Babišův syn tvrdí, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo odvezli proti jeho vůli na Krym

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 11. 2018 9:55
Syn českého premiéra Andrej Babiš junior tvrdí, že ho manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti pro stíhání v kauze Čapí hnízdo, loni proti jeho vůli odvezl na Krym. Řekl to novinářům televize Seznam. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka zvažuje, že kvůli novým okolnostem v kauze navrhne hlasování o nedůvěře vládě. Europoslanec Tomáš Zdechovský vyzval premiéra k rezignaci. Babiš tvrdí, že jeho syna nikdo neunesl a odjel dobrovolně. Zároveň upozorňuje, že je psychicky nemocný.
Andrej Babiš junior: Řekli mi, že udělají všechno pro to, abych byl zavřený | Video: Seznam.cz

Babiše juniora se policii v kauze Čapí hnízdo stále nepodařilo vyslechnout. Novináři televize Seznam syna premiéra z prvního manželství zastihli ve Švýcarsku, kde má občanství. To, že měl být loni v Sevastopolu a Moskvě, potvrdila i jeho matka, první manželka Andreje Babiše Beata.

Babiš mladší tvrdí, že ho na Krym odvezl Petr Protopopov. "Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo," řekl premiérův syn na záběrech, které natočila skrytá kamera.

Premier Andrej Babiš pro Respekt a další média řekl: "Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou."

Zároveň Babiš řekl, že jeho syn odjel z Česka dobrovolně. "Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil," dodal.

Policie se informacemi uvedenými v pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. "Kontaktovat proto bude samozřejmě i autory reportáže," doplnili policisté na Twitteru.

Protopopov je manžel psychiatričky Dity Protopopové, přes kterou podle Babiše juniora získal práci v Agrofertu. Protopopová dříve působila jako poradkyně na ministerstvu financí v době, kdy byl Andrej Babiš ministr, nyní je členkou zastupitelstva v Praze 8 za hnutí ANO. Babiš junior se s ní poprvé setkal v Národním ústavu duševního zdraví, kam se dostal kvůli konfliktu s policií. Protopopová je také autorkou jedné z lékařských zpráv, ve které stojí, že Babiš mladší není zdravotně způsobilý v kauze Čapí hnízdo.

"Řekla mi (Protopopová): Máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny," řekl Andrej Babiš mladší. "On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený," uvedl.

Babišova první manželka dál tvrdí, že syn je stále zdravotně nezpůsobilý. Babiš junior televizi Seznam řekl, že bere léky a je nyní "v péči lepších lidí". Státní zástupce už ale dříve stížnost Babiše mladšího zamítl. A syn premiéra tak dál čelí stíhání. Babiš junior novinářům z pořadu Zvláštní vyšetřování také řekl, že s Čapím hnízdem měl "technicky" něco společného. "Něco s Čapím hnízdem jsem podepisoval, nevěděl jsem, co podepisuji." Je to poprvé, co o roli v kauze takto promluvil.

Ve hře je rozdělení kauzy

Server iRozhlas následně informoval, že na duševní nemoc se odvolává v kauze Čapí hnízdo i Babišova dcera Adriana Bobeková. Uvádí ji jako důvod, proč není schopná výslechu. Policisté ale verzi premiérových potomků nevěří. "Policejní orgán vyslovuje podiv nad tím, že i přes svoji duševní poruchu byla Adriana Bobeková způsobilá vykonávat funkci ve statutárním orgánu společnosti Imoba, že ji do této funkce její otec Andrej Babiš jmenoval," napsali v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Podle iRozhlas kvůli průtahům začíná státní zástupce Jaroslav Šaroch zvažovat, že kauzu rozdělí na dvě části.

Protopopov odmítl, že by byl loni na Krymu, a k nařčení Babiše juniora se pro Seznam nechtěl vyjadřovat.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti nechtěl prozradit, kdo Čapí hnízdo v období 2008 až 2013 vlastnil. Hovořil například o advokátech. Jako ministr financí nakonec pod tlakem sněmovny přiznal, že farmu tehdy nechal převést právě na svoje dvě děti z prvního manželství (kromě syna Andreje i na dceru Adrianu) a bratra své současné manželky Moniky.

Reportáž televize Seznam už vyvolala reakce i mezi politiky. Bývalý ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že pokud jsou informace o Babišovi juniorovi pravdivé, měl by premiér podat demisi. Policie by podle něj měla vysvětlit, proč syna předsedy vlády dosud nevyslechla. Nad prací policie vyjádřil na Twitteru pochyby i předseda ODS Petr Fiala.

Babiš se s prezidentem Milošem Zeman sejde příští týden. "V pondělí 19.11. večer se v Lánech uskuteční pravidelné setkání pana prezidenta s panem premiérem, které bude příležitostí k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami," napsal webu Seznam Zprávy mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Deset důkazů

Policie obvinila Babiše, jeho bývalé spolupracovníky a rodinné příslušníky z toho, že si podvodem vyjednali dotaci 50 milionů korun pro stavbu Farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Podle vyšetřovatelů nechali farmu jen formálně vyvést z majetku holdingu Agrofert, který tehdy Babišovi patřil. Ve skutečnosti Babiš Čapí hnízdo stále ovládal, tvrdí policisté. 

Podle materiálů zveřejněných serverem iRozhlas.cz stojí Babišovo obvinění na deseti důkazech. Ty zahrnují například interní zprávu banky, která rekonstrukci areálu úvěrovala, ekonomický posudek vypracovaný pro policii nebo svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě. 

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ možného zneužití dotace z evropských fondů dozoruje, vyšetřovateli případu Pavlu Nevtípilovi původně nařídil, aby vyšetřování ukončil do konce září a předložil návrh, jak dál postupovat a zda podat obžalobu. Kvůli tomu, že se ale nepodařilo vyslechnout všechny obviněné, mu Šaroch prodloužil termín do konce roku. I ten je však velmi nejistý. 

Sledujte debatu z Evropského parlamentu, kterou vede redaktor Ondřej Houska | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 56 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy