Působil zdravě, ale před závěrečnou zkouškou zmizel, vzpomínají piloti na Babiše ml.

Martin Biben Martin Biben, Jiří Pšenička, Iva Bezděková
14. 11. 2018 19:52
Ještě v roce 2015 byl Andrej Babiš mladší pilotem u společnosti Travel Servis. Aby mohl létat, musel projít velmi přísnou zdravotní prověrkou. Vlastnil totiž licenci komerčního pilota, pro kterou je nutné uspět v nejnáročnějších zdravotních testech včetně těch psychologických. Na kariérní vrchol, získání samostatné licence pro Boeing 737, už ale podle svědectví pilotů nedosáhl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Travel Service

"Průkaz takzvané 'commercial pilot licence', kterou mladý Babiš podle mých informací měl, už znamená, že jste profesionální pilot. Musíte mít nalétané hodiny, minimálně od 150 do 200, většinou v menších letadlech. A kvůli tomu je nutné mít osvědčení zdravotní způsobilosti první třídy," uvedl český dopravní pilot, který si nepřál být jmenován, redakce ale jeho identitu zná.

Testy zahrnují celkovou zdravotní prověrku včetně náročných psychologických testů. "Hodnotí se operační paměť, prostorová orientace, odolnost vůči stresům. Ve všech těchto kritériích musí uspět, respektive dosáhnout přísně měřených hodnot," potvrdil Andrej Görčöš, primář psychiatrie Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze.

Vážnou psychickou poruchu - například schizofrenii - by podle Görčöše vstupní testy zcela jistě odhalily. "Výcvik pilota je dlouhý a musí toho prokázat mnoho, takže pokud by měl vážné psychologické nebo psychiatrické problémy, tak tohle je první síto," míní i letecký lékař David Melechovský.

To, že by se u pilota vyvinulo těžké onemocnění teprve v průběhu profese, se však vyloučit zcela nedá. "Bipolární porucha a další nemoci se mohou objevit kdykoliv během života. Ale stává se to zcela výjimečně. Já osobně jsem se s takovým případem nikdy nesetkal," dodal primář Görčöš. 

Opakovaně se však psychické zdraví pilotů překvapivě netestuje. "Procházíme různými testy každý půl rok, zdravotní kontroly máme každý rok, psychotesty se ale prochází jen na začátku," řekl pilot.

Samostatným druhým pilotem se nikdy nestal

U Babiše mladšího se teoreticky mohla nemoc rozvinout v době, kdy se zřejmě ucházel o další kariérní stupeň. "Mezi piloty se hovořilo o tom, že se u Travel Servisu zaškoloval na Boeing 737," vzpomíná pilot. Samostatným druhým pilotem, natož kapitánem, se ale Babiš mladší nejspíš nikdy nestal. 

Licence na velké stroje se většinou dělají nejdříve na trenažérech, v druhé fázi už kandidáti létají jako druzí piloti i s cestujícími. "Ale mohou létat jen s kapitánem, který má instruktorské zkoušky," uvedl pilot. Závěrečnou zkoušku, takzvaný line check, Babiš junior absolvovat nejspíš nestihl a zmizel. "Nikdo nevěděl kam a proč," uvedl pilot.

Jiný komerční pilot, který si také nepřál být jmenován, avšak prošel výcvikem na Boeing 737 ve stejné době jako Babiš mladší, si na premiérova syna dobře vzpomíná. "Bylo to v roce 2013 a on působil naprosto zdravě. Říkalo se o něm ale, že mu to příliš nejde a line checkem zřejmě skutečně neprošel," řekl muž, jehož identitu redakce zná.

Pilot navíc upozorňuje, že mezi simulátorem a prvními lety v pozici druhého pilota, i když s instruktorem, se opět procházelo psychologickými testy.

Podle Babišova otce a premiéra Andreje Babiše začal syn trpět psychickou nemocí, která je podle něj natolik vážná, že není schopný nejen létat, ale ani vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Ve středu upřesnil, že onemocněl schizofrenií. O důvodu konce Babiše mladšího v Travel Servisu už před časem spekulovaly bulvární deníky, podle nichž měla být pravou příčinou jeho neschopnost se podřídit autoritám.

Redakce poslala mailem otázky týkající se charakteru pracovního poměru Babiše mladšího a důvodu jeho ukončení tiskové mluvčí Travel Servisu Vladimíře Dufkové. "Na informace, které požadujete, se vztahuje ochrana osobních údajů," odpověděla pouze. Aktuálně oslovilo i spolumajitele firmy Jiřího Šimáněho. "Omlouvám se, ale nechci se k tomuto velmi citlivému případu nijak vyjadřovat," řekl podnikatel, který má dlouholeté přátelské vazby s Babišem starším.

Obecně platí, že soud uznává za nevěrohodnou pouze výpověď lidí, kteří trpí nejvážnějšími psychickými poruchami. "Patří sem především schizofrenie nebo demence a další onemocnění, ale jen pokud je člověk zbaven odpovědnosti ve smyslu rozpoznávání skutečnosti," uvedl soudní znalec Petr Roček. Upozornil, že podobné poruchy se vyskytují zhruba u jednoho procenta populace.

Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu. Sestřih zásadních prohlášení premiéra Andreje Babiše, který vyvrací obvinění z únosu syna | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 53 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy