O Andyho jsem se staral jako o bratra, řekl Protopopov. Byli to kamarádi, tvrdí Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 11. 2018 10:51
Petr Protopopov odmítá, že by unesl syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym. Právu řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Protopopov uvedl, že se o Babiše trpícího údajně schizofrenií staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Šéf ANO jemu i jeho manželce za tuto péči ve středu poděkoval.
Andrej Babiš mladší.
Andrej Babiš mladší. | Foto: Facebook Andreje Babiše

"Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času," vysvětlil Protopopov v rozhovoru s deníkem Právo, jak o Babiše mladšího pečoval. "Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to, ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta," dodal.

"Schizofrenie, kterou trpí, je strašná," zdůraznil Protopopov s tím, že Babiš mladší podle něj o své nemoci neví. "Chybí mu náhled. Spoustě lidem říká, že mu nic není, že je všechno v pořádku a že za všechno můžou policajti," řekl Protopopov.

"X-krát jsem si vyslechl, že zabije mě, že zabije tátu, že zabije sebe," říká Protopopov a dodává: "Ale nezlobím se na něj, protože vím, že je nemocný."

Premiér Andrej Babiš ve středu na Facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. "Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," napsal premiér.

Incident na D1

Jak se Protopopov k péči o Andreje Babiše mladšího dostal, nedokázal vysvětlit. "To se budete muset zeptat jeho otce," řekl. Podle Protopopova nemoc Babiše mladšího propukla 17. července 2015. "Andyho policie zajistila v autě na D1 a nechala převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a následně na NUDZ, kde pracovala moje manželka," popsal.

Podrobněji incident popsal sám Babiš junior v květnu 2017, když ho oslovil redaktor Blesku s dotazy k nákupu domu v Ďáblicích za více než 12 milionů. Místo odpovědí se mu svěřil s problémy.

"Policie si mě všimla, zastavila za mnou, vystoupila. Dovoloval jsem si a naschvál jsem jim řekl nesmysl. Zavolali sanitku, neptali se mě na identifikaci, tak jsem vystoupil z vozidla, abych ji z kufru vyndal - ihned mě sundal (policista - pozn. red.) na zem a dal mi pouta (policisté byli minimálně tři, plné auto), byl jsem naložen do sanitky, identifikován, a odvezen do psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě," napsal v e-mailu.

Odjeli, aby se vyhnul mediálnímu tlaku

Babiš mladší v jiném e-mailu zaslaném policii uvedl, že ho Protopopov na podzim roku 2017 unesl na Krym. Podle Protopopova ale do Ruska a později na Krym odjel proto, aby se vyhnul mediálnímu tlaku v Česku.

"Došlo ke kauze korunových dluhopisů, pak jela naplno předvolební kampaň, přišlo trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní," vysvětlil důvody odjezdu do Ruska a na Krym Protopopov. "Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky," dodal.

Babiš mladší ale podle policistů napsal, že byl Protopopovem unesen. "Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl," vysvětlil Protopopov.

Snažili jsme se o rozhovor s psychiatričkou Ditou Protopopovou, která napsala zprávu o zdravotním stavu syna Andreje Babiše. Marně | Video: Jakub Zuzánek, Lukáš Landa

Z mého pohledu to není žádné anektované území

Odjezd na anektovaný Krym vysvětlil jednoduše. "Nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska, stejně jako Kaliningrad. A proč do Ruska? No, víte, jinak než rusky a česky se prostě nedomluvím," řekl.

Podle Protopopova se Babiš mladší na Krymu také seznámil se slečnou, s kterou tam později sám pobýval. "Klapalo jim to spolu. A protože už na tom byl zase psychicky lépe, tak jsem si řekl dobře, potřebuju se chvíli věnovat i vlastní rodině, tak jsem ho nechal na Krymu pod dohledem té slečny a odletěl do Česka," říká Protopopov.

Před odvysíláním reportáže ale Protopopov reportérům Seznam Zpráv tvrdil, že na Krymu nikdy nebyl. 

Premiér Babiš vyvrací obvinění z únosu syna:

Větší sprosťárnu jsem v životě nezažil. Babiš se poprvé vyjádřil k reportáži o jeho synovi. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 43 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy