V Česku se děje něco velmi špatného, říká o Babišově kauze žena hlídající eurodotace

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 11. 2018 11:03
Tvrzení syna premiéra Andreje Babiše, že byl držen na Krymu, je podle německé europoslankyně Ingeborg Grässleové důkazem, že v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo se v Česku děje něco "velmi špatného". Grässleová to řekla Aktuálně.cz a dalším českým médiím na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Grässleová vede Výbor pro rozpočtovou kontrolu, který dohlíží na hospodaření s evropskými penězi. V minulosti už Babiše často ostře kritizovala. Zdůrazňuje ale, že proti němu "osobně nic nemá". Jde jí prý jen o to, aby vyšla najevo pravda ohledně dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Česká policie kvůli ní Babiše a jeho nejbližší rodinné příslušníky obvinila z podvodu.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Sledujete poslední vývoj ohledně Čapího hnízda?

Tvrzení syna premiéra Andreje Babiše, že byl držen na Krymu, jsou velmi znepokojující. Dokazuje to, že v Česku se ohledně kauzy Čapí hnízdo děje něco velmi špatného.

Doufám, že policie tvrzení pana Babiše mladšího prošetří a že ho vyslechne, protože on je v kauze Čapí hnízdo jednou z klíčových postav. Vyzývám k tomu, aby vyšetřování pokračovalo a pravda vyšla najevo. Je to v zájmu daňových poplatníků, protože jde o evropské peníze.

Každopádně to ale dokazuje, že Česko a speciálně pan Babiš má problém s vládou práva, a dokonce i ve vztahu k jeho vlastními synovi. Když jde někdo přes mrtvoly, není to podle mě dobrým příkladem vůdcovství.

Co konkrétně myslíte tvrzením, že v Česku se ohledně Čapího hnízda děje něco velmi špatného? Máte na mysli policii, premiéra nebo někoho jiného?

Mluvím o premiéru Babišovi. Jeho vlastní syn ho obvinil z toho, že ho jeho spolupracovníci unesli. Nemyslím si, že by si spolupracovníci dovolili unést syna svého šéfa, aniž by o tom šéf věděl. To je první věc, kterou je potřeba objasnit.

Další věcí je to, jaký to má dopad na vyšetřování případu Čapí hnízdo. To musí být v zájmu českých daňových poplatníků objasněno. Je skutečně už nejvyšší čas, aby pravda vyšla najevo.

Jak zatím hodnotíte konání českých úřadů, například to, jak reagují na vaše připomínky? Je všechno v pořádku?

Vždycky jsem považovala za pozitivní, že české úřady případ vyšetřovaly. Je to jeden z nesložitějších případů, s jakým jsem se kdy setkala. Bylo potřeba několikrát požádat o to, aby byli někteří obvinění zbaveni imunity, a vyšetřovatelé se do toho vždy pustili. To je vždy dobrý signál, který dokazuje, že v Česku funguje vláda práva.

Výbor EP pro rozpočtovou kontrolu

Výbor kontroluje, jak jsou používány peníze z rozpočtu EU. Za rok se jedná zhruba o 130 miliard eur. Hlavním správcem rozpočtu je Evropská komise, která vynakládá většinu finančních prostředků, a to 80 procent v členských státech a asi 13 procent ve světě. Zbývajících sedm procent připadá na čistě správní výdaje.

Výbor ověřuje, zda byly tyto prostředky použity v souladu s předpisy a zda byly dosaženy stanovené politické cíle.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu je příslušný i pro Evropský úřad pro boj proti podvodům a Evropskou investiční banku v Lucemburku. Dále spolupracuje též na průřezových aspektech evropského zákonodárství.

Významnou oporou výboru je Evropský účetní dvůr v Lucemburku. Jeho zprávy používá jako důležitý podkladový materiál pro svou práci.

Nový vývoj v této kauze ale ukazuje, že bude potřeba jít ještě dál. Je tu spousta kriminální energie, a to je znepokojující. Nechtěla bych být v kůži syna pana Babiše, aby o mně můj otec veřejně říkal, že jsem psychicky nemocná. I kdyby to byla pravda, není to nic, co by se mělo propírat veřejně. Vyšetřování musí pokračovat.

Dá se ale podle vás říct, že Česko jako takové není důvodem k nervozitě z hlediska dodržování vlády práva?

Když se podívám na to, jak se vyšetřují obdobné případy v Maďarsku, Rumunsku nebo Polsku, tak situace v Česku byla oproti těmto zemím vždy velmi rozdílná. Na otázku, jestli je v Česku možné vynutit vládu práva a jestli tam jsou svobodná média, jsem vždy odpovídala, že ano. Česko je v porovnání se zmíněnými zeměmi výjimkou. Vyšetřování tam navzdory všem problémům vždy probíhalo a média o něm, navzdory všem problémům, psala. To je dobrým signálem pro to, že země je velmi stabilní.

Teď ale musí české úřady prokázat, že se skutečně chtějí dozvědět, co se stalo. Já bych se to ráda dozvěděla a myslím, že spousta Čechů také.

Brabec k natáčení Babiše ml.: Řešil bych to chlapsky, kdyby to udělali mému dítěti

Premiér Andrej Babiš řeší na vládě vývoj okolo Čapího hnízda. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy