Můj otec lže, spojte mě s policií, napsal Babiš junior. Policie už jeho výzvu řeší

Domácí Domácí
15. 11. 2018 14:04
Andrej Babiš junior napsal podle Seznam Zpráv další email, tentokrát zareagoval na tvrzení svého otce v médiích. Premiér se v kauze odvezení syna na Ruskem okupovaný Krym odvolává na duševní nemoc juniora a nutnost být pod neustálým dozorem. "Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska," napsal Babiš mladší reportérům, kteří jej vyhledali a zveřejnili jeho výpověď. Policie už výzvu řeší.
Je to lež, říká o slovech svého otce Andrej Babiš junior.
Je to lež, říká o slovech svého otce Andrej Babiš junior. | Foto: Jakub Plíhal

"Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody," napsal Andrej Babiš junior v emailu, který poslal reportérům Seznamu.

Premiér uvedl, že jeho syn kvůli schizofrenii vyžaduje soustavnou péči. Petra Protopopova, který Babiše juniora odvezl na Ruskem okupovaný Krym, označil za synova kamaráda, který mu pomáhal se zvládáním vážné duševní nemoci.

Premiérův syn, který nyní žije s matkou ve Švýcarsku, napsal, že tam není pod dozorem, ale volný. Coby klíčovou postavu kauzy Čapí hnízdo jej chce vyslechnout policie.

"Četl jsem taky, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu‘. Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne: ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá," uvedl dále Babiš junior a na závěr dodal:

"Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska." Email odeslal reportérům, kteří dříve zveřejnili jeho výpověď pořízenou skrytou kamerou, a požádal je, aby mu to "za ten trik s kamerou" zařídili.

Redakce Seznam Zpráv uvedla, že předá vzkaz státnímu zastupitelství, které obnovené vyšetřování juniorova pobytu na východě vyšetřuje. Připomíná, že se odehrálo loni v září krátce po startu hlavní fáze vyšetřování premiérovy dotační kauzy.

Policie už vzkázala, že se věcí zabývá. "Policie v tuto chvíli ověřuje aktuální informace zveřejněné na portálu Seznam Zprávy, komunikuje se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem emailu neodkladné úkony dle zákona," uvedla Policie ČR na Twitteru.

Andrej Babiš dosud vyjádření svého syna vysvětloval s odkazem na údajnou duševní nemoc Babiše juniora. "Schizofrenie. Všichni jsme to někdy slyšeli, ale spousta lidí přesnější představu nemá. Musím říct, že díky Bohu. Je to hrozná nemoc pro nemocného i jeho okolí. Pro rodiče zvlášť. Doufáte, věříte, někdy se i modlíte. Jde to nahoru dolů. Období naděje, že je vaše dítě stabilizované a má radost a uspokojení z toho, co v životě prožívá, střídají období, kdy se dozvídáte, že to vaše dítě zrovna svůj život a nemoc nezvládá. Můžete mu pomoct? Někdy moc ne. A třeba mu jde o život, nebo dokonce i ohrožuje na životě své blízké," uvedl Babiš na svém facebookovém profilu.

Na čtvrteční tiskové konferenci se k aktuálnímu dopisu svého syna odmítl vyjádřit. Opřel se pouze do redakce Seznamu s tím, že "zneužívá i korespondenci s jeho synem". 

Uvedl, že Babiš junior nikdy neměl české občanství, ve Švýcarsku studoval a dlouhodobě tam žije jeho matka. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše zamířili na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. "Nevím, proč to někdo řeší," konstatoval.

Je to hyenismus, novináři ze mě dělají zrůdu. Sestřih zásadních prohlášení premiéra Andreje Babiše, který vyvrací obvinění z únosu syna | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy