Babišovi mladšímu hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 16. 11. 2018 15:59
Synovi českého premiéra Andreji Babišovi mladšímu hrozí kvůli pobytu na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. Rádiu Svoboda to řekl poradce ředitele ukrajinské pohraniční stráže Oleh Sloboďjan.
Andrej Babiš mladší.
Andrej Babiš mladší. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Babiš mladší na Krym přiletěl z Moskvy. Kyjev ale ruskou anexi poloostrova přirozeně neuznává a trvá na tom, že cizí státní příslušníci mohou na Krym cestovat výhradně po zemi přes tzv. Perekopskou šíji, tedy přes území Ukrajiny.

Jenže podle rozhovoru Babišova společníka Petra Protopopova pro server Novinky.cz cestovali oba muži letecky z Vídně do Moskvy, kde následně přestoupili na let do Simferopolu na Krymu. Takových letů je zhruba sedm denně. K cestě potřebovali jen ruské vízum.

Podle ukrajinských zákonů ale měli použít jeden ze dvou přechodů na šíji, která spojuje poloostrov s ukrajinskou pevninou. Tam však nemůže každý.

"Pro překročení hranice je potřeba speciální souhlas ukrajinské migrační služby. Pro mě jako novináře to znamená, že nejdříve jdu na ukrajinské ministerstvo informací, tam potvrdí, že jsem skutečně novinář, a následně s jejich souhlasem dostanu propustku přes pozemní hranici," vysvětluje mechanismus získání povolení ruský novinář Anton Naumljuk.

Bez tohoto dokladu neboli "bumážky" mohou cestovat jen ukrajinští občané. Cizinci musí navíc ukrajinským úřadům prokázat účel návštěvy.

"Bez problémů to dostávají v zásadě jen novináři nebo ti, kteří mají na Krymu příbuzné. Všichni ostatní musí dokazovat, že nebudou spolupracovat s ruskými úřady," vysvětluje kyjevský podnikatel Oleh Stepura, který z poloostrova pochází.

Někteří lidé tak musí na návštěvu poloostrova zapomenout nebo cestovat přes Rusko. V tom případě ovšem riskují, že se pro změnu už nepodívají na Ukrajinu. V loňském roce ukrajinská pohraniční služba do země nevpustila na 1700 cizinců, z toho 650 lidí bylo občany Ruské federace.

Například před dvěma týdny pohraničníci nepustili u ruského Belgorodu členky hudební skupiny Dvě Maši. "Během kontroly se ukázalo, že hudebnice mnohokrát navštívily Krym za účelem koncertů a natáčení hudebních klipů. Dostávaly se tam mimo oficiální pohraniční přechod," napsali pohraničníci v prohlášení. Hudebnicím byl zakázán vstup na Ukrajinu na tři roky.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy