Lékařské zprávy Protopopové jsou dle ústavu v pořádku. Dál pracuje i pro ministerstvo

Iva Bezděková
14. 11. 2018 18:27
Psychiatrička Dita Protopopová (ANO), která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, dále zůstává ve všech svých odborných pozicích. Stojí za ní ministerstvo zdravotnictví i Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, jejž vede psychiatr Cyril Höschl.
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb | Foto: Hnutí ANO

"Paní doktorka je stále gestorkou reformy psychiatrické péče. Za jejího působení reforma nabrala dobrý směr a jsou vidět reálné výsledky. Podařilo se například otevřít prvních pět Center duševního zdraví a vypsat výzvy na dalších šestnáct," odpověděla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Na reformu psychiatrické péče jdou zhruba tři miliardy korun z evropských peněz. Cílem je, aby v Česku vzniklo méně lůžek a víc zařízení, do kterých by pacienti docházeli z domova.

Na ministerstvo zdravotnictví přišla Protopopová v prosinci loňského roku, tedy ve stejný měsíc, kdy zde začal působit ministr Adam Vojtěch (za ANO). Tehdy ministerstvo hledalo náhradu za odcházející gestorku reformy. "Já byla oslovena, zda bych pozici nechtěla přijmout. (…) I když věřím, že by to vzhledem k mé práci na ministerstvu financí svádělo k teoriím ohledně dosazení ze strany pana Babiše, jde o zcela mylnou představu," řekla Seznamu.

Za Protopopovou se postavilo i vedení Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde pracuje na "malý" úvazek. "V souvislosti se zmíněnou kauzou byly prověřeny všechny zprávy, které v daném období MUDr. Protopopová napsala. Shledali jsme, že v nich nedošlo k žádnému pochybení," píše v tiskové zprávě.

Podle NÚDZ nebyla Protopopová u žádného z pacientů, jimž se věnovala, ve střetu zájmů.

Vedení ústavu také tlumočí vzkaz Protopopové, podle které nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak. 

Andrej Babiš mladší totiž v reportáži Seznam Zprávy uvedl, že právě Protopopová na něj vyvíjela nátlak: "Mně manželka Protopopova řekla, že mám na výběr. Buď tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď budeš tady, nebo půjdeš na 'prázdniny'. Tak já jsem neměl na výběr," prohlásil Babiš junior.

Protopopovová se narodila v roce 1980 v Bratislavě. Podle ČTK v letech 1998 až 2004 studovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde i po studiích působila jako odborný asistent. Absolvovala stáže v USA, Belgii, Británii a Rakousku. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Je členkou České lékařské komory a České neuropsychofarmakologické společnosti.

VIDEO: Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu, říká Babiš

Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu. Sestřih zásadních prohlášení premiéra Andreje Babiše, který vyvrací obvinění z únosu syna | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy