Jiří Švachula byl v hnutí ANO vlivnou postavou s vazbami na nejvyšší vedení. Na jeho padesátiny dorazila i tehdejší pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek, který ho sám nechal před komunálními volbami v roce 2014 do ANO přijmout. Švachula se stal místostarostou nejbohatší městské části jihomoravské metropole, radnice Brno-střed s vlivem na stamiliony korun z veřejných peněz.
S náměstkem primátora pro majetek Richardem Mrázkem (ANO), svým přítelem, jezdil na exotické dovolené i za půl milionu korun. Dalšího blízkého přítele Pavla Dvořáka prosadil na pozici šéfa brněnského ANO.
Jiří Švachula se přátelil i s Faltýnkovým synem, členem brněnské buňky Jiřím, který již dříve Aktuálně.cz potvrdil, že jeho otec se Švachulou kamarádil minimálně deset let.
Švachulův vliv přesahoval jižní Moravu. Zasedl také v dozorčí radě státní firmy ČD Cargo v době, kdy měl Jaroslav Faltýnek na resort dopravy mimořádný vliv. Stal se poradcem tehdejšího mocného šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Šéf polostátního gigantu společnosti ČEZ Daniel Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".
V březnu 2019 se ale vše změnilo. Po policejním zásahu Švachula skončil téměř na dvacet měsíců ve vazbě, jeho spojenci od něj dali ruce pryč. A v úterý dostal u brněnského krajského soudu 9,5 roku vězení za manipulaci zakázek radnice Brno-střed v letech 2015 až 2019. K soudu si nepravomocný rozsudek vyslechnout nepřišel.
I když expolitik hnutí ANO celou dobu trval na tom, že nic neudělal, podle soudkyně Jaroslavy Bartošové byl hlavou organizované zločinecké skupiny, která zmanipulovala stovky tendrů.
"Nejpozději na počátku roku 2015 vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Měli stanovenou dělbu činnosti. A to v úmyslu ovlivňovat zakázky zadávané především investičním odborem a správou nemovitostí. Jednotliví členové skupiny měli jasně definované úkoly, zachovávali konspiraci i hierarchii," uvedla při vynášení rozsudku soudkyně. Švachula s kolegy podle rozsudku získával úplatky od firem, kterým zakázky přidělil.
Klíčovým spolupracujícím obviněným se hned na začátku případu stal podnikatel Saman El-Talabani. Toho vyšetřovatelé vinili - krom účasti v kauze Stoka - i z podílu na vynášení ze spisů brněnských policejních útvarů a také na stamilionovém krácení daní. Brněnský soud Talabanimu vyměřil souhrnný trest šest let vězení. O rok víc, než žádali žalobci.
Obhajoba Švachuly: Talabani mě zastrašoval
Obhájci ovšem tvrdili, že Talabani obžalované pouze vydíral a zastrašoval - a že popsaná organizovaná skupina složená z expolitiků hnutí ANO, úředníků a podnikatelů nikdy neexistovala. Soud se s tím ale neztotožnil. Šéfka senátu Bartošová ho popsala jako výkonný článek podřízený Švachulovi. Právě někdejší vlivný politik ANO podle ní Talabaniho pověřil, aby sehnal firmy, které se systému budou účastnit.
Policisté na odposleších mimo jiné zachytili, jak Jiří Švachula Talabanimu slibuje, že přinese miliony, které mu dluží. Potom, co společně počítají provize z "cinknutých" zakázek městské firmy Teplárny Brno. "Měl jsem z něj velký strach, vyhrožoval mně i mojí rodině. Ty peníze jsem vybral ze svého účtu a radši jsem mu je dal," bránil se již dříve před soudem Švachula.
"Namísto rozhovoru vyděrače, ze kterého jde strach, slyšíme naprosto přátelské rozhovory osob spolupracujících na společném záměru," komentovala odposlechy žalobkyně případu Jana Vítková ve své závěrečné řeči. Podle ní se naopak o život mohl bát Talabani. "Samane, já se nikoho nebojím, kdo na mě zaútočí, tak toho zastřelí prostě, já na to power mám, to ty dobře víš," citovala Švachulova slova, která zachytili detektivové.
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství měli případ podpořený i tím, že mnozí z obžalovaných či stíhaných se na rozdíl od Švachuly přiznali. S několika podnikateli uzavřeli takzvanou dohodu o vině a trestu. Výměnou za to, že se přiznají a zaplatí radnici odškodnění, jim stíhání ukončili a ti tak u soudu nestanuli.
Další u soudu obžalovaní vypovídali výměnou za status spolupracujícího obviněného a tím i šanci na nižší trest. Mluvil například podnikatel Lubomír Smolka, který popsal předávání úplatků na radnici.
Další větve kauzy Stoka
- Kauza Stoka se zdaleka neomezuje jen na případ, v němž v úterý rozhodoval brněnský krajský soud. Různých větví kauzy je podle informací redakce kolem deseti. Ve většině těchto kauz detektivové ale zatím nikoho neobvinili.
- Obvinění tak padla jen kvůli možné korupci, které souvisí s radnicí Brno-střed. Krom manipulací zakázek Jiřím Švachulou detektivové řešili i korupci u řemeslníků, kteří udržovali nemovitosti městské části.
- Celkem policisté obvinili 43 lidí. U dalších osmi ho zrušili, protože se jejich drobnější úplatkářství promlčelo.
- Pavučina korupce ale podle podezření detektivů zasáhla i radnici Prahy 4, SŽDC, Moravské zemské muzeum či Fakultní nemocnici Brno. Na část možných skutků je navedl obžalovaný podnikatel Lubomír Smolka. Detektivové prověřují i brněnské městské firmy s obratem kolem 10 miliard korun.
- Ani v jednom z těchto případů ale obvinění zatím nepadlo. NCOZ má v rozsáhlém případu dlouhodobě omezené množství lidí. Už předloni navíc skončil klíčový vyšetřovatel i dozorující žalobce Radek Mezlík. Případ si tak museli přebírat jeho nástupci.
Krajský soud v Brně potrestal celkem 9 lidí a dvě firmy. Obžaloby nepravomocně zprostil dva podnikatele, kteří podle policistů manipulovali zakázky v městských firmách. A právě na městské firmy se soustřeďuje další prověřování policie, které běží.
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se ale tresty zdají příliš nízké. "Budeme velmi pečlivě přezkoumávat rozhodnutí soudu hned poté, co jej obdržíme. Zejména pak zprošťující část a trest uložený spolupracujícímu obviněnému Samanu El-Talabanimu, který se mi jeví jako nepřiměřeně přísný. Naopak u některých jiných obžalovaných se mi tresty zdají příliš mírné," řekl Šereda Hospodářským novinám.
Pokračuje prověřování otce a syna Faltýnků
Když v březnu 2019 detektivové vzali do vazby Jiřího Švachulu, Andrej Babiš tvrdil, že není jasné, jak se do hnutí ANO dostal. A nechal ho vyloučit. Později zrušil celou brněnskou buňku hnutí, odůvodnil to jejím napojením na podsvětí.
Pátrání Aktuálně.cz a HN ale doložilo, že Švachulu spolu se sedmi desítkami dalších lidí nechal přijmout Jaroslav Faltýnek, který Švachulu do brněnské organizace hnutí protlačil přes protesty tehdejšího vedení buňky. Faltýnek ale pomoc Švachulovi popíral s tím, že ho téměř nezná.
Jeho syn Jiří ovšem Švachulu označuje za rodinného přítele. A když ho policisté téměř po dvaceti měsících propustili z vazby, scházel se s ním. Prý aby mu "poskytoval psychickou podporu". Co na schůzkách padlo, není jasné. Případná výpověď Švachuly by Národní centrále proti organizovanému zločinu přišla vhod v další větvi kauzy Stoka, která se týká právě Faltýnků.
"Třicet procent pro Efka"
Policisté podle dřívějšího zjištění redakcí totiž stále prověřují, zda otec a syn Faltýnkovi se Švachulou nemanipulovali tendry v městských firmách, které mají roční obrat zhruba deset miliard korun. Naznačuje to už i obžaloba Švachuly.
"Hlavní organizátoři či pachatelé této trestné činnosti kromě Jiřího Švachuly a Ivana Trunečky (brněnský podnikatel, pozn. red.) nejsou mezi obviněnými," píšou olomoučtí žalobci s tím, že v brněnských městských firmách za vlády primátora Petra Vokřála (ANO) panoval až "nepředstavitelný rozsah úplatkářské činnosti".
To naznačily odposlechy ze schůzky mezi Švachulou a Talabanim, které celou kauzu Stoka odstartovaly. Mezi sebou se muži mimo jiné dohadovali o brněnských teplárnách v době, kdy ještě nemohli tušit, že je policie nahrává prostorovými odposlechy.
Švachula se na nahrávce zmiňuje o "Efkách" v okamžiku, kdy mu Talabani sdělí, že o něm podnikatel Ivan Trunečka roznáší "lži", že "dal Faltýnkům třicet procent místo dohodnutých padesáti".
Trunečka dále podle Talabaniho slov zachycených na nahrávce tvrdil, že Švachula nesplnil, co měl, a proto ho "Faltýnci utli". "Z čehož vyplývá, že Faltýnci mají přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách. Případně o tom, se kterými lidmi bude při ovlivňování veřejných zakázek spolupracováno," poznamenali později do spisu policisté.
Ve vedení tepláren seděl Faltýnek mladší, který se s Trunečkou řadu let přátelí. Od jeho firmy si koupil rozestavěnou vilu ve Vranově u Brna. Ve stejné době přitom z Tepláren Brno podnikateli plynuly veřejné peníze.
Švachula ani další obvinění o případné účasti otce a syna Faltýnkových před policisty nepromluvili. Podle Jiřího Faltýnka je jeho prověřování v kauze Stoka "nesmysl". I sám Trunečka v minulosti důrazně popíral, že by se čehokoliv nelegálního účastnil.
A soudkyně Bartošová ho obžaloby zprostila. Část, která se ho týká, vrátila státnímu zastupitelství k došetření. "Nebylo řádně zahájeno trestní řízení. Nevím, zda šlo o pochybení nebo záměr orgánů činných v trestním řízení. Pakliže proti obžalovaným nebylo řádně vedeno trestní řízení, nemohli jsme rozhodnout ani o jejich vině, ani o zproštění," vysvětlovala Bartošová.
Proti tomu se ale důrazně ohradil žalobce Šereda. "K tvrzení soudu, že trestní řízení probíhalo 'špatně', se nemohu vyjádřit, neboť není zřejmé, co bylo 'špatně' - tedy jaké konkrétní chyby má soud na mysli. Podle nás ale řízení netrpělo žádnými závažnými procesními vadami, protože potom by se muselo rozhodnout o vrácení celé kauzy, ne jen její části," argumentoval Šereda. Chce se odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci, aby rozhodnutí Bartošové přezkoumal.
Detektivové loni - po dvou letech od policejního zásahu - odložili i další větev Stoky, v níž Jaroslava Faltýnka prověřovali. NCOZ nenašla dostatek důkazů k tomu, že by spolu s někdejším šéfem antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem zmanipuloval miliardový tendr na mýto. Aktuálně.cz a HN ale postupně popsaly další podezření, která nejmocnějšího úředníka v Česku Rafaje obestírala. Policisté mimo jiné dodnes neodložili prověřování toho, jak podle nich ovlivňoval chod ÚOHS samotný Švachula. Rafaj nakonec ve funkci předčasně skončil.
Do Stoky se může namočit i ODS
Kauza Stoka ale není citlivá jen pro hnutí ANO. Vyšetřovatelé pracují s verzí, že systém placení "desátků z veřejných zakázek" v Brně nevytvořili politici Babišova hnutí po vyhraných komunálních volbách v roce 2014. Prověřují, že fungoval roky předtím - v době, kdy městu vládly ODS a ČSSD.
Stejnou variantu potvrdil i jeden z nynějších obžalovaných - bývalý vedoucí správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák. "Měl jsem z chování představitelů firem pocit, že se jedná o již zavedený systém," uvedl při policejním výslechu, jehož záznam mají reportéři k dispozici. Popsal, jak nasbírané úplatky nosil do vinného baru Švachuly.
Úředník tehdy detektivům objasňoval, jak je možné, že 90 procent všech podnikatelů soutěžících ve veřejných tendrech radnice pod vedením hnutí ANO bez protestů a s naprostou samozřejmostí platilo za zisk zakázek provize, které od nich sám jako šéf nemovitostí městské části vybíral. Podle Kosmáka byli podnikatelé a živnostníci na fungování v korupčním mechanismu prostě zvyklí.
Policie dle informací redakce prověřuje, zda Švachula za pomoci zmiňovaného podnikatele Trunečky jen nepřevzal už fungující systém.
Před Petrem Kosmákem na radnici nemovitosti řídil Kamil Kotěra - nevlastní bratr vlivné postavy krajské ODS a dnešního náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla. Potom, co na radnici usedlo hnutí ANO, Kotěru Trunečka zaměstnal ve své firmě jako správce autoparku.
U Trunečky skončila i Kateřina Nádeníčková, někdejší šéfka právního oddělení, jež dohlížela na veřejné zakázky. Nádeníčková se stala jednatelkou Trunečkových firem. Jihočeský soud totiž podnikatele v dané době odsoudil za manipulaci veřejných zakázek, a on tak firmy v té době řídit nesměl.
Stejné postavy figurují i v prověřování občanských demokratů
ODS i ČSSD se k vládě v Brně vrátily v roce 2018. Cokoliv nelegálního popírají. Prověřovanou verzi ale policie mimo jiné dokladuje i výpovědí Talabaniho spolupracovníka, podnikatele Basmana Jazy: "Švachula začal řešit veřejné zakázky, kdy převzal starý systém z doby, kdy vládla ČSSD a ODS," uvedl pod přísahou Jaza.
Oba dva bývalí šéfové správy nemovitostí Brna-střed - Kamil Kotěra i Petr Kosmák - jsou zároveň podezřelí z korupce v případu kupčení s brněnskými městskými byty právě za vlády ODS v éře před hnutím ANO. Stíhaný v kauze Stoka je i další z manipulací podezřelý - technik radnice Marek Slovák.
Jak již reportéři Aktuálně.cz a HN informovali, vypovídá proti nim někdejší spolupracovník vlivných postav krajské ODS Pavel Hubálek, který je stíhaný za podvody s městskými byty. Hubálek ukázal i na někdejšího exministra spravedlnosti Pavla Blažka i náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla, s nímž se přátelil. Všichni jakákoliv nekalá jednání odmítají, policie to prověřuje.
Nynější ministr spravedlnosti Blažek dlouhodobě olomoucké žalobce, kteří dozorují jeho prověřování, kritizuje. Jejich šéf Ivo Ištvan čtyři dny po březnové schůzce s Blažkem požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho pozice je neobsazená doposud. Kdo ho nahradí, stále není jasné.
Blažek si také jako náměstka na ministerstvo pozval svého přítele Radomíra Daňhela. Aktuálně.cz a HN už popsaly, že Daňhel dělal účetního Talabaniho skupině při krácení daní. Podle oslovených expertů si podezřelého podnikání musel všimnout.
Tresty v kauze Stoka
Jiří Švachula - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-Střed, kde podle policistů manipuloval s veřejnými zakázkami, ústřední postava obžalované skupiny. Trvá na své nevině. Za manipulace zakázek Brno-střed dostal 9,5 roku a propadnutí zabaveného majetku, mezi kterým jsou třeba hodinky Rolex, nebo miliony na bankovním účtu jeho matky.
Saman El-Talabani - Podnikatel s iráckými kořeny. Měl vazby na politiky brněnského ANO, se kterými podle jeho svědectví ovlivňoval zakázky a vybíral úplatky nejen v Brně-střed, ale rovněž v brněnských městských firmách. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. Přiznal se a pro objasnění korupce byl pro detektivy klíčový. Soud mu vyměřil šest let vězení, peněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.
Petr Liškutin - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-Ivanovice. Na radnici Brno-střed vedl investiční odbor. K činům se nepřiznal. Dostal tři roky s podmíněným odkladem na pět let, propadnutí čtvrt milionu korun, další peněžitý trest dva miliony korun, zákaz činnosti ve státní správě na 10 let.
Petr Kosmák - bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed, kam jej dosadil Švachula s Liškutinem. K vybírání úplatků od podnikatelů se přiznal. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. Dostal trest tři roky s podmíněným odkladem na pět let a propadnutí 3,7 milionů korun.
Lubomír Smolka - spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav, která je v kauze také obžalována. Při výsleších se k uplácení přiznal a rovněž popsal údajnou korupci v brněnské Fakultní nemocnici, brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb i na Praze 4. Na základě jeho svědectví byly jmenované čtyři kauzy vyčleněny do samostatného vyšetřování. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. U soudu dostal tři roky s podmíněným odkladem na pět let, peněžitý trest tři miliony korun a zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.
Kros-stav - společnost, kterou spoluvlastní obžalovaný Lubomír Smolka. Právě přes ni se měl Smolka nezákonně dostávat k tendrům v Brně-střed a dle podezření i v dalších městských firmách případně na radnici Prahy 4. U soudu dostala zákaz plnění veřejných zakázek na pět let a milionový peněžitý trest.
Pavel Ovčarčin - brněnský podnikatel, který měl pomáhat vybírat úplatky od podnikatelů, vytipovával rovněž společnosti, které oslovil s nabídkou získávání tendrů pod podmínkou úplaty. Bývalý společník Samana El-Talabaniho, se kterým figuroval i v kauze daňových podvodů. K činu se přiznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného. U soudu dostal šest let souhrnný trest i za předešlou trestnou činnost a peněžitý trest půl milionu korun.
Petr Kalášek - podnikatel, který měl vybírat úplatky za tendry od dalších byznysmenů. Obžalobu a jakoukoli vinu od počátku kauzy odmítá. Soud ho nyní nepravomocným rozsudkem zprostil obžaloby z manipulací zakázek radnice Brno-střed. Soud část obžaloby, která se ho týkala, vrátil vrchním žalobcům k došetření.
Ivan Trunečka - podnikatel, který přes své společnosti vyhrává velké množství zakázek v brněnské městské firmě Teplárny. V souvislosti s Trunečkou a Teplárnami policie podezřívá z korupce i syna druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - Jiřího Faltýnka. Trestnou činnost dlouhodobě odmítá. Soud část obžaloby, která se ho týkala, vrátil vrchním žalobcům k došetření.
Jiří Hos - někdejší vlivný člen brněnské ODS, podle výpovědi Pavla Ovčarčina na systému zmanipulovaných tendrů rovněž profitoval. Vinu odmítá. Dostal trest tři roky s podmínečným odkladem na pět let, peněžitý trest tři miliony korun.
Michal Unzeitig - podnikatel, který se přiznal k úplatkářství. Policisté ho nepovažují za součást zločinecké organizované skupiny. Dostal jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky, peněžitý trest čtvrt milionu korun.
Luboš Krejčí - podnikatel, jenž měl přes svou společnost UNO manipulovat zakázky v Brně a podle podezření vyšetřovatelů i v Praze. Pracoval v úzkém kontaktu s obžalovaným Lubomírem Smolkou. Podle vyšetřovatelů ale není členem organizované zločinecké skupiny. K činu se nedoznal. Dostal trest jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky, peněžitý trest čtvrt milionu korun.
UNO - firma obžalovaného Luboše Krejčího, jež se měla podílet na manipulaci tendrů. Podle vyšetřovatelů nicméně není členem organizované zločinecké skupiny. Dostala zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky a peněžitý trest čtvrt milionu korun.
Jiří Švachula alias Básník
- Podnikatel a expolitik ANO Jiří Švachula (55) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt.
- Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční.
- Jak upozornila MF Dnes, na účet matky chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentovi Miloši Zemanovi.
- Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion) nebo veterána Mercedes-Benz.
- Policisté Švachulu kromě korupce v Brně-střed dle předchozího zjištění Aktuálně.cz a HN podezřívají, že do značné míry ovládal antimonopolní úřad a měl blízké vazby s jeho šéfem Petrem Rafajem.
- Dle detektivů posloužil i jako prostředník, jenž domluvil schůzky mezi Rafajem a šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Kauzu ale policie už před rokem odložila.
- Blízko ale měl Švachula třeba i ke generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi. Komunikace ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či se domlouvala na schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".
- Právě nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později expolitikově nadaci poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlí druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky.
- Na odposleších je Švachula zmiňován jako "Básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem "George". Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.
- V souvislosti s korupční kauzou Brno-střed strávil 20 měsíců ve vazbě. Trvá na své nevině.