O Andyho jsem se staral jako o bratra, řekl Protopopov. Byli to kamarádi, tvrdí Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 11. 2018 10:51
Petr Protopopov odmítá, že by unesl syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym. Právu řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Protopopov uvedl, že se o Babiše trpícího údajně schizofrenií staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Šéf ANO jemu i jeho manželce za tuto péči ve středu poděkoval.
Andrej Babiš mladší.
Andrej Babiš mladší. | Foto: Facebook Andreje Babiše

"Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času," vysvětlil Protopopov v rozhovoru s deníkem Právo, jak o Babiše mladšího pečoval. "Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to, ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta," dodal.

"Schizofrenie, kterou trpí, je strašná," zdůraznil Protopopov s tím, že Babiš mladší podle něj o své nemoci neví. "Chybí mu náhled. Spoustě lidem říká, že mu nic není, že je všechno v pořádku a že za všechno můžou policajti," řekl Protopopov.

"X-krát jsem si vyslechl, že zabije mě, že zabije tátu, že zabije sebe," říká Protopopov a dodává: "Ale nezlobím se na něj, protože vím, že je nemocný."

Premiér Andrej Babiš ve středu na Facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. "Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," napsal premiér.

Incident na D1

Jak se Protopopov k péči o Andreje Babiše mladšího dostal, nedokázal vysvětlit. "To se budete muset zeptat jeho otce," řekl. Podle Protopopova nemoc Babiše mladšího propukla 17. července 2015. "Andyho policie zajistila v autě na D1 a nechala převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a následně na NUDZ, kde pracovala moje manželka," popsal.

Podrobněji incident popsal sám Babiš junior v květnu 2017, když ho oslovil redaktor Blesku s dotazy k nákupu domu v Ďáblicích za více než 12 milionů. Místo odpovědí se mu svěřil s problémy.

"Policie si mě všimla, zastavila za mnou, vystoupila. Dovoloval jsem si a naschvál jsem jim řekl nesmysl. Zavolali sanitku, neptali se mě na identifikaci, tak jsem vystoupil z vozidla, abych ji z kufru vyndal - ihned mě sundal (policista - pozn. red.) na zem a dal mi pouta (policisté byli minimálně tři, plné auto), byl jsem naložen do sanitky, identifikován, a odvezen do psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě," napsal v e-mailu.

Odjeli, aby se vyhnul mediálnímu tlaku

Babiš mladší v jiném e-mailu zaslaném policii uvedl, že ho Protopopov na podzim roku 2017 unesl na Krym. Podle Protopopova ale do Ruska a později na Krym odjel proto, aby se vyhnul mediálnímu tlaku v Česku.

"Došlo ke kauze korunových dluhopisů, pak jela naplno předvolební kampaň, přišlo trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní," vysvětlil důvody odjezdu do Ruska a na Krym Protopopov. "Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky," dodal.

Babiš mladší ale podle policistů napsal, že byl Protopopovem unesen. "Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl," vysvětlil Protopopov.

Snažili jsme se o rozhovor s psychiatričkou Ditou Protopopovou, která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše. Marně | Video: Jakub Zuzánek, Lukáš Landa

Z mého pohledu to není žádné anektované území

Odjezd na anektovaný Krym vysvětlil jednoduše. "Nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska, stejně jako Kaliningrad. A proč do Ruska? No, víte, jinak než rusky a česky se prostě nedomluvím," řekl.

Podle Protopopova se Babiš mladší na Krymu také seznámil se slečnou, s kterou tam později sám pobýval. "Klapalo jim to spolu. A protože už na tom byl zase psychicky lépe, tak jsem si řekl dobře, potřebuju se chvíli věnovat i vlastní rodině, tak jsem ho nechal na Krymu pod dohledem té slečny a odletěl do Česka," říká Protopopov.

Před odvysíláním reportáže ale Protopopov reportérům Seznam Zpráv tvrdil, že na Krymu nikdy nebyl. 

Premiér Babiš vyvrací obvinění z únosu syna:

Větší sprosťárnu jsem v životě nezažil. Babiš se poprvé vyjádřil k reportáži o jeho synovi. | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy