Lékařské zprávy Protopopové jsou dle ústavu v pořádku. Dál pracuje i pro ministerstvo

Iva Bezděková
14. 11. 2018 18:27
Psychiatrička Dita Protopopová (ANO), která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, dále zůstává ve všech svých odborných pozicích. Stojí za ní ministerstvo zdravotnictví i Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, jejž vede psychiatr Cyril Höschl.
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb | Foto: Hnutí ANO

"Paní doktorka je stále gestorkou reformy psychiatrické péče. Za jejího působení reforma nabrala dobrý směr a jsou vidět reálné výsledky. Podařilo se například otevřít prvních pět Center duševního zdraví a vypsat výzvy na dalších šestnáct," odpověděla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Na reformu psychiatrické péče jdou zhruba tři miliardy korun z evropských peněz. Cílem je, aby v Česku vzniklo méně lůžek a víc zařízení, do kterých by pacienti docházeli z domova.

Na ministerstvo zdravotnictví přišla Protopopová v prosinci loňského roku, tedy ve stejný měsíc, kdy zde začal působit ministr Adam Vojtěch (za ANO). Tehdy ministerstvo hledalo náhradu za odcházející gestorku reformy. "Já byla oslovena, zda bych pozici nechtěla přijmout. (…) I když věřím, že by to vzhledem k mé práci na ministerstvu financí svádělo k teoriím ohledně dosazení ze strany pana Babiše, jde o zcela mylnou představu," řekla Seznamu.

Za Protopopovou se postavilo i vedení Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde pracuje na "malý" úvazek. "V souvislosti se zmíněnou kauzou byly prověřeny všechny zprávy, které v daném období MUDr. Protopopová napsala. Shledali jsme, že v nich nedošlo k žádnému pochybení," píše v tiskové zprávě.

Podle NÚDZ nebyla Protopopová u žádného z pacientů, jimž se věnovala, ve střetu zájmů.

Vedení ústavu také tlumočí vzkaz Protopopové, podle které nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak. 

Andrej Babiš mladší totiž v reportáži Seznam Zprávy uvedl, že právě Protopopová na něj vyvíjela nátlak: "Mně manželka Protopopova řekla, že mám na výběr. Buď tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď budeš tady, nebo půjdeš na 'prázdniny'. Tak já jsem neměl na výběr," prohlásil Babiš junior.

Protopopovová se narodila v roce 1980 v Bratislavě. Podle ČTK v letech 1998 až 2004 studovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde i po studiích působila jako odborný asistent. Absolvovala stáže v USA, Belgii, Británii a Rakousku. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Je členkou České lékařské komory a České neuropsychofarmakologické společnosti.

VIDEO: Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu, říká Babiš

Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu. Sestřih zásadních prohlášení premiéra Andreje Babiše, který vyvrací obvinění z únosu syna | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy