Vláda odmítla globální migrační pakt. Přečtěte si, jak text vznikal a co obsahuje

Helena Truchlá Helena Truchlá
14. 11. 2018 7:26
Vláda ve středu podle očekávání odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Nezávazný dokument, který vznikl na půdě Organizace spojených národů, česká vláda předběžně odmítla již minulý týden. Původně se plánovalo, že dokument bude přijat s výhradami, ale kabinet Andreje Babiše se nakonec rozhodl úmluvu zcela smést ze stolu.
osn vlajka
osn vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Jak pakt vznikal

2015 - Všech 193 členských států OSN (včetně Česka) podepsalo takzvanou Agendu 2030. Dokument popsal "pozitivní přínos migrantů pro růst a udržitelný rozvoj" a vytyčil cíl "spolupráce na mezinárodní úrovni, která zajistí bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci".

19. září 2016 - Státy OSN jednomyslně přijaly Newyorskou deklaraci. Zavázaly se v ní zabývat se "početnými pohyby uprchlíků a migrantů". Politická deklarace stanovuje, že "ačkoliv zacházení s uprchlíky i migranty se řídí odlišným právním rámcem, tyto dvě kategorie požívají stejných lidských práv a základních svobod".

2017 - První prezentace a konzultace Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci.

Leden až červenec 2018 - Vyjednávání o připomínkách členských států. Česká republika je podávala prostřednictvím 27 členských států EU (Maďarsko se z vyjednávání odpojilo v únoru). Sedmadvacítku v jednáních reprezentoval vždy jeden představitel celé této skupiny podle předem dohodnutých společných pozic. 

13. července 2018 - Konečné znění Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a legální migraci (který nyní odmítla česká vláda) schválilo 192 zemí OSN včetně ČR, stranou zůstaly jen Spojené státy. Na základě rozhodnutí Donalda Trumpa se nepodílely ani na jeho vytváření. V odděleném procesu schvaluje OSN také Globální pakt pro uprchlíky, kterým se teprve bude zabývat Valné shromáždění OSN.

Zdroj: OSNThe Guardian, tiskový odbor Ministerstva zahraničí ČR

 

Právě se děje

Další zprávy