Kauza Babiš junior: Přerušit stíhání kvůli duševní poruše je extrém, tvrdí právník

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
14. 11. 2018 5:30
Nelze je trestně stíhat, protože jsou duševně nemocné, tvrdí o již dospělých dětech premiéra Andreje Babiše jejich advokáti. Dcera a syn šéfa ANO čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo. Podle právníka Jana Provazníka z Masarykovy univerzity v Brně ale duševní choroba nezaručuje, že nemocný nestane před soudem. To se děje pouze v ojedinělých případech, kdy nemocný nedokáže vnímat dění okolo sebe.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Existují v podstatě jen dvě varianty, kdy je možné ze zdravotních důvodů pozastavit vůči člověku trestní řízení. Varianta A: prokáže se, že daný člověk není schopen vnímat svět kolem sebe, má hlubokou poruchu vědomí - například dlouhodobě leží v kómatu. Varianta B: prokáže se, že choroba trvale vylučuje schopnost vnímání smyslu trestního řízení, říká Provazník.

Ne každá duševní porucha se tedy podle právníka automaticky považuje za natolik závažnou, aby kvůli ní byl daný člověk ušetřen trestního řízení. V podstatě je vždy potřeba dokázat, že člověk, který nemocí trpí, vůbec neví, co se před soudem odehrává a co se po něm chce, aby bylo možné trestní stíhání přerušit.

Provazníkova slova potvrzuje i další právník Jiří Jelínek z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který doplňuje, že se vždy jedná o prozatímní rozhodnutí. "Pokud choroba obviněného ustoupí a obviněný začne chápat trestní stíhání, je povinností orgánů přípravného řízení v trestním stíhání pokračovat," dodává Jelínek.  

Zastavení trestního stíhání z důvodu duševní choroby se podle Provazníka sice v praxi vyskytuje, není však obvyklé. V rámci taktiky obhajoby převládá spíš snaha dokázat, že obviněný byl v době činu nepříčetný, než že by nebyl schopen vnímat smysl trestního řízení.

Rozdělení kauzy?

Andrej Babiš mladší spolu se sestrou Adrianou Bobekovou, které se policii dosud nepodařilo vyslechnout, od začátku zahájení trestního stíhání usilují o vyloučení z trestního stíhání kvůli závažné duševní poruše.

Jejich duševní problémy opakovaně potvrdil i premiér Babiš. "Dcera má dvacet let bipolární poruchu, a kdo neví, co to je, ať si vzpomene na Karla Svobodu," odkázal na osud známého skladatele, který se v roce 2007 zastřelil. Duševní nemoc svého syna neupřesnil.

Detektivové však mají pochybnosti. Argumentují tím, že dcera byla donedávna ve statutárním orgánu společnosti Imoba a syn až do roku 2015 pilotem.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch nedávno pro časopis Respekt připustil, že kvůli průtahům způsobeným zdravotním stavem Babišových dětí zvažuje rozdělení kauzy. Protože pokud by trestní stíhání bylo nadále vedeno společně, mohlo by kvůli dokazování zdravotní způsobilosti dojít k další velké časové prodlevě.

"Vyloučení věci ze společného řízení je možné tehdy, jestliže by jejím vedením ve společném řízení docházelo ke zbytečným průtahům z důvodů, které souvisí jen s touto vylučovanou věcí," vysvětluje právník Provazník.

Opozice žádá rezignaci, ČSSD čeká na Babišovo vysvětlení

Kauza Čapí hnízdo se opět stala politickým tématem číslo jedna poté, co reportéři Seznam Zpráv zjistili, že Babiš mladší pobývá ve Švýcarsku a znovu promluvil o tom, jak byl údajně nedobrovolně držen na Krymu Petrem Protopopovem, který pracuje pro jeho otce v Agrofertu. Jeho manželka, psychiatrička Dita Protopopová, vypracovala Babišovi mladšímu lékařskou zprávu, kterou předložili policii, aby zastavila trestní stíhání.

"Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo," řekl premiérův syn na záběrech pořízených skrytou kamerou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý informace o únosu vyvrátil, novinářům řekl, že je jeho syn psychicky nemocný a musí být pod dohledem. Šest opozičních stran však už premiéra vyzvalo k rezignaci. Strany se také společně shodly na hlasování o nedůvěře vládě. Rozhodující však bude postoj ČSSD a KSČM. Sociální demokraté už si s Babišem na středu domluvili jednání, kde chtějí vše podrobně vysvětlit. 

Policie obvinila Babiše, jeho bývalé spolupracovníky a rodinné příslušníky z toho, že si podvodem vyjednali dotaci 50 milionů korun pro stavbu farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Podle vyšetřovatelů nechali farmu jen formálně vyvést z majetku holdingu Agrofert, který tehdy Babišovi patřil, farmu ale podle vyšetřovatelů nadále ovládal.

VIDEO: Jde o snahu destabilizovat politickou situaci v zemi, tvrdí Babiš 

Jde o snahu destabilizovat politickou situaci s odporným útokem na moje děti, tvrdí Babiš | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy