Hnutí ANO svolává členy na demonstraci podporující Babiše, pořadatele prý nezná

Živě
Prezident Zeman na TV Barrandov uvedl, že si nemyslí, že bude vládě vyřčena nedůvěra. Pokud ano, pověří sestavením nové vlády Andreje Babiše. Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš do vyšetření kauzy Čapí hnízdo zůstal ve vládě. Pro hlasovali i zástupci vládní ČSSD. Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti pro stíhání v kauze Čapí hnízdo, loni proti jeho vůli odvezl na Krym. Šest opozičních stran v reakci na to oznámilo, že svolají mimořádnou schůzi sněmovny, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru. Babiš nařčení odmítl. Aktuální vývoj sledujeme v on-line reportáži.
Je to neskutečná prasárna, brání se Babiš v Bruselu | Video: Ondřej Houska
Živě
Aktualizovat reportáž
20:30

Vážení čtenáři, tímto naše dnešní on-line zpravodajství končí. Děkujeme za pozornost.

20:20

"Andrej Babiš se sám vmanipuloval do situace, která je pro předsedu vlády neudržitelná," řekl v DVTV europoslanec a kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil z ODS.

"Politickou situaci by uklidnilo a vyčistilo, kdyby po dobu, než se celá kauza vyšetří, nebyl předsedou vlády. Jestliže není ochoten to udělat dobrovolně, tak je zapotřebí využít ústavních prostředků a donutit ho k tomu," dodal s tím, že by Sněmovna měla premiérově vládě vyslovit nedůvěru i přesto, že avizovaný postoj prezidenta, že Babiše sestavením vlády opět jmenuje Babiše.

Rád by nahradil Junckera. Nechci EU zničit, ale nechci ani superstát, tvrdí Zahradil

Zahradil DVTV
18:43
Chci být hlasem zdravého rozumu mezi antiunijními radikály a proevropskými fanatiky, říká kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil. | Video: Martin Veselovský
18:38

Protesty zažívá i Slovensko. Tisíce lidí přišly v pátek do centra Bratislavy na demonstraci vyjádřit nespokojenost s poměry v zemi a podpořit organizátory dřívějších mohutných protivládních mítinků.

18:23

"Babiš má nulovou sebereflexi a nekonečnou závislost na moci," říká komentátor Petr Honzejk.

17:20

Babiš zlepšil výběr daní, ale rozděluje společnost a ovlivňuje média, vyplývá z bleskového průzkumu společnosti Median.

Téměř tři čtvrtiny, tedy asi 70 procent dotazovaných se shodly, že premiér Babiš rozděluje společnost. Přibližně stejný podíl Čechů, 69 procent, si myslí, že Babiš je jako politik a podnikatel ve střetu zájmů. Skoro dvě třetiny lidí také uvedly, že Babiš ovlivňuje média. Kolem dvou pětin dotázaných míní, že premiér způsobil pokles politické kultury a omezuje demokracii.

Podle většiny účastníků průzkumu, zhruba dvou třetin, se však díky Babišovi zlepšil výběr daní. Premiér se také podle 58 procent dotázaných zasloužil o zlepšení ekonomické situace republiky.

16:28

Na Klárově bude v sobotu demonstrace na podporu Babiše. Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter dnes podle informací Aktuálně.cz poslal všem členům zvací e-mail, což sám potvrdil. Odmítá však, že by organizátorem celé akce bylo přímo hnutí ANO.

"Obrátili se na mě lidé, kterým se nelíbí, jak se teď do pana Babiše všude kope. Rádi by jej podpořili. A požádali mě, abych o této akci informoval naše členy. To je vše."

Kdo konkrétně jej o to požádal, neřekl. Identitu zmíněného člověka prý nezná a ani to nepovažuje za důležité. "Existuje u nás právo shromažďovací. Každý občan toho může využít," dodal Richter.

Podle seznamu povolených záborů městské části Praha 1 je v kolonce svolavatel uvedeno jméno Zdena Zimerman. Akci nazval "Souhlas s politikou Hnutí ANO". 

16:00

Synovi premiéra hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic.

15:58

Tři příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů přišli na přelomu května a června za vyšetřovateli Čapího hnízda a chtěli po nich vyšetřovací spis, ale také otisky prstů a vzorky DNA, napsal s odkazem na své zdroje server Česká justice. Biometrické vzorky se podle serveru inspektorům získat nepodařilo a odnesli si jen část spisu. GIBS informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil.

14:20

Podle francouzského analytika Martina Michelota kauza s Babišovým synem premiérovi v Evropě neuškodí. Podle něj to nenaruší ani jeho vztahy s francouzským prezidentem, s nímž se v poslední době několikrát sešel. Michelot nepovažuje za pravděpodobné ani, že by na události reagovala Unie jako celek. "Ta aféra je dost temné a osobní povahy," říká. 

13:55

Společnost Seznam.cz se vyjádřila k výroků šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla a popisku u karikatury šéfa Seznamu Ivo Lukačoviče. "Výhrůžky šéfredaktora deníku, patřícího do premiérova svěřeneckého fondu, ponecháme k posouzení kriticky uvažující veřejnosti," vzkázala společnost v prohlášení

13:48

"Lidé kteří si chtějí nastudovat co je schizofrenie, to musí odsoudit, protože to je hyenismus. Je to neskutečná prasárna," dodal Babiš.

"Zvažuju to," odpověděl Babiš na dotaz, jestli pojede navštívit svého syna. Babiš dodal, že si v noci psali prostřednictvím e-mailu. 

13:47

"Žádné zavlečení to nebylo, je to kampaň redaktorů Seznamu, kteří se snaží využít mého syna, aby zase byly demonstrace," prohlásil Babiš. 

13:46

"Tady se sprostě zneužívá to, že ti ošetřující lékaři nemohou říct nic o svém pacientovi," řekl premiér. 

"Jsem vyzýván, nevím k čemu," řekl Babiš a zopakoval, že nikdy neodstoupí. Také dodal, že dostává spoustu zpráv a e-mailů, v kterých ho lidé podporují. 

"Nechápu, že některá média berou vážně vyjádření mého syna, který je nemocný," dodal Babiš. 

13:35

O kauze českého premiéra již informoval také francouzský deník Le Monde.

"Pan Babiš junior obvinil svého otce, miliardáře, který vstoupil do politiky v roce 2013, (…) že s několika svými zaměstnanci zinscenoval jeho únos na Krym. Přiznal také, že v souvislosti s případem (Čapí hnízdo) podepsal dokument, který mu způsobil právní potíže, aniž by chápal, co podepisuje," uvedl deník. Všímá si také toho, že kauza s názvem Čapí hnízdo se v českých médiích řeší dlouhodobě.

13:43

"Je to hyenismus největšího grádu. Považuji za absolutně skandální, že ti redaktoři nezákonně vnikli do domu," opakuje Babiš.

13:09

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v současnosti neprošetřuje postup pražských policistů při vyšetřování údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym, na které je sám syn premiéra emailem upozornil na konci loňského roku.

"GIBS se případem nezabývá, protože nám nejsou známy žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru," uvedl pro Hospodářské noviny Martin Strouhal z GIBS.

Pražští policisté prošetřování údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym odložili 13. ledna 2018 poté, co od jeho matky obdrželi fotografii, na které je vyfocena spolu s Andrejem mladším a aktuálním výtiskem deníku Blesk. A to přesto, že podle dostupných údajů s Babišem mladším žádný policista nemluvil. 

12:58

"Soc. dem. řekla, že situace je vážná, vedeme jednání a musíme se rozhodnout, jakou alternativu z těch, které jsou na stole, zvolíme. Ale musíme brát zřetel také na budoucnost České republiky, řekl Jan Hamáček v rozhovoru pro deník Právo.

"Možná to zní pateticky, ale při jednáních s opozičními politiky jsem si potvrdil, že nemají žádný plán B. Nevědí, co se stane ve chvíli, kdy sněmovna vysloví nedůvěru vládě. To je mimochodem i důvod mé schůzky s panem prezidentem. Pokud by padla vláda, tak klíčovým hráčem, který má karty v ruce, bude právě prezident republiky," říká Hamáček. 

12:34

O tom, že premiér Andrej Babiš "nikdy nerezignuje", píše i agentura Reuters. 

12:17

Podle Miroslava Kalouska dnešní vydání MF Dnes vyhrožuje šéfovi Seznam.cz Ivo Lukačovičovi. 

12:10

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila dnešní tiskový brífink pražské policie a městského státního zastupitelství zklamal. "Chci věřit, že vyšetřování Čapího hnízda i oznámení o únosu Babiše juniora probíhá standardně, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že některé procesní úkony trvají déle, než by bylo zdrávo," napsal. 

12:07

Šéf STAN Petr Gazdík zopakoval, že STAN vládě důvěru příští týden v pátek nevysloví. "Chci věřit, že policie a státní zástupci postupují standardně. To ale nic nemění na tom, že STAN bude hlasovat proti vládě," napsal. 

11:43

V pátečním vydání MF Dnes je v rubrice názory karikatura majitele Seznamu Ivo Lukačoviče. Popisek pod obrázkem hovoří o možném prolomení soukromí jeho osoby, což na Facebooku rozvedl i šéfredaktor novin Jaroslav Plesl. Podle něj se by se někdo mohl začít "rejpat" v soukromí Lukačoviče. "Svědčí to o praktikách, které redaktoři MF Dnes používají," komentuje výroky mluvčí Seznamu.

11:36

Čapím hnízdem se zabývají nadále vyšetřovatelé krajského ředitelství pražské policie. "K posouzení psychického stavu obviněného byl před několika měsíci přibrán soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení," konstatoval Ptáček. Premiér tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

11:35

Ptáček zdůraznil, že Babiš mladší je v různém procesním postavení v případu dotace na farmu Čapí hnízdo a v případu jeho údajného únosu. "V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmiňovaném případě je oznamovatel a mohl by být i osobou poškozenou," uvedl. Vyšetřovatelé obou případů podle něj spolu komunikují.

11:30

Zavlečení je zákonem definováno takto: "Kdo jiného lstí, násilím nebo hrozbou násilí nebo jiné újmy zavleče do ciziny nebo ho přiměje, aby se do ciziny odebral, nebo ho odvrací od návratu z ciziny."

Za zavlečení pachateli hrozí od dvou do 16 let vězení. Výše trestu se odvíjí od jednání a úmyslu pachatele. 

11:23

"Oznámení o údajném únosu, zaslané na začátku tohoto roku, prověřili kriminalisté prvního policejního obvodu. Nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu. Na základě odvysílané reportáže TV Seznam zahájila policie v téže věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení," řekl pražský policejní ředitel Ptáček. 

11:12

"Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Babišem mladším poté, co napsal e-mail Seznamu. Snaha je zatím bez odezvy," řekl šéf pražské policie.

11:11

Tisková konference policie a žalobců ke kauze Čapí hnízdo byla bez novinářských dotazů. 

11:09

Pražský policejní ředitel Ptáček: "Policie prověřuje informaci o údajném únosu i včerejší e-mail z adresy Andreje Babiše mladšího, snaží se s ním spojit."

11:05

Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím považuje průběh vyšetřování v kauze Čapí hnízdo za zcela standardní. Provádění jednotlivých úkonů trestního řízení, včetně výslechů, je podle něj věcí taktiky vyšetřování. "V případě výslechu Andreje Babiše mladšího je postup komplikován jeho pobytem v cizině," řekl s tím, že výslech musí zajistit mezinárodní právní pomoc a musí mu předcházet zpracování znaleckého posudku na Babišův zdravotní stav.

"Průběh úkonů nemůže být takový, jaký jsme viděli v reportáži," vysvětlil jednání zastupitelství i policie Erazím.

11:04

"Novou informací je pro policii e-mail novinářce, kde (Andrej Babiš mladší) podle všeho usiluje o kontakt s policí," ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Jan Ptáček.

Policisté podle něj po Babišovi mladším nikdy nepátrali, protože nemuseli. "Byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali," uvedl.

10:57

Premiér Babiš byl na ranní tiskové konferenci velmi emotivní. "Nikdy nedostoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují," hřímal premiér. 

Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují, říká premiér Andrej Babiš

Andrej Babiš na archivním snímku. Praha, 20. 10. 2017.
0:23
Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují, říká premiér Andrej Babiš. | Video: Česká televize, Facebook/ČT24
10:48

"Pražský hrad je skutečnou kotvou a zárukou demokracie a svobody," píše na svém osobním účtu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

10:45

Tisková konference policie. 

9:18

Bývalý premiér Mirek Topolánek komentuje současnou politickou situaci. "Dělat z vlastního dítěte Ivetu Bartošovou (sorry, ale už to jinak nejde), to je zrůdnost," píše. 

9:10

Popisek pod karikaturou šéfa Seznam.cz Ivo Lukačoviče na komentářové stránce v deníku MF Dnes.

8:56

Šéf ODS Petr Fiala trvá na tom, že Babiš by neměl být ve funkci premiéra do doby, než bude kauza Čapí hnízdo vyšetřena. 

8:44

Pozornost sociálních sítí upoutalo dnešní vydání MF Dnes. 

8:35

Šéf pirátů Ivan Bartoš pozval předsedy opozičních stran na jednání. "Domníváme se, že nové informace zvýšil naléhavost celé situace a vývoj může dále akcelerovat, zatímco hlasování o nedůvěře vládě je plánováno až na pátek," stojí ve zprávě. 

8:25

"Je to puč Palerma. Je to akce hodná rozvědky, možná zahraniční, možná české," prohlásil.

8:24

"Nevidím důvod, aby někteří novináři nahrazovali orgány činné v trestním řízení," dodal Babiš. 

8:23

"Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují. Nikdy. Pokud budu odvolanej, fajn. Chci jen poděkovat panu prezidentovi, který samozřejmě…a moc mu děkuju, že mě podpořil," řekl Babiš. 

8:13

Premiér komentoval i hlasování o důvěře vlády, které proběhne příští týden v pátek. "Nechápu, proč by tato vláda neměla mít důvěru, když dělá skvělé věci. Já myslím, že v zahraniční politice jsem předvedl za pár měsíců víc než všichni moji předchůdci," komentoval Babiš. 

8:11

"Vytváří se tlak na orgány činné v trestním řízení, aby už konečně zavřely toho Babiše, protože o to tady jde přece. Tak to je absolutně neskutečné a někdo stále opakuje nějaké lži," prohlásil premiér. 

8:05

Babiš ráno před odletem do Bruselu řekl, že se svým synem Andrejem v kontaktu. "On mi psal asi v půl čtvrté ráno," upřesnil Babiš.

Zopakoval, že žádná nové fakta v kauze Čapí hnízdě nejsou. "Nový fakt je to, že nějaký novináři zneužili informace, kde bydlí matka mého prvorozeného syna a můj syn a považuji to za největší hyenismus, co znám," řekl premiér s tím, že redaktoři Seznamu Zprávy použili mafiánské praktiky. "Redaktoři se jako mafie vloupali do toho objektu, kde je byt, kde bydlí můj syn a jeho matka, použili mafiánské metody," řekl Babiš.

07:38

"Mluvíte o Senátu jako o symbolu morálky. Vyzývá mě, abych odstoupil. Nechápu vůbec, proč se k tomu vyjadřují. Každý dělá kampaň na Babiše," řekl premiér. 

07:37

"Já vůbec nechápu, jak můžete vysílat vyjádření psychicky nemocného člověka," řekl na adresu svého syna. 

07:36

"Považuji to za největší hyenismus, co znám," komentoval znovu premiér reportáž Seznam TV.

07:35

"Žádná vládní krize není," řekl Andrej Babiš v České televizi. 

07:18

Andrej Babiš na svém Twitteru uvedl, že na dveře bytu jeho syna v Ženevě bouchají nějací lidé. Žádá je, aby odešli. 

07:07

Další trestně stíhaná v kauze Čapí hnízdo Jana Mayerová uvedla, že i ona je ve špatném psychickém stavu. Situace ji prý málem dohnala k sebevraždě. 

07:02

Senátor a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska se domnívá, že by policie měla zvážit vazbu pro premiéra Andreje Babiše, aby nemohl mařit vyšetřování.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u on-line přenosu, který sleduje politické dění kolem kauzy premiérova syna. 

23:40

Náš online přenos pro dnešek končí, děkujeme za pozornost.

22:45

Podívejte se na záznam demonstrace proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí.

21:44

Proti výrokům Miloše Zemana se ohradil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Miloš Zeman pokládá reportáž s A. Babišem ml. za hyenismus, neboť "muž na záznamu je nejspíše duševně nemocný". Pokud bychom přijali toto tvrzení jako etický standard, je potom hyenismem každý záznam s prezidentem republiky," napsal Kalousek na Twitter.

21:21

"Myslím si, že slušná dívka by se neměla spojovat s prostitutkou. A to ani při demonstraci za práva prostitutek," komentoval prezident Miloš Zeman na TV Barrandov fakt, že se Tomio Okamura spojil se zbylými opozičními stranami při plánu vyslovit vládě nedůvěru.

21:15

Prezident Zeman na TV Barrandov uvedl, že si sice nemyslí, že bude vládě vyřčena nedůvěra, ale pokud ano, pověří sestavením nové vlády Andreje Babiše. "Jsem úplně spokojený se svou pozicí. Kdyby byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády. Mám dva pokusy," dodal s tím, že mu to umožní, aby se situace na pár měsíců uklidnila.

21:08

"Připomínám, že v případě podobných obvinění komunálních politiků 85 % podobných případů soudy zamítly, takže ctěme presumpci neviny," uvedl prezident Zeman na TV Barrandov.

21:08

"V této zemi novináři nejsou vyšetřovatelé, prokurátoři a už vůbec ne soudci. Pokud jim svěříme tuto roli, stávají se z nás otroci médií," řekl prezident Miloš Zeman

21:03

"Znám Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka z jejich produkce více než 20 let. Použil jsem termín revolverová žurnalistika… Také bych řekl špinavá nebo kanálová žurnalistika. Tihle lidé jsou známí tím, že působí v tomto směru," řekl o reportáži Miloš Zeman.

20:58

"Víte, je to hyenismus, je to docela obyčejný hyenismus odpovídající úrovni české žurnalistiky. Pražský dav si dnes jako obvykle zahulákal a vůbec mu nedojde, že protestuje proti výsledku demokratických voleb. Moje prognóza je, že se to rozplyne, že to skončí," řekl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov s tím, že mu reakce opozičních politiků připomíná splašené slepice.

20:52

"V mém vidění světa se stalo to, že pár revolverových novinářů přepadl v jeho švýcarském bytě nemocného muže a zveřejnil záznam rozhovoru. V podstatě by se nestalo nic, kdyby ten muž nebyl synem premiéra. Teď se musíte ptát, jestli je ten člověk opravdu nemocný. Podle mého názoru i ten záznam rozhovoru naznačuje příznaky duševní nemoci," řekl prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barandov.

20:24

"Mirka na hrad! Zeman ven!" skandují lidé na Václavském náměstí po řeči Miroslavy Němcové. Poslankyně ODS apelovala hlavně na sociální demokraty, aby příští pátek hlasovali o nedůvěře vládě.

20:23

Kolem 300 lidí dnes přišlo v Českých Budějovicích na demonstraci nazvanou Požadujeme demisi Andreje Babiše, demonstrace za právní stát. "Smyslem je ukázat, že občané v Českých Budějovicích mají kritický názor na dění na vládní úrovni a nové informace ohledně Čapího hnízda a Andreje Babiše (ANO) a jeho syna. Není to primární důvod, že se scházíme kvůli tomu synovi, je to zejména kvůli tomu, že pan premiér je zatížený x kauzami, tohle je jenom třešnička na dortu, která už opravdu vybízí k občanské iniciativě," řekl ČTK organizátor Petr Lebeda. Z pódia později řekl: "Nechci v čele státu estébáka, který je do své kauzy schopný namočit vlastní děti."

20:19

Demonstrantům na oplátku děkuje i Miroslav Kalousek.

20:16

Václavské náměstí, listopad 2018.

20:10

Demonstranti na Václavském náměstí děkují Senátu za podporu. Úspěch se svou řečí sklidil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Neuhneme, neuhneme, neuhneme!" sdělil protestujícím.

20:08

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček komentuje dnešní demonstraci.

20:01

Václavské náměstí už je zcela zaplněno lidmi až po Vodičkovu ulici.

19:57

"Kalousek! Kalousek!" skandovali lidé na Václavském náměstí.

19:53

Na improvizovaném pódiu s nápisem "Jedině demisi!" mají večer vystoupit hosté. "Oslovili jsme všechny demokratické strany, máme přislíbenou účast například od Miroslavy Němcové (ODS), senátora Václava Hampla (za KDU-ČSL), Miroslava Kalouska a Markéty Pekarové Adamové (oba TOP 09). Kromě nich vystoupí lidé, kteří nejsou spjati s politickým životem.

19:51

"Jestli na území, kam se dělají takové silné prověrky a kontroly, přivezu osobu, která je nejbližší příbuzný premiéra země, která je součástí Severoatlantické aliance a EU, tak tam prostě riziko je. Ať si říká kdo chce, co chce," komentoval dnes místopředseda Senátu Milan Štěch v pořadu Interview ČT24 údajný únos Andreje Babiše juniora na Krym.

19:46

Demonstranty jednoznačně podporuje i šéf Zelených Petr Štěpánek.

19:41

"Sešli jsme se, protože jsme už hodně naštvaní. Máme dojem, že situace v naší zemi v politické sféře je někde, kde by neměla být," řekla ČTK krátce před zahájením demonstrace spoluzakladatelka skupiny AUVA Veronika Ševčíková. Podle facebookové události by mělo dorazit 11 000 lidí.

19:40

Lidé drží transparenty s nápisy jako "Nechci z ČR Rusko, Babiš ven", "Andrej = Krim" nebo "Uklid(n)íme vaše děti" s fotografií lékařky Dity Protopopové, který má evokovat volební transparent hnutí ANO. K vidění jsou vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti mají píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali "Demisi!". Na místě je i policie.

19:31

Na pražském Václavském náměstí se dnes večer sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Akce začala v 19:00 a pořádá ji aktivistická skupina AUVA, jež už v minulosti uspořádala několik demonstrací proti předsedovi vlády. K Opletalově ulici bylo náměstí krátce po zahájení hustě zaplněno, protestující ale stáli až u tramvajových kolejí v ulicích Vodičkova a Jindřišská. Účast přislíbili někteří politici.

19:23

V případu Andreje Babiše mladšího, který je jedním z obviněných v kauze Čapí hnízdo, zůstává stále mnoho nevysvětlených informací. Jejich objasnění je klíčové pro věcné posouzení celé aféry. Rozhovor s Petrem Protopopovem, který premiérovu synovi dělal asistenta kvůli jeho údajné schizofrenii a doprovázel ho na Ukrajině, sice obsahuje některé podrobnosti z jejich cest a pobytu, vyvolává však také nové otázky.

19:22

Sledujte přímý přenos z demonstrace na Václavském náměstí.

19:17

Demonstrace na Václavském náměstí pomalu začíná.

18:44

Předseda ČSSD Jan Hamáček po schůzce se Zemanem strávil na Hradě ještě zhruba hodinu, areál opustil později než prezident. U téměř dvacítky novinářů, která na něj na nádvoří čekala, se nezastavil.

18:36

Komunistu Dolejše poslední průzkum Medianu nepřekvapuje.

18:23

Poslanci ANO jsou asi hluší a slepí, píše poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

18:15

O nedůvěře vládě se bude ve sněmovně hlasovat příští pátek. Dolní komora začne jednat v 9:00, uvedl podle České televize Faltýnek.

18:05

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to po dnešním zasedání klubu řekl jeho předseda a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Žádný ze zákonodárců vládního hnutí ve Sněmovně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD, dodal.

Faltýnek uvedl, že poslanci ANO věří v nezávislé vyšetření případu Čapího hnízda. Odmítl komentovat dnešní usnesení Senátu, který označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy. Zdůvodnil to tím, že důvěru vládě dává Poslanecká sněmovna.

17:47

"Je třeba se zabývat činností pana Babiše staršího. Proto jsme se rozhodli, že v Evropském parlamentu uděláme konferenci, která se bude zabývat vlivem pana Babiše na svobodu slova v České republice," oznámil na Twitteru europoslanec Jaromír Štetina.

17:42

Prezident Zeman dnes přijal šéfa ČSSD Jana Hamáčka.

16:56

Median: U voličů ANO výrazně převažuje pohled, že jednání novinářů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka bylo neetické (v součtu 73 %). U voličů jiných stran a nevoličů tento názor nedosahuje ani 30 %.

16:55

Téměř šedesát procent lidí si myslí, že by měla vláda Andreje Babiše skončit, nebo že by měl odstoupit alespoň premiér. Nic by neměnilo 29 % lidí.

16:40

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

"Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám," řekla Zacharovová podle agentury RIA Novosti.

16:37

Problémy premiéra jsou již neúnosné, píše předseda ODS.

16:29

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem.  "Není to v pořádku. Ukrajinská strana mě ještě nekontaktovala, ale já sám si k tomu vyžádám podklady. Chci se spojit s ruskou i ukrajinskou stranou a chci k tomu bližší informace. Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády," řekl Petříček Deníku N.

16:29

Bleskový průzkum Median: Většina lidí (56 %) si myslí, že by kauza s Andrejem Babišem mladším měla mít dopad na vládu - 27 % by stačil odchod premiéra, 29 % by preferovalo konec celé vlády. Pokud by vláda padla, většina lidí (61 %) by si přála předčasné volby. Jen třetina (34 %) se vyslovila pro to, aby v takovém případě jmenoval prezident Miloš Zeman úřednickou vládu. "Došlo tedy k výrazné změně proti vládním krizím v roce 2009 a 2013, kdy respondenti ve výzkumech často úřednické vlády podporovali," komentuje výsledek agentura. Šetření probíhalo na reprezentativním vzorku 1 015 respondentů starších osmnácti let ve dnech 13. a 14. listopadu.

16:26

Europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda označil přístup premiéra Babiše za "taktiku mlžení a osočování".

16:20

Premiér Andrej Babiš (ANO) současnou situaci vyvolanou zprávou o údajném únosu svého syna podle bookmakerů spíše ustojí. Na to, že bude 1. února předsedou vlády s důvěrou, měl dnes ráno vypsán kurz 1,15:1, opačná možnost byla ohodnocena kurzem 4,6:1. Po některých událostech v průběhu dne se však kurzy posunuly na aktuálních (v 15:00) 1,5:1 versus 2,38:1. V úterý odpoledne byl v jednu chvíli kurz na setrvání premiéra ve funkci až 2,5:1. ČTK to dnes sdělil mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Jiří Hadrava. Ostatní sázkové společnosti s výjimkou dceřiné firmy Chance podobné kurzy nevypsaly.

16:04

Pokud někdo zpochybňuje nemoc mého syna, je to největší odpornost, řekl Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci. Podívejte se na záznam:

Babiš: Pokud někdo zpochybňuje nemoc mého syna, tak je to největší odpornost

Andrej Babiš. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
3:18
Záznam z vyjádření Andreje Babiš ke kauze údajného únosu Andreje Babiše mladšího | Video: Česká televize, Facebook/CT24
16:01

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček dorazil na Pražský hrad na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Měli by hovořit především o aktuální situaci ve vládě po zveřejnění informací o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Opozice kvůli případu vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, Hamáček o něm ve středu mluvil s Babišem, který pak zamířil situaci vysvětlit i na jednání poslaneckého klubu ČSSD.

15:36

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček podrobnosti k dnešnímu jednání Zemana a Faltýnka nesdělil. "Obsah jednání nebudeme komentovat," napsal Ovčáček s tím, že Faltýnek o schůzku s prezidentem požádal ještě před aktuálními událostmi na politické scéně. 

15:29

"Chci říct, že chápu, že vám médiím nevadí, že tady běží další kampaň, a zneužíváte nemocného člověka, já bych se na vašem místě styděl," řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci. Poté bez komentáře odešel ze sálu.

15:25

"Když šel s Protopopovem do Ruska na výlet, tak měli víza a zaletěli i na Krym, a pak byli i na Ukrajině několikrát. Nevím, proč to někdo řeší," komentoval Babiš cestu svého syna na Krym. 

15:23

"Můj syn studoval ve Švýcarsku, jeho matka tam dlouhodobě žije. Nikdy nebyl občanem Česka," řekl Babiš. 

15:22

"Zneužívají i korespondenci s mým synem, znovu opakuji je to pečlivě připravená kampaň," řekl premiér Babiš k dnešnímu vyjádření Babiše mladšího. 

15:14

Miloš Zeman přijal ve čtvrtek na Pražském hradě prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

15:03

Babišův syn zůstal sám na vysoce rizikovém území, údajné přítelkyni mohl říct celou řadu věcí citlivých pro premiéra, byl tam s vědomím ruských tajných služeb, říká Josef Pazderka, šéfredaktor Aktuálně.cz a bývalý zpravodaj ČT v Rusku.

14:57

Kdo podporuje Andreje Babiše v současné politické krizi? Sledujte rozhovor s poslankyní ČSSD Kateřinou Valachovou a předsedou SPD Tomiem Okamurou.

Babiš nemá jistou podporu ČSSD. Okamura podporu nabízí, ale výměnou za program SPD

4:05
Kdo podporuje Andreje Babiše v současné politické krizi? Sledujte rozhovor s poslankyní ČSSD Kateřinou Valachovou a předsedou SPD Tomiem Okamurou. | Video: Radek Bartoníček
14:35

Dnešní usnesení Senátu vůči dalšímu setrvávání předsedy ANO Andreje Babiše ve funkci premiéra je velmi málo ostré a není pejorativní, řekl jeho nový předseda Jaroslav Kubera (ODS). Senát nechce nic jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR i politická scéna.

"Já musím říct, že jsem naprosto v šoku právě pro ten Krym," prohlásil Kubera. "A vysvětluju si to jenom tak, že se to týkalo toho Protopopova, který byl Rus, a proto on mu navrhl tady ten úklid toho syna na ten Krym. Protože Andrej Babiš při svých příjmech a možnostech samozřejmě měl mnohem lepší destinace," dodal.

14:25

Podle místopředsedy KDU-ČSL by měl Andrej Babiš buď ihned situaci vysvětlit, nebo rezignovat.

14:21

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová souhlasí s postojem Senátu, který považuje účast Andreje Babiše ve vládě za nepřijatelnou. 

14:18

Podle jedné z bývalých tváří hnutí ANO Pavla Teličky je nová zpráva Andreje Babiše juniora pro "silné žaludky".

14:10

Zdraví dcery Andreje Babiše už znalec přezkoumal, zjistil týdeník Respekt.

"Jaký je výsledek zkoumání nezávislého znalce v oboru zdravotnictví, není známo - ale je pravděpodobné, že Adrianě Bobekové nebrání účastnit se řízení. Vyšetřování běží dál a její stíhání nebylo pozastaveno," píše Respekt. 

14:09

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru vysvětluje, co je schizofrenie. 

14:05

Andrej Babiš junior napsal podle Seznam Zpráv další email, tentokrát zareagoval na tvrzení svého otce v médiích. Premiér se v kauze odvezení syna na Ruskem okupovaný Krym odvolává na duševní nemoc juniora a nutnost být pod neustálým dozorem. "Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska," napsal Babiš mladší reportérům, kteří jej vyhledali a zveřejnili jeho výpověď. Policie už výzvu řeší.

14:05

Policie je připravena se spojit s Andrejem Babišem mladším.

13:55

Senátoři ANO takový vývoj v jednání Senátu očekávali, řekla novinářům předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová. Debata se podle ní "rozplizla" do dalších kauz a komentářů. Nepovažuje za fér, že se Babiš řádně a včas omluvil, ale přesto se tento bod projednával. "Nechme vyšetřovat odpovědné orgány, musíme věřit tomu, že jsme v zemi, kde platí legislativa, že jsme v právním státě," uvedla.

13:53

Premiér se z dnešního jednání Senátu omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. "Já jsem velmi rád, kdybych to měl říct obrazně, že před malou chvílí 59 hlasy z celkem 73 přítomných senátorů vlastně Senát Parlamentu České republiky, znovu zdůrazňuji obrazně, vyjádřil vládě nedůvěru," komentoval Vystrčil výsledek hlasování na tiskové konferenci.

Považuje to za důležitý signál pro českou společnost i samotného Babiše. "Protože skutečně se ukazuje, a zejména poslední události tomu přidávají, že účast Andreje Babiše ve vládě České republiky ve funkci premiéra může být bezpečnostním rizikem," dodal.

13:51

Ministr vnitra Jan Hamáček ujistil, že policie v případě Babiše mladšího koná. 

13:42

Většinou opatrní jsou zástupci krajských organizací ČSSD v názoru na to, zda by strana vzhledem k vývoji v kauze Čapí hnízdo měla odejít z vlády vedené Andrejem Babišem (ANO). Rozhodnout musí podle některých z nich vedení strany, podle dalších by sociální demokraté opuštěním vlády uvolnili místo pro SPD Tomia Okamury.

13:38

Marek Hilšer si nemyslí, že dnešní rozhodnutí Senátu k něčemu povede.

Senát právě schválil velkou většinou následující usnesení: Senát považuje účast A. Babiše ve vládě České republiky do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu za nepřijatelnou. K ničemu to reálně nepovede, ale mlčet k rozkladnému působení premiéra nelze.

Zveřejnil(a) Marek Hilšer dne 15. November 2018
13:33

Tomio Okamura za Babišem stojí, ale pouze v případě, že pomůže prosadit program SPD.

13:32

Po prohlášení Andreje Babiše mladšího je podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila výzva opozice, aby Babiš rezignoval, ještě naléhavější.

13:25

Stanovisko ČSSD je stále nejasné.

13:25

"Budete dál kňourat a dělat z vlastního syna nesvéprávného blázna, nebo zkusíte být chvíli chlap a odstoupíte? Jestli Vám na naší zemi jen trochu záleží, rezignujte," vzkazuje Miroslav Kalousek premiérovi Andreji Babišovi. 

13:07

Redakci Televize Seznam kontaktoval Andrej Babiš junior prostřednictvím mailu. "Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem' vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem' ve Švýcarsku, ale volný. Četl jsem taky, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu'. Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne: ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřenej (v psychiatrické léčebně), je druhá.' Přeju si být telefonicky v kontaktu s policií ČR, vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte," napsal.

13:02

Andrej Babiš junior Televizi Seznam popřel, že by trpěl schizofrenií. Podle něj jeho otec lže.

12:59

Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha situace nepovede k předčasným volbám. "Hnutí ANO ty volby vyhrálo velmi suverénně. Myslím si, že má nárok být ve vládě, ale myslím si také, že měli být schopní respektovat to, co ostatní politické strany tady respektují, že trestně stíhaná osoba ve vládě být nemá," řekl. Podle něj jde o problém hnutí ANO, který se stále opakuje.

"Kdyby si toho možná více všímala veřejnost, tak by to hnutí ANO nakonec řešilo, ale když vidí, že části veřejnosti je to jedno, že pořád Andrej Babiš je velmi populární osobou, tak holt s tím asi nic nedělají," uvedl místopředseda Senátu. Problémy se však podle jeho soudu budou vršit a bude je nutné za fungování současné nebo obdobné vlády vyřešit.

12:55

Usnesení navrhl senátor za ODS Miloš Vystrčil. "Nabízí se otázka, zdali je všechno v pořádku, když v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér," řekl v úvodním slovu.

13:03

"Po vysvětlení (spíše však zatemnění) Rusa Petra Protopopova začíná český premiér vypadat jako další bezpečnostní riziko," píše komentátor Martin Fendrych. 

12:51

Pro návrh bylo 59 senátorů, proti čtyři. Deset se zdrželo.

12:40

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek dává palec nahoru všem senátorům ČSSD, kteří hlasovali pro návrh Miloše Vystrčila o nepřijatelnosti účasti Andreje Babiše na vládě.

12:16

Účast Babiše ve vládě je nepřijatelná, rozhodl Senát.

12:14

Podle předsedy ODS Petra Fialy by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl mimořádnou schůzi svolat na příští pátek. "Máme k dispozici podpisy všech šesti poslaneckých klubů a jejich poslanců. To znamená, že v příštím týdnu proběhne schůze, na které se bude projednávat vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše," řekl novinářům Fiala.

"Bude to důležitý okamžik pro všechny, kdy se budou muset skutečně rozhodnout a veřejně říct, zda je pro ně přijatelná osoba Andreje Babiše se všemi jeho problémy v čele vlády. Je to věc, která neúměrně zatěžuje českou vládu a republiku," dodal.

12:05

Pokud by vláda padla, bude mít klíčovou roli prezident republiky. A já chci znát jeho názor, zdůvodňuje předseda ČSSD Jan Hamáček, proč dnes odpoledne míří na schůzku za Milošem Zemanem. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zároveň k aktuálnímu vývoji v kauze Čapí hnízdo upřesnil, že Andrej Babiš junior není občanem České republiky.

11:50

Ukrajinský velvyslanec Yevhen Perebyinis na dotaz o ilegálním cestování (dle ukrajinských zákonů) premiérova syna na Krym uvedl: "Ukrajinské úřady samozřejmě ověří přiznání pana Protopopova v rozhovoru Právu. Zatím nemůžeme poskytnout k situaci žádná další vyjádření."

11:36

Prezident Miloš Zeman údajně chystá zásadní prohlášení k současnému politickému dění. 

11:30

Druhá za ANO se do debaty přihlásila senátorka Zuzana Baudyšová. "Ptám se proč tolik pozornosti kauze Čapí hnízdo? Je tady tolik kauz, kde zločinci fungují jako na drátku a nikdo se jim nevěnuje. Doporučovala bych vzít v úvahu, jakou roli v této kauze hraje závist a nenávist," řekla.  

11:21

Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba pětiminutové schůzce šéfům ODS a pirátů Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi sdělil, že ČSSD o postoji k nedůvěře vládě zatím nerozhodla. 

Podle poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové se sociální demokracie rozhodne do mimořádné schůze.

11:16

První z klubu ANO si vzal slovo Ladislav Václavec. "Musíme si uvědomit, že pan premiér byl obviněn ještě před volbami a v těch volbách pak zvítězil. Má proto právo být premiérem," řekl Václavec.  

11:02

"Jen jedno území je pro občana ze země NATO hůře dostupné než Krym. Je to Severní Korea," řekl senátor za ČSSD Milan Štěch.

10:45

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje na Krym cestovat. Cizí státní příslušníci a osoby bez státní příslušnosti se musí při vstupu na území prokázat cestovními doklady a zvláštním povolením, které vydává územní orgán Státní migrační služby Ukrajiny.

Mezi důvody pro udělení povolení patří například, že na okupovaném území Ukrajiny žijí blízcí příbuzní žadatele nebo se tam nachází nemovitost žadatele. "Turistický nebo obchodní účel návštěvy Krymu není důvodem k vydání zvláštního povolení," píše ministerstvo zahraničí na svém webu.

Ani švýcarské ministerstvo zahraničí cesty na Krym nedoporučuje. 

10:36

Senát začal projednávat bod Aktuální politická situace, neboli případ Andreje Babiše mladšího. Úvodní slovo si vzal Miloš Vystrčil (ODS) a hned se pustil do premiéra Babiše, že nepřijal pozvání senátorů a nedostavil se. 

10:26

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Deníku N řekl, že mu vadí, že Andrej Babiš mladší s vědomím premiéra Andreje Babiše navštívil Krym. Okolnosti cesty Babiše mladšího chce Petříček řešit s premiérem Babišem.

"Není to v pořádku. Ukrajinská strana mě ještě nekontaktovala, ale já sám si k tomu vyžádám podklady. Chci se spojit s ruskou i ukrajinskou stranou a chci k tomu bližší informace. Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády," řekl Petříček webu.

Ministr byl překvapený, že o cestě syna premiér věděl. "Je to velmi nestandardní. Českým občanům se nedoporučuje na Krym jezdit - to platí i pro premiéra. Toto téma před premiérem nadhodím," dodal.

10:16

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček dnes s Babišem o pochybnostech kolem vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo jednat nebude. "Pan premiér má nabitý program a předseda Hamáček také. Budou spolu v kontaktu a budou jednat v dalších dnech," řekl mluvčí ČSSD Petr Vurbs. 

Odpoledne Hamáčka čeká schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě, v plánu má setkání s předsedy opozičních ODS a pirátů. 

10:14

Senát se bude případem údajného únosu premiérova syna na Krym zabývat, i když se Andrej Babiš z dnešního jednání horní komory omluvil. Výhrady proti tomu měli předsedové senátorských klubů ANO a ČSSD Zdeňka Hamousová a Petr Vícha. Odklad jednání do přítomnosti předsedy vlády ale přímo nenavrhli.

"Nepovažuji za seriózní, abychom zahajovali věcnou debatu s partnerem, který se pracovně nemůže zúčastnit," uvedla Hamousová. Podle ní se Babiš z jednání horní komory omluvil už 7. listopadu. Vícha namítal, že debata bez Babiše by neprospěla zvýšení úrovně Senátu. "Nemyslím, si že cesta ke Sněmovně je tím správným směrem," uvedl Vícha v narážce na způsob jednání dolní komory.

10:12

Snažili jsme se o rozhovor s psychiatričkou Ditou Protopopovou, která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše. Marně.

Snažili jsme se o rozhovor Protopopovou, která napsala lékařskou zprávu o Babišovi mladším. Marně

0:18
Snažili jsme se o rozhovor s psychiatričkou Ditou Protopopovou, která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše. Marně | Video: Jakub Zuzánek, Lukáš Landa
10:08

Andrej Babiš tvrdí, že jeho syn odjel na Krym dobrovolně a byl tam šťastný.

A tady ještě připojuji pár fotek našeho syna Andreje z jeho loňského pobytu na Krymu, které přinesly dnešní Novinky.cz. Byl tam šťastný.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 15. November 2018
10:05

"Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," poděkoval Babiš na Facebooku Protopopovi, který byl s jeho synem na Krymu.

8:23

Petr Protopopov v rozhovoru pro Právo řekl, že na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo.

6:39

Na pražské Václavské náměstí je na večer svolána demonstrace, jejíž účastníci budou požadovat Babišovu demisi.

6:25

Další schůzky dnes čekají předsedu vládní ČSSD Jana Hamáčka kvůli kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym.

Setká se s prezidentem Milošem Zemanem, znovu s Babišem, který věc ve středu vysvětloval poslaneckému klubu sociální demokracie, i se zástupci opozičních stran, které chtějí ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. 

21:47

Podle politologa Jiřího Pehe vzbuzuje kauza údajného únosu Andreje Babiše mladšího i otázky o národní bezpečnosti. 

20:45

Podle poslance ČSSD Jana Chvojky jeho strana dnes s Andrejem Babišem neřešila žádnou přeměnu vlády. "Nebavili jsme se vůbec o nějakém odchodu z vlády, o tom, zda podpoříme nedůvěru, nebo jestli dáme demisi, o tom nebyla vůbec řeč," uvedl ve shodě s Dolínkem také Chvojka. Předseda klubu připomněl, že jednání budou pokračovat i ve čtvrtek. "Nebereme dneska nic za ukončené," dodal.

20:31

Babišově verzi v kauze Čapí hnízdo věří stále méně lidí.

20:25

V žebříčku nejzávažnějších kauz posledních let podle občanů se Čapí hnízdo umístilo na třetím místě za pádem vlády Petra Nečase a OKD.

20:11

Dění kolem českého premiéra, které ve svém článku přibližuje, označuje Les Echos za "vpravdě filmový scénář". Server nicméně pochybuje, že Babišova vláda nakonec padne, neboť ministerského premiéra podle něj podporuje značná část obyvatel Česka i prezident, kterého server chybně označuje za Milana Zemana.

20:08

Přijde klub populistů z východní Evropy o jednoho ze svých členů, ptá se dnes ve svém článku věnovaném vládní krizi v Česku francouzský list Les Echos. Vývoji kolem českého premiéra Andreje Babiše se dnes věnovala například i německá agentura DPA, podle které kauza Čapí hnízdo otřásá českou politickou scénou. Politické situaci v Česku se dnes věnuje například i rakouská agentura APA či evropský server Politico.

19:55

Ještě v roce 2015 byl Andrej Babiš mladší pilotem u společnosti Travel Servis. Aby mohl létat, musel projít velmi přísnou zdravotní prověrkou. Vlastnil totiž licenci komerčního pilota, pro kterou je nutné uspět v nejnáročnějších zdravotních testech včetně těch psychologických. Na kariérní vrchol, získání samostatné licence pro Boeing 737, už ale podle svědectví pilotů nedosáhl. Přečtěte si článek Martina Bibena, Ivy Bezděkové a Jiřího Pšeničky.

19:38

Místopředseda ČSSD Roman Onderka řekl, že premiér Andrej Babiš poslancům ČSSD vysvětloval svou verzi toho, co zveřejnily Seznam Zprávy o jeho synovi: "Následně jsme projednávali fungování koalice v rámci poslanecké Sněmovny a pak premiér odešel. Klub nepřijal žádné usnesení. Další jednání mezi Janem Hamáčkem a Andrejem Babišem proběhne ve čtvrtek, kdy se Hamácek uvidí i s prezidentem Milošem Zemanem. A pak uvidíme, co bude dál." Zatím by se spolupráce stran v koalici - podle toho, jak se bavili na schůzce s Babišem - neměla měnit

19:32

Poslanec ČSSD Petr Dolínek řekl, že Babiš sdělil, co potřeboval sdělit. "Teď je důležité, aby byl schopen všechna fakta říct lidem, tak jak on to uzná za vhodné. Čím víc jich řekne, tím budu raději," řekl. Otázka setrvání ve vládě v současnosti není předmětem jednání, dodal.

19:31

Ohledně jednání nechtěl místopředseda klubu ČSSD Jan Birke jít do podrobností. "Bylo to naprosto bez problémů. Padaly otázky a on (Babiš) naprosto bez problémů odpovídal," uvedl. Birke zdůraznil, že šlo o citlivé téma Babišovy rodiny. Dodal, že sám má negativní zkušenosti ohledně útoků na vlastní rodinu, takže nemůže hovořit například o uspokojení z otázek. Odkázal na Hamáčka, který však podle ČSSD vyjádření chystá až ve čtvrtek.

19:23

Podle průzkumu organizace MEDIAN věří informacím Televize Seznam o synu Andreje Babiše většina lidí, téměř polovina je považuje za závažné.

19:16

Jednání ČSSD a Andreje Babiše budou pokračovat v příštích dnech.

19:06

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odpoledne mluvil s poslanci ČSSD ve Sněmovně. Babiš dorazil na jednání klubu ČSSD v Poslanecké sněmovně kolem 17:00 poté, co skončilo koaliční jednání o minimální mzdě na úřadu vlády. Doprovodil ho tam místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček. Na klubu strávil podle informací ČTK zhruba hodinu a půl.

18:54

"Pokud by se to rozvinulo v další kauzu, pro nás by to bylo samozřejmě politicky složité a vnímali bychom to jako věc, která by mohla výrazně změnit přístup komunistické strany. To znamená, že bychom asi nejspíš tuto vládu nemuseli podpořit," řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič v pořadu Interview ČT24. V tuto chvíli je ale podle nej klub komunistů jednotný v tom, že se případ nachází v rovině spekulací a je třeba počkat na vyjádření orgánů činných v trestním řízení.

18:31

Psychiatrička Dita Protopopová (ANO), která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, dále zůstává ve všech svých odborných pozicích. Stojí za ní ministerstvo zdravotnictví i Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, které vede psychiatr Cyril Höschl. Přečtěte si článek Ivy Bezděkové.

18:27

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska premiér Andrej Babiš své děti "cynicky zneužil ke svým finančním a majetkovým čachrům", a teď se dovolává soucitu. "Je to eticky stejné, jako by někdo zavraždil vlastní rodiče a pak se dovolával soucitu, že je sirotek," napsal Kalousek na Twitter.

17:52

Předseda ODS Petr Fiala Aktuálně.cz sdělil, že si dokáže představit, že by pokračovala vláda ve svém současném půdorysu. Základním problémem pro něj ale zůstává Andrej Babiš.

17:46

V životě jsem nezažil takový hyenismus, řekl premiér Andrej Babiš na první tiskové konferenci od zveřejnění reportáže Televize Seznam.

17:43

Redakce pořadu Zvláštní vyšetřován postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem, řekla mluvčí společnosti Seznam.cz Aneta Kapuciánová.

"Seznam.cz je nezávislé médium a není vlastněno či ovlivňováno žádným politikem či politickou stranou. Pořad byl publikovaný jako obvykle, tedy po finálním zpracování a po vypracování všech souvisejících dokumentů, mezi kterými byla například i právní analýza týkající se otázky zveřejnění pořízených záběrů. Ta potvrdila, že redakce při přípravě reportáže postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem," uvedla Kapuciánová. 

17:08

Babiš a Hamáček odjeli na klub ČSSD do sněmovny, řekla ministryně Maláčová. ČSSD chce po premiérovi vysvětlit informace o údajném únosu jeho syna.

17:19

Redakce Zvláštní vyšetřování postupovala v reportáži o synovi premiéra Babiše podle Seznam.cz eticky a ve veřejném zájmu. Účelové načasování odmítá.

16:17

Prezident Miloš Zeman se sejde s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem ve čtvrtek v 16 hodin.

S Babišem se Zeman setká v pondělí a se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem se sejde příští týden ve středu. 

16:09

"Dnes odpoledne proběhlo jednání poslaneckého klubu ČSSD. Předseda strany Jan Hamáček seznámil poslance sociální demokracie o jednaní s premiérem Andrejem Babišem, které proběhlo ráno. Jednání mezi předsedou ČSSD a předsedou hnutí ANO o aktuální politické situaci bude pokračovat. Jan Hamáček se setká s Andrejem Babišem odpoledne, jednat budou také zítra. Ve čtvrtek 15. listopadu se předseda ČSSD setká také s prezidentem České republiky Milošem Zemanem," informovalo tiskové oddělení ČSSD.

15:59

"Věřím, že se vše vysvětlí," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček ke kauze premiéra Babiše. 

15:41

"Žádné fyzické násilí, samozřejmě. Ale osobní a velmi jasné sdělení, co si o takovém chování myslím," vysvětlil Aktuálně.cz ministr Richard Brabec, co myslel ranním vyjádřením "chlapské řešení".

Brabec k natáčení Babiše mladšího prohlásil: "Řešil bych to chlapsky, kdyby to udělali mému dítěti."

Brabec k natáčení Babiše ml.: Řešil bych to chlapsky, kdyby to udělali mému dítěti

Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš řeší na vládě vývoj okolo Čapího hnízda. | Video: DVTV
15:36

"Na žádné dotazy odpovídat nebudu," řekl Babiš s tím, že k celé kauze se vyjádří v televizi v neděli večer. Ke kauze se podle premiéra vyjádří i Protopopov. 

15:31

"To není Sarajevo, to je puč Palermo," okomentoval Babiš celou kauzu. 

15:29

"Dělají ze mě zrůdu, že jsem zneužil děti," řekl Babiš k reportáži Seznamu Zprávy. 

15:29

"Všechny tyto informace už všichni ve sněmovně už dávno vědí, protože to bylo ve spisu," říká Babiš.

15:26

"Pokud někdo přijde neohlášen do bytu a zneužije člověka, který má schizofrenii, nastudujte si co to je, tak k tomu nemám slov," řekl Babiš.

"Jasné načasování, sprostá lež a já to dokážu, že je to vylhaná sprostá lež," opakuje Babiš.

15:25

Babiš tvrdí, že policie Babišovi volala, že našla jeho syna v autě v hrozném stavu. Poté byl podle Babiše jeho syn převezen na psychiatrii do Havlíčkova Brodu. "Všechny ty sprosté konstrukce, které tady někdo vymýšlí, jsou sprostá lež," dodal. 

15:24

"Máme k dispozici dostatek fotodokumentace, které tyto sprosté lži vyvrátí," řekl Babiš k pobytu svého syna na Krymu. 

15:08

Na tiskové konferenci premiér dostal otázku, zda je pro USA v současné situaci stabilním partnerem a na čem se ráno dohodl s Hamáčkem. Babiš: "Návstěvu bych neobtěžoval vnitropolitickými problémami."

14:35

Jednání poslaneckého klubu ČSSD skončilo. Podle zdrojů Aktuálně.cz ale nezazněl žádný jednoznačný závěr - tedy zda ve vládě s ANO zůstanou, nebo odejdou. Jediný výstup je ten, že budou s Andrejem Babišem dál jednat, stejně tak posvětili Hamáčkovi zítřejší schůzku se Zemanem.

14:33

Opozice shromáždila podle předsedy ODS Petra Fialy dost podpisů pro svolání schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Se svoláním ale počká na vývoj v nejbližších dnech.

"V tuto chvíli máme shromážděny podpisy na to, abychom mohli vyvolat schůzi k vyslovení nedůvěry vládě, ale počkáme na další dny a hodiny. Třeba i pan premiér vyvodí politickou odpovědnost z té situace, která se kolem něj objevila a která opravdu mimořádným způsobem ztěžuje fungování vlády, zatěžuje Českou republiku a je to situace, se kterou nemůžeme dál žít," řekl Fiala.

14:19

Podle piráta Mikuláše Ferjenčíka "hodila ČSSD zpátečku". 

14:03

Co se bude ve vyšetřování kauz Andreje Babiše nyní dít? Městské státní zastupitelství nadále odkazuje na své včerejší vyjádření. 

"S ohledem na skutečnost, že ve věci "Čapí hnízdo" nadále probíhá vyšetřování a ve věci tzv. "únosu" prověřování, tj. obě věci se nachází v neveřejné fázi trestního řízení, nemůže Městské státní zastupitelství podávat v tuto chvíli bližší informace týkající se jednotlivých dílčích úkonů, neboť by zveřejňování těchto informací mohlo vést k zmaření trestního řízení," řekl Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

13:54

Psychiatrička Dita Protopopová nepochybila ve zprávě o zdravotním stavu premiérova syna Andreje Babiše mladšího. V oficiálním prohlášení to uvedl Národní ústav duševního zdraví, kde lékařka pracuje na malý úvazek. Mluvčí ústavu Jan Červenka sdělil, že Protopopová se v žádné zprávě z období, kdy řešila i případ Babišova syna, neprohřešila proti etice ani skutečnému stavu věcí.

Lékařka je autorkou zprávy, která měla podle médií Babišovi mladšímu pomoci vyhnout se trestnímu stíhání v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.

13:35

Ve středu odpoledne se nakonec neuskuteční plánovaná schůzka Hamáčka s šéfy opozičních stran. Schůzka, které se měli účastnit například předseda ODS Petr Fiala či Pirátů Ivan Bartoš, byla podle informací ČTK odložena na čtvrtek. Termín zasedání klubu sociální demokracie potvrdil mluvčí ČSSD Petr Vurbs.

13:30

Ve sněmovně se právě sešel poslanecký klub ČSSD, který jedná o aktuální situaci ve vládě. Po jednání plánuje Hamáček vyrazit na další schůzku s Babišem.

13:24

Jan Hamáček se po odpoledním jednání tripartity znovu sejde s Andrejem Babišem, zítra odpoledne ho přijme prezident Zeman, informovala o tom Česká televize. 

13:07

Bývalý premiér Mirek Topolánek si myslí, že Babiš situaci ustojí.

12:48

Účast na čtvrteční demonstraci za demisi předsedy vlády Andreje Babiše přislíbilo na Facebooku již více než osm tisíc lidí. Pořadatelé oznámili, že se kvůli velkému počtu účastníků musí akce konat na Václavském náměstí, místo původně plánovaného Malostranského náměstí.

12:25

Poslední vývoj komentují Petr Honzejk z Hospodářských novin a Petr Kamberský z Lidových novin.

ŽIVĚ: Padne vláda? Nebo Andrej Babiš kauzu Krym ustojí? Sledujte duel komentátorů

Andrej Babiš. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
32:07
Poslední vývoj komentují Petr Honzejk z Hospodářských novin a Petr Kamberský z Lidových novin. | Video: DVTV
12:24

Ve 13:30 se sejde poslanecký klub ČSSD. Hamáček bude seznamovat poslance s průběhem schůzky s premiérem Babišem. 

12:20

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka použije Babiš SPD jako "beranidlo proti ČSSD, aby byla poslušná a jednotně podpořila vládu."

12:15

Blog Davida Klimeše: Co vše by měl premiérův syn vydržet, proč je Babiš senior nelida, kdo stojí policii na krku a utrpení zoufalého Hamáčka.

12:10

S řešením vládní krize, kterou rozpoutaly nové informace v kauze Čapí hnízdo, může premiérovi Andreji Babišovi pomoci pravicově radikální hnutí SPD Tomia Okamury. Okamura předsedovi vlády ve středu dopoledne řekl, že by chtěl, aby vláda namísto programu ČSSD prosazovala nápady SPD.

12:08

Mimořádná schůze sněmovny a vyvolání hlasování o důvěře vládě by se podle představitelů ODS měla uskutečnit příští týden ve čtvrtek. "Předpokládám, ze podpisy budou shromážděny ve čtvrtek, odevzdáme je tak, aby schůze mohla být příští týden," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

U běžné mimořádné schůze by předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) musel rozeslat pozvánky na setkání sněmovny minimálně pět dní předem, avšak případy, kdy se hlasuje o nedůvěře kabinetu, jsou výjimečné. "Lze ho svolat i dříve a pak je na poslancích, zda namítnou, či nenamítnou nedodržení lhůty. A pak rozhodne sněmovna hlasováním. V minulosti se ne vždy u nedůvěry lhůta dodržela, nicméně nikdy se to nenamítalo," uvedl Vondráček.

Jednání vyvolali opoziční poslanci šesti z celkem devíti parlamentních stran. Jejich představitelé řekli, že opozice chce vyslovit vládě nedůvěru, protože Babiš nedokázal vysvětlit pochybnosti kolem Čapího hnízda. I s SPD by kritici šéfa ANO měli 92 hlasů, k sesazení vlády jich potřebují 101. Pokud by se přidala jen část zákonodárců sociální demokracie, stačilo by to k tomu, aby Babiš v roli premiéra prozatím skončil.

12:04

Web Seznam Zprávy zjistil, že psychiatrička Dita Protopopová z Národního ústavu duševního zdraví, která pečovala o Andreje Babiše mladšího, se před rokem dostala na ministerstvo zdravotnictví, kde se stala hlavním garantem velké reformy psychiatrické péče v České republice.

"O reformu psychiatrie jsem se zajímala dlouho, protože jako psychiatr cítím nedostatky současného systému péče o duševně nemocné," odpověděla na dotazy Seznamu Dita Protopopová.

11:49

SPD podle Okamury bude příští týden z programových důvodů hlasovat pro nedůvěru vládě. "Chceme vyjádřit nedůvěru této vládě, my jí nikdy nedali důvěru. Ale pakliže přijde na to, že by byla vláda ochotna prosazovat náš program, samozřejmě můžeme věci zvážit," uvedl Okamura.

Z posledního dění kolem Čapího hnízda nabyl Okamura dojem, že by mohl být prostor pro prosazení programu SPD. "Výsledkem toho jednání je, že mi pan premiér říkal, abych připravil nějaké klíčové programové body, které si myslíme, že by bylo dobré prosadit. A že bychom se o tom mohli příští týden pobavit," uvedl.

11:14

"Na procesu vyslovení nedůvěry vládě bude napínavý jediný moment: Souboj mezi Janem Hamáčkem a Tomiem Okamurou o prvenství, kdo z nich tam Andreji Babišovi vleze hlouběji…" komentuje současné dění Miroslav Kalousek na Twitteru. 

11:08

Šéf pirátů Ivan Bartoš zopakoval, že piráti Babišově vládě důvěru nevysloví, a zdůraznil, že vláda nemá důvěru pirátů od počátku. 

11:03

Aktuální vývoj v kauze Čapí hnízdo komentovala pro Aktuálně.cz německá
europoslankyně Ingeborg Grässleová, která kontroluje evropské dotace:

"Tvrzení syna premiéra Babiše, že byl unesen, jsou velmi znepokojující. Dokazuje to, že v Česku se ohledně kauzy Čapí hnízdo děje něco velmi špatného. Doufám, že policie tvrzení pana Babiše prošetří a že ho vyslechne, protože on je v kauze Čapí hnízdo jednou z klíčových postav. Vyzývám k tomu, aby vyšetřování pokračovalo a pravda vyšla najevo."

Celý rozhovor s Ingeborg Grässleovou najdete zde.

10:51

Nepřipadá vám ta vaše otázka směšná? reaguje šéf KSČM Vojtěch Filip na dotaz Aktuálně.cz, jestli by nebylo lepší, aby Andrej Babiš mladší přijel do Česka a odpověděl na otázky policistů.

Babiš Filipovi také řekl, že ke svému odstoupení nevidí důvod. 

Předseda KSČM Filip: Babiš mi řekl, že nemá žádný důvod odstoupit

Vojtěch Filip
2:23
Předseda KSČM Vojtěch Filip: Babiš mi řekl, že nemá žádný důvod odstoupit | Video: Radek Bartoníček
10:42

Podle Vojtěcha Filipa premiér Babiš nyní zjišťuje podrobnosti ohledně cesty svého syna na Krym a toho, kde Andrej Babiš mladší skutečně byl. 

10:36

Babiš řekl Filipovi, že nevidí důvod pro odstoupení. Komunisté se o tom, jak se postaví k hlasování o nedůvěře vládě, rozhodnou příští týden.

10:33

Andrej Babiš přijede 3. prosince do Švýcarska na pozvání Curyšské univerzity, píše Tagesanzeiger. V největším švýcarském městě má český premiér zahájit výstavu s názvem Druhý život vyprávějící příběhy lidí, kteří ve Švýcarsku našli druhou vlast.

10:31

Po jednání s premiérem Babišem opustil Úřad vlády také předseda KSČM Vojtěch Filip. Filip se z reportáže Seznamu Zprávy nic nedozvěděl. Zároveň zdůraznil, že komunisté za Babišem stojí.

10:26

Okamura novinářům řekl, že v souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí prostor pro prosazení programu SPD. S Babišem si domluvil další schůzku na příští týden. SPD by chtěla ve vládě nahradit ČSSD. 

10:23

Poslanci ČSSD zatím nemají informace o tom, co si řekli Hamácek a Babiš. Předseda ČSSD to klubu řekne až na dnešním jednání.

10:22

Poslanci SPD právě měli v kuloárech sněmovny krátkou poradu potom, co se Tomio Okamura vrátil ze schůzky s Andrejem Babišem. Na otázku, zda se debata týkala vlády, neodpověděli.

10:15

Šéf SPD Tomio Okamura se v úterý přidal k ODS či TOP 09, aby potopil vládu. Ve středu ráno po jednání s Babišem je SPD ochotná tolerovat vládu odborníků. 

10:13

Slovenský tisk podrobně píše o výrocích syna českého premiéra Andreje Babiše, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo držen v zahraničí. Podle slovenských listů začal rodinu do afér zatahovat sám předseda vlády.

10:05

Okamura jednal s Babišem, SPD by podle svého šéfa Tomia Okamury byla ochotná tolerovat vládu odborníků.

10:04

Po Hamáčkovi jednal Babiš bez předchozího upozornění také s Filipem a Okamurou.

9:55

Ministr životního prostředí Richard Brabec na Twitteru komentuje svůj emotivní výstup na ranní tiskové konferenci.

Zároveň Brabec odmítl, že by "chlapské řešení" znamenalo fyzické násilí. "Kdyby to někdo udělal mému dítěti, tak to pak asi řeším chlapsky," komentoval Brabec reportáž, ve které reportéři tajně natáčeli syna Andreje Babiše.

9:52

Poslanci dnes mají hlasovat o homosexuálním manželství. Lidé z kampaně Jsme fér nabízí poslancům svatební koláčky.

9:41

Syn skladatele Karla Svobody Petr Klein Svoboda tvrdí, že jeho otec žádnou bipolární poruchu neměl. Andrej Babiš včera na briefingu řekl, že jeho dcera Adriana Bobeková trpí bipolární poruchou stejně jako zesnulý skladatel Karel Svoboda. 

9:26

Výsledky jednání vlády 14. listopadu 2018:

9:16

Po Janu Hamáčkovi jedná s Andrejem Babišem o kauze Čapí hnízdo i předseda KSČM Vojtěch Filip.

8:59

Richard Brabec byl na tiskové konferenci velmi emotivní. Náš redaktor na tiskové konferenci prostor k dotazu nedostal. 

8:52

Brabec k natáčení Babiše ml.: Řešil bych to chlapsky, kdyby to udělali mému dítěti

Brabec k natáčení Babiše ml.: Řešil bych to chlapsky, kdyby to udělali mému dítěti

Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš řeší na vládě vývoj okolo Čapího hnízda. | Video: DVTV
8:27

"Kdyby to někdo udělal mému dítěti, tak to pak asi řeším chlapsky," komentoval Brabec reportáž, ve které reportéři tajně natáčeli syna Andreje Babiše. Reportérka Seznamu Zprávy zdůraznila, že Andrej Babiš mladší se zveřejněním videa souhlasil. 

8:24

"Natáčení bez vědomí pana Babiše jsou věci na pováženou," dodala Maláčová. 

8:23

Maláčová uvedla, že dokud nedostane odpovědi na kauzu od Babiše, tak se k celé záležitosti nechce vyjadřovat. 

8:22

"Pan premiér na vládě v krátkém, asi pětiminutovém projevu řekl svůj pohled na věc, vysvětlil nějaké věci," řekl Brabec. 

8:21

"Koaliční schůzka předsedů právě probíhá," odmítla se ministryně Jana Maláčová vyjádřit k Babišově kauze. "Pan předseda vlády nám stručně osvětlil některé body související s touto situací," dodala. 

8:02

Debatu nad personálními změnami na ministerstvech od 1. ledna dnes vláda přerušila. Počet míst ve státní správě by se měl podle návrhu ministerstva vnitra od počátku příštího roku meziročně snížit o téměř 770 míst. Na ministerstvech by se měly zrušit nejen řadové úřednické pozice, ale i některá vedoucí místa. O přerušení jednání o změnách informoval tiskový odbor Úřadu vlády.

7:56

Nelze je trestně stíhat, protože jsou duševně nemocné, tvrdí o již dospělých dětech premiéra Andreje Babiše jejich advokáti. Dcera a syn šéfa ANO čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo. Podle právníka Jana Provazníka z Masarykovy univerzity v Brně ale duševní choroba nezaručuje, že nemocný nestane před soudem. To se děje pouze v ojedinělých případech, kdy nemocný nedokáže vnímat dění okolo sebe.

7:54

Kauza Babiš ml.? Reportáž je eticky sporná. Babiš nevěděl, že je natáčen, říká sociolog médií Václav Štětka.

Kauza Babiš ml.? Reportáž je eticky sporná. Babiš nevěděl, že je natáčen, říká Štětka

15:46
Kubík a Slonková veřejnosti řekli, kde Babiš ml. je, přesnou adresu a místo pobytu. Mám pochybnosti, jak bylo naloženo s materiály ze skryté kamery | Video: Emma Smetana
7:28

Vláda dnes podle očekávání odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO). Společně s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) už odmítavý postoj avizovali minulý týden. Přečtěte si, jak text vznikal a co obsahuje.

6:30

Pro premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je středa dnem, který hodně napoví o jeho politické budoucnosti. Premiér nutně potřebuje udržet Jana Hamáčka a jeho ČSSD ve vládě, jinak mu hrozí její pád.

6:10

Ranní jednání vlady začalo, tady jsou reakce ministrů, kteří byli ochotni se zastavit u nás novinářů na pár slov.

5:50

Na vládě už se scházejí ministři Babišovy vlády. Premiér by měl o výrocích svého syna Andreje Babiše mladšího mluvit hlavně s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem. Opozice vyzvala Babiše k odstoupení z funkce premiéra, ČSSD zvažuje podle ministra vnitra Hamáčka různé varianty. 

 

23:50

Předseda ČSSD Jan Hamáček se podle Lubomíra Zaorálka bude chtít sejít i s prezidentem Milošem Zemanem, podle něhož je kauza divokou konspirací a vládu nepoloží. "To je schůzka, která se plánuje, samozřejmě," uvedl Zaorálek. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že další postup bude stanoven ve středu. "Zítra proběhne koaliční jednání a pak uvidíme," řekla.

23:30

Premiér Andrej Babiš se vrátil z pracovní cesty v Kodani zpět do Prahy. S koaliční ČSSD se sejde brzy ráno, předseda Jan Hamáček by s ním chtěl o nových okolnostech v kauze Čapí hnízdo mluvit i mezi čtyřma očima. Noční jednání se neočekávají.

22:05

Postoj sociálních demokratů ke kauze okolo Babišova syna se podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického nezměnil ani při večerním jednání poslaneckého a senátorského klubu. Žádný rozkol kvůli postupu mezi sociálními demokraty nepanoval, řekl Netolický novinářům.

21:25

Od obvinění loni v říjnu, tedy za celých 13 měsíců, se policii nepodařilo vyslechnout Andreje Babiše mladšího, který je spolu se svým otcem a dalšími pěti lidmi stíhán za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Kde je problém?

 

20:00

"To by se muselo stát, že by některému politkovi selhaly nervy. Což se samozřejmě stát může, ale jako člověk, který byl 30 let vystavený podobné situaci, můžu Baišovi doporučit, aby mu ty nervy neselhaly," řekl pro TV Nova Zeman. 

 

19:56

Prezident Miloš Zeman považuje informace o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym za konspirace, vládu ohrozit nemohou, řekl prezident televizi Nova. Na věc se Zeman bude Babiše ptát na schůzce, kterou mají naplánovanou na pondělí příští týden. Do té doby se nechce více vyjadřovat.

"Mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace. Já mám příští týden pravidelnou schůzku s Andrejem Babišem, tak se ho na to samozřejmě zeptám," řekl Zeman. Případné protibabišovské demonstrace, které podle prezidenta organizuje sněmovní opozice, jsou znakem "jisté politické ubohosti", dodal.

19:10

Dnešní bilaterální jednání premiéra Andreje Babiše a jeho dánského kolegy Larse Lökkeho Rasmussena v Kodani bylo kvůli zpoždění v programu českého ministerského předsedy odřeknuto. Oba premiéři se ale setkali na pracovní schůzce unijních lídrů hlásících se k liberální frakci ALDE. Této schůzky se Babiš chtěl původně zúčastnit na okraj jednání s Rasmussenem.

Babiš se před odletem do Dánska zúčastnil dvoudenní mezinárodní konference o Libyi v sicilském Palermu. Dnešní hlavní část jednání ale začala se zpožděním, což celý program v Palermu posunulo. V Kodani tak český premiér přistál se zhruba dvouhodinovým zpožděním oproti původnímu harmonogramu.

18:52

Bartoš: Chceme jednání o vyslovení nedůvěry vládě, reakce Babiše byla očekávaná. Sledujte reakce opozičních politiků na kauzu Babiš ml.

Pospíšil: Doufal jsem, že Babiš odstoupí. Sledujte reakce opozice na kauzu Babiš ml.

19:09
Bartoš: Chceme jednání o vyslovení nedůvěry vládě, reakce Babiše byla očekávaná. Sledujte reakce opozičních politiků na kauzu Babiš ml. | Video: Emma Smetana
18:44

Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka se opozici shodit vládu nepodaří. Pokud by k tomu ale došlo, mohl by novou vládu sestavovat právě Vondráček. On sám si to ale nemyslí. "Když se mě zeptáte jako právníka, tak já si myslím, že by se jelo jako kdyby znovu od začátku," říká předseda sněmovny v rozhovoru pro INFO.CZ. Sociální demokraté se podle něj postaví na Babišovu stranu. "Tyto snahy o nedůvěru znamenají destabilizaci. To je nějaký plán A a nikdo nemá plán B. A tato země potřebuje i trochu klid," míní Vondráček.

18:41

"Je to logické. Andrej Babiš musí odejít z politiky do doby, než bude věc vyřešena," odpověděl Fiala na dotaz, jestli chce, aby Babiš odešel z politiky. 

18:37

"Tohle není věc opozice vlády, to je morální problém pana premiéra," řekl Fiala v České televizi. 

18:35

"V normální zemi za takovéto situace premiér odstoupí a čeká, jak dopadne vyšetřování," řekl šéf ODS Petr Fiala v Interview ČT24. 

17:57

Agentura Rosbalt s odvoláním na mínění české opozice napsala, že převezení Babiše mladšího na Krym se nemohlo uskutečnit bez vědomí a nejspíš ani bez přímé účasti ruských tajných služeb.

"Není vyloučeno, že v této věci může sehrát podstatnou roli Rusko, rozhodne-li se nezůstat stranou a připojit se k vyšetřování dobrodružství syna českého premiéra," uvedla agentura.

17:50

Krymské úřady nemají informace o údajném pobytu Andreje Babiše mladšího na anektovaném poloostrově a nehodlají záležitost komentovat. Napsala to dnes ruská tisková agentura RBK, která o komentář k případu bezvýsledně požádala správní úřady Jalty a Sevastopolu, kde byl údajně syn českého premiéra loni držen.

Informace o údajném únosu Babiše mladšího na Krym dnes s nemalým zájmem zaznamenala ruská i ukrajinská média. Informují, že premiérův syn měl být ukrýván v Jaltě a Sevastopolu, kam ho údajně dopravil Rus Petr Protopopov. Někteří autoři v této souvislosti připomínají kritiku české diplomacie na adresu Moskvy po násilném záboru ukrajinského poloostrova. Upozorňují, že navzdory tomu někteří čeští politici Krym navštívili.

17:15

Vyzpovídat Babiše juniora, napsat na něj Čapí hnízdo. Hyenismus není ani jedno, píše v komentáři Jan Lipold. "Psychické problémy ještě samy o sobě neznamenají, že je někdo nedotknutelný a musí se 'nechat na pokoji'. A už vůbec to není pancéřový štít Babiše staršího". 

16:44

Kauzu Čapí hnízdo připomíná i Rádio Svobodná Evropa, které v souvislosti s Babišovým synem píše rovnou o skandálu. 

15:56

Šéf komunistů Vojtěch Filip trvá na tom, aby "orgány činné v trestním řízení konaly svou povinnost už proto, že ČR má se Švýcarskem platnou smlouvu o justiční spolupráci, stejně ať je brán v úvahu zdravotní stav vyšetřovaného, kdy nepoužitelnost výpovědi přímo hrozí".

15:39

Vidět Tomia Okamuru vedle šéfa ODS a dalších není příliš časté. 

15:31

O premiérovi Babišovi a údajném únosu jeho syna píše i britská BBC

15:20

O údajném únosu syna Andreje Babiše a možném hlasování o nedůvěře jeho vládě píše i americká agentura Bloomberg. O českém premiérovi píše jako o nejpopulárnějším politikovi, který je díky svému bohatství, stylu vládnutí a antiimigrační rétorice přirovnáván k Donaldu Trumpovi.

15:09

Okamura za svůj postoj sklidil od svých fanoušků vlnu kritiky. "To jste zklamal hodně lidí, to bych do vás neřekla," píší v komentářích Okamurovi fanoušci. 

Hnutí SPD od počátku zastává pevné stanovisko, že kauzu takzvaného ,,čapího hnízda" je třeba co nejrychleji prošetřit a objasnit. To je úkolem orgánů činných v trestním řízení a jsme přesvědčeni, že je to především v zájmu premiéra Babiše. Informace, že se dosud nepodařilo ani vyslechnout všechny obviněné osoby svědčí o pravém opaku. Protahování vyšetřování povede k další politizaci celé kauzy a k poškození důvěry občanů v právní řád a nezávislost policie. Je odpovědností ministerstva vnitra ,že policie nekoná nebo jedná pomalu. Za policii tak vyšetřují novináři. Hnutí SPD bude žádat vysvětlení vyjádření ministra vnitra ke stavu, že policie dosud v této kauze nezajistila potřebné výpovědi.

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 13. November 2018
15:44

"Pro civilizovaný právní stát existuje jediné řešení: Trestně stíhaný Andrej Babiš premiérem nebude," říká na Twitteru šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek k vývoji kauzy Čapí hnízdo.

14:51

Nejnovější kauzy českého premiéra Babiše si všímají i zahraniční média.

14:36

Bývalý premiér Mirek Topolánek se pozastavuje nad tím, že Babiš opakovaně přísahal na zdraví svých dětí s plným vědomím nemoci svých dětí. 

14:39

Vyjádření Jana Hamáčka (ČSSD) a Dana Ťoka (ANO) k současné kauze.

O reportáži budeme s Babišem mluvit, říká Hamáček. Je potřeba to vysvětlit, dodává Ťok

Jan Hamáček k výsledkům druhého kola senátních voleb
2:41
O reportáži budeme s Babišem mluvit, říká Jan Hamáček. Je potřeba to vysvětlit, dodává Dan Ťok | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček
14:31

Tweet Jana Lipolda k prohlášení Brabce: 

14:21

Podle Radima Hejduka je situace pro ČSSD neudržitelná. 

14:20

"Celá věc má vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení kauzy Čapí hnízdo a toho využívají opoziční politici. K tomu svolávají mimořádnou schůzi. Jediný program, který mají, je program antibabiš. Státní zástupce nechal prověřit vyšetřování," říká Babiš.

"Je to další pokus destabilizovat situaci v ČR, kde se nám daří a máme skvělé výsledky. Tentokrát pokus destabilizovat situaci v naší společnosti s využitím mých dětí," uzavřel český premiér. 

14:18

"Netušil jsem, že jednou budu komentovat zdraví mých dětí v takovéto situaci. Myslím, že všichni rodiče, kteří mají podobné trápení s dětmi, mě určitě pochopí. Každý rodič udělá pro děti všechno a já jsem ochotný za život svých dětí položit i život.," řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci v Palermu. "Omlouvám se dětem, ale musím to udělat, musím komentovat jejich zdraví. Dcera má dvacet let bipolární poruchu, a kdo neví, co to je, ať si vzpomene na pana Svobodu," říká dále Babiš.

Natáčení nemocného syna Babiš označil za hyenismus. "Můj syn, kterého přepadli v bytě a natáčeli ho a kladli mu sugestivní otázky, aby dostali správnou odpověď, to je skutečně vrchol hyenismu. Natáčet člověka tímto způsobem je odporné a hnusné. Je to součást scénáře, jak mě chtějí dostat z politiky. Není pravda, že můj syn byl unesen, vyplývá to i z prohlášení policie," dodal premiér. 

14:15

Bookmakeři nevěří, že se Andrej Babiš udrží v čele vlády - sázková kancelář Tipsport vypsala na setrvání Babiše ve funkci premiéra do února 2019 kurz 2,68 : 1, zatímco na jeho konec 1,4 : 1.

14:05

"Těch dětí je mi upřímně líto. Je ale nutné zdůraznit, že do hnoje své kriminální kauzy je zatáhl jejich otec. Rozhodně ne opoziční politici nebo novináři," napsal Kalousek. 

14:00

"Je to pokus destabilizovat politickou situaci v České republice, když se nám daří," dodal Babiš.

13:59

"Není pravda, že můj syn byl unesen," řekl Babiš a odkázal na vyjádření policie.

"Kampaň má za cíl vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení a využívají ho opoziční politici," dodal. 

13:58

"Natáčet tajně psychicky nemocného člověka je odporné a hnusné," dodal Babiš k reportáži Seznamu Zprávy. 

13:57

"Jsem netušil, že jednou budu komentovat zdraví mých dětí v takovéhle situaci. Všichni rodiče, kteří mají podobné trápení s dětmi, mě určitě pochopí, protože každý rodič udělá pro svoje děti všechno. Já jsem za zdraví mých čtyř dětí ochoten položit i život," řekl Babiš úvodem tiskové konference z Palerma. 

13:53

"Náš poslanecký klub jednoznačně a jednomyslně stojí za svým předsedou," zdůraznil Faltýnek. 

13:52

"Je to uměle vytvořená kauza a čekáme, až policie a státní zastupitelství skončí svoji práci," řekl Faltýnek. 

13:51

"Je to účelové pokračování vymyšlené kauzy Čapí hnízdo," řekl Faltýnek. 

13:49

Brabec označil za nekorektní reportáž Seznam Zprávy, kde reportéři syna Babiše natáčeli skrytými kamerami. "Hyenismus," konstatoval Brabec.

13:48

"Jasně zaznělo, že o těch tzv. převratných věcech policie ví. Opozice politizuje celou tu kauzu," řekl místopředseda hnutí ANO Richard Brabec.

13:38

Opozice bude přesvědčovat i vládní poslance, aby vyslovili nedůvěru premiérovi Babišovi. 

13:35

Bělobrádek řekl, že svolá komisi pro kontrolu BIS. 

13:33

"O tom rozhodnou voliči," řekl Pospíšil na dotaz, jestli je to konec Babiše v politice. "Takovou kauzu v české justici a politice nepamatuji," zdůraznil. 

13:32

"Tady nestojí žádný Fialův blok. Jsme tady proto, abychom vyjádřili znepokojení," uvedl Bělobrádek.

13:26

Šest opozičních stran, jež sdružují 92 poslanců, podalo návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 poslanců.

13:25

"Kauza se dotýká pověsti a postavení České republiky," řekl Fiala s tím. že nejlepší by bylo, kdyby Babiš odstoupil a dal prostor pro nezávislé vyšetřování. 

13:24

"To není otázka vlády a opozice, to je otázku důvěry v právní stát," řekl Bartoš. 

13:23

ODS, Česká pirátská strana, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN považují podezření premiéra Andreje Babiše z možného maření policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo za neakceptovatelné, vyzývají Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra do té doby, než dojde k vyšetření kauzy Čapího hnízda. Pouze tak lze zajistit nestranné vyšetřování, podávají návrh na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO, ČSSD a KSČM, vyzývají všechny poslance vládních stran, kterým záleží na principech právního státu, aby nadále nepodporovali člověka obviněného z dotačního podvodu a podezřelého z maření vyšetřování na pozici předsedy vlády.

 

13:18

Rozhovor s reportérkou Seznam Zprávy Sabinou Slonkovou o zjištěních v případě údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše ml. v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Byl Babišův syn unesen? Může to říct jen policie, je ale oběť, říká Slonková

24:26
Babiš mladší věděl, s kým mluví, mluví příčetně a my jsme si na to nechali udělat i posudek, říká Slonková. | Video: Emma Smetana, DVTV
14:00

"Není pravda, že byl můj syn unešen," řekl Andrej Babiš s odvoláním na dnešní tiskovou zprávu Policie ČR .

13:14

"Pokud to, co je v té reportáži, je pravda, tak je potřeba to velmi pečlivě vysvětlit. Měly by to vyšetřit orgány činné v trestním řízení, což ostatně, podle mých informací, dělají," řekl ministr dopravy Dan Ťok. 

13:11

Piráti se jednohlasně shodli, že budou hlasovat pro nedůvěru vládě Andreje Babiše.

13:10

"Uděláme veškeré kroky k tomu, aby vedly k vyslovení nedůvěře vládě," řekl šéf pirátů Ivan Bartoš. 

13:06

Poslanci požádají o svolání mimořádné schůze kvůli nejnovějším zjištěním v kauze Čapí hnízdo. Dohodli se na tom zástupci opozičních stran.

13:06

"Premiér Babiš by měl vystoupit nejen v Poslanecké sněmovně, ale také před občany České republiky a vysvětlit problematické okolnosti tohoto případu," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš.

13:01

Místopředseda lidovců Marian Jurečka chce jednání bezpečnostního výboru, zřídit parlamentní vyšetřovací komisi a schůzi pro vyslovení nedůvěry vládě.

12:59

SPD by vládu Andreje Babiše v případném hlasování o důvěře nepodpořilo. "Hnutí SPD pro důvěru vlády nehlasovalo. My budeme hlasovat pro nedůvěru vládě," řekl Radim Fiala.

12:54

"Kauzu Čapí Hnízdo je potřeba prověřit a objasnit. Je to v zájmu Andreje Babiše. Protahování vyšetřování přispěje k politizaci celé kauzy.
Je odpovědností ministerstva vnitra, aby policie konala," řekl místopředseda SPD Radim Fiala.

12:50

Národní ústav duševního zdraví se vyjádřil k aktuální kauze, ve které vystupuje také lékařka MUDr. Dita Protopopová, která v ústavu působí. "Vedení ústavu tyto informace (reportáž Seznam Zprávy, pozn. red.) důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat," píše se ve vyjádření ústavu.

12:34

Prezident by měl opět dva pokusy jmenovat nového premiéra, pád vlády by vyvolal politickou krizi, odpověděl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček na dotaz Aktuálně.cz, zda se nebojí případných předčasných voleb.

12:29

Událostí kolem českého premiéra si už všímají i první zahraniční média, mezi nimi ukrajinská agentura Unian. "Mladší syn českého premiéra Andreje Babiše tvrdí, že byl nuceně držen na Krymu," píše se v článku.

12:28

"V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných. Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný. Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

"K celé záležitosti údajného únosu Andreje Babiše ml. je namístě uvést, že policie přijatý podnět tehdy prověřovala, kdy dospěla k závěru, že se v dané věci o podezření z trestného činu nejedná," doplnila mluvčí.

12:27

Pavel Kováčik informoval, že není rozhodnuto, jak se KSČM postaví k svolání mimořádné schůze sněmovny. "My se rozhodneme, až když si vyslechneme osobně pana premiéra Andreje Babiše," řekl Kováčik. 

12:23

"Považujeme za zásadní, aby vše řešily příslušné orgány," zdůraznil Pavel Kováčik s tím, že komunisté celou věc považují za velmi závažnou. 

12:22

"V první fázi by stačilo, aby soudní znalec pana Babiše mladšího prohlédl na místě, ale k tomu by byla potřeba součinnost švýcarské policie," řekl Jan Hamáček k možnosti, jak zjistit zdravotní stav obviněného Andreje Babiše mladšího.

12:21

Jan Hamáček ke kauze Čapí hnízdo v souvislosti se synem premiéra:

Co se stane s vládou, je na Babišovi, říká Hamáček

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček hovoří s novináři 13. října 2018 před sídlem strany v pražském Lidovém domě.
Situace je velmi vážná, jako ministr vnitra vás chci ujistit, že orgány činné v trestním řízení už konají, říká předseda ČSSD Jan Hamáček. | Video:
12:16

"Není to jenom o tom, že je pan Babiš mladší ve Švýcarsku, on má i švýcarské státní občanství," dodal Chvojka k tomu, že postup policie v celé záležitosti se synem Babiše není jednoduchý.

12:14

"Vezme si ČSSD body, nebo peníze?" glosuje na Twitteru redaktor Aktuálně.cz Martin Ťopek. 

12:11

"Policie věděla několik měsíců, kde se pan Andrej Babiš mladší nachází," potvrdil Hamáček. "Není to tak, že by pana Babiše mladšího vypátrala dvojice redaktorů," dodal. 

12:09

"Na jednání jdeme s celou řadou otázek a budeme chtít odpovědi," řekl Hamáček k zítřejšímu koaličnímu jednání s tím, že nemůže vyloučit žádnou variantu toho, jak jednání může dopadnout. 

12:08

"Policie má moji plnou důvěru," řekl Hamáček. 

12:06

"Zítra proběhne koaliční jednání. Nechci předjímat, co se stane s koaliční vládou," řekl Hamáček s tím, že Babiš by měl odpovědět na všechny otázky. 

12:05

Probíhala komunikace se švýcarskou policií. "Policie věděla, kde se dotyčný nachází," řekl Hamáček ke zjištění Seznamu Zprávy o tom, že syn Babiše se nachází ve Švýcarsku. 

12:03

"Informace jsou velmi znepokojující a situace je vážná. O situaci budeme zítra jednat s hnutím ANO. Budeme požadovat jasnější a konkrétnější odpovědi. Nemůžu předvídat, co se stane s koaliční vládou," řekl Hamáček a zdůraznil, že orgány činné v trestním řízení již v kauze konají. 

12:03

Psychiatrička Dita Protopopová, která psala zprávu o synovi premiéra Babiše, se rozhodla rezignovat na post zastupitelky Prahy 8. "Lživé informace, které se objevily v médiích, mě poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku," uvedla Protopopová.

12:01

Tisková konference lidovců:

11:56

Redaktoři Aktuálně.cz čekají na Petra Protopopova.

11:53

"Myslím si, že pan premiér by neměl dlít v Palermu. Jeho vyjádření mě nepřekvapilo, dalo se očekávat," řekl Bělobrádek k tomu, že Babiš je na zahraniční cestě a k celé kauze se vyjádřil pouze na své Facebooku. 

11:50

Jurečka zopakoval, že na předsednictvu a poslaneckém klubu KDU-ČSL navrhne vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě.

11:48

"Měl jsem pocit velkého mražení," okomentoval reportáž Seznamu Zprávy Marian Jurečka s tím, že kauza má prvky organizovaného zločinu. 

11:48

"Poškozuje nás to v očích kolegů z Evropské unie i mimo ní," dodal Bělobrádek. 

11:47

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek svolá jako předseda Stálou komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, aby poslanci se zpravodajci diskutovali, zda nově zjištěné skutečnosti představují riziko pro bezpečnost státu. "Pokud premiérovi někdo unesl dítě, znamená to, že je premiér vydíratelný," řekl Bělobrádek.

11:45

"Má to i mezinárodní kontext," zdůraznil šéf lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že nechce, aby se Česko dostalo do situace jako Slovensko za dob Mečiara.

Bělobrádek zároveň řekl, že kauza je důvodem k hlasování o důvěře vlády.

11:36

Jiří Pospíšil na tiskové konferenci:

11:33

Kontext: 31 měsíců Čapího hnízda v komentářích: Účelovka? Matrix? Hon na rodinu?

11:32

TOP 09 vyzvala Babiše k rezignaci. 

Vyzýváme ČSSD, aby ve vládě s Babišem nesetrvávali, říká Pospíšil

Vysvětlení Babiše "Já nic, to zlí novináři" je naprosto nedostačující, říká Jiří Pospíšil. | Video: DVTV
11:27

Prohlášení TOP 09 k nejnovějším informacím o trestně stíhaném předsedovi vlády

Prohlášení TOP 09 k nejnovějším informacím o trestně stíhaném předsedovi vlády
Prohlášení TOP 09 k nejnovějším informacím o trestně stíhaném předsedovi vlády | Foto: Aktuálně.cz
11:27

"Na mě to působilo autenticky," řekl Pospíšil k výpovědi Andreje Babiše mladšího v reportáži Seznam Zprávy. 

11:25

"S jeho důvěryhodností stojí a padá důvěryhodnost celé vlády," řekl Kalousek s tím, že Babiš rozhodně důvěryhodný není. 

11:23

TOP 09 vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby odstoupil. Zároveň šéf TOP Jiří Pospíšil vyzval ČSSD, aby zaujala jednoznačné a nekompromisní stanovisko a v případě, že Babiš neodstoupí, tak z vlády odešla.

Tato kauza je jedna z nejhorších kauz která Česko od roku 1989 zasáhla," dodal Pospíšil 

11:16

"Já bych rád vyzval předsedu výboru pro bezpečnost Kotena, aby neprodleně svolal zasedání tohoto orgánu a pozval relevantní hosty," řekl na tiskové konferenci Vít Rakušan. Rakušan také vyzval Hamáčka a Babiše, aby informoval o dění poslance.

Rakušan si také myslí, že by se Babiš měl vrátit ze své zahraniční cesty a informace vysvětlit. "Považoval bych to za krok, který je přínosnější pro celou atmosféru, než aby přes média vzkazoval, jaká je proti němu vedená kampaň," dodal

10:53

"Pokud byl Babiš junior unesen lidmi spojenými s jeho otcem, předsedou vlády, je to stokrát horší než celé Čapí hnízdo. Jistotu však zatím nemáme," píše Martin Fendrych ve svém komentáři. 

10:40

Předseda ODS Petr Fiala pozval předsedy všech opozičních stran kromě KSČM na jednání o dalším společném postupu kvůli zjištěním v kauze Čapí hnízdo. Schůzka proběhne ve 12:30.

10:39

Syn Andreje Babiše se měl léčit v Národním centru duševního zdraví (NUDZ), kde působí i lékařka a Babišova poradkyně Dita Protopopová. "Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat," uvedlo vedení ústavu a dodalo, že Dita Protopopová působí v NUDZ pouze na částečný úvazek. Na profilu Protopopové přitom centrum uvádí, že tam působí jako vedoucí lékařka denního stacionáře pro pacienty s psychózou.

10:39

Jan Bartošek (KDU-ČSL) chce jako předseda svolat kvůli reportáži sněmovní bezpečnostní výbor, na nějž pozve zástupce tajných služeb a policie.

10:36

"Fakt, že se Sabina a Jirka (redaktoři Seznam Zprávy) ani na chvíli nezastavili nad tím, že ten kluk je evidentně nemocnej, mě teda děsí," komentuje šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek.

10:31

Nejvyšší státní zastupitelství upozornilo, že nemůže zasahovat do kauzy Čapí hnízdo, ani ji komentovat, neboť spadá pod Městské státní zastupitelství v Praze, ale pokud jde o podezření ze zbavení osobní svobody či únosu, dalo již podnět k jeho prověření. "Upozorňuje však, že prověření daného podnětu se bezesporu neobejde bez výslechu pana Babiše mladšího," dodal mluvčí Petr Malý.

10:26

Aktivistická skupina AUVA, která již dříve organizovala protivládní protesty, svolala v reakci na reportáž Seznam Zpráv na čtvrtek demonstraci pod názvem Požadujeme demisi Andreje Babiše!

10:11

Policie se novými informacemi už zabývá:

10:10

Projděte si reakce politiků na reportáž, v níž premiérův syn tvrdí, že ho během vyšetřování kauzy Čapí hnízdo proti jeho vůli odvezli na Krym.Někteří z politiků vyzývají k hlasování o nedůvěře vládě nebo přehodnocení vládní koalice.

10:05

"Řekli mi, že udělají všechno pro to, abych byl zavřený," říká Andrej Babiš junior.

Andrej Babiš junior: Řekli mi, že udělají všechno pro to, abych byl zavřený

1:09
Andrej Babiš junior: Řekli mi, že udělají všechno pro to, abych byl zavřený | Video: Seznam.cz
10:03

Andrej Babiš tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný a z Česka odjel dobrovolně a unesen nebyl. 

Má reakce na reportáž Seznam Zprávy není snadná. Jde o mou rodinu, moje děti. Fakta jsou ale jasná. Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil a která tím teď nejvíc trpí.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 13. November 2018
10:00

Syn českého premiéra Andrej Babiš junior tvrdí, že ho manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti pro stíhání v kauze Čapí hnízdo, loni proti jeho vůli odvezl na Krym.