Babišovi mladšímu hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 16. 11. 2018 15:59
Synovi českého premiéra Andreji Babišovi mladšímu hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. Rádiu Svoboda to řekl poradce ředitele ukrajinské pohraniční stráže Oleh Sloboďjan.
Andrej Babiš mladší.
Andrej Babiš mladší. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Babiš mladší na Krym přiletěl z Moskvy. Kyjev ale ruskou anexi poloostrova přirozeně neuznává a trvá na tom, že cizí státní příslušníci mohou na Krym cestovat výhradně po zemi přes tzv. Perekopskou šíji, tedy přes území Ukrajiny.

Jenže podle rozhovoru Babišova společníka Petra Protopopova pro server Novinky.cz cestovali oba muži letecky z Vídně do Moskvy, kde následně přestoupili na let do Simferopolu na Krymu. Takových letů je zhruba sedm denně. K cestě potřebovali jen ruské vízum.

Podle ukrajinských zákonů ale měli použít jeden ze dvou přechodů na šíji, která spojuje poloostrov s ukrajinskou pevninou. Tam však nemůže každý.

"Pro překročení hranice je potřeba speciální souhlas ukrajinské migrační služby. Pro mě jako novináře to znamená, že nejdříve jdu na ukrajinské ministerstvo informací, tam potvrdí, že jsem skutečně novinář, a následně s jejich souhlasem dostanu propustku přes pozemní hranici," vysvětluje mechanismus získání povolení ruský novinář Anton Naumljuk.

Bez tohoto dokladu neboli "bumážky" mohou cestovat jen ukrajinští občané. Cizinci musí navíc ukrajinským úřadům prokázat účel návštěvy.

"Bez problémů to dostávají v zásadě jen novináři nebo ti, kteří mají na Krymu příbuzné. Všichni ostatní musí dokazovat, že nebudou spolupracovat s ruskými úřady," vysvětluje kyjevský podnikatel Oleh Stepura, který z poloostrova pochází.

Někteří lidé tak musí na návštěvu poloostrova zapomenout nebo cestovat přes Rusko. V tom případě ovšem riskují, že se pro změnu už nepodívají na Ukrajinu. V loňském roce ukrajinská pohraniční služba do země nevpustila na 1700 cizinců, z toho 650 lidí bylo občany Ruské federace.

Například před dvěma týdny pohraničníci nepustili u ruského Belgorodu členky hudební skupiny Dvě Maši. "Během kontroly se ukázalo, že hudebnice mnohokrát navštívily Krym za účelem koncertů a natáčení hudebních klipů. Dostávaly se tam mimo oficiální pohraniční přechod," napsali pohraničníci v prohlášení. Hudebnicím byl zakázán vstup na Ukrajinu na tři roky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 59 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy