reklama
 
 

Hnutí ANO svolává členy na demonstraci podporující Babiše, pořadatele prý nezná

Aktualizováno 16. 11. 2018 18:39
Je to neskutečná prasárna, brání se Babiš v Bruselu | Video: Ondřej Houska |  05:08
reklama
Prezident Zeman na TV Barrandov uvedl, že si nemyslí, že bude vládě vyřčena nedůvěra. Pokud ano, pověří sestavením nové vlády Andreje Babiše. Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš do vyšetření kauzy Čapí hnízdo zůstal ve vládě. Pro hlasovali i zástupci vládní ČSSD. Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti pro stíhání v kauze Čapí hnízdo, loni proti jeho vůli odvezl na Krym. Šest opozičních stran v reakci na to oznámilo, že svolají mimořádnou schůzi sněmovny, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru. Babiš nařčení odmítl. Aktuální vývoj sledujeme v on-line reportáži.

Hnutí ANO svolává členy na demonstraci podporující Babiše, pořadatele prý nezná

reklama
20:30
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, tímto naše dnešní on-line zpravodajství končí. Děkujeme za pozornost.

20:20
ODS

"Andrej Babiš se sám vmanipuloval do situace, která je pro předsedu vlády neudržitelná," řekl v DVTV europoslanec a kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil z ODS.

"Politickou situaci by uklidnilo a vyčistilo, kdyby po dobu, než se celá kauza vyšetří, nebyl předsedou vlády. Jestliže není ochoten to udělat dobrovolně, tak je zapotřebí využít ústavních prostředků a donutit ho k tomu," dodal s tím, že by Sněmovna měla premiérově vládě vyslovit nedůvěru i přesto, že avizovaný postoj prezidenta, že Babiše sestavením vlády opět jmenuje Babiše.

Rád by nahradil Junckera. Nechci EU zničit, ale nechci ani superstát, tvrdí Zahradil | Video: Martin Veselovský
18:38
Aktuálně.cz

Protesty zažívá i Slovensko. Tisíce lidí přišly v pátek do centra Bratislavy na demonstraci vyjádřit nespokojenost s poměry v zemi a podpořit organizátory dřívějších mohutných protivládních mítinků.

18:23

"Babiš má nulovou sebereflexi a nekonečnou závislost na moci," říká komentátor Petr Honzejk.

17:20

Babiš zlepšil výběr daní, ale rozděluje společnost a ovlivňuje média, vyplývá z bleskového průzkumu společnosti Median.

Téměř tři čtvrtiny, tedy asi 70 procent dotazovaných se shodly, že premiér Babiš rozděluje společnost. Přibližně stejný podíl Čechů, 69 procent, si myslí, že Babiš je jako politik a podnikatel ve střetu zájmů. Skoro dvě třetiny lidí také uvedly, že Babiš ovlivňuje média. Kolem dvou pětin dotázaných míní, že premiér způsobil pokles politické kultury a omezuje demokracii.

Podle většiny účastníků průzkumu, zhruba dvou třetin, se však díky Babišovi zlepšil výběr daní. Premiér se také podle 58 procent dotázaných zasloužil o zlepšení ekonomické situace republiky.

16:28

Na Klárově bude v sobotu demonstrace na podporu Babiše. Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter dnes podle informací Aktuálně.cz poslal všem členům zvací e-mail, což sám potvrdil. Odmítá však, že by organizátorem celé akce bylo přímo hnutí ANO.

"Obrátili se na mě lidé, kterým se nelíbí, jak se teď do pana Babiše všude kope. Rádi by jej podpořili. A požádali mě, abych o této akci informoval naše členy. To je vše."

Kdo konkrétně jej o to požádal, neřekl. Identitu zmíněného člověka prý nezná a ani to nepovažuje za důležité. "Existuje u nás právo shromažďovací. Každý občan toho může využít," dodal Richter.

Podle seznamu povolených záborů městské části Praha 1 je v kolonce svolavatel uvedeno jméno Zdena Zimerman. Akci nazval "Souhlas s politikou Hnutí ANO". 

16:00

Synovi premiéra hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic.

15:58

Tři příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů přišli na přelomu května a června za vyšetřovateli Čapího hnízda a chtěli po nich vyšetřovací spis, ale také otisky prstů a vzorky DNA, napsal s odkazem na své zdroje server Česká justice. Biometrické vzorky se podle serveru inspektorům získat nepodařilo a odnesli si jen část spisu. GIBS informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil.

14:20

Podle francouzského analytika Martina Michelota kauza s Babišovým synem premiérovi v Evropě neuškodí. Podle něj to nenaruší ani jeho vztahy s francouzským prezidentem, s nímž se v poslední době několikrát sešel. Michelot nepovažuje za pravděpodobné ani, že by na události reagovala Unie jako celek. "Ta aféra je dost temné a osobní povahy," říká. 

13:55

Společnost Seznam.cz se vyjádřila k výroků šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla a popisku u karikatury šéfa Seznamu Ivo Lukačoviče. "Výhrůžky šéfredaktora deníku, patřícího do premiérova svěřeneckého fondu, ponecháme k posouzení kriticky uvažující veřejnosti," vzkázala společnost v prohlášení

13:48
Andrej Babiš

"Lidé kteří si chtějí nastudovat co je schizofrenie, to musí odsoudit, protože to je hyenismus. Je to neskutečná prasárna," dodal Babiš.

"Zvažuju to," odpověděl Babiš na dotaz, jestli pojede navštívit svého syna. Babiš dodal, že si v noci psali prostřednictvím e-mailu. 

13:47
Andrej Babiš

"Žádné zavlečení to nebylo, je to kampaň redaktorů Seznamu, kteří se snaží využít mého syna, aby zase byly demonstrace," prohlásil Babiš. 

13:46
Andrej Babiš

"Tady se sprostě zneužívá to, že ti ošetřující lékaři nemohou říct nic o svém pacientovi," řekl premiér. 

"Jsem vyzýván, nevím k čemu," řekl Babiš a zopakoval, že nikdy neodstoupí. Také dodal, že dostává spoustu zpráv a e-mailů, v kterých ho lidé podporují. 

"Nechápu, že některá média berou vážně vyjádření mého syna, který je nemocný," dodal Babiš. 

13:35

O kauze českého premiéra již informoval také francouzský deník Le Monde.

"Pan Babiš junior obvinil svého otce, miliardáře, který vstoupil do politiky v roce 2013, (…) že s několika svými zaměstnanci zinscenoval jeho únos na Krym. Přiznal také, že v souvislosti s případem (Čapí hnízdo) podepsal dokument, který mu způsobil právní potíže, aniž by chápal, co podepisuje," uvedl deník. Všímá si také toho, že kauza s názvem Čapí hnízdo se v českých médiích řeší dlouhodobě.

13:43
Andrej Babiš

"Je to hyenismus největšího grádu. Považuji za absolutně skandální, že ti redaktoři nezákonně vnikli do domu," opakuje Babiš.

13:09

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v současnosti neprošetřuje postup pražských policistů při vyšetřování údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym, na které je sám syn premiéra emailem upozornil na konci loňského roku.

"GIBS se případem nezabývá, protože nám nejsou známy žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru," uvedl pro Hospodářské noviny Martin Strouhal z GIBS.

Pražští policisté prošetřování údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym odložili 13. ledna 2018 poté, co od jeho matky obdrželi fotografii, na které je vyfocena spolu s Andrejem mladším a aktuálním výtiskem deníku Blesk. A to přesto, že podle dostupných údajů s Babišem mladším žádný policista nemluvil. 

12:58
ČSSD

"Soc. dem. řekla, že situace je vážná, vedeme jednání a musíme se rozhodnout, jakou alternativu z těch, které jsou na stole, zvolíme. Ale musíme brát zřetel také na budoucnost České republiky, řekl Jan Hamáček v rozhovoru pro deník Právo.

"Možná to zní pateticky, ale při jednáních s opozičními politiky jsem si potvrdil, že nemají žádný plán B. Nevědí, co se stane ve chvíli, kdy sněmovna vysloví nedůvěru vládě. To je mimochodem i důvod mé schůzky s panem prezidentem. Pokud by padla vláda, tak klíčovým hráčem, který má karty v ruce, bude právě prezident republiky," říká Hamáček. 

12:34

O tom, že premiér Andrej Babiš "nikdy nerezignuje", píše i agentura Reuters. 

12:17
TOP 09

Podle Miroslava Kalouska dnešní vydání MF Dnes vyhrožuje šéfovi Seznam.cz Ivo Lukačovičovi. 

12:10
TOP 09

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila dnešní tiskový brífink pražské policie a městského státního zastupitelství zklamal. "Chci věřit, že vyšetřování Čapího hnízda i oznámení o únosu Babiše juniora probíhá standardně, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že některé procesní úkony trvají déle, než by bylo zdrávo," napsal. 

autoři: Domácí, ČTK | 13. 11. 2018 10:26

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy