Lékařské zprávy Protopopové jsou dle ústavu v pořádku. Dál pracuje i pro ministerstvo

Iva Bezděková
14. 11. 2018 18:27
Psychiatrička Dita Protopopová (ANO), která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, dále zůstává ve všech svých odborných pozicích. Stojí za ní ministerstvo zdravotnictví i Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, jejž vede psychiatr Cyril Höschl.
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb | Foto: Hnutí ANO

"Paní doktorka je stále gestorkou reformy psychiatrické péče. Za jejího působení reforma nabrala dobrý směr a jsou vidět reálné výsledky. Podařilo se například otevřít prvních pět Center duševního zdraví a vypsat výzvy na dalších šestnáct," odpověděla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Na reformu psychiatrické péče jdou zhruba tři miliardy korun z evropských peněz. Cílem je, aby v Česku vzniklo méně lůžek a víc zařízení, do kterých by pacienti docházeli z domova.

Na ministerstvo zdravotnictví přišla Protopopová v prosinci loňského roku, tedy ve stejný měsíc, kdy zde začal působit ministr Adam Vojtěch (za ANO). Tehdy ministerstvo hledalo náhradu za odcházející gestorku reformy. "Já byla oslovena, zda bych pozici nechtěla přijmout. (…) I když věřím, že by to vzhledem k mé práci na ministerstvu financí svádělo k teoriím ohledně dosazení ze strany pana Babiše, jde o zcela mylnou představu," řekla Seznamu.

Za Protopopovou se postavilo i vedení Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde pracuje na "malý" úvazek. "V souvislosti se zmíněnou kauzou byly prověřeny všechny zprávy, které v daném období MUDr. Protopopová napsala. Shledali jsme, že v nich nedošlo k žádnému pochybení," píše v tiskové zprávě.

Podle NÚDZ nebyla Protopopová u žádného z pacientů, jimž se věnovala, ve střetu zájmů.

Vedení ústavu také tlumočí vzkaz Protopopové, podle které nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak. 

Andrej Babiš mladší totiž v reportáži Seznam Zprávy uvedl, že právě Protopopová na něj vyvíjela nátlak: "Mně manželka Protopopova řekla, že mám na výběr. Buď tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď budeš tady, nebo půjdeš na 'prázdniny'. Tak já jsem neměl na výběr," prohlásil Babiš junior.

Protopopovová se narodila v roce 1980 v Bratislavě. Podle ČTK v letech 1998 až 2004 studovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde i po studiích působila jako odborný asistent. Absolvovala stáže v USA, Belgii, Británii a Rakousku. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Je členkou České lékařské komory a České neuropsychofarmakologické společnosti.

VIDEO: Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu, říká Babiš

Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu. Sestřih zásadních prohlášení premiéra Andreje Babiše, který vyvrací obvinění z únosu syna | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy