Babišův syn tvrdí, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo odvezli proti jeho vůli na Krym

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 11. 2018 9:55
Syn českého premiéra Andrej Babiš junior tvrdí, že ho manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti pro stíhání v kauze Čapí hnízdo, loni proti jeho vůli odvezl na Krym. Řekl to novinářům televize Seznam. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka zvažuje, že kvůli novým okolnostem v kauze navrhne hlasování o nedůvěře vládě. Europoslanec Tomáš Zdechovský vyzval premiéra k rezignaci. Babiš tvrdí, že jeho syna nikdo neunesl a odjel dobrovolně. Zároveň upozorňuje, že je psychicky nemocný.
Andrej Babiš junior: Řekli mi, že udělají všechno pro to, abych byl zavřený | Video: Seznam.cz

Babiše juniora se policii v kauze Čapí hnízdo stále nepodařilo vyslechnout. Novináři televize Seznam syna premiéra z prvního manželství zastihli ve Švýcarsku, kde má občanství. To, že měl být loni v Sevastopolu a Moskvě, potvrdila i jeho matka, první manželka Andreje Babiše Beata.

Babiš mladší tvrdí, že ho na Krym odvezl Petr Protopopov. "Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo," řekl premiérův syn na záběrech, které natočila skrytá kamera.

Premier Andrej Babiš pro Respekt a další média řekl: "Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou."

Zároveň Babiš řekl, že jeho syn odjel z Česka dobrovolně. "Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil," dodal.

Policie se informacemi uvedenými v pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. "Kontaktovat proto bude samozřejmě i autory reportáže," doplnili policisté na Twitteru.

Protopopov je manžel psychiatričky Dity Protopopové, přes kterou podle Babiše juniora získal práci v Agrofertu. Protopopová dříve působila jako poradkyně na ministerstvu financí v době, kdy byl Andrej Babiš ministr, nyní je členkou zastupitelstva v Praze 8 za hnutí ANO. Babiš junior se s ní poprvé setkal v Národním ústavu duševního zdraví, kam se dostal kvůli konfliktu s policií. Protopopová je také autorkou jedné z lékařských zpráv, ve které stojí, že Babiš mladší není zdravotně způsobilý v kauze Čapí hnízdo.

"Řekla mi (Protopopová): Máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny," řekl Andrej Babiš mladší. "On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený," uvedl.

Babišova první manželka dál tvrdí, že syn je stále zdravotně nezpůsobilý. Babiš junior televizi Seznam řekl, že bere léky a je nyní "v péči lepších lidí". Státní zástupce už ale dříve stížnost Babiše mladšího zamítl. A syn premiéra tak dál čelí stíhání. Babiš junior novinářům z pořadu Zvláštní vyšetřování také řekl, že s Čapím hnízdem měl "technicky" něco společného. "Něco s Čapím hnízdem jsem podepisoval, nevěděl jsem, co podepisuji." Je to poprvé, co o roli v kauze takto promluvil.

Ve hře je rozdělení kauzy

Server iRozhlas následně informoval, že na duševní nemoc se odvolává v kauze Čapí hnízdo i Babišova dcera Adriana Bobeková. Uvádí ji jako důvod, proč není schopná výslechu. Policisté ale verzi premiérových potomků nevěří. "Policejní orgán vyslovuje podiv nad tím, že i přes svoji duševní poruchu byla Adriana Bobeková způsobilá vykonávat funkci ve statutárním orgánu společnosti Imoba, že ji do této funkce její otec Andrej Babiš jmenoval," napsali v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Podle iRozhlas kvůli průtahům začíná státní zástupce Jaroslav Šaroch zvažovat, že kauzu rozdělí na dvě části.

Protopopov odmítl, že by byl loni na Krymu, a k nařčení Babiše juniora se pro Seznam nechtěl vyjadřovat.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti nechtěl prozradit, kdo Čapí hnízdo v období 2008 až 2013 vlastnil. Hovořil například o advokátech. Jako ministr financí nakonec pod tlakem sněmovny přiznal, že farmu tehdy nechal převést právě na svoje dvě děti z prvního manželství (kromě syna Andreje i na dceru Adrianu) a bratra své současné manželky Moniky.

Reportáž televize Seznam už vyvolala reakce i mezi politiky. Bývalý ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že pokud jsou informace o Babišovi juniorovi pravdivé, měl by premiér podat demisi. Policie by podle něj měla vysvětlit, proč syna předsedy vlády dosud nevyslechla. Nad prací policie vyjádřil na Twitteru pochyby i předseda ODS Petr Fiala.

Babiš se s prezidentem Milošem Zeman sejde příští týden. "V pondělí 19.11. večer se v Lánech uskuteční pravidelné setkání pana prezidenta s panem premiérem, které bude příležitostí k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami," napsal webu Seznam Zprávy mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Deset důkazů

Policie obvinila Babiše, jeho bývalé spolupracovníky a rodinné příslušníky z toho, že si podvodem vyjednali dotaci 50 milionů korun pro stavbu Farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Podle vyšetřovatelů nechali farmu jen formálně vyvést z majetku holdingu Agrofert, který tehdy Babišovi patřil. Ve skutečnosti Babiš Čapí hnízdo stále ovládal, tvrdí policisté. 

Podle materiálů zveřejněných serverem iRozhlas.cz stojí Babišovo obvinění na deseti důkazech. Ty zahrnují například interní zprávu banky, která rekonstrukci areálu úvěrovala, ekonomický posudek vypracovaný pro policii nebo svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě. 

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ možného zneužití dotace z evropských fondů dozoruje, vyšetřovateli případu Pavlu Nevtípilovi původně nařídil, aby vyšetřování ukončil do konce září a předložil návrh, jak dál postupovat a zda podat obžalobu. Kvůli tomu, že se ale nepodařilo vyslechnout všechny obviněné, mu Šaroch prodloužil termín do konce roku. I ten je však velmi nejistý. 

Sledujte debatu z Evropského parlamentu, kterou vede redaktor Ondřej Houska | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 41 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 46 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy