Senát vybídl Babiše k rezignaci. Usnesení podpořila i většina senátorů vládní ČSSD

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 15. 11. 2018 15:04
Druhý den v pořadí první schůze nově zvoleného Senátu se na program horní komory parlamentu dostal případ syna premiéra Andreje Babiše. S ohledem na nové informace, které v kauze Čapí hnízdo zazněly, považují senátoři za nepřijatelné, aby Babiš dál působil ve vládě. Usnesení podpořili i někteří senátoři vládní ČSSD.
Senát PČR.
Senát PČR. | Foto: Vojtěch Marek

Babiš junior pro Seznam TV uvedl, že byl nějaký čas proti své vůli držen na Ruskem anektovaném Krymu, aby nemohl být vyšetřován v kauze Čapí hnízdo. Jeho otec, premiér Babiš, poté vysvětloval, že syn tam byl dobrovolně, a uvedl, že Andrej Babiš mladší trpí schizofrenií.

Toto vysvětlení však některé senátory nepřesvědčilo a na druhý bod programu se dostal návrh stručného usnesení. Celé znění se vešlo do jedné věty: "Senát považuje účast Andreje Babiše ve vládě České republiky do konce vyšetření podezření z dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo za nepřijatelnou."

"Je to návrh klidný a věcný. Jistě se všichni shodneme, že pro důvěryhodnost vyšetřování by bylo dobré, aby nad ním nestál sám obviněný," komentoval znění návrhu člen ODS Jiří Oberpfalzer. 

Usnesení navrhl senátor za ODS Miloš Vystrčil. "Nabízí se otázka, zdali je všechno v pořádku, když v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér," řekl v úvodním slovu senátor Vystrčil. Ten zároveň premiéra kritizoval za to, že nepřijal pozvání senátorů a nedostavil se osobně. "Doufal jsem, že pan premiér nám tyto věci vysvětlí. Doufám nyní proto, že Senát panu premiérovi vysvětlí, proč není možné, aby do vyšetření kauzy byl Babiš premiérem," dodal Vystrčil.

Na stranu opoziční ODS se přidali i někteří senátoři vládní ČSSD. "Návrh podpořím. Už v minulosti jsme byli svědky střetu zájmů Andreje Babiše, které jsou v jeho pozici předsedy vlády velmi vážné," uvedl sociální demokrat Milan Štěch. Stejně jako jeho předřečníci se pozastavil nad tím, jak se Babiš mladší dostal na území okupovaného Krymu. "Jen jedno území je pro občana ze země NATO hůře dostupné než Krym. Je to Severní Korea," dodal senátor. 

Kvůli Krymu je nyní premiér vydíratelný, míní senátor

Tomáš Goláň (KLD) připomněl, že na Krym se není možné dostat bez vědomí, či dokonce bez pomoci ruských tajných služeb. "Ty za to něco budou chtít. A náš premiér je nyní vydíratelný," řekl Goláň.  

Senátoři také premiérovi připomněli jeho opakovaně pronesená slova. "Pan premiér řekl, že je za svoje děti připravený položit i život. Tak předpokládám, že je schopen položit i funkci předsedy vlády," dodal senátor za KDU-ČSL Petr Šilar. 

První z klubu ANO si vzal slovo Ladislav Václavec. "Musíme si uvědomit, že pan premiér byl obviněn ještě před volbami a v těch volbách pak zvítězil. Má proto právo být premiérem," řekl Václavec. Poukázal také na to, že novináři mnohdy nesprávně někoho obviní, a když se ukáže, že je dotyčný člověk nevinný, nikdo už se mu neomluví. "Další věc, proč se nepřidám, je to, že bychom se měli prezentovat vlastní prací, a ne tady vykřikovat, že někdo někam nepatří," řekl Václavec. 

Jan Horník (STAN) se však domnívá, že Senát už promarnil v případě Andreje Babiše svůj čas. "Neměl být vůbec premiérem," řekl s odkazem mimo jiné na to, že Babišův holding Agrofert vlastní média jako Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny. Babiš loni Agrofert převedl do svěřenského fondu kvůli možné kolizi se zákonem o střetu zájmů. 

Druhá se za ANO do debaty přihlásila senátorka Zuzana Baudyšová. "Ptám se, proč tolik pozornosti kauze Čapí hnízdo? Je tady tolik kauz, kde zločinci fungují jako na drátku, a nikdo se jim nevěnuje. Doporučovala bych vzít v úvahu, jakou roli v této kauze hraje závist a nenávist," řekla.  

Po asi dvouhodinové debatě senátoři návrh usnesení schválili většinou 59 hlasů. Proti byli čtyři členové horní komory. 

Ze sedmičlenného senátorského klubu hnutí ANO proti usnesení zvedl ruku pouze Ladislav Václavec. Ostatní členové se zdrželi. Podle předsedkyně klubu Zdeňky Hamousové se většina členů zdržela, protože na místě nebyl premiér Babiš, který se omluvil. "Když na místě není relevantní partner a přesto se vede dlouhá debata, tak jsem nakonec uznala, že nemá cenu hlasovat," řekla.

Nově zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) řekl, že usnesením nechce horní komora dosáhnout ničeho jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR ani politická scéna. "Dnešní usnesení Senátu vůči dalšímu setrvávání předsedy ANO Andreje Babiše ve funkci premiéra je velmi málo ostré a není pejorativní,"řekl.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy