Vláda odmítla globální migrační pakt. Přečtěte si, jak text vznikal a co obsahuje

Helena Truchlá Helena Truchlá
14. 11. 2018 7:26
Vláda ve středu podle očekávání odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Nezávazný dokument, který vznikl na půdě Organizace spojených národů, česká vláda předběžně odmítla již minulý týden. Původně se plánovalo, že dokument bude přijat s výhradami, ale kabinet Andreje Babiše se nakonec rozhodl úmluvu zcela smést ze stolu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
osn vlajka
osn vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Jak pakt vznikal

2015 - Všech 193 členských států OSN (včetně Česka) podepsalo takzvanou Agendu 2030. Dokument popsal "pozitivní přínos migrantů pro růst a udržitelný rozvoj" a vytyčil cíl "spolupráce na mezinárodní úrovni, která zajistí bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci".

19. září 2016 - Státy OSN jednomyslně přijaly Newyorskou deklaraci. Zavázaly se v ní zabývat se "početnými pohyby uprchlíků a migrantů". Politická deklarace stanovuje, že "ačkoliv zacházení s uprchlíky i migranty se řídí odlišným právním rámcem, tyto dvě kategorie požívají stejných lidských práv a základních svobod".

2017 - První prezentace a konzultace Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci.

Leden až červenec 2018 - Vyjednávání o připomínkách členských států. Česká republika je podávala prostřednictvím 27 členských států EU (Maďarsko se z vyjednávání odpojilo v únoru). Sedmadvacítku v jednáních reprezentoval vždy jeden představitel celé této skupiny podle předem dohodnutých společných pozic. 

13. července 2018 - Konečné znění Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a legální migraci (který nyní odmítla česká vláda) schválilo 192 zemí OSN včetně ČR, stranou zůstaly jen Spojené státy. Na základě rozhodnutí Donalda Trumpa se nepodílely ani na jeho vytváření. V odděleném procesu schvaluje OSN také Globální pakt pro uprchlíky, kterým se teprve bude zabývat Valné shromáždění OSN.

Zdroj: OSNThe Guardian, tiskový odbor Ministerstva zahraničí ČR

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy