK
15. 1. 2020 12:56

Ministerstvo dopravy zváží výpověď smlouvy s Arrivou, pokud její vlaky a služby nebudou v dohodnuté kvalitě

14. 1. 2020 14:13

Liberecký kraj udělil Arrivě za problémy na železnici pokutu přes tři čtvrtě milionu

Pokutu 815 tisíc korun vyměřil Liberecký kraj společnosti Arriva za problémy v železniční dopravě. Důvodem je nedodržení smlouvy, zejména nedodržování jízdních řádů. Firma ale měla problém i s nefunkčním odbavovacím systémem, informační systém ve vlacích byl ještě na začátku ledna v němčině, uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). 

Vyměřená sankce se týká jen období od 15. prosince do konce loňského roku. Nemusí být konečná, některé problémy přetrvávaly i na počátku letošního roku. "Vlaky už mají informační systém v češtině, firma ale stále nemá nový odbavovací systém," řekl Sviták.

Zdroj: ČTK
14. 1. 2020 13:59

Německo obvinilo dalších šest zaměstnanců Volkswagenu kvůli falšování emisních testů

Státní zastupitelství v německém Braunschweigu obvinilo dalších šest zaměstnanců Volkswagenu ze závažných podvodů v souvislosti s falšováním emisních testů naftových vozů. Oznámil to státní zástupce Klaus Ziehe. Zaměstnanci pracovali v automobilce v letech 2006 až 2015 a pracovali na nižších postech, než je správní rada. Podle Zieheho není jasné, zda v automobilce pracují i nadále. Zaměstnanci čelí obvinění z podvodu a falešné reklamy, ale také daňových úniků. 

Volkswagen se ke zprávě odmítl vyjádřit. Uvedl, že jde o vyšetřování jednotlivců, a to nekomentuje. Upozornil také, že v roce 2018 vyměřila německá prokuratura Volkswagenu pokutu jednu miliardu eur (25,2 miliardy Kč). Volkswagen tehdy uvedl, že pokutu přijímá, a přiznává se tak ke své zodpovědnosti. Zastupitelství v Braunschweigu již obžalovalo z podvodu bývalého šéfa koncernu Martina Winterkorna a čtyři další manažery. 

Zdroj: ČTK
14. 1. 2020 10:20

Celní správa zruší letos deset pracovišť, propouštění nechystá

Celní správa plánuje zrušit během letošního roku územní pracoviště v Hodoníně, Chebu, Jičíně, Karviné, Mostě, Pelhřimově, Strakonicích, Tachově, Trutnově a Vyškově. Rušení pracovišť by nemělo vést k propouštění, celníci budou přeřazeni na jiné činnosti, sdělila mluvčí celní správy Martina Kaňková.

Důvodem omezení počtu pracovišť je podle Kaňkové mimo jiné tlak na postupnou elektronizaci celní agendy. Správa má v současnosti 15 celních úřadů a 43 územních pracovišť. Od počátku roku přitom již byla zrušena na územním pracovišti v Mostě celní agenda a zůstala tam jen agenda týkající se daní nebo celní agenda na pracovišti v Draženově, daňová tam zůstává.

Zdroj: ČTK