O Andyho jsem se staral jako o bratra, řekl Protopopov. Byli to kamarádi, tvrdí Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 11. 2018 10:51
Petr Protopopov odmítá, že by unesl syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym. Právu řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Protopopov uvedl, že se o Babiše trpícího údajně schizofrenií staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Šéf ANO jemu i jeho manželce za tuto péči ve středu poděkoval.
Andrej Babiš mladší.
Andrej Babiš mladší. | Foto: Facebook Andreje Babiše

"Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času," vysvětlil Protopopov v rozhovoru s deníkem Právo, jak o Babiše mladšího pečoval. "Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to, ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta," dodal.

"Schizofrenie, kterou trpí, je strašná," zdůraznil Protopopov s tím, že Babiš mladší podle něj o své nemoci neví. "Chybí mu náhled. Spoustě lidem říká, že mu nic není, že je všechno v pořádku a že za všechno můžou policajti," řekl Protopopov.

"X-krát jsem si vyslechl, že zabije mě, že zabije tátu, že zabije sebe," říká Protopopov a dodává: "Ale nezlobím se na něj, protože vím, že je nemocný."

Premiér Andrej Babiš ve středu na Facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. "Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," napsal premiér.

Incident na D1

Jak se Protopopov k péči o Andreje Babiše mladšího dostal, nedokázal vysvětlit. "To se budete muset zeptat jeho otce," řekl. Podle Protopopova nemoc Babiše mladšího propukla 17. července 2015. "Andyho policie zajistila v autě na D1 a nechala převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a následně na NUDZ, kde pracovala moje manželka," popsal.

Podrobněji incident popsal sám Babiš junior v květnu 2017, když ho oslovil redaktor Blesku s dotazy k nákupu domu v Ďáblicích za více než 12 milionů. Místo odpovědí se mu svěřil s problémy.

"Policie si mě všimla, zastavila za mnou, vystoupila. Dovoloval jsem si a naschvál jsem jim řekl nesmysl. Zavolali sanitku, neptali se mě na identifikaci, tak jsem vystoupil z vozidla, abych ji z kufru vyndal - ihned mě sundal (policista - pozn. red.) na zem a dal mi pouta (policisté byli minimálně tři, plné auto), byl jsem naložen do sanitky, identifikován, a odvezen do psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě," napsal v e-mailu.

Odjeli, aby se vyhnul mediálnímu tlaku

Babiš mladší v jiném e-mailu zaslaném policii uvedl, že ho Protopopov na podzim roku 2017 unesl na Krym. Podle Protopopova ale do Ruska a později na Krym odjel proto, aby se vyhnul mediálnímu tlaku v Česku.

"Došlo ke kauze korunových dluhopisů, pak jela naplno předvolební kampaň, přišlo trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní," vysvětlil důvody odjezdu do Ruska a na Krym Protopopov. "Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky," dodal.

Babiš mladší ale podle policistů napsal, že byl Protopopovem unesen. "Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl," vysvětlil Protopopov.

Snažili jsme se o rozhovor s psychiatričkou Ditou Protopopovou, která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše. Marně | Video: Jakub Zuzánek, Lukáš Landa

Z mého pohledu to není žádné anektované území

Odjezd na anektovaný Krym vysvětlil jednoduše. "Nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska, stejně jako Kaliningrad. A proč do Ruska? No, víte, jinak než rusky a česky se prostě nedomluvím," řekl.

Podle Protopopova se Babiš mladší na Krymu také seznámil se slečnou, s kterou tam později sám pobýval. "Klapalo jim to spolu. A protože už na tom byl zase psychicky lépe, tak jsem si řekl dobře, potřebuju se chvíli věnovat i vlastní rodině, tak jsem ho nechal na Krymu pod dohledem té slečny a odletěl do Česka," říká Protopopov.

Před odvysíláním reportáže ale Protopopov reportérům Seznam Zpráv tvrdil, že na Krymu nikdy nebyl. 

Premiér Babiš vyvrací obvinění z únosu syna:

Větší sprosťárnu jsem v životě nezažil. Babiš se poprvé vyjádřil k reportáži o jeho synovi. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 5 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy