Kauza Babišovi v Evropě neuškodí, Macron spojence potřebuje, říká francouzský expert

Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 11. 2018 13:55
Nová kauza Babišovi neuškodí. Dokud - a jestli - ho neodsoudí za dotační podvod, evropští politici nemůžou dělat skoro nic, kromě toho s ním mluvit, říká francouzský analytik Martin Michelot. Zatímco v Česku se veřejnost i politici v úterý zabývali především případem údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše na Krym, český předseda vlády v Kodani jednal o spolupráci na evropské úrovni.
Andrej Babiš a Emmanuel Macron.
Andrej Babiš a Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Evropská strana ALDE, jejíž součástí je také Babišovo ANO, chce v Evropském parlamentu založit novou liberální platformu ve spolupráci s hnutím En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Babiš se s Macronem v posledních týdnech několikrát sešel, při příležitosti oslav sto let od konce první světové války v Paříži mu dokonce věnoval obraz.

"Ano, jeho důvěryhodnost to zasáhlo, ale nemyslím, že na základě toho bude Emmanuel Macron něco dělat, dokud nebude mít jinou možnost. Potřebuje co nejvíc partnerů," říká francouzský politolog Martin Michelot, který působí ve výzkumném institutu pro evropskou politiku Europeum. Současný vývoj v České republice podle něj Andreji Babišovi z evropské perspektivy uškodit nemůže. 

Michelot nepovažuje za pravděpodobné, že by na události reagovala Unie jako celek, například udělením doporučení, co by se mělo změnit, aby v Česku byl zachován právní stát. "Ta aféra je dost temné a osobní povahy," říká. 

Vyjednávání mezi evropskými liberály z aliance ALDE a Macronovým En Marche! se Babiš účastní od začátku. Podle Michelota Babiš využívá příležitosti zapojit Českou republiku do evropské debaty jako "mluvčího" zemí střední a východní Evropy. Například Maďarsko nebo Polsko mají totiž s Bruselem a Paříží podstatně horší vztahy. 

Francouzská média si minulý týden všímala rozhovoru, který prezident Macron poskytl rádiu Europe 1. Zastával se v něm Babiše s tím, že český premiér "nepatří do populistického proudu smýšlení střední a východní Evropy". Sám Macron se v poslední době potýká s poklesem popularity a důraz na evropskou politiku je podle francouzských komentátorů způsobem, jak se s tím vypořádat. 

Kromě Babiše je v rámci liberálního proudu evropské politiky více vidět také europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). Strana ALDE si ji minulý týden na kongresu v Madridu zvolila za svou místopředsedkyni. "ANO si momentálně v rámci evropských liberálů upevňuje svou pozici," řekla Aktuálně.cz Charanzová. 

Liberální aliance ALDE si minulý pátek odhlasovala také to, že do boje o post předsedy Evropské komise vyšle nikoliv jednoho lídra, takzvaného "Spitzenkandidata", ale kolektivní "Tým Evropa". 

Jeho součástí by podle informací serveru Politico mohla být také eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Ve volbách by tak fakticky soupeřila s dalším z Čechů, Janem Zahradilem (ODS), který bude volebním lídrem Evropských konzervativců a reformistů (ECR). "Je to zatím jen spekulace," odmítla informaci Jourová potvrdit. "Průběžně se o tom budu s panem premiérem Babišem bavit," dodala Jourová. 

Šanci, že se z kandidátského týmu Jourová skutečně dostane k nějakému významnému postu v rámci Evropské komise, je výrazně větší, než že uspěje Jan Zahradil, jehož frakce po odchodu britských konzervativců oslabí. "Nicméně jestli se ten širší tým před volbami zúží na jednu viditelnou hlavu kampaně, Jourová by mohla na pověst své strany a jejího předsedy doplatit," myslí si Vít Hloušek, politolog z brněnské Masarykovy univerzity. 

Video: O čem mluvil Macron s Babišem v Praze? 

Brífink francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a premiéra Andreje Babiše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy